|
Paliwo E10
|
|
"Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
I dokładnie tak jest w wypadku artykułów na temat nowo wprowadzonej benzyny E10.
Odniosę się w tym tekście tylko do deklaracji Ministerstwa, ale nie mam żadnej wiedzy - czy są one prawdziwe?
Wedle deklaracji rządzących nowe paliwo ma zawierać więcej "biokomponentów", a więc 5 procent więcej alkoholu etylowego.
W latach 80. - gdy benzyna była na kartki - produkowałem chałupniczo setki litrów paliwa do samochodów Trabant i Nysa.
(Miałem jeszcze Peugeota "na ropę", ale ta była tania i bez kartek.)
W tamtych czasach - jako konserwator zabytków miałem prawo kupować różne chemikalia.
( Rzemieślnicy i rolnicy również mieli takie uprawnienia.)
Kupowałem więc hurtowo benzynę ekstrakcyjną o wartości 60-70 oktan i dodawałem komponenty zmniejszające wybuchowość benzyny, a więc podnosiłem "ilość oktan".
Do dyspozycji miałem dwa preparaty:
dość drogi Toluen (do tego zastrzeżony - jako preparat do produkcji materiałów wybuchowych),
albo dużo tańszy alkohol metylowy - zwany powszechnie metanolem.
Ponieważ - zarówno benzyna ekstrakcyjna - jak też stosowane przez mnie dodatki były "suche", a więc nie miały środków smarnych - to dodawałem kilka procent olejów silnikowych do dwutaktów.
I w tym może tkwić pierwsza różnica pomiędzy paliwem E5 a paliwem E10.
Więc E10 będzie nieznacznie bardziej zmywał olej z gładzi cylindrów.
Drugą kwestią jest dużo większa higroskopijność etanolu - w stosunku do benzyny.
Więc długo przechowywane w baku paliwo - będzie miało w sobie więcej wody - niż benzyna bez etanolu.
I z tym związana trzecia kwestia - z mieszanki będą odparowywać lotne składniki alkoholu - więc pozostanie z tych 10 procent sama woda - gdy paliwo poleży w baku kilka lat.
Czy - przy regularnym użyciu paliwo takie może szybciej zużywać silnik?
Jak wskazałem - może nieznacznie bardziej zmywać filtr olejowy z cylindrów.
Ale producent winien to zrównoważyć przez dodanie środków smarnych.
Czy to zrobi?
Z pewnością brednią są teksty o tym, że taka mieszanka może "rozpuszczać uszczelki".
Sama benzyna jest silnym rozpuszczalnikiem.
I uszczelki muszą być wykonane z takich materiałów - by przez lata nie tknął ich ŻADEN rozpuszczalnik - nawet bardzo agresywny.
Być może jakieś defekty konstrukcji silników - zamierza się zwalić na nowy rodzaj paliwa.
I stąd to larum sprawie nowego paliwa.
Jeżeli nawet producent paliwa nie doda dla równowagi środków smarnych - to szybsze zużycie cylindrów nie powinno przekroczyć trzech procent.
I na koniec ciekawostka.
Tak produkowane paliwo było tańsze - niż to przy dystrybutorach i prawie trzy razy tańsze - niż "bezkartkowe".
PS
Istnieje jedna możliwość, że etanol może zmiękczyć stare - stwardniałe przewody paliwowe i je uszkodzić.
Ale to może stać się tylko w wypadku kompletnie zrujnowanych rurek.
|
|
27 grudzień 2023
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Waluta Chińska i Dolar
sierpień 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Gówno wciska gówno
wrzesień 27, 2004
|
Jerzy "I: na celowniku prokuratury na
marzec 9, 2006
przysłał Zygmunt Jan Prusiński
|
Hordy zdziczałych psów
kwiecień 1, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
|
Demokraci wygrali wybory w USA
listopad 18, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Episkopat krytykuje Radio Maryja
luty 15, 2006
PAP
|
Sprawy płk. Chwastka ciąg dalszy.
listopad 24, 2002
PAP
|
Skutki Teokratycznej Wiekszości Wyborców w USA
marzec 23, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
To już historia 2
Zamiar: zniszczyć państwo...
grudzień 6, 2002
Tygodnik Solidarność 14.XII. 2001
|
"Zawsze nich będzie słońce"
marzec 22, 2003
Alina
|
Niemiecki dziennik o Centrum przeciwko Wypędzeniom
sierpień 16, 2002
PAP
|
Löpper ... ?
luty 10, 2004
przysłał Adrian Dudkiewicz
|
Jak funkcjonują największe gangi (2)
Konwersja, czyli odzyskać gotówkę
luty 25, 2005
Jarosław Supłacz
|
Sfałszowane referendum
czerwiec 23, 2003
przesłała Elżbieta
|
Skąd się biorą pieniądze? Film 'Money as Debt'
kwiecień 6, 2007
lś
|
Udupić dizajn!
kwiecień 23, 2005
Mirnal
|
Transkontynentalny akwedukt
sierpień 3, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Warsiawka
maj 21, 2008
Artur Łoboda
|
APEL O UCZCZENIE PAMIECI OFIAR STALINZMU
marzec 17, 2003
|
Dlaczego nacjonalizm?
lipiec 5, 2008
Dariusz Kosiur
|
|
|