|
Paliwo E10
|
|
"Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
I dokładnie tak jest w wypadku artykułów na temat nowo wprowadzonej benzyny E10.
Odniosę się w tym tekście tylko do deklaracji Ministerstwa, ale nie mam żadnej wiedzy - czy są one prawdziwe?
Wedle deklaracji rządzących nowe paliwo ma zawierać więcej "biokomponentów", a więc 5 procent więcej alkoholu etylowego.
W latach 80. - gdy benzyna była na kartki - produkowałem chałupniczo setki litrów paliwa do samochodów Trabant i Nysa.
(Miałem jeszcze Peugeota "na ropę", ale ta była tania i bez kartek.)
W tamtych czasach - jako konserwator zabytków miałem prawo kupować różne chemikalia.
( Rzemieślnicy i rolnicy również mieli takie uprawnienia.)
Kupowałem więc hurtowo benzynę ekstrakcyjną o wartości 60-70 oktan i dodawałem komponenty zmniejszające wybuchowość benzyny, a więc podnosiłem "ilość oktan".
Do dyspozycji miałem dwa preparaty:
dość drogi Toluen (do tego zastrzeżony - jako preparat do produkcji materiałów wybuchowych),
albo dużo tańszy alkohol metylowy - zwany powszechnie metanolem.
Ponieważ - zarówno benzyna ekstrakcyjna - jak też stosowane przez mnie dodatki były "suche", a więc nie miały środków smarnych - to dodawałem kilka procent olejów silnikowych do dwutaktów.
I w tym może tkwić pierwsza różnica pomiędzy paliwem E5 a paliwem E10.
Więc E10 będzie nieznacznie bardziej zmywał olej z gładzi cylindrów.
Drugą kwestią jest dużo większa higroskopijność etanolu - w stosunku do benzyny.
Więc długo przechowywane w baku paliwo - będzie miało w sobie więcej wody - niż benzyna bez etanolu.
I z tym związana trzecia kwestia - z mieszanki będą odparowywać lotne składniki alkoholu - więc pozostanie z tych 10 procent sama woda - gdy paliwo poleży w baku kilka lat.
Czy - przy regularnym użyciu paliwo takie może szybciej zużywać silnik?
Jak wskazałem - może nieznacznie bardziej zmywać filtr olejowy z cylindrów.
Ale producent winien to zrównoważyć przez dodanie środków smarnych.
Czy to zrobi?
Z pewnością brednią są teksty o tym, że taka mieszanka może "rozpuszczać uszczelki".
Sama benzyna jest silnym rozpuszczalnikiem.
I uszczelki muszą być wykonane z takich materiałów - by przez lata nie tknął ich ŻADEN rozpuszczalnik - nawet bardzo agresywny.
Być może jakieś defekty konstrukcji silników - zamierza się zwalić na nowy rodzaj paliwa.
I stąd to larum sprawie nowego paliwa.
Jeżeli nawet producent paliwa nie doda dla równowagi środków smarnych - to szybsze zużycie cylindrów nie powinno przekroczyć trzech procent.
I na koniec ciekawostka.
Tak produkowane paliwo było tańsze - niż to przy dystrybutorach i prawie trzy razy tańsze - niż "bezkartkowe".
PS
Istnieje jedna możliwość, że etanol może zmiękczyć stare - stwardniałe przewody paliwowe i je uszkodzić.
Ale to może stać się tylko w wypadku kompletnie zrujnowanych rurek.
|
|
27 grudzień 2023
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Usłużny prokurator
luty 21, 2003
WŁODZIMIERZ KNAP http://www..dziennik.krakow.pl
|
Film o nas
luty 14, 2008
Marek Jastrząb
|
Whose Holocaust is it?
wrzesień 23, 2007
przysłał ICP
|
14 KŁAMSTW A. KWAŚNIEWSKIEGO O UNII
maj 10, 2004
prof. Jerzy Robert Nowak
|
Papież wie, po co przyjeżdża do Polski
sierpień 18, 2002
PAP
|
Zyski nie dla Polski
lipiec 29, 2003
Artur Kowalski
|
Plują nam w twarz
grudzień 4, 2007
|
Hołota porównuje siebie tylko do hołoty
październik 30, 2003
|
Tarcza i wyścig zbrojeń
sierpień 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Dziennikarze ?
wrzesień 13, 2005
przesłała Elzbieta
|
Prezydent Kwasniewski na cmentarzu w Langannerie-Urville
czerwiec 6, 2004
|
Polskę odnale?ć w sobie
czerwiec 15, 2008
Artur Łoboda
|
Dług publiczny do 2006 nie przekroczy 55 proc. PKB
listopad 28, 2002
PAP
|
Ruch Obrony Bezrobotnych - jutro rozpoczęcie "Marszu bezrobotnych na Warszawę"
sierpień 20, 2003
Ruch Obrony Bezrobotnych
|
Sondaże w USA dotyczące Izraela. Kiedy podobne sondaże w Polsce?
maj 19, 2005
lektorka angielskiego
|
Poucza nas "człowiek złej woli", "manipulator"
kwiecień 30, 2004
PAP
|
Błędy i wypaczenia w III RP
marzec 23, 2005
Leszek Skonka
|
TP SA zapłaci 20 milionow złotych kary
styczeń 7, 2004
|
Boja?liwi redaktorzy
wrzesień 22, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Aż taka ciemnota?
marzec 18, 2004
cywilizowany
|
|
|