|
Paliwo E10
|
|
"Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
I dokładnie tak jest w wypadku artykułów na temat nowo wprowadzonej benzyny E10.
Odniosę się w tym tekście tylko do deklaracji Ministerstwa, ale nie mam żadnej wiedzy - czy są one prawdziwe?
Wedle deklaracji rządzących nowe paliwo ma zawierać więcej "biokomponentów", a więc 5 procent więcej alkoholu etylowego.
W latach 80. - gdy benzyna była na kartki - produkowałem chałupniczo setki litrów paliwa do samochodów Trabant i Nysa.
(Miałem jeszcze Peugeota "na ropę", ale ta była tania i bez kartek.)
W tamtych czasach - jako konserwator zabytków miałem prawo kupować różne chemikalia.
( Rzemieślnicy i rolnicy również mieli takie uprawnienia.)
Kupowałem więc hurtowo benzynę ekstrakcyjną o wartości 60-70 oktan i dodawałem komponenty zmniejszające wybuchowość benzyny, a więc podnosiłem "ilość oktan".
Do dyspozycji miałem dwa preparaty:
dość drogi Toluen (do tego zastrzeżony - jako preparat do produkcji materiałów wybuchowych),
albo dużo tańszy alkohol metylowy - zwany powszechnie metanolem.
Ponieważ - zarówno benzyna ekstrakcyjna - jak też stosowane przez mnie dodatki były "suche", a więc nie miały środków smarnych - to dodawałem kilka procent olejów silnikowych do dwutaktów.
I w tym może tkwić pierwsza różnica pomiędzy paliwem E5 a paliwem E10.
Więc E10 będzie nieznacznie bardziej zmywał olej z gładzi cylindrów.
Drugą kwestią jest dużo większa higroskopijność etanolu - w stosunku do benzyny.
Więc długo przechowywane w baku paliwo - będzie miało w sobie więcej wody - niż benzyna bez etanolu.
I z tym związana trzecia kwestia - z mieszanki będą odparowywać lotne składniki alkoholu - więc pozostanie z tych 10 procent sama woda - gdy paliwo poleży w baku kilka lat.
Czy - przy regularnym użyciu paliwo takie może szybciej zużywać silnik?
Jak wskazałem - może nieznacznie bardziej zmywać filtr olejowy z cylindrów.
Ale producent winien to zrównoważyć przez dodanie środków smarnych.
Czy to zrobi?
Z pewnością brednią są teksty o tym, że taka mieszanka może "rozpuszczać uszczelki".
Sama benzyna jest silnym rozpuszczalnikiem.
I uszczelki muszą być wykonane z takich materiałów - by przez lata nie tknął ich ŻADEN rozpuszczalnik - nawet bardzo agresywny.
Być może jakieś defekty konstrukcji silników - zamierza się zwalić na nowy rodzaj paliwa.
I stąd to larum sprawie nowego paliwa.
Jeżeli nawet producent paliwa nie doda dla równowagi środków smarnych - to szybsze zużycie cylindrów nie powinno przekroczyć trzech procent.
I na koniec ciekawostka.
Tak produkowane paliwo było tańsze - niż to przy dystrybutorach i prawie trzy razy tańsze - niż "bezkartkowe".
PS
Istnieje jedna możliwość, że etanol może zmiękczyć stare - stwardniałe przewody paliwowe i je uszkodzić.
Ale to może stać się tylko w wypadku kompletnie zrujnowanych rurek.
|
|
27 grudzień 2023
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Kilka uwag odnośnie wyborów prezydenckich
październik 24, 2005
Artur Łoboda
|
Woda zycia - zycia narodu
maj 7, 2008
Elzbieta Gawlas Toronto
|
List z Unii
maj 11, 2003
Zdzisiek
|
Polacy nie powinni wtrącac się w wewnętrzne spawy Białorusi
marzec 28, 2006
dr Leszek Skonka
|
Długi Cień Konszachtów Rosyjsko Niemieckich
maj 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Porównanie papieży JP2 i B16 jako polityków
sierpień 19, 2007
tłumacz
|
Z gębą pełną frazesów
kwiecień 2, 2008
|
Déjà vu - konferencja w Monachium 1938
luty 18, 2008
marduk
|
Likwidują resztki krytyki medialnej.
kwiecień 22, 2004
Aljazeera
|
Eksport durak-kracji
czerwiec 18, 2006
PAP
|
Czy Islam zmieni Europę?
listopad 25, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Zabór żydowski południowego Libanu?
sierpień 4, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Półmagister będzie kształcił amerykańskich dyplomatów
marzec 7, 2006
PAP
|
Monarchia czy "demokracja" ?
luty 7, 2007
tezlav von roya
|
Twórcy Pierwszego Globalnego Imperium
marzec 20, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Negocjacje koalicyjne- powtórka z rozrywki
styczeń 13, 2006
Adam Sandauer
|
Boja?liwi redaktorzy
wrzesień 22, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Inicjatywa - Stop Wojnie
marzec 22, 2003
|
Podróż po starym lądzie
kwiecień 16, 2008
Artur Łoboda
|
Wina ministrów
sierpień 28, 2007
Marek Olżyński
|
|
|