|
Turcja a wzbogacony uran Iranu
|
|
Media kontrolowane przez pro-izraelskich Żydów nie dopuszczają do publicznej wiadomości fakt, że Turcja pertraktuje z Agencją Atomową przy ONZ w sprawie przechowywania na terenie tureckim uranu wzbogaconego przez Iranu.
Jak wiadomo ostatnio stosunki Turcji z Iranem są przyjazne oraz ważny jest fakt, że obydwa to państwa muzułmańskie mają nie tylko wspólną granicę, ale również podobne problemy związane z mniejszością kurdyjską. Tak Iran jak i Turcja są krytyczne wobec opozycji Izraela przeciwko stworzeniu niezależnego państwa Palestyńczyków w granicach z 1967 roku.
BBC News opublikowało 14 listopada 2009 artykuł pod tytułem „Turcja ‘mogłaby przechowywać uran Iranu.” Turcja i Agencja Atomowa ONZ oficjalnie potwierdziły, że pertraktują w sprawie pozwolenia Iranowi na magazynowanie irańskiego wzbogaconego uranu na terenie Turcji.
Iran jest pod naporem USA, żeby wzbogacał uran na paliwo i w celach lekarskich zagranicą. Dotąd Iran twierdził, że w ramach podpisanego przez niego traktatu, ma prawo wzbogacać uran na paliwo i w celach lekarskich.
Obecnie w ramach obrony izraelskiego monopolu nuklearnego na Bliskim Wschodzie USA przeprowadziło zmiany w wymaganiach ONZ w sprawie wzbogacania uranu przez Iran tak, że Teheran pertraktuje w tej sprawie z Turcją, Francją i Rosją. USA twierdzi, że ilość wzbogacanego uranu przez Iran przewyższa potrzeby jego produkcji elektryczności i pozwala Iranowi zbudować bombę nuklearną za kilka lat.
Były prezydent USA Jimmy Carter twierdzi, że arsenał nuklearny Izraela zaiera 100 do 150 bomb nuklearnych. Niedawno był tytuł artykułu w piśmie Ha’aretz w Jerozolimie pod tytułem:
„Koszmarem Izraela jest możliwość straty monopolu nuklearnego na Bliskim Wschodzie.” Niestety żadne znane mi pismo w USA i w UE tego artykułu nie przedrukowało.
Według BBC wśród bloku państw popierających oś USA-Izrael, szerzy się niezadowolenie z powodu przybierającej na sile poprawy stosunków Turcji z Iranem, jak i z publicznych wspólnych wystąpień prezydenta Iranu Mahmoud’a Ahmaginedżad’a i premiera Turcji Recep’a Tayyip’a Erdogan’a. Mówi się o nowej osi Iran-Turcja, antagonistycznej wobec osi USA-Izrael.
Jak dotąd Turcji nie udało się stworzyć własnego programu nuklearnego. Według Agencji Atomowej przy ONZ, problem przechowywania wzbogaconego uranu w Turcji jest łatwy do rozwiązania. Turcja może w krótkim czasie wybudować pomieszczenia na przechowywanie uranu wzbogaconego przez Iran i zgodziła się udostępniać te pomieszczenia inspektorom Agencji Atomowej przez ONZ.
Jeżeli porozumienie Turcji z Agencją Atomową przy ONZ dojdzie do skutku, to porozumienie to rozładuje napięcie międzynarodowe i Turcja udowodni, że turecka zasada unikania problemów z sąsiednimi państwami nazywana „taktyką zero problemów” znowu sprawdzi się. Dobrosąsiedzkie stosunki Turcji z Iranem nie zagrażają istnieniu Izraela w granicach z 1967 roku, ale przyczyniają się do pokoju na Bliskim Wschodzie.
Wiadomo, że tak Turcja jak i Iran potępiają krzywdy wyrządzane przez Izrael wobec Palestyńczyków, których Izrael traktuje podobnie jak Niemcy traktowali Żydów w gettach w czasie Drugiej Wojny Światowej. Natomiast światowa opinia publiczna jest bardzo krytyczna wobec Iranu, z powodu pogwałcania praw człowieka w złym traktowaniu opozycji politycznej na terenie Iranu.
BBC News wyróżnia się tym, że podaje informacje o stanie arsenału nuklearnego Izraela, który ocenia od 75 do 200 głowic nuklearnych w artykule z 25go kwietnia, 2008 pod tytułem „Potęga nuklearna na Bliskim Wschodzie.” W obecnej dyskusji w sprawie możliwości nuklearnych Iranu sprawa arsenału nuklearnego Izraela jest niestety skrzętnie pomijana w prasie zachodniej, podczas gdy polityka Izraela w stosunku do Palestyńczyków i ich niepodległego państwa w Palestynie, jest głównym powodem radykalizacji mas muzułmanów, nie tylko na Bliskim Wschodzie.
Iran podpisał pakt o nie-rozpowszechnianiu broni nuklearnych i niby z tego powodu polega jurysdykcji ONZ podczas fakt, że Izrael tego paktu nie podpisał jest jakoby powodem, dla którego Izrael nie podlega jurysdykcji Agencji Atomowej przy ONZ według „logiki talmudycznej” stosowanej przez oś USA-Izrael i jej zwolenników, do których obecnie Turcja nie należy.
WWW.pogonowski.com
|
|
22 listopad 2009
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Izraelscy żołnierze odmawiają służby w Gazie
styczeń 12, 2009
hgw
|
Krakowska afera
luty 25, 2005
aaa
|
Plemiona z południa Iraku dołączają do zbrojnego oporu
styczeń 29, 2007
Dahr Jamail
|
Pół wieku od obalenia demokracji w Iranie przez USA
marzec 27, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Polityczna niepoprawność
kwiecień 16, 2008
Marek Jastrząb
|
Choroba umysłowa prędzej - czy pó?niej daje o sobie znać
luty 15, 2008
Artur Łoboda
|
Izraelskie czołgi w palestyńskim obozie
grudzień 22, 2004
aaa
|
Koniec stulecia chowania dolarów w materace?
grudzień 30, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Polski suweren unijnego prawodastwa
październik 15, 2005
|
Konwój do Betlejem
wrzesień 27, 2003
Israel Shamir
|
Wschodnie NATO?
listopad 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
US utracili kontrolę nad prowincją Anbar
wrzesień 14, 2006
marduk
|
Powrót szwadronów śmierci
lipiec 13, 2006
John Pilger
|
Sterowanie Światem z Jerozolimy?
grudzień 31, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
|
NBP: Rząd broni złotego do upadłego
marzec 16, 2006
|
Hubalczycy
maj 7, 2005
przesłała Elzbieta
|
Punkt widzenia a miejsce siedzenia
kwiecień 21, 2003
dr Adam Sandauer
|
Szturmy kanadyjskie
styczeń 24, 2006
zaprasza.net
|
Notatki do felietonu
listopad 27, 2003
"Pomost"
|
O nosie i tabakierce, czyli o pomocy wszechstronnej
marzec 31, 2008
Marek Jastrząb
|
|
|