ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

PiS się dalej pogrąża 
12 luty 2017     
Dezinformacja 
17 marzec 2010      Goska
Roman Śliwonik 
24 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Państwo da... 
24 marzec 2020      Artur Łoboda
Wejdzie w tyłek bez mydła? 
15 luty 2020     
Teraz na Polskę można pluć bezkarnie 
28 czerwiec 2018      Artur Łoboda
Nie tam szukacie - gdzie potrzeba 
21 luty 2015      Artur Łoboda
Sonderkommando Covid 
19 styczeń 2022     
Mistyfikacje na temat historii, a współczesność 
3 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Wszyscy jesteśmy dziećmi Tego świata  
12 październik 2015     
Ja, Ramzes XII i z Listów wysłanych, a nie odebranych 
5 grudzień 2013      /-/Ewa Englert-Sanakiewicz
Ich zbrodnie nigdy nie ulegną przedawnieniu 
11 marzec 2021      Polska Ponad Podziałami
Kto tu jest porąbany? 
5 luty 2016      Artur Łoboda
Antidotum 
26 maj 2013      Artur Łoboda
Jak Konfederacja weszła w buty komunistów 
23 październik 2020      Artur Łoboda
Sędzia Giorgianni: „Morderstwa i porwania: kto za tym stoi?” 
3 sierpień 2020     
Co czeka Nas za zakrętem?  
18 marzec 2021     
"Nowoczesnej" walka o ekologię 
24 listopad 2018     
Kiedy prostak zostaje ministrem 
17 maj 2016      Artur Łoboda
Pora oprzytomnieć 
21 listopad 2018      Artur Łoboda

 
 

Regulacja giełdy i finansów w USA


Nowy plan regulacji giełdy i finansów w USA ma być nadzorowany przez specjalny urząd do sprawdzania działalność firm, których bankructwo zagraża całemu systemowi finansowemu. Plan ten był przedstawiony przez ministra skarbu USA, Timothy Geithner’a oraz był dyskutowany 27 marca, 2009, na programie „Demcracy Now,” przez znanego ekonomistę James’a Galbraith’a, autora wielu dzieł na temat polityki ekonomicznej i syna słynnego ekonomisty z czasów prezydenta Kennedy, John’a Kenneth’a Gilbright’a, byłego ambasadora USA do Indii, który krytykował ówczesną politykę finansową „wielkich zarobków dla kilku miliarderów za cenę zaniedbywania infrastruktury i usług socjalnych dla całego społeczeństwa.”

Minister skarbu USA przy rządzie prezydenta Obamy, Timothy Geithner, jest autorem nowego planu, pierwszego od czasów wielkiego kryzysu z 1929 roku. Jego plan regulacji giełdy i finansów w USA, ma działać pod nadzorem specjalnego urzędu do sprawdzania działalność kluczowych firm. Plan ten komentował ekonomista James Galbraith, autor niedawno opublikowanych książek zatytułowanych: „Drapieżne państwo: Jak Konserwatyści Porzucili Wolny Rynek i Dlaczego Liberałowie Powinni Uczynić to Samo,” oraz „Nie Ma Powrotu do Normy.”

Minister skarbu Timothy Geithner stwierdza, że system finansowy USA zawalił się od podstaw przez prywatyzację zysków m. in. w formie kolosalnych płac dyrektorów, oraz przez socjalizację strat, pokrywanych z podatków, przez skarb państwa, przy jednoczesnym braku ochrony konsumentów, którzy wpadli w długi ponad ich możliwości spłacania, w sposób nie zrozumiały dla nich. Ulegli oni masowym oszustwom banków kredytowych w bardzo ryzykownych transakcjach, na rynku pozbawionym regulacji, przez prezydenta Clinton’a, pod koniec jego kadencji i przez całe dwie kadencje prezydenta Bush’a.

Stworzono tak zwaną „inżynierię finansową” oraz umożliwiono rozmaite ryzykowne i skomplikowane transakcję „pochodnymi” pieniądza, jednocześnie fałszywie minimalizując nieuniknione ryzyko spowodowania kryzysu na skalę światową. W sumie transakcje te miały fikcyjną wartość wielokrotnie większą niż cała gospodarka światowa, dzięki „oszustwom na trzy tryliony dolarów,” nazywanych po angielsku „three trillion dollar shwindle,” - oszustw popełnionych przez amerykańską elitę finansowa, za które to oszustwa Europejczycy i Azjaci nie chcą płacić.

Konieczne są zrozumiałe dla wszystkich i transparentne gruntowne reformy od podstaw, żeby mieć stabilny system, bezpieczny dla konsumentów i inwestorów – system, w którym uczciwe usprawnienia są nagradzane i który jest w stanie przystosowywać się do zmian ewolucyjnych w systemie finansowym. Wszelkie transakcje „pochodnymi pieniądza” muszą być pod ścisłą kontrolą rządu federalnego. Transakcje„pochodnymi pieniądza” i „kwitami wymiennymi za niewypłacalne długi” oraz oszustwa na kolosalną skalę związane z tymi transakcjami, są powodem obecnego kryzysu światowego.

Profesor James Galbraith przestrzega przed prywatyzacją zysków i socjalizacją strat pokrywanych z podatków przez skarb państwa, bez konsekwencji dla banków, które doprowadziły do obecnego fiaska, kosztem innych instytucji finansowych. Dzieje się to przy jednoczesnym kurczeniu się całego systemu finansowego USA i załamaniu się kredytu, co doprowadziło do załamania się całego systemu finansowego na świecie.

Zaufanie musi być obustronne w stosunkach między dłużnikiem i wierzycielem, który ma pieniądze, ale boi się udzielać pożyczek, ponieważ obecna sytuacja kurczącej się gospodarki, daje mało możliwości na zarobki i zyski. Dlatego ludzie nie zgłaszają się po pożyczki dla ekspansji ich firm, a dłużnicy nie mają dochodów wystarczających, żeby płacić długi hipoteczne obciążające ich domy i spłaty za samochody. W USA spadła wartość rynkowa wielu domów, poniżej wysokości długów hipotecznych zaciągniętych na te domy.

Obecne wielkie „zastrzyki” pieniędzy skarbowych do banków prywatnych nie powodują udzielania większej ilości pożyczek, natomiast dają okazję większym bankom wykupywać mniejsze, co powiększa siłę dużych banków i utrudnia nadzór nad tymi instytucjami, które głównie zajmują się unikaniem podatków za pomocą, na przykład, przenoszenia banków do małych republik na wyspach, na Morzu Karaibskim.

W czasie powstawania obecnego kryzysu z powodu „oszustw na trzy tryliony dolarów,” dyrektorzy wielkich banków sami nie byli świadomi ogromu ryzyka ich własnych transakcji i popełnili katastrofalne błędy, powodujące straty wielu miliardów dolarów, ponieważ brak im było potrzebnych kontroli wewnątrz ich własnych instytucji. W braku takich kontroli wewnętrznych, kontroler federalny, działający zewnątrz tych instytucji, niewiele może zrobić.

Jednym ze sposobów poprawy tej sytuacji jest ograniczanie wielkości banków, które im większe tym trudniejsze są do nadzoru, zwłaszcza w ciągu minionych ośmiu lat, w czasie sztucznego wzrostu cen nieruchomości i używania nowych produktów inżynierii finansowej przy jednoczesnym fałszowaniu wartości nieruchomości, w celu zarabiania coraz większych premii, na kontraktach pożyczek hipotecznych, bez ponoszenia bezpośrednio jakichkolwiek konsekwencji tego postępowania.

W ten sposób dzięki centralnej regulacji giełdy i finansów w USA, ryzyko udzielania niewypłacalnych pożyczek nadal ponosiłaby Federalna Asekuracja Depozytów Bankowych (Federal Deposit Insurance Corporation), podczas gdy banki byłyby zabezpieczane finansowo, kosztem podatników, według James’a Gilbright’a, który jest kierownikiem katedry, na University of Texas, w stolicy stanu Teksas, w Austin.

WWW.pogonowski.com
29 marzec 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

UE w Wąchocku
grudzień 27, 2003
przesłała Elżbieta
Druga Targowica
kwiecień 1, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
A w Polsce okradają w majestacie prawa...
czerwiec 27, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
Prymas: uczmy się miłości
kwiecień 11, 2004
PAP
Wirus H5N1 zaatakował "GW" ?
marzec 7, 2006
Marek Olżyński
BANKI WYWOŻˇ Z POLSKI MILIARDY ZŁOTYCH
luty 17, 2009
Dariusz Kosiur
Woda zycia - zycia narodu
maj 7, 2008
Elzbieta Gawlas Toronto
Poprawny politycznie
styczeń 7, 2007
Bogusław
Największa mądrość.......... nie tylko Kościoła.
lipiec 6, 2008
Artur Łoboda
Znamiona cywilizacji śmierci na obliczu UE
czerwiec 4, 2003
Ksiądz arcybiskup Kazimierz Majdański
Jaka przyszłość
lipiec 3, 2004
przesłała Elżbieta
Do Rady Etyki Mediów
maj 18, 2006
Dariusz Kosiur
Być człowiekiem
grudzień 4, 2006
Krzysztof Wołod?ko
List do Prezydenta RP w sprawie "potępienia" dorobku Feliksa Konecznego
marzec 9, 2007
Mirosław Dakowski
Na zlecenie
czerwiec 27, 2003
Andrzej Kumor
Polskie Prawo: instytucje finansowe ....nie płacą podatku dochodowego od działalności statutowej
listopad 8, 2005
PAP
Trzy stany PR. SOBCZAK i SZPAK
kwiecień 1, 2003
http://angora.pl/
Gdy rozum śpi budzi się Ziemkiewicz
wrzesień 24, 2003
Szmatława Strategia?
marzec 24, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Gdzie się podziały pożyczki?
styczeń 26, 2007
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2022 Polskie Niezależne Media