|
Konflikt: Pakistan vs USA i NATO?
|
|
Śmierć 28 żołnierzy Pakistanu zabitych atakiem samolotu-robota z końcem listopada 2011 może okazać się punktem zwrotnym w stosunkach Pakistanu z USA i NATO. Atak ten jest uważany przez wojsko Pakistanu za nakazany przez USA a wykonany przez NATO, wobec czego rząd Pakistanu ostro zaprotestował w Brukseli w kwaterze głównej NATO oraz zastosował „skuteczną odpowiedź a) zamknął tranzyt NATO przez teren Pakistanu do Afganistanu b) nakazał opróżnienie bazy USA w Shamsi w ciągu 15 dni, c) zakwestionował wszelkie układy kooperacji z USA i NATO ale na razie nie deklaruje otwarcie wycofania się Pakistanu z wojny USA w Afganistanie.
Zapasy dostaw w Afganistanie pozwalają na działania pacyfikacyjne na kilka tygodni, ale sytuacja stanie się trudniejsza, jeżeli to embargo będzie przedłużane przez Pakistan, ponieważ połowa dostaw USA-NATO korzysta z tranzytu przez Pakistan. Natomiast druga połowa zależy od Północnej Sieci Komunikacyjnej uzależnionej od Rosji i osiągalna za cenę ustępstw i faktycznego uznania Moskwy przez USA jako „równego partnera” a nie „partnera o zmiennej wartości” zwłaszcza wobec planów nowej „drogi handlu jedwabiem” w Azji Centralnej i permanentnych baz USA w Afganistanie jak też budowa nowej wersji Tarczy, która jest widziana przez Moskwę jako poważne zagrożenie Rosji.
USA nie popiera powrotu Putina na stanowisko prezydenta w marcowych wyborach w 2012 roku. USA gwałci prawo międzynarodowe i Statut ONZ’u. Rosja skłania się do wycofania swego udziału w wojnie USA przeciwko Talibanom w Afganistanie. Przyjacielskie stosunki prezydenta Obamy z premierem Indii Manmohan’em Singh niepokoją rząd Pakistanu, który jest lekceważony przez Waszyngton i z tego powodu otwarcie szuka poparcia w Chinach.
Pakistan wyraźnie bojkotuje konferencję w Bonn wyznaczoną na dzień 2 grudnia 2011, co powinno być brane poważnie przez rząd USA. Natomiast Pakistan jest postrzegany przez Izrael jako jedyne państwo Muzułmańskie posiadające broń nuklearną. Obecnie sytuacja regionalna jest korzystna dla Pakistanu. Ostatnio, 2g listopada, na konferencji w Stambule, Rosja, Chiny, Pakistan i Iran zajęły postawę negatywną w sprawie baz amerykańskich na terenie Afganistanu po 2014 roku.
Program rządu prezydenta Obamy utrwalenia „Amerykańskiego Stulecia na Pacyfiku” czyni z Pakistanu bardzo ważnego partnera Chin. Jednocześnie autonomia Pakistanu jest korzystna dla Rosji i Iranu. Tak więc Rosja, Chiny i Iran popierają Pakistan uniezależniony od USA. Żadne z tych państw nie chce azjatyckiej wersji „tarczy” w Hindu Kusz. Tak więc Pakistan może pomóc w usuwaniu sił USA i NATO z Azji Środkowej. W rezultacie prawdopodobnie wkrótce Pakistan otrzyma zaproszenie by został pełnoprawnym członkiem Shanghai Cooperation Organization, która to organizacja posługuje się chińskim i rosyjskim jako językami oficjalnymi i nie dopuszcza nawet obserwatora USA w czasie organizowanych przez nią manewrów i zjazdów.
www.pogonowski.com
|
|
28 listopad 2011
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Kijem i marchewką
marzec 2, 2007
Bogusław
|
Polskie durnie
luty 21, 2009
Artur Łoboda
|
FBI: nielegalnie szpiegowaliśmy sieć
marzec 11, 2008
Mariusz Błoński
|
prośba zmianę w galerii malarstwa polskiego
maj 3, 2008
Wiola
|
Prezydent pożyczy wojewodzie
kwiecień 4, 2007
|
Broń końca czasów
styczeń 17, 2004
Adrian Dudkiewicz
|
Głupi tylko ma pewność
wrzesień 7, 2002
Jan Kasprowicz
|
Wielka manifestacja pokojowa w Tel Awiwie
maj 11, 2002
Artur Łoboda
|
Czas miniony, niezapomniany. 365 dni 2006 roku.
styczeń 9, 2007
Marek Olżyński
|
Przesłanie do Narodów Europy Zachodniej
październik 9, 2005
Artur Łoboda
|
"Na początku było słowo"
luty 26, 2004
Ojczyzna.pl
|
Polonia - List do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
styczeń 29, 2008
przyjaciel
|
Dlaczego bez rozumu - nie ruszysz?
lipiec 8, 2008
Artur Łoboda
|
Byłem na tamtym świecie
listopad 6, 2008
Artur Łoboda
|
Polonijna Wioska
sierpień 23, 2008
...
|
"Wyprawki Maturzysty",
luty 3, 2003
Artur Łoboda
|
Prognoza Ataku USA na Iran
luty 27, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Program "Polska 2005"
(III)
marzec 9, 2005
jeswiat
|
Śpiewak śpiewa fałszem
styczeń 4, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
|
Gross a judeocentrysci
luty 21, 2008
Piotr Bein
|
|
|