|
Przekop Mierzei wiślanej w pisowskim stylu
|
|
Do tej pory nie zastanawiałem się nad opłacalnością przekopu Mierzei wiślanej, bo nie znam żadnych kosztów.
Sam fakt stworzenia takiego przejścia wodnego uważam za pozytywny, ale zawsze w takich przypadkach pytam o cenę.
Pamiętam bowiem wstępne wyliczenia dotyczące ceny budowy Huty Katowice. Wynosiły one 10 miliardów złotych.
Jednak nieudolność budowlańców podniosła te koszty do 200 miliardów złotych - co było znaczną częścią tak zwanego "długu gierkowskiego" - rujnującego wtedy Polskę.
Na sam koniec Huta Katowice została sprzedana hindusowi za ułamek ceny jej budowy.
W latach sześćdziesiątych to Polacy uczyli Hindusów budowy hut. A w żydowsko-złodziejskiej Trzeciej RP, Nasze huty zostały wyprzedane Hindusom za nic.
Czy tak samo nie stanie się z przejściem wodnym na Mierzei wiślanej?
Od pół roku obserwuję pozorowane prace rzekomego przekopu.
Wykonawcy czynią wszystko - co w ich mocy, by praca została wydłużona.
Wystarczy porównać czas budowy Gdyni do maleńkiego przekopu łachy morskiej.
W wypadku Gdyni ziemię woziły furmanki, a łopata była odpowiednikiem koparki.
Dzisiaj - dysponując potężnymi maszynami, pisowskie dupki prowadzą pracę wolniej - niż w Gdyni budowano port równo sto lat temu.
|
|
1 czerwiec 2020
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Przekop Mierzei Wiślanej to chyba jednak duuużo więcej piasku do przemieszczenia niż było w Gdyni. Ma tam przy okazji powstać wyspa o powierzchni ok 180 ha.
https://noizz.pl/ekologia/wiemy-jak-bedzie-wygladac-sztuczna-wyspa-na-zalewie-wislanym/mwr3qj8
Można by się zgodzić z ekologami, gdyby ci zapewnili Polsce prawo korzystania z Cieśniny Piławskiej bezpłatnie i bezwarunkowo. Niestety nie chcą, nie mogą, nie za to im płacą zleceniodawcy. A chłopcy radzieccy ochoczo korzystają z szubrawskiego podziału granic po II wś. Gdyby granica przecinała cieśninę, a nie mierzeję, nie trzeba byłoby niczego przekopywać. Korekta granic może być w każdej chwili - ale jakoś nie ma. Więc niech ekolodzy mają pretensje do tych co ustalali granice.
Jestem za przekopem i za tym, żeby ktoś dokładnie pilnował wydatków.
Nie może być jednak tak jak z tuskowymi autostradami, że niemieckie cwaniaki zwinęły kasę nie płacąc polskim podwykonawcom, a państwo jeszcze wydoiło tych podwykonawców z podatku vat i dochodowego OD PIENIĘDZY, KTÓRYCH NIGDY NIE DOSTALI!!!!
Polska to taki dziwny kraj, w którym "nic się nie opłaca", tzn. żadna konkretna robota się nie opłaca ... bo już praca w urzędzie, banku i korporacji - jak najbardziej, chociaż akurat te [po]twory niczego dobrego nie tworzą ani nie produkują. |
|
2020-06-01
Alina
|
 |
|
|
Z tym "duuużo więcej piasku" to chyba przesadziłaś.
Do Gdyni wpływały okręty transoceaniczne, a do tej zatoki będą mogły co najwyżej średnie stateczki.
Powrót Elbląga nad morze jest dziś bardzo dyskusyjny. Za duża konkurencja, a Oni przetrwali pół wieku w zamrażarce.
O wiele bardziej prawdopodobna i być może dość opłacalna wydaje mi się zamiana całej zatoki w porty jachtowe.
W takich warunkach niektóre jednostki można pozostawić na zimę w portach.
Podejrzewam, że ta ptasia wyspa powstanie z piasku wydobytego podczas pogłębiania dróg wodnych. W przeciwnym wypadku byłoby to szastanie pieniędzmi.
Ale 180 hektarów jest raczej nierealne. |
|
2020-06-01
Artur Łoboda
|
 |
|
|
| W okolicy Gdańska i Gdyni jest największa, albo jedna z największych głębi na Bałtyku, więc niewiele tam trzeba kopać. |
|
2020-06-02
Alina
|
 |
|
|
| http://start24.blogspot.com/2013/08/gebokosc-morza-batyckiego-i-najwiekszy.html |
|
2020-06-02
Alina
|
 |
|
|
Największy statek może przypłynąć do Gdańska/Gdyni, a tam łatwo przepakować kontenery na jednostki, które wpłyną do Elbląga i jak się da najdalej, bez tarasowania i niszczenia dróg wielkimi tirami.
Tylko czy taki cymbał, kandydat na kandydata PO na prezydenta Rafał Trzaskowski jest w stanie to pojąć? Może i jest, ale Angela mu każe pitolić to co pitoli, więc ten pitoli i kasuje kasę. Mnie tylko dziwi, że jest w Polsce tylu ludzi, którzy chcą tego cymbała na prezydenta. |
|
2020-06-02
Alina
|
 |
|
|
Ależ jesteś uparta...
Ale diabeł tkwi w szczegółach.
Głębia gdańska znajduje się wiele kilometrów od brzegu.
I dlatego do tej pory, CAŁY CZAS pogłębiany jest tor wodny do Gdańska i Gdyni. |
|
2020-06-02
Artur Łoboda
|
|
|
|
Głos z Australii
kwiecień 6, 2003
przysłała Elzbieta
|
Czy osoba skazana za morderstwo powinna mieć prawo do ułaskawienia?
luty 9, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
IV RP jest ideą bałamutną
listopad 4, 2006
|
Zapisy w Konstytucji RP (zmiany konieczne)
kwiecień 20, 2008
Dariusz Kosiur
|
Historie zniewalania. Dość szeroki poglad na Michnika i Millera wraz z Olechowskim et consortes
grudzień 28, 2002
Adolf Mayer 0653
|
Uratowac Polski istnienie
lipiec 17, 2008
...
|
Polonia Protestuje
luty 9, 2003
|
Skopana ustawa, czyli koniec IV RP
maj 12, 2007
Marek Olżyński
|
Katarzyno, Katarzyno
wrzesień 19, 2006
F.CIERSZYNSKI.
|
Terror jako pojęcie, jest inaczej widziany w USA, niż innych krajach
wrzesień 10, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
po trupach do raju
lipiec 11, 2003
Miroslaw Krupinski
|
Nie przestrzegali przed Balcerowiczem, Bieleckim, Buzkiem
marzec 15, 2004
PAP
|
MF będzie sprzedawało obligacje danej serii do wartości 20 mld zł
listopad 28, 2002
PAP
|
Wizyta Prezydenta A.K. w Moskwie, przegląd rzeczowej informacji, przede wszystkim z rosyjskich publikatorów...
maj 9, 2005
piśmienny
|
Szafranowa rewolucja w Birmie?
Powszechne prawo do informacji zmanipulowanej
październik 4, 2007
Kazimierz Murasiewicz
|
Afera na naszych oczach. "Prywatyzacja" PZU
grudzień 31, 2002
Adam Zieliński
|
CZY ISTNIEJE PAŃSTWO POLSKIE?
listopad 6, 2003
Józef Darski
|
Gdzie nadzór nad społecznym mieniem?
lipiec 4, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Potakiwacze Izraela w USA
lipiec 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Hipokryzja Niekończącej się Propagandy Terroru Bush’a
maj 23, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|