|
Paliwo E10
|
|
"Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
I dokładnie tak jest w wypadku artykułów na temat nowo wprowadzonej benzyny E10.
Odniosę się w tym tekście tylko do deklaracji Ministerstwa, ale nie mam żadnej wiedzy - czy są one prawdziwe?
Wedle deklaracji rządzących nowe paliwo ma zawierać więcej "biokomponentów", a więc 5 procent więcej alkoholu etylowego.
W latach 80. - gdy benzyna była na kartki - produkowałem chałupniczo setki litrów paliwa do samochodów Trabant i Nysa.
(Miałem jeszcze Peugeota "na ropę", ale ta była tania i bez kartek.)
W tamtych czasach - jako konserwator zabytków miałem prawo kupować różne chemikalia.
( Rzemieślnicy i rolnicy również mieli takie uprawnienia.)
Kupowałem więc hurtowo benzynę ekstrakcyjną o wartości 60-70 oktan i dodawałem komponenty zmniejszające wybuchowość benzyny, a więc podnosiłem "ilość oktan".
Do dyspozycji miałem dwa preparaty:
dość drogi Toluen (do tego zastrzeżony - jako preparat do produkcji materiałów wybuchowych),
albo dużo tańszy alkohol metylowy - zwany powszechnie metanolem.
Ponieważ - zarówno benzyna ekstrakcyjna - jak też stosowane przez mnie dodatki były "suche", a więc nie miały środków smarnych - to dodawałem kilka procent olejów silnikowych do dwutaktów.
I w tym może tkwić pierwsza różnica pomiędzy paliwem E5 a paliwem E10.
Więc E10 będzie nieznacznie bardziej zmywał olej z gładzi cylindrów.
Drugą kwestią jest dużo większa higroskopijność etanolu - w stosunku do benzyny.
Więc długo przechowywane w baku paliwo - będzie miało w sobie więcej wody - niż benzyna bez etanolu.
I z tym związana trzecia kwestia - z mieszanki będą odparowywać lotne składniki alkoholu - więc pozostanie z tych 10 procent sama woda - gdy paliwo poleży w baku kilka lat.
Czy - przy regularnym użyciu paliwo takie może szybciej zużywać silnik?
Jak wskazałem - może nieznacznie bardziej zmywać filtr olejowy z cylindrów.
Ale producent winien to zrównoważyć przez dodanie środków smarnych.
Czy to zrobi?
Z pewnością brednią są teksty o tym, że taka mieszanka może "rozpuszczać uszczelki".
Sama benzyna jest silnym rozpuszczalnikiem.
I uszczelki muszą być wykonane z takich materiałów - by przez lata nie tknął ich ŻADEN rozpuszczalnik - nawet bardzo agresywny.
Być może jakieś defekty konstrukcji silników - zamierza się zwalić na nowy rodzaj paliwa.
I stąd to larum sprawie nowego paliwa.
Jeżeli nawet producent paliwa nie doda dla równowagi środków smarnych - to szybsze zużycie cylindrów nie powinno przekroczyć trzech procent.
I na koniec ciekawostka.
Tak produkowane paliwo było tańsze - niż to przy dystrybutorach i prawie trzy razy tańsze - niż "bezkartkowe".
PS
Istnieje jedna możliwość, że etanol może zmiękczyć stare - stwardniałe przewody paliwowe i je uszkodzić.
Ale to może stać się tylko w wypadku kompletnie zrujnowanych rurek.
|
|
27 grudzień 2023
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Przegrana Leppera
wrzesień 22, 2006
Władysław Chmiel
|
LIST OTWARTY DO DECYDENTÓW III RZECZYPOSPOLITEJ UPARCIE
POZOSTAJˇCYCH W NIEWOLI CIEMNOGRODU
wrzesień 8, 2005
antiglobalist 2
|
To my napluliśmy na groby naszych bohaterów
maj 1, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Nowak-Jeziorański o Unii i Radiu Maryja
grudzień 2, 2002
Artur Łoboda
|
Kontynuatorzy z SLD (7)
czerwiec 26, 2003
Paweł Siergiejczyk
|
Truman
lipiec 31, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Orkiestra gra do końca. Przemeblowanie w rządzie
styczeń 6, 2003
PAP
|
Dwa cmentarze
lipiec 27, 2004
Wiesław Jacek Jastalski
|
Owoce propagandy
kwiecień 28, 2003
zaprasza.net
|
Konstytucja i Sprawa Nadzoru w USA
październik 26, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Judeofaszyzm: 1000 świeżych trupów, których nie było, czyli nieFakty TVN o niewojnie w Libanie
sierpień 13, 2006
LŚ
|
Papież genialnie odpowiedział prezydentowi i premierowi
(znawca 4)
sierpień 18, 2002
PAP
|
Polityka zagraniczna narodowego państwa polskiego
wrzesień 5, 2008
Dariusz Kosiur
|
Towarzystwo ochrony ormowców
styczeń 7, 2003
Artur Łoboda
|
My są...
SOBCZAK i SZPAK
luty 25, 2003
http://angora.pl/
|
Kolejny podpis Kwaśniewskiego
lipiec 22, 2004
|
„Wojna Przeciwko Terrorowi” nie działa tak jak „Zimna Wojna”
wrzesień 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Gruba kreska Solidarności
kwiecień 25, 2005
Leszek Skonka
|
Bez-prawo po raz kolejny
kwiecień 10, 2003
Adam Zieliński
|
Unia Europejska czy Stany Zjednoczone AP. Czy jest z czego wybierać? (1)
lipiec 12, 2004
Gracjan Cimek
|
|
|