ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Kruk krukowi oka nie wykole (2) 
30 grudzień 2016     
Co się działo po zajęciu Zaolzia w 1938 roku 
21 czerwiec 2011      Artur Łoboda
„ETOS HEBRAJSKI” W POLSCE DZISIAJ (Część II z III) Rak poznawczy hebrajskiego „Pana Świata” Adon Olam 
2 czerwiec 2009      Marek Głogoczowski
Kornel Morawiecki - Komentarze, Opinia, Publicystyka 
22 wrzesień 2014      Artur Łoboda
Prawda o rodzie Komorowskich... 
24 czerwiec 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Zaawansowany stan rozkładu Państwa Polskiego 
13 wrzesień 2012      Artur Łoboda
Regulacja giełdy i finansów w USA  
29 marzec 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Czego wyborcy spodziewają się po Kukize? 
2 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Tzw. Politycy i prawnicy 
8 luty 2011      Bogusław
Ukraińcy w polskiej policji 
14 listopad 2014      www.polskawalczaca.com
Polska kultura w Polsce 
29 styczeń 2016      Artur Łoboda
Robi się ciekawie: po co śledczy z MAK-u polecieli do US-raków? 
5 maj 2010      MG
Historia się powtarza 
27 maj 2019      Artur Łoboda
Hańba PiS i Beaty Szydło! 
21 grudzień 2016      Artur Łoboda
Zanim zaczniecie palić czarownice 
12 listopad 2015      Artur Łoboda
Andrzej Duda nie jest lubiany przez gangsterów 
21 marzec 2016      niezalezna.pl
Sztuka i antysztuka - skąd się to wzięło - Andrzej Pityński, absolwent Krakowskiej ASP 
7 luty 2019      Alina
Sto kilkadziesiąt pytań do p. prezydenta A. Dudy i p. premier B. Szydło oraz do władz PiS-u (II)  
15 padziernik 2016      Jerzy Robert Nowak
Każdy ma krytyków na własnym poziomie 
25 padziernik 2016     
Dzisiaj zbierze się w Warszawie mafia 
3 wrzesień 2016      Artur Łoboda

 
 

Super Kopernikańska Rewolucja?


Super Kopernikańska Rewolucja polega na przypuszczeniach dotyczących jednoczesnego istnienia nieskończonej ilości wszechświatów równolegle z wszechświatem, w którym żyjemy.
Sprawa ta jest od dawna dyskutowana przez astro-fizyków na łamach pism naukowych i w literaturze – ostatnio przez Brian’a Greene’a pod tytulem „Ukryta Rzeczywistosc” (”Hidden Reality.”), Autor ten przyłączył się do dyskusji na temat Super Kopernikańskiej Rewolucji, która oparta jest na teorii, że nie tylko Ziemia jest jedną z wielu planet w wszechświecie, ale również, że cały znany nam wszechświat jest tylko mała częścią w skali jakoby istniejącej kosmicznej rzeczywistości złożonej z nieskończonej ilości wszechświatów, każdy z nich żyjący swoim własnym życiem, według tych samych praw fizyki.
Angielskie słowo „multiverse” ma rozmaite znaczenia. Zasięg badań astronomów, czyli obecny horyzont kosmiczny wynosi około 42 miliardów lat świetlnych i tworzy nasz „wizualny horyzont.” Rzecz jasna, że poza nam dostępnym horyzontem roztacza się dalsza, ale dla nas niewidziana część naszego wszechświata, którego istnienie nie podlega dyskusji.
Natomiast sprawa Super Kopernikańskiej Rewolucji dotyczy dziedziny domysłów astronomów i astrofizyków, które to domysły leżą poza możliwościami weryfikowania ich za pomocą sprawdzalnych dowodów naukowych.
W amerykańskim piśmie popularno naukowym „Scientfic American” w wydaniu przeznaczonym na sierpień 2011 tytułowy artykuł jest poświęcony Super Kopernikańskiej Rewolucji i na okładce tego miesięcznika redakcja zapowiada dyskusje na temat „Multiverse” czyli na temat tego co dzieje się poza kosmicznym horyzontem o promieniu 42 miliardów lat świetlnych.

W tytule tego artykułu jest pytanie czy Super Kopernikański Wszechświat Faktycznie Istnieje? ( „Multiverse Really Exist?”) oraz zamieszczony jest mniejszymi literami komentarz: Prawdopodobnie naukowy dowód istnienia równoległych wszechświatów nie znajduje się w granicach możliwości znanej obecnie astronomii, według autora George F. R. Ellis’a, profesora matematyki stosowanej na uniwersytecie w Cape Town w Południowej Afryce, odznaczonego medalem „Gwiazdy Południowej Afryki” i członka British Royal Socjety.

Wyrażenie „Super Kopernikańska Rewolucja” poprawnie nawiązuje do faktu, że Kopernik przeniósł ośrodek zachodniej myśli filozoficznej z basenu śródziemnomorskiego na północ Europy. Filozoficzne implikacje wielkich odkryć Kopernika miały wówczas znaczenie fundamentalne tak jak jego kalendarz opracowany z dokładnością dwóch minut w czasie roku.

Kopernik dzięki temu, że Polska była przez kilkaset lat państwem największej wolności w Europie, był w stanie obalić ideę, że ziemia jest nieruchomym i płaskim środkiem wszechświata. Stało się oczywistym, że życie na Ziemi jest płytkim zjawiskiem powierzchniowym na ciele niebieskim pędzącym z wielką prędkością przez przestrzeń kosmiczną.

Odwieczne aspiracje ludzkości do bezpieczeństwa i stabilizacji zostały zakwestionowane, kiedy zdano sobie sprawę, że Ziemia ani nie jest nieruchoma, ani też nie jest największym z ciał niebieskich i centrum kosmosu. Wszechświat kopernikański stworzył, bardziej niż jakakolwiek inna idea w historii myśli ludzkiej, przerażającą wizję, że wszelki byt polega na nieustannych zmianach i przetwarzaniu się na nowo. W dużej mierze osiągnięcia Kopernika i innych były możliwe dzięki wolności panującej w Polsce.

W 1523 r. słynny filozof, Erazm z Rotterdamu, będąc pod wrażeniem polskich osiągnięć, napisał następujące słowa: „gratuluję temu narodowi ... który obecnie w nauce, prawodawstwie, moralności i religii, oraz we wszystkim co dzieli nas od barbarzyństwa, jest w takim rozkwicie, że może rywalizować z pierwszymi i najznakomitszymi z państw.”

Warto jednocześnie wspomnieć, że Polska przez około czterystu lat nie tylko była krajem największej wolności w Europie tak że Kopernik mógł wygłaszać kontrowersyjne poglądy bez ponoszenia takich konsekwencji jakie później spotkały Galileusza.

W czasie Pierwszej Rzeczypospolitej, czyli około roku 1600 A.D. milion wolnych obywateli żyło w Polsce, liczba rekordowa w historii rozwoju rządów reprezentatywnych na świecie. Każdy polski obywatel miał prawo kandydować na urząd króla w powszechnych wolnych wyborach po łacinie określanych słowem „Viritim.” Mężczyźni i kobiety mieli jednakowe prawa posiadania i dziedziczenia własności.

Polski samorodny proces ustawodawczy kształtował polską kulturę narodową. Działo się to w czasie, kiedy królowie w zachodniej i wschodniej Europie stawali się coraz bardziej absolutnymi monarchami, w Polsce wybierano królów izba poselska była najwyższą władzą państwa a sejm zatwierdzał prawa i ustawy. Sąsiednie łupieżcze państwa, które podbiły Polskę w XVIII wieku i dokonały międzynarodowej zbrodni rozbiorów pilnowały żeby wszelka wiedza o rozwoju wolności w Polsce znikła z pamięci Europejczyków.

Należy pochwalić fakt, że w dyskusji tematu o możliwości jednoczesnego istnienia wielu wszechświatów użyto tytułu „Super Kopernikańska Rewolucja” i wspomniano Kopernika a nie Galileusza, o którym często w USA często pisze się jako o twórcy nowoczesnej astronomii, z pomijaniem Kopernika.

www.pogonowski.com
25 lipiec 2011

Iwo Cyprian Pogonowski  

  

Komentarze

  

Archiwum

Książę "polskiego" dziennikarstwa
czerwiec 7, 2007
Dariusz Kosiur
"Antykorupcyjne" zamki
luty 10, 2005
(PAP)
Współcześni barbarzyńcy zaatakowali ponownie !
marzec 22, 2003
Adam Śmiech
Esbecki sposób na "wycofywanie się rakiem"
lipiec 15, 2003
Pożegnanie Jana Pawła
kwiecień 6, 2005
Opus Diaboli
grudzień 26, 2005
Mirosław Sieja
Tajne negocjacje Tuska
luty 24, 2009
Dariusz Kosiur
Antypolonizm żydowski to nic nowego...(4)
lipiec 7, 2003
Mirosław J. Wiechowski
Polska zapłaciła pierwszą część składki unijnej
maj 5, 2004
Ministerstwo Finansów RP
Are Gullible Americans really “blessed by God”?
wrzesień 10, 2006
Marek Glogoczowski
Giertych gdzie ty masz oczy ...ministrze.
lipiec 28, 2007
( . ) bez podpisu
Korporacyjna maszyna wojenna stosuje terror
wrzesień 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Mowić łagodnie ale Grozić maczugą?
marzec 10, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Prawo do życia,prawo do śmierci.
maj 28, 2006
tatar
Wyznanie rachmistrza
luty 14, 2003
TOMASZ DOMALEWSKI http://www.dziennik.krakow.pl/
Polak potrafi
sierpień 15, 2003
Stanisław Krajski
Biblijni i współcześni rogacze
grudzień 3, 2006
zaprasza.net
Prawda czy fałsz? fakty sprawdzić każdy może..
wrzesień 20, 2005
Zefir
Dlaczego Rosja chce być znowu superpotęgą?
padziernik 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
"Antyreligijna retoryka"
maj 13, 2008
Artur Łoboda
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media