Z wyjątkiem prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który skrytykował poprawki (USA) i sprzeciwił się uzyskaniu przez WHO większej władzy, niewiele było sprzeciwów międzynarodowych przeciwko przyznaniu większej władzy WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tymczasowo wycofała 12 z 13 poprawek zgłoszonych przez administrację Bidena do obecnych
Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR) na corocznym spotkaniu Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA).
Spotkanie trwać będzie do 28 maja, a 12 poprawek może pojawić się ponownie w późniejszym terminie.
W tym tygodniu w Genewie w Szwajcarii odbywa się 75. Światowe Zgromadzenie Zdrowia z delegatami ze 194 krajów.
Najwyraźniej nie było konsensusu delegatów ze 194 krajów w celu przyjęcia
poprawek , które upoważniłyby WHO do ogłoszenia „
stanu zagrożenia zdrowia publicznego”.
Niektóre kraje afrykańskie, Iran, Malezja i Brazylia sprzeciwiły się poprawkom, ale z innych powodów.
Poprawki stanowią jeden z kilku bieżących torów, które mają dać WHO więcej władzy.
Po pierwsze, do Światowego Zgromadzenia Zdrowia pozostały jeszcze trzy dni.
Jedna poprawka jest nadal rozpatrywana, a pozostałe 12 poprawek może pojawić się w dowolnym momencie podczas posiedzeń WHO.
Po drugie, odbywa się już kolejna rozprawa w sprawie tych zmian zaplanowana na 16-17 czerwca 2022 r.
Po trzecie, istnieje oddzielny „traktat pandemiczny”, który WHO rozważy 1 sierpnia 2022 r.
Kraje afrykańskie, które sprzeciwiły się poprawkom Bidena, nie wydają się sprzeciwiać ich treści.
Chcą raczej, aby wszystkie zmiany zostały skonsolidowane w nowym „traktacie pandemicznym”, a nie w sposób fragmentaryczny.
Z wyjątkiem prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który skrytykował poprawki Bidena i sprzeciwił się zwiększeniu autorytetu WHO, niewiele było sprzeciwów międzynarodowych przeciwko przyznaniu większej władzy WHO.
Niektórzy przywódcy są zachwyceni dyrektorem generalnym WHO, Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem, a inni chcą, aby WHO nakazywała powszechną opiekę zdrowotną na całym świecie.
Pozostała poprawka dotyczy art. 59:
„Wejście w życie; okres na odrzucenie lub zastrzeżenia”, która ma na celu zmianę czasu na odrzucenie poprawek z 18 do sześciu miesięcy.
Istniejące przepisy WHO przewidują 18-miesięczny okres karencji, podczas którego naród może wycofać swoje głosowanie na „tak” dla poprawek.
Proponowana pozostała poprawka ograniczyłaby tę możliwość do sześciu miesięcy.
Ma to również bezpośredni wpływ na Artykuł 61:
„Odrzucenie”, który stanowi: „Jeżeli Państwo powiadomi Dyrektora Generalnego o odrzuceniu niniejszego Regulaminu lub o jego zmianie w terminie przewidzianym w art. 59 ust. 1, niniejszy Regulamin lub
dana zmiana nie wchodzi w życie w odniesieniu do tego państwa.
Wszelkie międzynarodowe porozumienia sanitarne lub przepisy wymienione w artykule 58, których to Państwo jest już stroną, pozostają w mocy w zakresie, w jakim dotyczy to tego Państwa.”
Pozostała poprawka pozwoli WHO na szybkie śledzenie przyszłych poprawek.
18 stycznia 2022 r. urzędnicy administracji Bidena po cichu przesłali WHO obszerne
poprawki do aktualnych
Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych bez oficjalnego oświadczenia i ani jednej konferencji prasowej.
Proponowane zmiany, w połączeniu z już istniejącymi, umożliwiają dyrektorowi generalnemu Tedrosowi Adhanomowi Ghebreyesusowi i każdemu przyszłemu dyrektorowi generalnemu nieograniczone uprawnienia w zakresie definiowania, a następnie wdrażania swoich interwencji i ogłaszania „nagłych sytuacji zdrowotnych” według własnego widzimisię.
Treść proponowanych poprawek została upubliczniona dopiero 12 kwietnia 2022 r., kiedy to odkrył je badacz.
6 maja administracja Bidena w końcu opublikowała poprawki do publicznego komentarza, ale czas rejestracji upłynął po 24 godzinach i był otwarty tylko dla niektórych mniejszości.
31 marca 2020 r.
finansowy wkład USA do WHO wyniósł 115,8 miliona dolarów, następnie Chiny około połowy tej kwoty, a następnie Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Brazylia.
Później w lipcu 2020 roku prezydent Donald Trump powiadomił Kongres i ONZ, że Stany Zjednoczone formalnie wycofują się z WHO.
Bill Gates szybko
zwiększył swój wkład Fundacji Billa i Melindy Gatesów do 250 milionów dolarów dla WHO.
Gates jest drugim co do wielkości współpracownikiem WHO, zaraz za Stanami Zjednoczonymi.
WHO odegrała bardzo ważną rolę podczas COVID-19 w promowaniu agendy Chińskiej Partii Komunistycznej, która spowodowała miliony zgonów z powodu COVID-19, nie wspominając o stratach ubocznych spowodowanych długotrwałymi blokadami, kwarantanną i maskami.
Założyciel Liberty Counsel i przewodniczący Mat Staver zauważył iż „to pozytywny znak, że 12 z 13 poprawek zostało wycofanych”.
„Jednak jedna poprawka pozostaje, pozostałe 12 może powrócić i wiemy, że WHO zorganizuje więcej spotkań na temat tych poprawek i nowego„ traktatu pandemicznego ”, który nada tej agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych znaczną władzę globalną” – dodał. . „Suwerenność Ameryki nie jest na sprzedaż”.
Źródło:
lc.org/newsroom/details/052522-who-withdraws-12-of-bidens-13-amendments-to-ihr