ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

„Poważne obawy konstytucyjne”: Sąd Apelacyjny potwierdza wstrzymanie nakazu szczepień dla biznesu, wprowadzony przez Bidena  
16 listopad 2021     
Kto i jakim sposobem? 
17 listopad 2016     
Chossudovsky: USA rozpocznie trzecią wojnę światową od ataku na Iran 
20 luty 2010      Rebel
Dla kogo medale i zaszczyty? 
23 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Można się załamać, jeśli to prawda .... 
7 styczeń 2019      Alina
50 rocznica encykliki Papieża Pawła VI – Humanae vitae 
24 lipiec 2018      Paweł Ziółkowski
Marsz Niepodległości 2013 
10 listopad 2013      Artur Łoboda
COVID-19: globalna operacja finansowa 
6 styczeń 2023      Michael Bryant
Sytuacja musi być naprawdę poważna 
5 styczeń 2021      Artur Łoboda
Оборонна доктрина Польщі в 1939 р.:  
27 październik 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Gdzie jest zabytkowy ołtarz z kościoła w Ustce ? Część II 
26 luty 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Grzegorz Braun vs Policja * PROTEST przeciwko Szumowskiemu - Odwołujemy Plandemię‼ 
16 sierpień 2020      KonfederacjaTV
Jesteśmy Aniołami Narodu 
12 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Korporacyjni chemicy z piekła rodem (2) 
13 grudzień 2020      Francis When
Unia Europejska dziarsko walczy z problemami, które sama stwarza 
26 wrzesień 2019     
Kolejna fałszywka PAP 
26 wrzesień 2009      tłumacz
Strategia pisowskiego nieRządu 
7 grudzień 2020     
69 lat później 
8 marzec 2014      Artur Łoboda
PIENIĄDZE PODATNIKÓW, ZATRZYMANE W OCEANIE SPOKOJU 
6 luty 2021     
Nawet najszlachetniejszych dotyka  
18 marzec 2016      Artur Łoboda

 
 

Tło kryzysu ekonomicznego w USAW czasie obecnego kryzysu rośnie rozgoryczenie i radykalizacja obywateli USA. Fiasko agresji USA przeciwko Irakowi dobrze analizuje Joseph Stiglitz, autor książki pod tytułem „Globalizacja i Niezadowolenie.” Zauważa on jak napaść na Irak, która miała się natychmiast opłacać dzięki rabunkowi paliwa, w rzeczywistości spowodowała kolosalny wzrost cen paliwa, przy zagrożeniu Zatoki Perskiej, źródła jednej czwartej paliwa na rynku światowym. Napaść ta była uzasadniana jakoby zagrożeniem eksplozjami nuklearnymi w kształcie grzyba nad miastami USA, ale w rzeczywistości przyniosła tysiące miliardów strat skarbowi amerykańskiemu. Straty te na razie pozostają w cieniu amerykańskiego „szwindla na trzy tysiące miliardów.”

Ówczesny prezes banku centralnego USA, Alen Greenspan, piewca pozytywnych skutków pożyczek na procent składany, po spekulacji akcjami firm elektronicznych, pozwolił na wielką spekulację nieruchomościami i w ten sposób, chwilowo ukrył faktyczne źródło kryzysu, który rozpoczął się z powodu kosztów napaści na Irak.

USA stanowi osobny i specjalny fenomen gospodarczy, ponieważ wydaje więcej na zbrojenia, niż cała reszta świata i gwałci tym, zasady wolnego handlu. USA używa wydatki na wojsko, jako główną siłę motoryczną ekonomii amerykańskiej działającą za pomocą kolosalnego zadłużenia, które spłacają podatnicy. Trzeba zauważyć, że nawet rewolucja informatyki pochodzi wprost z zamówień Pentagonu z lat 1950tych i 1960tych.

W USA obywatele płacą koszty i ponoszą ryzyko związane z nowymi pomysłami, z których niektóre po latach sprawdzają się i są oddawane prywatnym przedsiębiorstwom do użytku i eksploatacji w formie opodatkowanych zysków. To stanowi trzon siły gospodarki amerykańskiej „zbyt dużej żeby mogła zbankrutować,” na której to zasadzie opiera się protekcjonizm USA wobec reszty świata. Tak, więc w Stanach Zjednoczonych panuje kapitalizm państwowy, który zmusza obywateli do pokrywania nie tylko strat, za pomocą podatków, ale również kosztów sprawdzania nowych pomysłów i związanego z tym ryzyka.

Profesor Chomsky omawiał w wywiadzie 13 kwietnia, 2009, dramatyczną sprawę sprywatyzowanej służby zdrowia, która w USA działa najgorzej na świecie, wśród państw uprzemysłowionych, tak, że koszt na głowę jest dwukrotnie wyższy, a statystyki błędów lekarskich są b. wysokie, podczas gdy jednocześnie w Ameryce koszty administracyjne i biurokratyczne konkurujących licznych kompanii ubezpieczeniowych są najwyższe na świecie.

Większość Amerykanów chciałaby upaństwowić służbę zdrowia, mimo oporu instytucji finansowych i elity politycznej, które sprzeczają się temu. Dopiero w momencie, kiedy eksporterzy towarów przemysłowych z USA, zorientowali się, że nie mogą konkurować w kosztach produkcji z krajami o upaństwowionej służbie zdrowia, takimi jak Kanada, koniunktura zmienia się i socjalizacja medycyny staje się „politycznie możliwa.” Na przykład opinia publiczna w USA jest zaszokowana faktem, że ta sama firma, może w Kanadzie wyprodukować taki sam samochód, o 1000 dolarów taniej niż w USA.

Tradycyjnie prywatna inicjatywa jest na piedestale w USA tak, że oporni reformom narzekają na fakt, że jedna asekuracja rządowa, jest bez porównania mniej kosztowna i stwarza małym kompaniom ubezpieczeniowym zbyt dużą konkurencję, bo jest też bez porównania bardziej wydajna i ma bez porównania większą siłę bronić się przed wyzyskiem korporacji farmaceutycznych, które sieją w mediach fałszywą propagandę, krytykującą socjalizację medycyny, ponieważ obecnie sprzedają lekarstwa w USA po najwyższych cenach na świecie.

Wola większości nie gra roli, w źle funkcjonującym systemie amerykańskiej pseudo demokracji, według profesora Noama Chomsky’ego, Żyda, czołowego intelektualisty amerykańskiego i znanego krytyka imperializmu USA. W celu utrzymania zamieszania w głowach wyborców, wybory w USA, są według niego, organizowane jak kiermasz pogrążony w zamieszaniu masy konkurujących ogłoszeń.

W wyborach w 2008 roku Obama potrafił pobić całą konkurencję, według opinii specjalistów od wyników wyborów. Niestety w władza prezydenta jest ograniczona, ponieważ nie ma on kontroli nad kluczową polityką monetarną w USA, która jest w rękach kliki finansistów. Mimo to, Obama wprowadził nowy styl i umiał wygrywać publiczne dialogi pokazywane w telewizji, argumentując logicznie za zamianami i szerząc nadzieję na lepsze jutro. Czynił to za pomocą erudycji, która tym razem dobrze działała, mimo powszechnej ignorancji wyborców, którzy obecnie są zdenerwowani kryzysem, bezrobociem i cenami paliwa.

Stary system wzbogacania przedsiębiorców kosztem podatników zaczyna być krytykowany. Groza bankructwa i upadłości na wypadek choroby obejmuje około stu milionów obywateli USA, podczas gdy obecnie bogaci się nie więcej jak dwa procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uważają, że obecny kryzys spowodowany jest przez oszustów giełdowych przez pogwałcenie zasady prezydenta Lincoln’a, że rząd USA jest własnością wszystkich obywateli i ma im służyć wszystkim, będąc w rękach ludzi uczciwych.

WWW.pogonowski.com
14 kwiecień 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

USA:Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych
styczeń 14, 2008
¬ródło wszelkiego zła
grudzień 11, 2003
Artur Łoboda
„Judeochrześcijanie” z sejmowej prawicy
czerwiec 27, 2006
Jacek Bartyzel
Ciekawostka
wrzesień 20, 2004
ccc
Germar Rudolf-listy z wiezienia
listopad 20, 2007
marduk
Jak walczy libański ruch oporu
sierpień 16, 2006
z-m-k
Tysiąc w beciku i Tysiąc w Strasburgu
marzec 21, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Wolna Polska
czerwiec 28, 2003
Ewa Polak-Pałkiewicz
WEJŚCIE DO UNII EUROPEJSKIEJ POZBAWI POLSKĘ SUWERENNOŚCI !
kwiecień 22, 2003
przesłała Elżbieta
IMMUNITET DO POPRAWKI - dlaczego sędzia nie powinien kryć się za immunitetem
sierpień 24, 2008
ZR
Internet potężniejącą górą danych
styczeń 27, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
OGŁOSZONO ROZSZERZENIE UNII EUROPEJSKIEJ
grudzień 14, 2002
Polska Partia Pracy - pomijana w sondażach przedwyborczych alternatywą dla obecnych partii?
październik 7, 2007
Dorota
Dlaczego UE jest zgubą dla Polski
kwiecień 5, 2003
Filip Adwent
Policzek dla Unii Europejskiej
luty 3, 2003
PAP
Rosjanie uważają eskalację wojenną za atak na ich kraj
listopad 19, 2006
instytut schillera - biuletyn informacyjny
Rejtan
czerwiec 7, 2003
przesłała Elżbieta
Niewykorzystane możliwości internetu
sierpień 17, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Duże dzieci chcą wywołać pożar świata
luty 5, 2003
PAP
Co trzecia firma przynosi straty
październik 17, 2005
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media