ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

47 badań potwierdza nieskuteczność masek na Covid, a 32 kolejne potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie 
27 lipiec 2021     
Do dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau  
20 luty 2020      Barbara Wojnarowska-Gautier
Brońmy Polaków przed Rydzykiem 
25 luty 2010      Artur Łoboda
LSD jako broń polityków 
24 czerwiec 2020     
Również w Szwecji osoby starsze umierają po szczepieniach  
16 luty 2021      Obserwator
Nie bronię PiS-u, ale porządkuję fakty 
5 lipiec 2023      Artur Łoboda
Skojarzenie: 9-11 w Centralnej Europie i 9-11 w USA 
10 listopad 2009      MG
Wojna przeciwko ludzkości toczy się w najlepsze 
3 październik 2014      Artur Łoboda
Powstanie Styczniowe 
21 styczeń 2017      Paweł Ziółkowski
Dlaczego Szumowski dalej odszczekuje? 
19 sierpień 2020     
Pierwsze uwagi na temat Hamburga 
8 lipiec 2017     
Zaiste wyjątkowo 
16 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
PiS na własne życzenie 
19 grudzień 2016     
Jak odspawać świnie od koryta? 
5 listopad 2012      Artur Łoboda
IRONIA: Elon Musk grozi złożeniem sprawy o zniesławienie przeciwko Anti-Defamation League za prowadzenie bojkotu reklamodawców przeciwko X (Twitter) 
12 wrzesień 2023      Belle Carter
Chrystus Pan zmartwychwstał-anonim, kancjonał staniątecki, 1586  
25 marzec 2016     
1944 – 2014 
4 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Być Polakiem to myśleć po polsku 
31 styczeń 2016      Artur Łoboda
Destabilizacja Państwa - w rozumieniu Donalda Tuska 
23 czerwiec 2014      Artur Łoboda
Kilka uwag do filmu "Zniesławienie" 
27 maj 2011      Artur Łoboda

 
 

Sport i propaganda w przestrzeni kosmicznejPowojenny sport i propaganda w przestrzeni kosmicznej zaczęły się od wyścigu zbrojeń USA przeciwko Rosji Sowieckiej. Pierwszą fazą tego wyścigu była walka o przechwycenie technologii wojennej Niemiec i zniszczenie fabryk zbrojeniowych na terenach zajmowanych przez Armię Czerwoną pod koniec działań wojennych.

Pamiętam jak w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen pod Berlinem, Niemcy mobilizowali więźniów niby-ochotników za pomocą propagandy obiecującej dobre wyżywienie w podziemnej produkcji nowej broni t. zw. „ognia zemsty” po niemiecku „Vergeltungs feier” czyli V-2. Produkcja ta była pod kierunkiem zbrodniarza wojennego, oficera Waffen SS, Werner’a von Braun’a. Byłem wówczas przekonany, że propaganda o lepszym wyżywieniu była wersją „szwabskiego lub austriackiego gadania,” któremu nie można ufać i nie zgłosiłem się na transport do podziemnej produkcji broni V-2.

Obecnie wiadomo, że pociski rakietowe V-2 są jedyną bronią w historii, która zabiła mniej ludzi w wyniku użycia jej do rażenia Anglików, niż spowodowała śmierć robotników-niewolników w jej podziemnej produkcji. Ponad 20,000 więźniów obozów koncentracyjnych było wówczas zamęczonych na śmierć w produkcji V-2. Wśród nich był bardzo mały procent Żydów, ale najwięcej było Słowian, zwłaszcza Polaków. Stracili oni życie w produkcji broni V-2, której rakieta odegrała ważną rolę w powojennym wyścigu kosmicznym.

Wyścig kosmiczny ze strony USA rozpoczął prezydent Eisenhower, starając się uzyskać prawo międzynarodowe „otwartej dla wszystkich przestrzeni” nie objętej kontrolą państw, nad którymi przestrzeń ta rozpościera się. Prezydent Eisenhower, wobec zagrożenia USA przez Sowiety, chciał doprowadzić do legalizacji lotów satelitów szpiegowskich, żeby wiedzieć, jakie przygotowania do konfrontacji z USA czyni Rosja.

W tym celu uruchomiono słynne samoloty szpiegowskie U-2. Waszyngton chciał wykorzystać badania naukowe, w celu umiędzynarodowienia przestrzeni kosmicznej. Nim do tego doszło, Rosjanie postawili w orbitę ziemską Sputnika, 4go października 1957 roku, w ramach ich udziału w „roku międzynarodowych badań geofizycznych.”

Sputnik był wyposażony w cztery anteny i stacyjkę nadawczą tak, że jego sygnały były odbierane przez radio-amatorów wszędzie na świecie. Sowietom udało się postawić w orbicie ziemskiej pierwszego psa, pierwszego mężczyznę i pierwszą kobietę, ale przegrali oni wyścig na księżyc. Wówczas Moskwa zaczęła udowadniać, że roboty są bardziej wydajnym sposobem badania przestrzeni kosmicznej niż ludzie, wymagający specjalnego wyposażenia i ochrony przed zimnem, promieniowaniem, etc.

Obecnie wielu specjalistów uważa, że loty kosmiczne ludzi są swego rodzaju sportem. Faktycznie milionerzy płacą wielkie sumy za udział w lotach kosmicznych. Według naukowców za określoną sumę pieniężną można zdobyć bez porównania więcej informacji za pomocą robotów niż przy udziale ludzi. Naturalnie ludzie są niezastąpieni n. p. w konserwacji teleskopu w orbicie lub jako załoga stacji badawczej w orbicie ponad atmosferą ziemską.

Astronomiczne obserwacje i teorie kosmologiczne obecnie przeżywają złoty wiek. Wiemy, że ekspansja wszechświata zaczęła się 13.73 miliardów lat temu, plus minus 0.16 miliardów lat. Niestety znane jest tylko 4,5% energii wszechświata w formie materii składającej się z elektronów i jąder atomowych. Około 23% całej energii wszechświata stanowi masa cząstek nazywanych „ciemną materią,” która to masa nie reaguje ze znaną nam materią i promieniowaniem. Wiemy o tej materii dzięki jej skutkom ma grawitację i odchylanie promieni światła.

Największa część energii wszechświata, czyli około 72%, astronomowie nazywają „ciemną energią,” która nie znajduje się wśród znanych nam cząstek materii, ale jest w przestrzeni kosmicznej i powoduje przyśpieszenie szybkości ekspansji wszechświata, w którym obecnie jeszcze możemy patrzeć przez teleskopy w przeszłość. Niestety przy powiększającej się ekspansji wszechświata odległości kosmiczne staną się tak wielkie, że z czasem „patrzenie w daleką przeszłość” stanie się niemożliwe, według artykułów ostatnio publikowanych przez kosmologów.

Nasza wiedza o wszechświecie pochodzi z obserwacji przez takie teleskopy w orbicie, jak amerykański teleskop „Hubble.” Teleskopy w orbicie są klasyfikowane jako roboty, ale jak dotąd wymagają one konserwacji rękami ludzi. Uważa się, że obecny postęp w kosmologii zawdzięczamy głównie urządzeniom automatycznym, czyli swego rodzaju robotom.

Rozwój kosmologii i fizyki cząstek finansowany jest skarby państw. W 1993 roku, ustawodawcy w Waszyngtonie, skasowali program budowy „Superconducing Super Collider’a” czyli tunelu rozpędowego, w którym może mogłoby rozbijać cząstki materii i utożsamić nowe - nie znane dotąd cząstki, być może włącznie z tajemniczymi cząstkami „ciemnej materii.” Europejczycy zbudowali mniejsze urządzenie t. zw. „Wielki Hydron Collider,” który to tunel rozpędowy ma niestety dużo mniejsze możliwości badawcze i stanowi potencjał około jednej trzeciej potencjału instalacji skasowanych w USA.

Fizycy i kosmolodzy przeważnie mają nadzieję, że znajdzie się dosyć zrozumienia i zgody podatników w USA i w innych państwach dla finansowania dalszego postępu astronomii i kosmologii, bez propagowania tych nauk za pomocą sportowych lotów kosmicznych i propagandy wynikającej z wyścigu zbrojeń. Niestety zagrożenie z przestrzeni kosmicznej przez wrogów USA jest tematem propagandy amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, który również propaguje sportowe i turystyczne loty kosmiczne.

WWW.pogonowski.com
4 październik 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Parlament Europejski o przestrzeganiu praw człowieka na świecie
maj 21, 2008
Wypedęenie Niemców ???
lipiec 16, 2008
Elzbieta Gawlas Toronto
AKT OSKARŻENIA PRZECIWKO:
styczeń 17, 2003
Według kolejności
styczeń 26, 2005
zaprasza.net
Inwazja niemieckich homoseksualistów
maj 16, 2006
Adam Wielomski
Głos z Australii
sierpień 2, 2003
Krzysztof Janiewicz
GDZIE JEST POLSKA ?
czerwiec 4, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
Kwaśniewski obiecuje że uzupełni wykształcenie
czerwiec 26, 2002
PAP
Kraków w Madrycie
styczeń 27, 2004
www.krakow.pl
Państwo sprawne inaczej
kwiecień 1, 2005
Witold Filipowicz
Reżim Busha zamierza zaatakować Iran przy pomocy nuklearnej broni taktycznej
październik 1, 2006
Dorota Szczepańska
Prezydent podpisał ustawy, m.in o podatku PIT
sierpień 19, 2002
PAP
Smacznego. SOBCZAK i SZPAK
styczeń 20, 2003
http://angora.pl/
Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina
lipiec 22, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Życzenia Świąteczne
marzec 28, 2005
redakcja zaprasza.net
Prounijne zamroczenie
maj 6, 2004
Andrzej Kumor
Process Usuwania ze Stanowiska Prezydenta USA
luty 1, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Przydzielają bonusy
grudzień 17, 2005
PAP
Edukacja "rozwolniona" (liberalna) dla potrzeb społeczeństwa o „dwóch szybkościach”
listopad 7, 2005
Marek Głogoczowski
Czy Osama pomoże?
październik 29, 2006
Dziennik zwiazkowy
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media