Fake news na temat brutalności hiszpańskiej policji w Katalonii
Quelle fake news sulla violenza della polizia spagnola in Catalogna
http://www.occhidellaguerra.it/quelle-fake-news-sulla-violenza-della-polizia-spagnola-catalogna/
Matteo Carnieletto ------------- 5 październik 2017
Połamane palce i obmacywanie ciała. Dramatyczna relacja Marty Torrecillas, zarejestrowana przez dziennik La Vanguardia została rozpowszechniona przez wszystkie media. Na video dostępnych w sieci widać kobietę, która jest ciągnięta po schodach. Policjant bierze ją za prawe ramię (co stanowi szczegół istotny, jak zobaczymy później) i oddala ją od lokalu wyborczego.
Marta Torrecillas opowiada na nagraniu: "Zablokowano większość osób, sciągnięto mnie ze schodów, kopano mnie, złamano mi palce, śmiali się i bili mnie".
https://youtu.be/4zBwNifMxYg
Problem w tym, że fakty przedstawione przez Martę wyglądają inaczej. Kobieta wyolbrzymiła swą relację po to by bardziej obciążyć policję z Madrytu. Na innym video, również dostępnym w internecie widać pełną scenę, o której mowa. Policjanci siłą sciągają kobietę ze schodów, ale nikt jej nie obmacuje, jak Torrecillas opowiadała: "Dotykali mi piersi i śmiali się".
A teraz o prawym ramieniu Marty. Policjant chwycił ją energicznie wyłącznie za prawe ramię, ale kiedy kobieta pojawia się na video by opowiedzieć swe przejścia ma zagipsowane lewe ramię, a nie prawe.
https://youtu.be/SLQ8BFZegp0.
Rozpowszechniono wiele zdjęć i filmów, na których widać policję bijącą demonstrujących.
Na jednym z video, noszącym tytuł "Policja hiszpańska atakuje katalońskich wyborców" – widać jak policja w pełnym uzbrojeniu bije najrozmaitsze osoby, w tym także młode. Jednakże film ten został zrobiony 12 listopada 2012 roku w Tarragonie, w Katalonii podczas protestu przeciwko austerity, a demonstranci zostali spacyfikowani przez Mossos d'Esquadra, tj. przez policję katalońską.
https://youtu.be/fFulH9I3buQ
Donosi o tym także agencja AGI:
Fotografia przedstawiająca Guardię Civil bijącą strażaków jest fałszywa
La foto della Guardia Civil che picchia i vigili del fuoco è un falso
https://www.agi.it/estero/referendum_catalogna_foto_false-2217380/news/2017-10-04/
Również niektóre fotografie krążące w sieci nie są prawdziwe – często zostały zmodyfikowane tak, by stały się bardziej widowiskowe. Odnosi się to na przykład do zdjęcia, na którym policja atakuje demonstrantów z powiewającą flagą. Jest to świetne ujęcie – rewolucyjne, które przywodzi na myśl "Wolność prowadzącą naród" Eugène Delacroix. Szkoda tylko, że fotografia jest fałszywa. Flagę dołożono przy użyciu Photoshop'u i to w sposób dość sztuczny.
http://www.occhidellaguerra.it/wp-content/uploads/2017/10/DLCb4WTXkAURG9Y.jpg
Fałszywa fotografia przedstawiająca policję atakującą strażaków została zdemaskowana przez Maldito Bulo –
stronę internetową zajmującą się mistyfikacjami:
https://twitter.com/malditobulo/status/914895472103493632/photo/1
Także zdjęcie, na którym widać dziecko z rozbitą przez policję głową nie zostało zrobione podczas starć 1 października, ale w roku 2012, a chłopiec został zaatakowany przez katalońskich Mossos.
https://twitter.com/malditobulo/status/914466436730507264/photo/1
Prawda jest taka, że akty przemocy policji hiszpańskiej miały miejsce, ale rozpowszechniono także fake news – stworzone celowo, by zaskarbić sobie sympatię dla sprawy niepodległości Katalonii.