ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Niemcy wrócili! 
10 grudzień 2020     
Wezwanie do podania podstawy prawnej dla Programów Ministra 
7 marzec 2011      Artur Łoboda
Oni robią maszyny do zabijania - Polska je kupuje 
15 luty 2010      Ewa Jasiewicz
Zygmunt Jan Prusiński TAJEMNE OBCOWANIE - część czwarta 
4 kwiecień 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Szał imperatora: Niech chaos ogarnie świat! 
4 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Złodzieje tożsamości 
23 wrzesień 2018     
Polityczni maklerzy z PiS 
6 maj 2016      Artur Łoboda
Trwać mimo wszystko 
17 maj 2020      Paweł Ziółkowski
Odwrotna strona medalu wojny w Afganistanie 
28 grudzień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Nie podglądaj mnie 
20 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Polski obłęd 
14 luty 2024      Artur Łoboda
Wirtualna podróż koleją transyberyjską do Birobidżanu, Żydowskiego Obwodu Autonomicznego. 
17 luty 2010      tłumacz
Porównanie do Polski 
3 sierpień 2016      Artur Łoboda
Nie żyje prof. Jerzy Przystawa, twórca Ruchu na rzecz JOW 
8 listopad 2012      zmieleni.pl
"Szaleństwa Gośki" 
6 wrzesień 2010      Artur Łoboda
Jak wyglądać będzie klęska "dobrej zmiany" 
5 kwiecień 2019      Artur Łoboda
Dziennik pisarza Karola Zielińskiego z Krakowa (26.11.2019)  
14 listopad 2020      Zygmunt Jan Prusiński
P o n i e d z i a ł e k 
1 wrzesień 2009      Marek Jastrząb
Edukacja o niszczycielskiej polityce Niezależna pozaparlamentarna komisja ds. Badania koronowego udowadnia: Polityka powoduje największe szkody. 
17 listopad 2020     
Czekam  
15 wrzesień 2020      Artur Łoboda

 
 

Pytanie retoryczne do RodzicówTak - jak dzisiaj znamy historię mordu w Katyniu - którą przez 45 lat fałszowała komunistyczna propaganda - tak samo oczywista będzie niedługo świadomość Społeczeństwa, że mamy dziś do czynienia z Pierwszą światową wojną wirusową!

Jeszcze przez jakiś czas - najemne, dziennikarskie ... będą straszyć ludzi i wmawiać "chorobę bezobjawową"...
Jeszcze w sezonie jesienno-zimowym nastąpi fala powikłań chorobowych po przymusie noszenia maseczek...

Ale po wymordowaniu przez rządzących ludzi słabszych, pozostaną najsilniejsi i wtedy tyrania zostanie obalona.

A kiedy Wasze dorosłe już dzieci zapytają: "dlaczego dałeś się zastraszyć Tato/Mamo"?
To co Im odpowiecie?
1 wrzesień 2020

Artur Łoboda 

  

Komentarze

 

U Dakowskiego znalezione dzisiaj.

Wielki Reset, czyli przebudowę, a właściwie konstruowanie od nowa całego systemu społeczno-ekonomicznego – zgodnie z Agendą 2030 – trzeba przyspieszyć po COVID-19. Transformacja może być prosta. Potrzebna jest zmiana nastawienia i większe powiązanie liderów z ludem, by przekonać społeczeństwa do zmian – wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne.

Inicjatywa Wielki Reset Światowego Forum Ekonomicznego poszukuje nowych pomysłów, aby wykorzystać „ten wyjątkowy moment w historii, spowodowany zakłóceniami w ekonomii, polityce i naszym codziennym życiu, by stworzyć nowe podejście do sposobu funkcjonowania naszych społeczeństw” – wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne.

Innymi słowy chodzi o „nową normalność” po domniemanej pandemii. Oto cztery elementy potrzebne do przyspieszenia „nowej normalności”: nastawienie, metryka, zachęty i połączenie.

Forum wyjaśnia, że COVID-19 może być wielkim resetem w kierunku globalnego zrównoważonego rozwoju. Wielki Reset musi w centrum uwagi umieścić „sprawiedliwość społeczną”.

Mówiąc o „dziedzictwie COVID-19” Forum wskazuje, jak można dobrze przeprowadzić Wielki Reset. Po pierwsze, konieczna jest zmiana sposobu myślenia: jeśli raz coś wymyśliliśmy, możemy to zrobić ponownie. I w tym względzie kluczowe – zdaniem uczestników Forum – są dwie książki: „Kapitał i ideologia” Thomasa Piketty’ego oraz „Ludzkość” Rutgera Bregmana. Forum dodaje, że to ci autorzy pokazują, iż nasza obecna perspektywa opiera się na zasadniczo błędnych założeniach i że wraz ze zmianą sposobu myślenia możliwa jest dramatyczna transformacja.

Piketty – zaznacza Forum – twierdzi, że nierówność jest wyborem politycznym opartym na wadliwej ideologii, a nie nieuniknionym skutkiem technologii i globalizacji. Postuluje więc szereg reform progresywnych, które miałyby zreformować, a właściwie jeszcze bardziej wynaturzyć kapitalizm.

Rutger Bregman, radykalny myśliciel lewicowy, autor „Utopii dla realistów” przekonuje, że da się zbudować wspaniały świat zaraz, natychmiast. „Obala jeszcze bardziej głęboko zakorzeniony mit: że ludzie są z natury samolubni, niechętni do współpracy i agresywni, a bez cywilizującego wpływu rządów i przywódców porządek wkrótce się załamie i zapanuje chaos” – głosi Forum, dodając, że badania wspomnianego autora nad historią ludzkości pokazują, iż w rzeczywistości jesteśmy „zaprogramowani na życzliwość, współpracę i troskę”.

Jednak „kierujemy naszymi krajami, instytucjami obywatelskimi, firmami, szkołami, często rodzinami, opierając się na tym głęboko negatywnym i błędnym założeniu o ludzkim zachowaniu. [Bregman] pokazuje, że gdy zmieni się to założenie, wszystko się zmieni. Podaje przykłady z prawdziwego świata, od norweskiego systemu więziennictwa po prawdziwego władcę much” – czytamy.

Lewicowcy, zarówno francuski ekonomista, jak i holenderski historyk, mówca serii TED Talks – popularyzującej najbardziej skrajne idee i wywracającej cały dotychczasowy porządek – przekonują, że możemy zbudować nowy świat, wyrzekając się dotychczasowego sposobu myślenia.

„Obie te książki pokazują, że nasz pogląd na świat był po prostu wymyślony. I zrobiła to zaskakująco mała, ale przygnębiająco wpływowa liczba osób – od Machiavellego i Adama Smitha po Miltona Friedmana oraz Williama Goldinga. Ale jeśli raz to wymyśliliśmy, możemy to powtórzyć, a jest mnóstwo ludzi, którzy mają świetne nowe pomysły do ​​realizacji, gdybyśmy tylko zaczęli je traktować poważnie” – czytamy.

W celu budowania nowego wspaniałego świata konieczne jest mierzenie tego, co ważne. W ekonomii nie powinno się już kierować Produktem Krajowym Brutto, bo to zły wskaźnik. „Mierzenie właściwych rzeczy zapewni rządom, przedsiębiorstwom i obywatelom wiedzę potrzebną do podjęcia odważnych i trudnych kroków niezbędnych do przejścia na sposób życia bardziej skoncentrowany na ludziach i planecie”.

PKB zawodzi, ponieważ mierzy bogactwo, ale ignoruje jego dystrybucję. Nie rejestruje kosztów ludzkich i finansowych kapitalizmu, „efektów zewnętrznych”, takich jak dobrobyt społeczny, degradacja środowiska oraz społeczne, psychiczne i fizyczne koszty innowacji.

„Niezadowolenie z PKB jest powszechne i testuje się wiele alternatyw, które koncentrują się na dobrobycie ludzi oraz planety: na przykład wskaźniki rozwoju społecznego ONZ (UN’s Human Development and Social Development Indexes), wskaźnik WellBeing (dobrego samopoczucia), Genuine Progress Indicators (wskaźniki prawdziwego postępu), Happy Planet Index (wskaźnik szczęśliwej planety) i Gross National Happiness (Szczęście Narodowe Brutto)” – czytamy.

Stare powiedzenie: „Tym można zarządzać, co można zmierzyć” ma być wzięte głęboko do serca, tyle że zostaną ustalone nowe mierniki, które pozwolą dokonać szybkiej transformacji społeczeństwa.

Trzeci ważny element Wielkiego Resetu to tworzenie nowych zachęt, które są nieodłącznie powiązane z miernikami. Chodzi o zmianę strategii inwestowania i przekierowania strumienia pieniędzy na cele związane z realizacją Agendy 2030. Inwestorzy winni uwzględniać kwestie związane z ryzykiem społecznym i środowiskowym w swoich kryteriach inwestycyjnych.

Czwarty element to budowa autentycznej więzi. W „Humankind” Bregman odwołuje się do cudownego wydarzenia, jakim był rozejm w Boże Narodzenie 1914 roku. Przekonuje, że na początku I wojny światowej ponad 100 tysięcy żołnierzy złożyło broń na linii frontu, aby grać w piłkę nożną, dzielić się historiami, zdjęciami, jedzeniem i napojami. Ale to nie był tylko dzień Bożego Narodzenia; w niektórych miejscach trwało to kilka tygodni, a wielu żołnierzy wspominało to jako najważniejsze wydarzenie w swoim życiu.

Zdaniem Bregmana, mogło to z łatwością przekształcić się w pokój na pełną skalę, ponieważ obie strony były niechętne do wznowienia walki. Jednak zawziętość generałów, którzy używali propagandy, by wzbudzić nienawiść i zaszczepić posłuszeństwo, grożąc sądem wojennym za niewykonywanie rozkazów, zdołała wznowić wojnę.

Reset fundamentów gospodarczych i społecznych

Na stronie Forum czytamy, że odłączenie się od natury i anonimowość napędza polaryzację. Niszczymy Ziemię, klimat, degradujemy środowisko i powodujemy cierpienie zwierząt. Tymczasem we wszystkich naszych domach, jak pokazał COVID-19, byliśmy w stanie zaufać obcym ludziom, pomagającym nam sąsiadom i wspólnotom. Poświęciliśmy czas oraz pieniądze bliskim i odległym organizacjom charytatywnym. Świadczyliśmy sobie duże i małe przysługi każdej godziny i każdego dnia.

Teraz trzeba byłoby wykorzystać ten potencjał w celu budowania nowego wspaniałego świata za pomocą nowych technologii i jednocząc wszystkich wokół wspólnej troski o świat przyrody, by zmniejszyć dystans, który pozwoli nam widzieć innych ludzi takimi, jakimi naprawdę są, a nie postrzegać jako innych”.

„Jest to prawdopodobnie najważniejszy element budulcowy ze wszystkich, który zainicjuje dzięki Wielkiemu Resetowi transformację, na którą nasze pokolenie może spoglądać z dumą i prawdopodobnie ze zdziwieniem” – czytamy.

Przewodniczący Światowego Forum Ekonomicznego prof. Klaus Schwab pisze na stronie swej organizacji, że odpowiedź na COVID-19 pokazała, iż możliwy jest reset fundamentów gospodarczych i społecznych po to, by przejść do tak zwanego kapitalizmu interesariuszy.

Zdaniem autora, blokady COVID-19 mogą stopniowo być znoszone, ale niepokoje społeczne w związku z perspektywami gospodarczymi świata tylko nasilą się.

Schwab przekonuje, że świat musi działać wspólnie i szybko, by odnowić wszystkie aspekty umowy społecznej. W wielkiej transformacji na rzecz zrównoważonego rozwoju musi zaś uczestniczyć każdy kraj, od Stanów Zjednoczonych po Chiny. Zmiany winny dotknąć każdej branży, od ropy i gazu po technologię. „Krótko mówiąc, potrzebujemy wielkiego resetu kapitalizmu” – ocenił.

Jest wiele powodów, dla których warto przeprowadzić „Wielki Reset”, ale najpilniejszy to COVID-19 – czytamy. Pandemia, zdaniem Schwaba, spowodowała jeden z najgorszych kryzysów zdrowia publicznego w najnowszej historii, a z uwagi na fakt, że w wielu częściach świata wciąż rośnie liczba ofiar, to jeszcze nie koniec. Koronawirus będzie miał poważne długoterminowe konsekwencje dla wzrostu gospodarczego, długu publicznego, zatrudnienia i dobrobytu ludzi.

„Wszystko to – napisał autor – zaostrzy już trwające kryzysy: klimatyczny i społeczny. Niektóre kraje wykorzystały kryzys COVID-19 jako pretekst do osłabienia działań na rzecz ochrony środowiska. Frustracje związane z chorobami społecznymi, takimi jak rosnąca nierówność – połączone bogactwo amerykańskich miliarderów wzrosło w czasie kryzysu – nasilają się. Kryzysy te (…) pogłębią się i sprawią, że świat stanie się jeszcze mniej zrównoważony, mniej równy i bardziej kruchy”.

Doraźne środki naprawcze nie wystarczą, aby zapobiec temu scenariuszowi i dlatego, według szefa WEF, musimy zbudować zupełnie nowe fundamenty pod nowy system ekonomiczny i nowe społeczeństwo.

Schwab dodał, że wystarczyła pandemia COVID-19, by pokazać, że bardzo szybko można wprowadzić radykalne zmiany. Kryzys niemal natychmiast zmusił firmy i osoby prywatne do porzucenia praktyk, które od dawna uważano za niezbędne, to jest do rezygnacji z częstych podróży lotniczych czy z pracy w biurze. Ponadto ludzie pokazali, że są gotowi na poświęcenie i wyrzeczenia.

„Oczywiście, istnieje wola budowy lepszego społeczeństwa. Musimy ją wykorzystać, aby zabezpieczyć Wielki Reset, którego tak bardzo potrzebujemy. Będzie to wymagało silniejszych i bardziej skutecznych rządów, choć nie oznacza to ideologicznego nacisku na większe gremia. I będzie wymagać zaangażowania sektora prywatnego” – stwierdził Schwab.

Program „Wielkiego Resetu” obejmuje globalną koordynację polityki podatkowej, regulacyjnej, fiskalnej, by stworzyć warunki dla „gospodarki zainteresowanych stron”. W czasach malejących podstaw podatkowych i rosnącego zadłużenia rządy mają silną motywację do kontynuowania takich działań – uważa profesor.

Ponadto rządy powinny wdrożyć od dawna opóźnione reformy podatkowe dotyczące podatku katastralnego, wycofać dopłaty do paliw kopalnych oraz wprowadzić nowe zasady dotyczące własności intelektualnej, handlu i konkurencji.

Przez COVID do lewicowego raju

Drugi element programu „Wielkiego Resetu” wymaga przekierowania wszystkich środków na inwestycje wyłącznie posuwające naprzód równość i założenia Agendy dla zrównoważonego rozwoju. W tym przypadku programy wydatków na dużą skalę wdrażane przez wiele rządów stanowią główną szansę na postęp.

Zamiast wykorzystywać te fundusze, a także inwestycje podmiotów prywatnych i funduszy emerytalnych do wypełniania pęknięć w starym systemie, powinny one – zdaniem Schwaba – być przekierowane na budowę nowego, bardziej odpornego i sprawiedliwego oraz zrównoważonego systemu w dłuższej perspektywie. Oznacza to na przykład inwestowanie w „zieloną” infrastrukturę miejską i tworzenie bodźców dla branż, by poprawiły swoje osiągnięcia w zakresie wskaźników środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG).

Trzecim i ostatnim priorytetem programu „Wielkiego Resetu” jest wykorzystanie innowacji czwartej rewolucji przemysłowej, zwłaszcza poprzez podejmowanie wyzwań zdrowotnych i społecznych. Podczas kryzysu COVID-19 firmy, uniwersytety i inne połączyły siły, aby opracować diagnostykę, leki i możliwe szczepionki; ustanowić centra testowe; stworzyć mechanizmy śledzenia infekcji; i dostarczyć usługi telemedycyny. Osiągnięcia sztucznej inteligencji i biometryki winny być powszechnie stosowane w każdej branży.

„Kryzys COVID-19 wpływa na każdy aspekt życia ludzi w każdym zakątku świata. Ale tragedia nie musi być jego jedynym dziedzictwem. Przeciwnie, pandemia stanowi rzadkie, ale wąskie okno okazji do refleksji, ponownego wyobrażenia sobie i zresetowania naszego świata, by stworzyć zdrowszą, bardziej sprawiedliwą i dostatnią przyszłość” – podsumował szef Światowego Forum Ekonomicznego, propagujący stworzenie globalnego zarządu energią, globalnego rządu, upowszechnienie inwigilacji obywateli za pomocą systemów sztucznej inteligencji, rozpropagowanie tak zwanej aborcji jako podstawowej usługi medycznej czy stworzenie panteistycznej religii planetarnej.

Źródło: weforum.org

Łatwo nam nie będzie, to ode mnie.

2020-09-01
Magellan

 

Ten plan był do przewidzenia od czasu - jak "zepsuli" dolara, a potem nadrukowali jego przeogromne ilości po zburzeniu WTC.

2020-09-01
Artur Łoboda

  

Archiwum

Nazywam sie ARGUMENT
czerwiec 9, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny".
październik 23, 2003
Artur Łoboda
Dobry artykul.
kwiecień 7, 2008
Goska
Życie w Gazie, czyli do Żydzi robią w Palestynie - wideo
listopad 25, 2007
przysłała Dorota
Opinia Biskupów USA o Sytuacji w Iraku
listopad 25, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
cdsadca
kwiecień 17, 2005
caac
Aksjomaty Polskości
listopad 7, 2006
Artur Łoboda
Proklamacja przeciwnika Stanów Zjednoczonych
maj 18, 2004
przesłał Adrian Dudkiewicz
Procedura instalacji na Ukrainie "Istoty Najwyższej" Zachodu
czerwiec 19, 2005
Marek Głogoczowski
Nieprzewidziane skutki w USA zmiany reżymu w Iraku
listopad 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Opowiadanie bez tytułu
maj 29, 2008
Marek Jastrząb
Unijna emigracja
październik 26, 2005
przesłała Elzbieta
Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło
czerwiec 27, 2002
PAP
Sztuka - antysztuka
lipiec 31, 2003
Andrzej Kumor
Piętnowanie "wszystkiego, co niesie ze sobą nienawiść i pogardę".
marzec 8, 2008
Artur Łoboda
Koalicja zbada czy Polacy chronią Babilon?
czerwiec 12, 2004
PAP
Obrazu obraza
luty 13, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
oczekiwanie
perelka
Atak na złamanie niezależności NBP
luty 6, 2006
Głupota atakuje
marzec 7, 2004
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media