ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Moja oferta dla Pana Jerzego Kowalczyka 
4 sierpień 2010      tłumacz, wynarodowiony.
Gwałtowna zmiana wyników wyborów 
8 lipiec 2013      Artur Łoboda
Co obrazują wyniki wyborów 
21 czerwiec 2010      Artur Łoboda
Apel do pogrążonych w letargu intelektualnym dziennikarzy „prawej strony” 
23 kwiecień 2017      wawel
Ekonomiczna wojna prowadzona z własnym narodem 
15 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Playing chess in Eurasia  
3 styczeń 2012      Pepe Escobar
Alex Jones i koniec świata 
10 styczeń 2011      Goska
Brednie pana prezesa  
16 wrzesień 2016      Stanisław Michalkiewicz
Sprawy idą w bardzo złym kierunku  
30 maj 2009      Artur Łoboda
Nie istnieje ani prawica, ani lewica 
31 sierpień 2011      Artur Łoboda
Kiedy głupek zostaje ministrem 
7 czerwiec 2016      Artur Łoboda
Kukiz w Łebie, 06.08.2015 
8 sierpień 2015      lebork24.info
Sejmowy MOTŁOCH napluł na groby ofiar 
12 lipiec 2013      Artur Łoboda
Wiesław Sokołowski XVI FESTIWAL SZTUKI NAJNOWSZEJ ZA 2012  
29 sierpień 2012      www.trwanie.com
REVIEW ESSAY The Transparent Cabal  
10 styczeń 2010      Karen Kwiatkowski
Nie widzą - bo sami w tym uczestniczą! 
20 lipiec 2016      Artur Łoboda
Mentiras Alemanas Sobre la Historia de Kaliningrado 
13 wrzesień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Ewolucja przyspieszyła 
28 marzec 2017      Artur Łoboda
Instrukcja na wypadek wojny 
11 luty 2015      Artur Łoboda
Nowe „partnerstwo” USA z Rosją 
20 marzec 2009      Iwo Cyprian Pogonowski

 
 

Tło kryzysu ekonomicznego w USAW czasie obecnego kryzysu rośnie rozgoryczenie i radykalizacja obywateli USA. Fiasko agresji USA przeciwko Irakowi dobrze analizuje Joseph Stiglitz, autor książki pod tytułem „Globalizacja i Niezadowolenie.” Zauważa on jak napaść na Irak, która miała się natychmiast opłacać dzięki rabunkowi paliwa, w rzeczywistości spowodowała kolosalny wzrost cen paliwa, przy zagrożeniu Zatoki Perskiej, źródła jednej czwartej paliwa na rynku światowym. Napaść ta była uzasadniana jakoby zagrożeniem eksplozjami nuklearnymi w kształcie grzyba nad miastami USA, ale w rzeczywistości przyniosła tysiące miliardów strat skarbowi amerykańskiemu. Straty te na razie pozostają w cieniu amerykańskiego „szwindla na trzy tysiące miliardów.”

Ówczesny prezes banku centralnego USA, Alen Greenspan, piewca pozytywnych skutków pożyczek na procent składany, po spekulacji akcjami firm elektronicznych, pozwolił na wielką spekulację nieruchomościami i w ten sposób, chwilowo ukrył faktyczne źródło kryzysu, który rozpoczął się z powodu kosztów napaści na Irak.

USA stanowi osobny i specjalny fenomen gospodarczy, ponieważ wydaje więcej na zbrojenia, niż cała reszta świata i gwałci tym, zasady wolnego handlu. USA używa wydatki na wojsko, jako główną siłę motoryczną ekonomii amerykańskiej działającą za pomocą kolosalnego zadłużenia, które spłacają podatnicy. Trzeba zauważyć, że nawet rewolucja informatyki pochodzi wprost z zamówień Pentagonu z lat 1950tych i 1960tych.

W USA obywatele płacą koszty i ponoszą ryzyko związane z nowymi pomysłami, z których niektóre po latach sprawdzają się i są oddawane prywatnym przedsiębiorstwom do użytku i eksploatacji w formie opodatkowanych zysków. To stanowi trzon siły gospodarki amerykańskiej „zbyt dużej żeby mogła zbankrutować,” na której to zasadzie opiera się protekcjonizm USA wobec reszty świata. Tak, więc w Stanach Zjednoczonych panuje kapitalizm państwowy, który zmusza obywateli do pokrywania nie tylko strat, za pomocą podatków, ale również kosztów sprawdzania nowych pomysłów i związanego z tym ryzyka.

Profesor Chomsky omawiał w wywiadzie 13 kwietnia, 2009, dramatyczną sprawę sprywatyzowanej służby zdrowia, która w USA działa najgorzej na świecie, wśród państw uprzemysłowionych, tak, że koszt na głowę jest dwukrotnie wyższy, a statystyki błędów lekarskich są b. wysokie, podczas gdy jednocześnie w Ameryce koszty administracyjne i biurokratyczne konkurujących licznych kompanii ubezpieczeniowych są najwyższe na świecie.

Większość Amerykanów chciałaby upaństwowić służbę zdrowia, mimo oporu instytucji finansowych i elity politycznej, które sprzeczają się temu. Dopiero w momencie, kiedy eksporterzy towarów przemysłowych z USA, zorientowali się, że nie mogą konkurować w kosztach produkcji z krajami o upaństwowionej służbie zdrowia, takimi jak Kanada, koniunktura zmienia się i socjalizacja medycyny staje się „politycznie możliwa.” Na przykład opinia publiczna w USA jest zaszokowana faktem, że ta sama firma, może w Kanadzie wyprodukować taki sam samochód, o 1000 dolarów taniej niż w USA.

Tradycyjnie prywatna inicjatywa jest na piedestale w USA tak, że oporni reformom narzekają na fakt, że jedna asekuracja rządowa, jest bez porównania mniej kosztowna i stwarza małym kompaniom ubezpieczeniowym zbyt dużą konkurencję, bo jest też bez porównania bardziej wydajna i ma bez porównania większą siłę bronić się przed wyzyskiem korporacji farmaceutycznych, które sieją w mediach fałszywą propagandę, krytykującą socjalizację medycyny, ponieważ obecnie sprzedają lekarstwa w USA po najwyższych cenach na świecie.

Wola większości nie gra roli, w źle funkcjonującym systemie amerykańskiej pseudo demokracji, według profesora Noama Chomsky’ego, Żyda, czołowego intelektualisty amerykańskiego i znanego krytyka imperializmu USA. W celu utrzymania zamieszania w głowach wyborców, wybory w USA, są według niego, organizowane jak kiermasz pogrążony w zamieszaniu masy konkurujących ogłoszeń.

W wyborach w 2008 roku Obama potrafił pobić całą konkurencję, według opinii specjalistów od wyników wyborów. Niestety w władza prezydenta jest ograniczona, ponieważ nie ma on kontroli nad kluczową polityką monetarną w USA, która jest w rękach kliki finansistów. Mimo to, Obama wprowadził nowy styl i umiał wygrywać publiczne dialogi pokazywane w telewizji, argumentując logicznie za zamianami i szerząc nadzieję na lepsze jutro. Czynił to za pomocą erudycji, która tym razem dobrze działała, mimo powszechnej ignorancji wyborców, którzy obecnie są zdenerwowani kryzysem, bezrobociem i cenami paliwa.

Stary system wzbogacania przedsiębiorców kosztem podatników zaczyna być krytykowany. Groza bankructwa i upadłości na wypadek choroby obejmuje około stu milionów obywateli USA, podczas gdy obecnie bogaci się nie więcej jak dwa procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uważają, że obecny kryzys spowodowany jest przez oszustów giełdowych przez pogwałcenie zasady prezydenta Lincoln’a, że rząd USA jest własnością wszystkich obywateli i ma im służyć wszystkim, będąc w rękach ludzi uczciwych.

WWW.pogonowski.com
14 kwiecień 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Walka w sieci
luty 2, 2004
szkodnik
Referendum w sprawie obcych rakiet w Polsce
wrzesień 13, 2006
marduk
Czy to koniec obecnego systemu finansowego?
styczeń 7, 2009
Dariusz Kosiur
Churchill, agent sjonizmu
listopad 14, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Siódma klasa
marzec 19, 2007
Artur Łoboda
Smutne refleksje
padziernik 30, 2007
Bogusław
Spotkanie autorskie z Markiem Głogoczowskim
wrzesień 20, 2007
zaprasza.net
"Tarcza" uczyni polskę zakładnikiem!
maj 12, 2007
Tadeusz Samitowski
Czy Przyszedł Czas na Rokownia Między USA i Iranem?
styczeń 6, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Ustruj dla człowieka
sierpień 27, 2003
"Głos"
Internet potężniejącą górą danych
styczeń 27, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
"Wolne media w TVP"
maj 27, 2004
"Antysemicka" Europa
listopad 1, 2003
Ślązacy
luty 1, 2003
Artur Łoboda
"Times": papież obdarza miłością całą ludzkość
sierpień 20, 2002
PAP
Strategia Benedykta XVI wobec Islamu
kwiecień 29, 2006
POLSKA - UNIA 5
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
Wskrzeszanie tradycji "propagandy sukcesu"
marzec 20, 2004
Rzeczpospolita
Ciekawe prezentacje video dotyczące stosunków Polska-Rosja. Dobre tłumaczenia ze ?ródeł rosyjskich.
sierpień 5, 2008
tłumacz
Machloja grubymi nićmi szyta
sierpień 10, 2002
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media