|
Rosja oskarża USA o działalność wywrotową.
|
|
W środę 19 września, 2012 Mo0skwa oskarżyła USA o działalność wywrotową i wtrącanie się do wyborów pod płaszczykiem pomocy dla rosyjskich ugrupowań demokratycznych za pomocą U.S. Agency for International Development (USAID), której to agencji nakazano natychmiast opuścić teren Federacji Rosyjskiej. Jako oficjalny powód eksmisji podano że rosyjskie stowarzyszenia demokratyczne obecnie już nie potrzebują funduszów USA.
Eksmisja ta jest najbardziej dotkliwym posunięciem ze strony Kremla od czasu zadeklarowania odnowy w stosunkach USA z Rosją po przejęciu władzy przez prezydenta Obamę. Odnowa ta była oceniana jako największe osiągnięcie rządy prezydenta Obamy w stosunkach z Moskwą. Obecnie rozkaz eksmisji amerykańskiej agencji rządowej z Rosji jest sygnałem, że prezydent Putin zdecydował się na ostrzejszą kontrolę działalności rosyjskich stowarzyszeń demokratycznych oraz na ograniczenie swobody politycznej działalności USA w Rosji i prób jednoczesnego dialogu Waszyngtony tak z Kremlem jak i z grupami opozycyjnymi.
Najwyraźniej autorytatywny rząd prezydenta Putina jest coraz bardziej podejrzliwy co do intencji Waszyngtonu oraz wrażliwy na publikowane w USA słowa krytyki opozycji, która twierdzi że rząd prezydenta Obamy jest zbyt miękki w stosunkach z Rosją. Po pojednawczych wypowiedziach prezydenta Miedwiediewa obecnie ton wypowiedzi zmienił się prezydent Putin ostro krytykuje zachodnie "wtrącanie się" do wewnętrznych spraw Rosji.
Jak dotąd Biały Dom szukał porozumienia z Moskwą w sprawie dostaw na jak dotąd nieudaną pacyfikację Afganistanu jak również w sprawie amerykańskiej obrony monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie przeciwko programowi nuklearnemu Iranu, gdzie skrytobójcy zamordowali kilku czołowych fizyków nuklearnych. Iran oskarża służby specjalne Izraela, zwłaszcza Mossad o dokonanie tych mordów nawet na ulicach Teheranu. Tymczasem rosyjskie młodzieżowe grupy popierające Putina stały się napastliwe w stosunku do amerykańskiego ambasadora w Moskwie Michael'a McFaul'a, którego obecnie media rosyjskie oskarżają o planowanie w po-sowieckich republikach rewolucji na terenach byłego Związku Sowieckiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie oskarżyło USAID o szczególnie silne szerzenie ruchów wywrotowych na Kaukazie gdzie szerzy się opór mahometan przeciwko Moskwie.
Natomiast rząd prezydenta Obamy stwierdził, że będzie nadal działał po tej samej linii w Rosji ale że będzie posługiwał się "innymi środkami." W odpowiedzi rosyjskie MSZ ostrzegło przeciwko próbom finansowania ugrupowań politycznych w Rosji przez USAID z zagranicy. Jako słowa pojednawcze Moswa wyraziła chęć popierania działalności USAID w innych krajach.
Odnowa w stosunkach Waszyngton-Moskwa z inicjatywy prezydenta Obamy nadal wyraża się; publikowaniem i finansowaniem publikacji krytyki oszustw w wyborach, dzięki którym prezydent Putin objął ponownie stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej. Natomiast rosyjska opozycyjna grupa "Gołos" twierdzi, że z powodu ograniczenia poparcia finansowego przez USAID nie będzie mogła śledzić poprawności wyborów municypalnych i regionalnych w październiku 2012.
MSZ w Moskwie oświadczyło, że obecnie po latach poprawy gospodarczej zwłaszcza dzięki eksportowi gazu ziemnego i ropy naftowej w czasie rządów prezydenta Putina suwerenna demokracja działa dobrze w Rosji i nie potrzebuje kierownictwa z zagranicy takiego jak próbuje oferować USAID. Naturalnie politycy z kontrolowanej przez Kreml partii "Zjednoczona Rosja" popierają eksmisję USAID z Rosji jako organizacji wywrotowej.
WWW.pogonowski.com
|
|
21 wrzesień 2012
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Przyznanie się do błędu
lipiec 5, 2005
|
Polska Partia Pracy - pomijana w sondażach przedwyborczych alternatywą dla obecnych partii?
październik 7, 2007
Dorota
|
Tarcza
wrzesień 1, 2008
Goska
|
Kolejny przekręt Unii za posrednictwem ARiMR
lipiec 18, 2002
PAP
|
Dyskryminują rowerzystów na Zachodzie!
styczeń 13, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Steinbach: unieważnić dekrety przed wstąpieniem do UE
sierpień 31, 2002
PAP
|
Syjonizm w czasach nazizmu
grudzień 22, 2006
przysłał Piotr Beim
|
Wallerstein: Tarcza antyrakietowa: szalony pomysł czy racjonalny cel?
lipiec 25, 2007
Immanuel Wallerstein
|
Korupcja
wrzesień 2, 2003
|
Z Kopenhagi negocjatorzy wracają nie z tarczą, ale na tarczy – twierdzi Andrzej Lepper.
grudzień 14, 2002
PAP
|
Stanowisko środowiska ProPolonia.pl wobec sytuacji społeczno-politycznej
marzec 3, 2009
Dariusz Kosiur
|
NIE dla baz USA w Polsce!
grudzień 29, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
Pomysłowa TVN24
listopad 22, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Prawa i wolności w naszej spółdzielczości
grudzień 13, 2008
Witold Filipowicz
|
Wielka Smuta Żebrowskiego
październik 31, 2007
PAP
|
Bojkot wyborczy
wrzesień 20, 2007
...
|
sdfsaf
październik 4, 2005
adssa
|
Świadectwo Polaków Anno Domini 2005 dla potomnych
sierpień 24, 2005
|
Szaron: Arafat to przywódca gangu morderców
sierpień 9, 2002
IAR
|
Matka - nadzieja
październik 25, 2004
Zbigniew Skowroński
|
|
|