|
Paliwo E10
|
|
"Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
I dokładnie tak jest w wypadku artykułów na temat nowo wprowadzonej benzyny E10.
Odniosę się w tym tekście tylko do deklaracji Ministerstwa, ale nie mam żadnej wiedzy - czy są one prawdziwe?
Wedle deklaracji rządzących nowe paliwo ma zawierać więcej "biokomponentów", a więc 5 procent więcej alkoholu etylowego.
W latach 80. - gdy benzyna była na kartki - produkowałem chałupniczo setki litrów paliwa do samochodów Trabant i Nysa.
(Miałem jeszcze Peugeota "na ropę", ale ta była tania i bez kartek.)
W tamtych czasach - jako konserwator zabytków miałem prawo kupować różne chemikalia.
( Rzemieślnicy i rolnicy również mieli takie uprawnienia.)
Kupowałem więc hurtowo benzynę ekstrakcyjną o wartości 60-70 oktan i dodawałem komponenty zmniejszające wybuchowość benzyny, a więc podnosiłem "ilość oktan".
Do dyspozycji miałem dwa preparaty:
dość drogi Toluen (do tego zastrzeżony - jako preparat do produkcji materiałów wybuchowych),
albo dużo tańszy alkohol metylowy - zwany powszechnie metanolem.
Ponieważ - zarówno benzyna ekstrakcyjna - jak też stosowane przez mnie dodatki były "suche", a więc nie miały środków smarnych - to dodawałem kilka procent olejów silnikowych do dwutaktów.
I w tym może tkwić pierwsza różnica pomiędzy paliwem E5 a paliwem E10.
Więc E10 będzie nieznacznie bardziej zmywał olej z gładzi cylindrów.
Drugą kwestią jest dużo większa higroskopijność etanolu - w stosunku do benzyny.
Więc długo przechowywane w baku paliwo - będzie miało w sobie więcej wody - niż benzyna bez etanolu.
I z tym związana trzecia kwestia - z mieszanki będą odparowywać lotne składniki alkoholu - więc pozostanie z tych 10 procent sama woda - gdy paliwo poleży w baku kilka lat.
Czy - przy regularnym użyciu paliwo takie może szybciej zużywać silnik?
Jak wskazałem - może nieznacznie bardziej zmywać filtr olejowy z cylindrów.
Ale producent winien to zrównoważyć przez dodanie środków smarnych.
Czy to zrobi?
Z pewnością brednią są teksty o tym, że taka mieszanka może "rozpuszczać uszczelki".
Sama benzyna jest silnym rozpuszczalnikiem.
I uszczelki muszą być wykonane z takich materiałów - by przez lata nie tknął ich ŻADEN rozpuszczalnik - nawet bardzo agresywny.
Być może jakieś defekty konstrukcji silników - zamierza się zwalić na nowy rodzaj paliwa.
I stąd to larum sprawie nowego paliwa.
Jeżeli nawet producent paliwa nie doda dla równowagi środków smarnych - to szybsze zużycie cylindrów nie powinno przekroczyć trzech procent.
I na koniec ciekawostka.
Tak produkowane paliwo było tańsze - niż to przy dystrybutorach i prawie trzy razy tańsze - niż "bezkartkowe".
PS
Istnieje jedna możliwość, że etanol może zmiękczyć stare - stwardniałe przewody paliwowe i je uszkodzić.
Ale to może stać się tylko w wypadku kompletnie zrujnowanych rurek.
|
|
27 grudzień 2023
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Budżet Krakowa na 2003 roku
grudzień 11, 2002
(SIE) http://www.dziennik.krakow.pl
|
utworzenie Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej w Izraelu
styczeń 16, 2007
INTERIA.PL/PAP
|
Polska będzie płacić Żydom.
październik 14, 2006
Dorota
|
Cytat dnia
grudzień 10, 2002
zaprasza.net
|
Jesteśmy na pastwie Niemców ...
październik 21, 2004
Ośrodek Studiów Wschodnich
|
Recenzja dokonana przez czas
Kazimierz Z. Poznański: SUKCES REFORMATORÓW - PORAŻKA REFORM
grudzień 18, 2002
Kazimierz Poznański
|
Pensje
maj 14, 2003
red. Krzysztof
|
Bezgrzeszni Żydzi
grudzień 3, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Owsiak zrzekł się Wiktorów
kwiecień 26, 2005
PAP
|
2003-01-13
styczeń 12, 2003
zaprasza.net
|
Sprawa Oddziałów Egzekucyjnych, Likwidacji Ludzi i Stosowania Tortur Przez Służby USA
grudzień 13, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Statuetka dla Polańskiego Złoty Liebling
grudzień 4, 2006
Sebastian Pasławski
|
Episkopat krytykuje Radio Maryja
luty 15, 2006
PAP
|
Oburzające zachowanie
marzec 5, 2006
Artur Łoboda
|
Oświadczenie Primum Non Nocere - o protestach Służby Zdrowia i ustawie 203
luty 16, 2005
dr Adam Sandauer - przewodniczący Stowarzyszenia
|
Infantylizmy językowe a tekst Konstytucji 1997
listopad 21, 2004
Mirosław Naleziński
|
Kto wygrał, kto przegrał?
czerwiec 14, 2003
Andrzej Kumor
|
Zachować rozsądek
grudzień 2, 2003
Artur Łoboda
|
Muzeum "Tysiąclecia" Żydów w Polsce
styczeń 18, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Monarchia czy "demokracja" ?
luty 7, 2007
tezlav von roya
|
|
|