Po zapoznaniu się z kilkudziesięcioma pracami naukowymi o wpływie promieniowania elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości na organizmy istot żywych - a w szczególności na płuca i wynikające z tego choroby płuc - we wrześniu 2020 roku ostatecznie uznałem, że SARS CoV-2 nie istnieje, a dziwne choroby płuc i innych organów - są wynikiem napromieniowania organizmów przez wifi, telefonię komórkową i całą elektronikę otaczającą dziś człowieka.
Przez rok Minister Zdrowia Adam Niedzielski nie podał: kto wyizolował SARS CoV-2 i wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o zwolnienie z obowiązku podania takiego dowodu.
Teraz przedstawiam jedną z kilkudziesięciu prac naukowych o szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego dla organizmów żywych.
Effects of electromagnetic fields exposure on the antioxidant defense system
(Wpływ ekspozycji na pola elektromagnetyczne na system obrony antyoksydacyjnej)
Elfide Gizem Kıvrak,* Kıymet Kübra Yurt, Arife Ahsen Kaplan, Işınsu Alkan, and Gamze AltunAuthor information Article notes Copyright and License information Disclaimer
Skrót:
Urządzenia technologiczne stały się niezbędnymi elementami codziennego życia.
Jednak ich szkodliwy wpływ na organizm, zwłaszcza na układ nerwowy, jest dobrze znany.
Pola elektromagnetyczne (EMF) mają różne skutki chemiczne dla organizmu, w tym powodują degradację dużych cząsteczek w komórkach i zaburzają równowagę jonową.
Mimo że cząsteczki tlenu są niezbędne do życia, podczas reakcji biologicznych mogą powodować powstawanie niebezpiecznych produktów ubocznych, zwanych reaktywnymi formami tlenu (RFT).
Te reaktywne formy tlenu mogą uszkadzać komponenty komórkowe, takie jak białka, lipidy i DNA.
Istnieją systemy obrony przeciwutleniającej, które mają na celu kontrolowanie powstawania wolnych rodników i zapobieganie ich szkodliwemu wpływowi na system biologiczny.
Tworzenie się wolnych rodników może zachodzić na różne sposoby, w tym za pomocą światła ultrafioletowego, leków, utleniania lipidów, reakcji immunologicznych, promieniowania, stresu, palenia, alkoholu i biochemicznych reakcji redoks.
Stres oksydacyjny występuje, gdy system obrony przeciwutleniającej nie jest w stanie zapobiec szkodliwemu działaniu wolnych rodników.
Kilka badań wykazało, że ekspozycja na pola elektromagnetyczne powoduje stres oksydacyjny w wielu tkankach organizmu.
Wiadomo, że ekspozycja na EMF zwiększa stężenie wolnych rodników i identyfikowalność, oraz może wpływać na rekombinację par rodników.
Celem tego przeglądu było podkreślenie wpływu stresu oksydacyjnego na układy przeciwutleniające.
Po zastosowaniu antyoksydantów uzupełnionych ekspozycją na pola elektromagnetyczne poprawiał hydrofilową, lipofilową i enzymatyczną pojemność antyoksydacyjną krwi i częściowo kompensował te zmiany [147,148].
Jednym z najważniejszych antyoksydantów jest witamina E (tokoferol).
Związki witaminy E, w tym alfa, beta, gamma i delta tokoferole, są rozpuszczalne w lipidach.
Witamina E jest magazynowana w wątrobie i pełni wiele funkcji.
Jej główną funkcją antyoksydacyjną jest zapobieganie peroksydacji lipidów [149].
Kilka badań wykazało korzystny wpływ witaminy E obserwowany przez zmniejszenie zmian zdolności antyoksydacyjnej przeciwko szkodliwym skutkom pola elektromagnetycznego [150,151].
Ghambari i inni zaobserwowali, że ekspozycja na 3-MT EMF prowadziła do stresu oksydacyjnego poprzez zmniejszenie aktywności SOD i stwierdzili, że leczenie witaminą E zapobiega peroksydacji lipidów w istocie czarnej [146].
Mohammadnejad i in. badali ultrastrukturalne zmiany w grasicy po ekspozycji na pola elektromagnetyczne i badali ochronne działanie witaminy E w zapobieganiu tym zmianom.
Ich wyniki wykazały, że ekspozycja na pola elektromagnetyczne powodowała uszkodzenie układu odpornościowego, a spożycie witaminy E może zapobiegać zmianom ultrastrukturalnym w tkankach [152].
Witamina B9 (kwas foliowy i folian) ma kluczowe znaczenie dla kilku funkcji w organizmie człowieka, od produkcji nukleotydów po remetylację homocysteiny.
U ludzi folian jest potrzebny organizmowi do wytwarzania lub naprawy DNA oraz do metylacji DNA, oprócz pełnienia funkcji kofaktora w różnych reakcjach biologicznych.
Ponadto witamina ta posiada właściwości antyoksydacyjne [153].
Jest szczególnie waża w okresach szybkiego podziału i wzrostu komórek.
Kwas foliowy (FA) jest szczególnie potrzebny w ciąży i rozwoju mózgu niemowląt.
Jest również niezbędny do tworzenia nowych komórek [154].
Nasze poprzednie badanie ujawniło, że FA zapobiega niekorzystnym skutkom ekspozycji na pola elektromagnetyczne poprzez zapobieganie zmniejszeniu liczby komórek w móżdżku i mózgu.
Kıvrak zaobserwował, że pola elektromagnetyczne wywołują uszkodzenia oksydacyjne poprzez zwiększenie poziomu aktywności CAT i zmniejszenie aktywności GPx.
Zauważyli również, że terapia FA w znacznym stopniu zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym w mózgu [75] (ryc. 3).
Wniosek
Biologiczny efekt ekspozycji na pola elektromagnetyczne jest przedmiotem szczególnego zainteresowania badawczego.
Wyniki ostatnich badań nie tylko wyraźnie pokazują, że ekspozycja na pola elektromagnetyczne wyzwala stres oksydacyjny w różnych tkankach, ale także powoduje znaczące zmiany w poziomach markerów antyoksydacyjnych we krwi.
Zmęczenie, ból głowy, zmniejszona zdolność uczenia się i zaburzenia poznawcze należą do objawów powodowanych przez pola elektromagnetyczne.
Dlatego organizm ludzki powinien być chroniony przed ekspozycją na pola elektromagnetyczne ze względu na ryzyko, jakie może to nieść.
Jak stwierdzono w wielu badaniach, ludzie mogą stosować różne przeciwutleniacze, takie jak witamina E, MEL i FA, aby zapobiec potencjalnym niekorzystnym skutkom ekspozycji na pola elektromagnetyczne.
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6025786/