ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

PAKT WOJSKOWY USA-POLSKA-IZRAEL 
25 czerwiec 2010      Gasienica
Tylko ŁAJDAK nie zgodzi się z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego 
19 październik 2021      Artur Łoboda
Gdzie jest zabytkowy ołtarz z kościoła w Ustce ? Część II 
26 luty 2010      Zygmunt Jan Prusiński
"Wkrótce może być 100 tys. zakażeń dziennie" 
30 styczeń 2022     
Klimatyzacja, a wentylacja 
11 kwiecień 2020     
Brexit 
17 marzec 2016      Artur Łoboda
USA DUPA ZBITA w Iranie i w Białorusi 
23 lipiec 2009      MG/Gasienica
Ponad 13 milionów zł w gotówce znaleźli policjanci CBŚP 
5 sierpień 2020      Alina
Szczepionka na nieistniejącą chorobę 
21 grudzień 2022     
Kowidyzm 
9 listopad 2021      Artur Łoboda
Kolejny zakręt, kolejne koleiny 
27 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Jak otępić umysły ludzi, a następnie ich zabić 
10 lipiec 2021     
Prawdziwy stosunek PiS do rolników 
14 marzec 2019      Artur Łoboda
Obawy w USA z Powodu Długów Europejskich  
7 marzec 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
WIELKA HUTZPA - SAYAN NA WAWELU 
20 kwiecień 2010      Bob Kordecky
Moja przestroga dla Górali  
12 styczeń 2021      Artur Łoboda
Obrzezanie to przymierze z ichniejszym Bogiem .... 
24 luty 2019      Alina
Jeden wieczór z życia mężczyzny. 
20 maj 2013      Janusz Zagajewski
SOLIDARNOŚĆ TO "AMERYKAŃSKI RAK", KTÓRY TOCZY POLSKĘ 
13 wrzesień 2010      Marek Głogoczowski
Wirus Niedzielskiego 
13 styczeń 2021      interia.pl

 
 

Obrona Grecji Przed Upadłością w Erze Chciwości

Na razie obronę Grecji przed upadłością osiągnięto w strefie euro przez sfinalizowanie w odatkowych 13nastu godzinach rokowań, po ożywionych debatach i pogróżkach, według doniesień prasowych ze środy 22go lutego, 2012. Jest to drugi z kolei ratunek Grecji na przestrzeni dwóch lat kosztem 130 miliardów euro lub 172 miliardów dolarów USA. Suma ta stanowi rekord w historii ratowania państw przed upadłością za pomocą odpisu w wysokości 53% długów w bonach wartości sto siedem miliardów euro.

Gdyby nie osiągnięto porozumienia upadłość Grecji najprawdopodobniej doprowadziłaby do usunięcia tego państwa z unii monetarnej euro. Na razie usunięto ryzyko upadłości Grecji oraz chwilowo poprawiono zaufanie na rynku monetarnym. Mimo tego, zagrożenia nie zdołano całkowicie usunąć do chwili, kiedy Grecja nie dokona wymiany papierów wartościowych w rękach prywatnych inwestorów za pomocą rachunków gwarantujących spłaty w terminie włącznie z oprocentowaniem składanym i innymi zobowiązaniami takim jak wymogi ustawy o minimalnych płacach w Grecji.

Program ratunku Grecji przed upadłością musi być zatwierdzony przez wszystkie parlamenty strefy euro włącznie z parlamentami Niemiec, Finlandii i Holandii, w których to parlamentach opozycja jest najsilniejsza. Długi państwowe Grecji według obecnego planu będą w roku 2020 nadal w wysokości pond 120% greckiego narodowego produktu brutto (NPB). Istnieją obawy, że gospodarka Grecji nie będzie w stanie funkcjonować w takich warunkach. Krytykowane są również oceny, co do wysokości wzrostu rocznego gospodarki Grecji, która w 2013 roku najprawdopodobniej wzrośnie tylko o jeden procent.

Wzrost gospodarki Grecji w dużej mierze zależy od poprawy jej wydajności, co wymaga przeprowadzenia zmian w strukturze tej gospodarki. Według oceny Międzynarodowego Funduszu Monetarnego w najgorszym wypadku długi Grecji w 2020 roku będą stanowić 160% NPB. W takim stanie rzeczy jest bardzo prawdopodobne, że płacący podatki w państwach strefy euro będą zmuszeni ponosić dalsze koszty ratowania Grecji przed upadłością. Wizja tego rodzaju kosztów naturalnie jest bardzo źle widziana przez płacących podatki w państwach strefy euro.

Na razie koszt ratowania gospodarki Grecji ponosi Europejski Bank Centralny za pomocą rezygnowania z zysków na bonach greckich posiadanych przez ten bank oraz za pomocą obniżania oprocentowania bonów greckich przez rządy państw należących do strefy euro.
Na tym tle widać jaki postęp osiągnięto w ratowaniu Grecji przed upadłością. Sama możliwość upadłości tylko i wyłącznie gospodarki Grecji należącej do strefy euro jest sprawą wątpliwą ponieważ Grecja nie jest odizolowana od innych państw strefy. Dlatego w obliczu katastrofalnych skutków możliwej upadłości Grecji, państwa strefy euro są gotowe pokryć koszty ratowania gospodarki Grecji raczej niż ponosić skutki jej upadłości.
Sukces planów ratowania gospodarki Grecji zależy też w dużej mierze od samych Greków, którzy mogą odrzucić plan ratowania gospodarki greckiej przez państwa strefy euro w zbliżających się wyborach w kwietniu 2012. Państwa strefy euro, jak dotąd, podwoiły swój wkład w ratowanie Grecji przed upadłością. Teraz chodzi o to czy sami Grecy zgodzą się na takie zmiany jak poważne liczebne zmniejszenie wielkości biurokracji greckiej płatnej w euro jak też zmniejszenie płac części robotników. Takie wymagania w przeszłości powodowały rozruchy i rozlew krwi na ulicach greckich.

Jak dotąd przeważająca większość Greków chce kontynuować przynależność Grecji do strefy euro. Niestety słabnie poparcie wyborców dla poddania się rygorom planów wprowadzonych w celu ratowania gospodarki greckiej przed zapaścią. Pesymiści uważają, że w samej Grecji powodzenie programów ratowania gospodarki greckiej jest pod znakiem zapytania z powodu warunków u podłoża stworzenia strefy euro.

Na pewno konkurencja waluty euro z dolarem USA w walce o to, która z tych walut będzie służyć jako światowa waluta rezerwowa nie przyczynia się do zaufania inwestorów na rynku monetarnym euro. Bez bardziej wyraźnego poparcia dla stabilizacji gospodarki w samej Grecji ostania poprawa na rynku monetarnym szybko może się skończyć zwłaszcza, że żyjemy w epoce chciwości na temat, której powstała cała nowa literatura. W literaturze amerykańskiej zaistniało nawet nowe słowo: mieszanka bankiera i gangstera w formie „bankster’a.”

Obrona Grecji przed upadłością w erze chciwości i bonusów dyrektorskich dochodzących to wartości setek milionów dolarów rocznie natrafia na rozmaite przykre skutki, które widzimy w reportażach o rozruchach na ulicach miast greckich. W Ameryce doszło do fali protestacyjnych rozruchów oraz do okupacji banków i budynków giełdy, w których demonstranci protestują przeciwko niesprawiedliwości w USA, gdzie jeden procent ludności posiada więcej majątku niż pozostałe 99% Amerykanów.

Znany w Polsce ekonomista Jeffrey Saschs powiedział przed kamerami telewizyjnymi w dniu 23go lutego, 2012, że w USA nie ma już demokracji i że obecnie panuje oligarchia korporacji i banków odkąd sąd najwyższy ogłosił, że amerykańskie firmy, banki i korporacje są tak samo uprawnione jak indywidualni obywatele i mają takie same prawo głosu. Trudna jest obrona Grecji przed upadłością w erze chciwości wśród finansjery zwłaszcza amerykańskiej. Jak wiadomo ostatni „szwindel na trylion dolarów” nieściągalnymi długami hipotecznymi doprowadził do tego, że około połowy domów w USA ma większy dług hipoteczny niż wartość rynkową.

WWW.pogonowski.com
24 luty 2012

Iwo Cyprian Pogonowski  

  

Komentarze

  

Archiwum

Bruksela odmawia. Finisz w złym stylu
styczeń 29, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Portrety świet(n)ych udawaczy: casus Aureliusza Augustyna
styczeń 28, 2007
Marek Głogoczowski
A Chronology of the Zionist Master Plan for World Domination
styczeń 9, 2007
przysłał ICP
ABW zajmie się zwalczaniem korupcji
czerwiec 28, 2002
PAP
Co jest nie tak z IMF (Miedzynarodowy Fundusz Walutowy) i WB (Bank Swiatowy)?
sierpień 2, 2003
Walden Bello i Shea Cunningham
Kłamstwo od tronu
lipiec 25, 2003
Andrzej Kumor
Konsolidacja kapitału
luty 26, 2004
Reuters
Eurokibuc to jest to
listopad 11, 2006
luzak
Zagrożenie Polskich Parafii w Ameryce
grudzień 21, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Błędna diagnoza
wrzesień 10, 2003
Wiedziec trzeba
kwiecień 9, 2003
przeslala Elzbieta
Kolejna brudna prowokacja Gazety wyborczej :
lipiec 24, 2002
Agnieszka Kublik
Konstytucja
wrzesień 20, 2002
Szanty i szlanty
listopad 14, 2004
Mirnal
"Czy Papież przeprosi ofiary Solidarności" (2)
listopad 14, 2003
Leszek Skonka
Ten - co to zawsze był "uczciwy" i "nieomylny"
marzec 10, 2007
PAP
W R Ó G
grudzień 2, 2006
Dariusz Kosiur
Brunatna Europa
grudzień 13, 2002
http://haggard.w.interia.pl/nseuropa.html
POLSKA - UNIA 14
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
I am an angry man
grudzień 15, 2003
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media