ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Wytłumaczcie mi Polacy 
8 sierpień 2020      Artur Łoboda
Więzienie za życzenia 
16 styczeń 2025      Artur Łoboda
Rząd Niemiec zmuszony do ujawnienia tajnych dokumentów i do przyznania że...NIE BYŁO ŻADNEJ PANDEMII !!!! 
23 lipiec 2024      Gandalf Sprawiedliwy
"Chcemy prawdy o Wołyniu" - pikieta pod siedzibą PiS  
14 lipiec 2016     
Bardzo dobra wiadomość 
11 styczeń 2022     
Zaiste wyjątkowo 
16 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Tylko zaszczepieni 
1 luty 2023     
Polacy masowo uciekają na zachód Europy - zbliżamy się do rekordowej emigracji 
25 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
Immunitet sejmowy nie chroni przed odpowiedzialnością za przestępstwo kryminalne  
27 styczeń 2022     
Językiem hasłowym 
21 kwiecień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Nieuczciwość 
18 maj 2012      Artur Łoboda
Teorie prawdopodobieństwa 
8 luty 2022     
Kradna mundury 
13 listopad 2010      Goska
Wnioski po Święcie Niepodległości 
12 listopad 2013      Artur Łoboda
Śmiertelny cios
Władcy wprowadzają permanentny stan wyjątkowy - brońmy się teraz, w przeciwnym razie wszystko będzie o wolności i demokracji.
 
4 listopad 2020      Roland Rottenfußer
Lejb Fogelman i jego powiązania. Nazywają go nowym królem Polski. Tajemnicza postać. Ma ogromne wpływy i znajomości. 
12 luty 2020      Alina
Korporacyjni chemicy z piekła rodem (2) 
13 grudzień 2020      Francis When
Naiwność Prezesa 
3 luty 2018     
„Harakiri USA” czyli ustawowo ustalana granica zaciągania kredytów 
22 lipiec 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Musimy się zaszczepić przeciwko szalonym antyracjonalistom 
14 sierpień 2020     

 
 

Perspektywa: Dziś i Za Dwadzieścia Lat

Wartość gospodarki światowej obecnie wynosi około 65 trylionów i podwoi się w ciągu następnych dwudziestu lat do 139 trylionów dolarów, jeżeli będzie wystarczająca ilość energii. Wiemy, że globalne spożycie energii podwoiło się od 1980 roku. Jeżeli ma się podwoić do 2030 roku to kosztem 14 trylionów dolarów trzeba będzie wybudować dodatkowe siłownie – ale jakie i jak przystosowane do zmian klimatycznych powodowanych m. in. spalaniem węgla.?

Globalizacja i eksport produkcji z USA do krajów tańszej robocizny powoduje, że obecnie Stany Zjednoczone zużywają tylko połowę spożycia energii w 1970 r. Jednocześnie czwarta część ludzi
na świecie żyje w biedzie i wydaje poniżej 10,000 dolarów rocznie per capita. Jest możliwe, że awans społeczny biednych spowoduje wzrost ich zarobków o 50% jak też wzrost spożycia przez
nich energii.

Prawdopodobnie wzrost zapotrzebowania energii będzie możliwy tylko dzięki wzrostowi spożycia węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej tak, że w 2050 roku wzrost spożycia energii w 85% spowoduje wzrost dwutlenku węgla w atmosferze w 50%. Tymczasem nowe odkrycia podmorskich pól naftowych w Brazylii i podziemnych w Azji Średniej podnoszą ilość znanych rezerw paliwa.

Postęp w kontroli dwutlenku węgla w gazach spalinowych pozwoli zmniejszać ilość gazów cieplarnianych w atmosferze – takie są nadzieje zwłaszcza, że zwiększa się ilość pomp cieplnych, które mogą podnosić lub obniżać temperaturę powietrza i wody rozmaitych pomieszczeniach. Natomiast spada entuzjazm budowania elektrowni nuklearnych z powodu katastrof oraz kłopotu z radioaktywnymi odchodami.

Baterie samochodów o napędzie elektrycznym można ładować nadwyżkami energii słonecznej oraz pochodzącej z wiatraków. Skład baterii w ten sposób ładowanych może zbiorowo służyć jako zapas energii w rezerwie. Pustynie będą w przyszłości źródłem elektryczności pochodzącej z promieni słonecznych. Ludzkość obecnie licząca około siedmiu miliardów osób o rosnącej stopie życiowej potrzebuje coraz więcej energii i dlatego konieczne są nowe i lepsze sposoby jej produkcji.

Zaistniał termin „post-europejska” konsumpcja elektryczności w wysokości 3.3 kilowatów na osobę dziennie co zostało już osiągnięte w Hong Kongu. Teraz robi się plany żeby osiągnąć tę „post-europejską” konsumpcję elektryczności we wszystkich państwach uprzemysłowionych. Plany nowych ustaw mają doprowadzić do tego żeby każda elektrownia miała dopasowany do jej indywidualnych wymogów system kontroli dwutlenku węgla dla produkowanych przez nią gazów spalinowych.

Atmosfera ziemska jest coraz bardziej zagrożona spalinami i zmianami klimatycznymi, podczas gdy jednocześnie rządy mają trudności porozumienia się w tej sprawie. Trudności polegają na tym, że demokracje są w różnym stopniu skorumpowane kapitalizmem lichwiarskim oraz działają jako „demokracje fasadowe” kierowane zakulisowo przez elitę finansową etc. Sprawa dyktatur daje szanse na jeszcze większą korupcję przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek szacunku dla praw człowieka.

Ciekawe jest, że od 1700 roku ilość ludzi na świecie urosła jedenaście razy, podczas gdy działalność ekonomiczna wzrosła dwanaście razy. Obecnie w sprawie przyszłej konsumpcji energii i kontroli zatruwania atmosfery toczą się dyskusje i zderzają interesy współistniejących gospodarek i systemów politycznych na tle rosnącej liczby ludzi na świecie i ich potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych oraz stanu ich stopy życiowej a szczególnie sprawa eliminowania biedy oraz poprawy służby zdrowia na świcie.

Pouczające książki na powyższe tematy są omawiane w miesięczniku „The New York Review” z kwietnia 2012 w artykule pod tytułem: „Czego Potrzeba Żeby Uratować Ziemię?” W każdej z analizowanych dwóch książek w języku angielskim. Pierwsza książka autorstwa Daniela Yergin’a nosi tytuł: „The Quest: Energy, Security, and the Remaking of the Modern World.” Druga omawiana książka Dawida J. C. MacKay’a ma tytuł: „Sustainable Energy – Without Hot Air” Cambridge, England, Cena 49.95 dolarów. Wyrażenie “Hot Air” odnosi się do przesadnych wypowiedzi na tematy gospodarcze, energetyczne, etc.

Jako motto recenzji służy wypowiedź z pierwszego września 1939 roku W. H. Auden’a: „The lights must never go out. The music must always play.” (“Światła nie powinny nigdy być gaszone. Muzyka musi stale grać.”)

www pogonowski.com
12 kwiecień 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Dominacja na rynku "twardych" narkotykow.
sierpień 22, 2005
Goska
Komputerowe wybieranie etyka do kontroli, czyli ekipa dla wipa
czerwiec 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
ABW zajmie się zwalczaniem korupcji
czerwiec 28, 2002
PAP
Polskie stocznie za drogie dla PŻM
grudzień 4, 2002
PAP
Czy Polacy to idioci?
maj 4, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Globalny Mit Holokaustu
sierpień 13, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
O obronę kawałka Rzeczplitej jakim jest ZAPRASZ.NET
grudzień 2, 2006
luzak
Polskie zdrowie
luty 24, 2005
CZY ISTNIEJE PAŃSTWO POLSKIE?
listopad 6, 2003
Józef Darski
Kontrola rezerw Iraku przez USA za pomocą wojska
lipiec 28, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Polacy w oczach Żydów na przestrzeni wieków
luty 29, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Młodociane dziewczynki
październik 22, 2005
Mirnal
GDZIE JEST POLSKA ?
czerwiec 4, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
Podłoże polityczne i ekonomiczne planów ataku na Iran
wrzesień 1, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Ukraini, nie Ukraińcy
listopad 19, 2004
Mirosław Naleziński
Spotkanie NSZ-owca z Żydem w "pałacu cudów"
październik 30, 2003
Przeniesiony z Monitor Polski
październik 4, 2006
mik4
Poland
wrzesień 8, 2003
Ojczyzna.pl
Iluzja pomocy
styczeń 14, 2004
przesłała Elżbieta
Teoretycznie możemy zrobić wszystko
styczeń 28, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media