ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Polscy naziści zamkną cmentarze  
31 październik 2020      Artur Łoboda
Zgódźcie się jeszcze raz dla ich dobra 
3 maj 2015      Artur Łoboda
Moknę ze szczęścia 
6 lipiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Świat się wali, a oni toczą swoja wojenkę 
5 listopad 2020     
Aforyzmy 10 Zygmunt Jan Prusiński  
2 sierpień 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Udawana świętość 
30 lipiec 2016      Artur Łoboda
Portugalska pielęgniarka umiera nagle po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID 
5 styczeń 2021      Obserwator
Kilka wniosków w związku z tzw. raportem o śmierci Barbary Blidy 
14 czerwiec 2011      Artur Łoboda
Ten wirus był w Polsce już w styczniu 
3 kwiecień 2020     
Moja przestroga dla Górali  
12 styczeń 2021      Artur Łoboda
Dla twoich stóp i dla... 
5 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Naiwne marzenie przeciętnego Amerykanina 
10 listopad 2016     
Na piętach Austrii i Niemiec blokujących nieszczepionych przywódca UE wzywa do wyrzucenia kodeksu norymberskiego na rzecz przymusowego szczepienia wszystkich dysydentów 
8 grudzień 2021      Julian Conradson
Testament Kadafiego 
12 kwiecień 2011      Muhamar Kadafi, tlum. MG
ZAMACH W BERLINIE NOWE FAKTY SPISEK TAJNYCH SŁUŻB FAŁSZYWA FLAGA 
4 marzec 2017      BaldTV
Ostrzegam! bardzo dokładnie kontrolujcie Wybory! 
22 maj 2015      Artur Łoboda
Półgłówki 
7 styczeń 2022     
Polska jako „Skrzynka Pandory”  
28 kwiecień 2013      Iwo Cyprian Pogonowski
HASTA SIEMPRE COMANDANTE CHE GUEVARA - JOAN BAEZ  
8 styczeń 2017      historia
O ojczyznę trzeba walczyć, ale przede wszystkim głową! 
14 listopad 2016     

 
 

Obrona Grecji Przed Upadłością w Erze Chciwości

Na razie obronę Grecji przed upadłością osiągnięto w strefie euro przez sfinalizowanie w odatkowych 13nastu godzinach rokowań, po ożywionych debatach i pogróżkach, według doniesień prasowych ze środy 22go lutego, 2012. Jest to drugi z kolei ratunek Grecji na przestrzeni dwóch lat kosztem 130 miliardów euro lub 172 miliardów dolarów USA. Suma ta stanowi rekord w historii ratowania państw przed upadłością za pomocą odpisu w wysokości 53% długów w bonach wartości sto siedem miliardów euro.

Gdyby nie osiągnięto porozumienia upadłość Grecji najprawdopodobniej doprowadziłaby do usunięcia tego państwa z unii monetarnej euro. Na razie usunięto ryzyko upadłości Grecji oraz chwilowo poprawiono zaufanie na rynku monetarnym. Mimo tego, zagrożenia nie zdołano całkowicie usunąć do chwili, kiedy Grecja nie dokona wymiany papierów wartościowych w rękach prywatnych inwestorów za pomocą rachunków gwarantujących spłaty w terminie włącznie z oprocentowaniem składanym i innymi zobowiązaniami takim jak wymogi ustawy o minimalnych płacach w Grecji.

Program ratunku Grecji przed upadłością musi być zatwierdzony przez wszystkie parlamenty strefy euro włącznie z parlamentami Niemiec, Finlandii i Holandii, w których to parlamentach opozycja jest najsilniejsza. Długi państwowe Grecji według obecnego planu będą w roku 2020 nadal w wysokości pond 120% greckiego narodowego produktu brutto (NPB). Istnieją obawy, że gospodarka Grecji nie będzie w stanie funkcjonować w takich warunkach. Krytykowane są również oceny, co do wysokości wzrostu rocznego gospodarki Grecji, która w 2013 roku najprawdopodobniej wzrośnie tylko o jeden procent.

Wzrost gospodarki Grecji w dużej mierze zależy od poprawy jej wydajności, co wymaga przeprowadzenia zmian w strukturze tej gospodarki. Według oceny Międzynarodowego Funduszu Monetarnego w najgorszym wypadku długi Grecji w 2020 roku będą stanowić 160% NPB. W takim stanie rzeczy jest bardzo prawdopodobne, że płacący podatki w państwach strefy euro będą zmuszeni ponosić dalsze koszty ratowania Grecji przed upadłością. Wizja tego rodzaju kosztów naturalnie jest bardzo źle widziana przez płacących podatki w państwach strefy euro.

Na razie koszt ratowania gospodarki Grecji ponosi Europejski Bank Centralny za pomocą rezygnowania z zysków na bonach greckich posiadanych przez ten bank oraz za pomocą obniżania oprocentowania bonów greckich przez rządy państw należących do strefy euro.
Na tym tle widać jaki postęp osiągnięto w ratowaniu Grecji przed upadłością. Sama możliwość upadłości tylko i wyłącznie gospodarki Grecji należącej do strefy euro jest sprawą wątpliwą ponieważ Grecja nie jest odizolowana od innych państw strefy. Dlatego w obliczu katastrofalnych skutków możliwej upadłości Grecji, państwa strefy euro są gotowe pokryć koszty ratowania gospodarki Grecji raczej niż ponosić skutki jej upadłości.
Sukces planów ratowania gospodarki Grecji zależy też w dużej mierze od samych Greków, którzy mogą odrzucić plan ratowania gospodarki greckiej przez państwa strefy euro w zbliżających się wyborach w kwietniu 2012. Państwa strefy euro, jak dotąd, podwoiły swój wkład w ratowanie Grecji przed upadłością. Teraz chodzi o to czy sami Grecy zgodzą się na takie zmiany jak poważne liczebne zmniejszenie wielkości biurokracji greckiej płatnej w euro jak też zmniejszenie płac części robotników. Takie wymagania w przeszłości powodowały rozruchy i rozlew krwi na ulicach greckich.

Jak dotąd przeważająca większość Greków chce kontynuować przynależność Grecji do strefy euro. Niestety słabnie poparcie wyborców dla poddania się rygorom planów wprowadzonych w celu ratowania gospodarki greckiej przed zapaścią. Pesymiści uważają, że w samej Grecji powodzenie programów ratowania gospodarki greckiej jest pod znakiem zapytania z powodu warunków u podłoża stworzenia strefy euro.

Na pewno konkurencja waluty euro z dolarem USA w walce o to, która z tych walut będzie służyć jako światowa waluta rezerwowa nie przyczynia się do zaufania inwestorów na rynku monetarnym euro. Bez bardziej wyraźnego poparcia dla stabilizacji gospodarki w samej Grecji ostania poprawa na rynku monetarnym szybko może się skończyć zwłaszcza, że żyjemy w epoce chciwości na temat, której powstała cała nowa literatura. W literaturze amerykańskiej zaistniało nawet nowe słowo: mieszanka bankiera i gangstera w formie „bankster’a.”

Obrona Grecji przed upadłością w erze chciwości i bonusów dyrektorskich dochodzących to wartości setek milionów dolarów rocznie natrafia na rozmaite przykre skutki, które widzimy w reportażach o rozruchach na ulicach miast greckich. W Ameryce doszło do fali protestacyjnych rozruchów oraz do okupacji banków i budynków giełdy, w których demonstranci protestują przeciwko niesprawiedliwości w USA, gdzie jeden procent ludności posiada więcej majątku niż pozostałe 99% Amerykanów.

Znany w Polsce ekonomista Jeffrey Saschs powiedział przed kamerami telewizyjnymi w dniu 23go lutego, 2012, że w USA nie ma już demokracji i że obecnie panuje oligarchia korporacji i banków odkąd sąd najwyższy ogłosił, że amerykańskie firmy, banki i korporacje są tak samo uprawnione jak indywidualni obywatele i mają takie same prawo głosu. Trudna jest obrona Grecji przed upadłością w erze chciwości wśród finansjery zwłaszcza amerykańskiej. Jak wiadomo ostatni „szwindel na trylion dolarów” nieściągalnymi długami hipotecznymi doprowadził do tego, że około połowy domów w USA ma większy dług hipoteczny niż wartość rynkową.

WWW.pogonowski.com
24 luty 2012

Iwo Cyprian Pogonowski  

  

Komentarze

  

Archiwum

Światowy Dzień Chorego 11.02.04
styczeń 24, 2004
Adam Sandauer
Raport antyimperialny (czerwiec)
lipiec 18, 2006
William Blum
Amerykańska Teokracja?
maj 30, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Likwidacja publicznej służby zdrowia
październik 23, 2008
PAP
Program podróży Jana Pawła II do Polski
sierpień 5, 2002
PAP
Lustracja Solidarności wrocławskiej
kwiecień 13, 2006
Leszek Skonka
Znikają gruszki z unijnych wierzb...
lipiec 1, 2003
Włodzimierz Kałuża
"Przeżyliśmy okupację, przeżyjemy Kaczyńskiego"
październik 30, 2006
interia.pl
Manowce politycznej moralności
styczeń 22, 2007
Olaf Swolkień
Jak Polak z Zydem
luty 15, 2007
Jerzy Malinski
"Jak sępy czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy"
luty 21, 2003
PAP
Nowe socjalistyczne wiatry?
czerwiec 11, 2008
Komentator
Paszportowa pułapka
sierpień 26, 2003
przesłala Elżbieta
Rozmowa z rabinem ISRAELEM SINGEREM
luty 26, 2007
jan
Kwestia żydowska. Antysemityzm jako obrona praw Narodu
luty 14, 2008
Dariusz Kosiur
Opowieść Wigilijna 2004: KRÓL (Ukrainy) SIĘ RODZI, LUD (Ukrainy) TRUCHLEJE!
grudzień 25, 2004
Marek Głogoczowski
Ptaki Niezwyciężone
sierpień 16, 2004
Rozmawiał Paweł Kubiak
Kolejny podpis Kwaśniewskiego
lipiec 22, 2004
"Wojna przeciwko terrorowi" ?le idzie w Afganistanie
grudzień 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Nie na darmo wybili nam 80% inteligencji
luty 21, 2008
Piotr Bein
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media