|
Wizyta Einsteina u Noblisty Alberta Michelsona
|
|
Burzliwa wizyta Alberta Einsteina w domu Noblisty Alberta Michelsona (urodzonego w Strzelnie) odbyła się w czasie pobytu Einsteina w Hollywood w Kalifornii. Jednym z gości był Stanisław Szukalski, który został wybrany przez Michelsona do wyrzeźbienia jego popiersia dla upamiętnienia na uniwersytecie faktu, że Michelson pierwszy ustalił szybkość światła oraz sformułował podstawy teorii względności za co dostał nagrodę Nobla.
Podczas gdy goście jeszcze nie skończyli jeść, pan domu Michelson wstał i podniesionym głosem skierował swój wybuch gniewu do Einsteina, który siedział obok niego. Michelson powiedział do Einsteina: „Ja czuję się obrażony pańską bezczelnością! Od lat żeruje Pan na osiągnięciach moich badań naukowych i teorii i pisze Pan książki na ich temat jak gdyby były to Pana własne oryginalne osiągnięcia zupełnie pomijając fakt, że ja pierwszy tych odkryć dokonałem. Pan jest pasożytem, którego mam już wyżej uszu. Precz z mojego domu! Nie mogę nadal znosić pańskiej bezczelności. Niech się Pan natychmiast wynosi! Precz!
Einstein pokornie wstał od stołu mówiąc do swojej żony i córki żeby natychmiast wyszła razem z nim. Po chwili Szukalski widział przez okno jak żona Einsteina wzięła go za rękę żeby przeprowadzić go przez ulicę, Einstein był znany z roztargnienia. Nieraz zapinał guzik z rozporka do dziurki w płaszczu.
Trzeba wspomnieć problemy zdrowotne Einsteina. W 1917 r. chorował na wrzody żołądka i żółtaczkę.
Był on ogólnie wyczerpany, miał chorą wątrobę. Podczas choroby zajmowała się nim jego kuzynka, Elsa Einstein. Latem 1917 r. Albert przeprowadził się do mieszkania obok niej, rok później oboje postanowili się pobrać, Elsa stała się jego drugą żoną po Serbce, koleżance ze studiów, wykształconej fizyczne znanej z twórczych pomysłów pożytecznych dla Alberta Einsteina .
14 lutego 1919 r. sąd w Zurychu orzekł rozwód Alberta i Milevy Einstein. Warunki określały, że Albert ma płacić alimenty, zdeponować w banku 40 000 marek niemieckich, z których odsetki miały być do dyspozycji byłej żony, a ponadto, gdyby dostał Nagrodę Nobla, miał jej przekazać całą sumę. Stało się to według orzeczenia sądu w Zurychu. 2 lipca 1919 r.
Einstein ożenił się ze swoją kuzynką Elsą Einstein,, która była świadkiem powyżej opisanej wizyty Stanisława Szukalskiego i Alberta Einsteina w domu Profesora Michelsona.
Foto: Popiersie Alberta Michelsona, autorstwa Stanisława Szukalskiego
www.pogonowski.com
|
|
5 maj 2014
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Hołdys o francuskich zamieszkach
listopad 15, 2005
Zbigniew Hołdys
|
2009.02.21. Serwis wiadomości ze świata bez cenzury
luty 21, 2009
tłumacz
|
Ośle uszy.
czerwiec 6, 2008
Bogusław
|
Ciekawe prezentacje video dotyczące stosunków Polska-Rosja.
Dobre tłumaczenia ze ?ródeł rosyjskich.
sierpień 5, 2008
tłumacz
|
„Fachowcy” od piłki kopanej
czerwiec 10, 2006
Marek Olżyński
|
Rozważania o wielokropku pochodzenia bezpańskiego
maj 17, 2008
Marek Jastrząb
|
Wojna przeciwko Irakowi "zbrodnią przeciwko pokojowi"
luty 24, 2003
PAP
|
Rekomendacje
marzec 15, 2008
Artur Łoboda
|
Dewaulacja dolara !
luty 14, 2003
|
Zdekomunizować Roosevelta !!!
maj 9, 2007
marduk
|
AKT OSKARŻENIA PRZECIWKO:
styczeń 17, 2003
|
Stowarzyszenie na rzecz Europy Ojczyzn
maj 1, 2003
|
Tym razem nie było pieniędzy aby wyrzucić je w błoto
wrzesień 3, 2003
Dziennik Polski
|
CIEKAWY WYKŁAD
kwiecień 2, 2006
GOJ
|
Do polskiej - lewicowej młodzieży
marzec 28, 2004
Artur Łoboda
|
Kołodko zapowiada narodową krucjatę walki z bezrobociem
lipiec 27, 2002
PAP
|
Komunikat z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej
czerwiec 26, 2002
PAP
|
Polskie siły specjalne, prawdopodobnie GROM, ćwiczą w Zatoce Perskiej
wrzesień 6, 2002
|
Piosenka
lipiec 5, 2008
Artur Łoboda
|
"Szara strefa"
marzec 18, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
|
|
|