lata 1933-1945
IBM i Holocaust
(za Wikipedia:)
International Business Machines Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo, będące jednym z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie
Technologia IBM w postaci kart perforowanych Hermana Holleritha została wykorzystana w okresie III Rzeszy podczas II wojny światowej dla zwiększenia efektywności identyfikacji osób pochodzenia żydowskiego, polskiego, komunistów i innych „wrogów Rzeszy”.. Technologia została dostarczona władzom III Rzeszy przez
niemiecki oddział amerykańskiego koncernu IBM o nazwie Dehomag.
Działalność Dehomagu w III Rzeszy
Dehomag zaopatrywał władze III Rzeszy w nowoczesne maszyny liczące i karty perforowane, szkolił operatorów oraz serwisował sprzęt IBM.
W sumie naziści używali kilkuset maszyn sortujących Holleritha dostarczonych przez firmę Dehomag, a w trakcie opracowania danych wykorzystali ok. 80 mln kart perforowanych.
Technologii tej użyto między innymi do przygotowania w 1939 r. ataku na Polskę (
Fall Weiss) oraz zwiększenia efektywności planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
Niemcy posłużyli się również systemem kart podczas przeprowadzania spisów powszechnych w latach 1933 i w 1939.
Dzięki amerykańskiej technologii mogli pozyskać, skatalogować i opracować precyzyjne informacje na temat struktury społecznej Niemiec, co pozwoliło im później na szybkie odnajdywanie osób pochodzenia żydowskiego, polskiego, komunistów i innych „wrogów Rzeszy”.
Naziści zbierali tak dokładne dane pod pretekstem, że wymagają ich urzędy skarbowe.
W rzeczywistości informacje takie jak np. „pochodzenie dziadków” przekazywano do berlińskiego Urzędu Statystycznego, a wykorzystywała je SD oraz Referat II Adolfa Eichmanna.
Dane o pochodzeniu dalekich przodków wykorzystane zostały później w określaniu czystości rasowej obywateli Niemiec.
Maszyny sortujące zainstalowane były we wszystkich obozach koncentracyjnych.
Umożliwiały kontrolę transportów kolejowych i ogólnie ułatwiały prowadzenie operacji odszukania, przemieszczenia i wymordowania milionów ludzi w całej okupowanej Europie.
W początkowym okresie II wojny światowej władze niemieckie współpracowały też bezpośrednio z amerykańską centralą IBM.
Oddział IBM w Nowym Jorku opracował specjalny program do zarządzania ruchem kolejowym w Generalnym Gubernatorstwie, który został wykorzystany podczas Holocaustu.
Niemieckie Ministerstwo Transportu używało maszyn IBM, nad którymi pieczę sprawował
warszawski oddział firmy, nadzorowany przez Nowy Jork.
Niemiecki menadżer firmy Dehomag Hermann Rottke składał regularne raporty z pracy oddziału prezesowi IBM Thomasowi J. Watsonowi.
W owym okresie ministerstwo to zajmowało się m.in. organizacją transportów więźniów politycznych do obozów koncentracyjnych.
Ścisła współpraca pomiędzy III Rzeszą a IBM trwała do momentu przystąpienia USA do wojny w 1941 r.
Rok 2021
za :
https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8118173,niemieckie-paszporty-szczepionkowe-ibm-i-firma-z-kolonii.html
Niemieckie paszporty szczepionkowe przygotują IBM i firma z Kolonii
Ministerstwo zdrowia Niemiec wysłało pisma do 29 firm w ramach "procedury negocjacyjnej bez przetargu" w poszukiwaniu najlepszej oferty na cyfrowy certyfikat szczepienia przeciw Covid-19.
Kontrakt został przyznany kolońskiej spółce Ubirch oraz firmie
IBM - pisze portal tygodnika "Spiegel". W przetargu, który trwał zaledwie pięć dni, wzięło udział siedem firm.
Komisja Europejska planuje przedstawić 17 marca (2021) projekt ustawy w sprawie "cyfrowego zielonego paszportu", który zawierałby informacje o szczepieniach przeciwko koronawirusowi, chorobie Covid-19 i negatywnych testach, a tym samym ułatwiałby zniesienie ograniczeń w podróżowaniu. Rozwiązanie niemieckie ma być zgodne z wymogami unijnymi.
W RFN każda zaszczepiona osoba otrzyma kod QR w punkcie szczepień lub od swojego lekarza rodzinnego - na plastikowej karcie lub kartce papieru, przez e-mail lub aplikację.
Kod QR składa się z danych osobowych, takich jak nazwisko, data szczepienia, zastosowana szczepionka i losowy numer.
Po zeskanowaniu kodu QR, na przykład przy przekraczaniu granicy, lub podczas kontroli dostępu na imprezie, osoba przeprowadzająca kontrolę widzi nazwisko, imię, datę urodzenia i numer dowodu tożsamości (a także dane dotyczące szczepień) i może w razie potrzeby porównać je z dokumentem tożsamości, który należy okazać.