ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Nawrót do religijności u ludzi starszych 
22 październik 2014      Artur Łoboda
Co się dzieje w Turcji? 
18 sierpień 2016      Artur Łoboda
Odpowiedź żydowskim kłamcom 
21 luty 2018     
Zombie 
8 październik 2020      Artur Łoboda
Ramy scenariuszy 
22 sierpień 2020     
Kto tu jest Narodem?  
21 sierpień 2015      Artur Łoboda
“Kryzys iracki” wodą na młyn syjonistów 
3 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Spadkobiercy morderców 
22 maj 2017      Artur Łoboda
Zapytanie o uchylenie Immunitetu 
8 październik 2020      Artur Łoboda
Dziennik pisarza Karola Zielińskiego z Krakowa (20.10.2011) 
4 listopad 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Czy sami Izraelczycy wysadzili WTC? 
19 wrzesień 2021      Philip M. Giraldi
Kto obroni Polskę?  
23 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Ciułacze ze SKOK zostali bezprawnie zmuszeni przez syndyków do zapłacenia za straty bilansowe, pomimo, że są poszkodowani. Kancelarie pobierają 800 tys. zł miesięcznie, wygenerowują sobie nienależne dochody 
13 grudzień 2018      Alina
Gulio Tarro: „Nie wierzę w ignorancję, to są rzeczy zrobione w złej wierze” 
8 październik 2020     
Chazaria 
5 marzec 2011      Lech Keller
Durnia na Wawel, szubrawca na Urząd Prezydenta! 
28 kwiecień 2010      Marek Głogoczowski
Organizacje pozarządowe protestują przeciwko TVP 
9 listopad 2016     
Modlitwa o słońce  
24 luty 2020      Artur Łoboda
Morawiecki niczym ZOMO 
8 październik 2020     
Brudna polityka i brudni moralnie artyści 
26 maj 2010      Artur Łoboda

 
 

Polska powinna pójść w ślady Ukrainy, wykorzystując Chiny do zrównoważenia USA

 
Jeśli zdominowany przez USA rząd ukraiński może śmiało wypracować wzajemnie korzystne strategiczne partnerstwo z Chinami - w odpowiedzi na poczucie zdrady ze strony amerykańskiego patrona po Szczycie Biden-Putin w zeszłym miesiącu, to nie ma powodu, dla którego stosunkowo bardziej niezależny i znacznie silniejszy polski rząd nie miałby zrobić  to samo.

Ukraina ostatnio zaskoczyła wielu przyjaznych obserwatorów, ale tym razem w pozytywny sposób.

W zeszłym miesiącu wycofała swój podpis pod upolitycznionym oświadczeniem Rady Praw Człowieka ONZ, w którym oskarżyła Chiny o łamanie praw człowieka w Sinkiangu, a wkrótce potem zgodziła się na wzmocnienie współpracy infrastrukturalnej z Chińską Republiką Ludową w posunięciu, które niektórzy określali jako zgodę Ukrainy na Chiński „ most ” do Europy.

Te niezwykłe wydarzenia były prawdopodobnie motywowane tym, jak czuła się Ukraina zdradzona przez swojego amerykańskiego patrona po Szczycie Biden-Putin w zeszłym miesiącu .

Sugeruje również, że jeśli ten zdominowany przez USA rząd może śmiało wytyczyć wzajemnie korzystne partnerstwo strategiczne z Chinami, pomimo narastającej Nowej Zimnej Wojny, - to nie ma powodu, dla którego stosunkowo bardziej niezależny i znacznie silniejszy polski rząd nie mógłby zrobić tego samego.
 
Stosunki polsko-amerykańskie, podobnie jak ukraińsko-amerykańskie, przeżywają obecnie bezprecedensowe napięcie po szczycie Biden-Putin i wcześniejszym zniesieniu przez USA większości sankcji dotyczących Nord Stream II.

Rosnąca izolacja Polski od ważnych dla regionu wielkich mocarstw USA, Niemiec i Rosji – z których dwa pierwsze wspólnie prowadzą wojnę hybrydową mającą na celu obalenie konserwatywno-nacjonalistycznego rządu Warszawy – postawiła przywódcę Europy Środkowej w niepewnej pozycji strategicznej.

Jedyne realistyczne rozwiązanie jest dwojakie, a jest to dla Polski wynegocjowanie nieformalnego „paktu o nieagresji” z Rosją na Białorusi i Ukrainie - wraz z gospodarczym zwrotem w stronę Chin.
Zmniejszyłoby to niepotrzebną presję sprowokowaną przez USA wzdłuż jej wschodniej flanki, jednocześnie pokazując jej transatlantyckiemu patronowi, że ma realną alternatywę dla amerykańskich i niemieckich inwestycji, aby nie próbowali tego użyć jako broni, - w wywieraniu dalszej presję na partię rządzącą.
 
Polska nigdy nie miała lepszej szansy na realizację tych rozwiązań.
Nieoczekiwanie zintensyfikowane chińsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne nada poważnej treści gospodarczej kierowanej przez Warszawę „ Inicjatywie Trójmorza” (3SI) na rzecz połączenia Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego poprzez zmniejszenie zależności tej transregionalnej sieci od USA i Niemiec.

Mogłoby również ułatwić pragmatyczny dialog z Rosją, ponieważ Chiny mogą wyobrazić sobie Euroazjatycki Most Lądowy (ELB) przez swoje terytorium jako preferowany sposób bardziej bezpośredniego powiązania swojej gospodarki z ukraińską.

Oczywiście, z Chińskiej Republiki Ludowej mogą również korzystać z „ Middle Corridor " infrastruktury Południowego Kaukazu w Gruzji i stamtąd przez Morze Czarne - jako multimodalne obejście w przypadku, gdy stosunki rosyjsko-ukraińskie pozostaną napięte jak oczekiwano, ale nadal może to być korzystne dla Polski, ponieważ zmniejszy nieproporcjonalną zależność gospodarczą jej i "Trójmorza" od USA i Niemiec.
 
Obserwatorzy powinni również mieć świadomość, że chiński park przemysłowy Great Stone w Mińsku jest największym tego typu projektem w Europie - należącym do Inicjatywy Szlaku (BRI).
Białoruś znajduje się w nakładających się „strefach wpływów” Polski i Rosji, a jej ogólnokontynentalny potencjał gospodarczy nie może być w pełni wykorzystany, dopóki nie zakończy się wspierana przez USA i kierowana przez Polskę wojna hybrydowa przeciwko jej rządowi.

Proponowany polsko-rosyjski „pakt o nieagresji” na Białorusi i Ukrainie mógłby pomóc w stopniowym przekształceniu ich geopolitycznej rywalizacji o sumie zerowej w geo-ekonomiczną rywalizację, - w której wszyscy wygrywają, skoncentrowaną na koncepcji „konkurencyjnego połączenia”, przez wiodącą rolę BRI we wszystkich czterech z tych krajów.
Białoruś i Ukraina mogłyby wówczas służyć jako punkt zbieżności interesów polsko-rosyjskich, zamiast dalej je dzielić, zmniejszając w ten sposób presję na wschodnią flankę Polski, a tym samym umożliwiając jej większą koncentrację na udaremnianiu wspólnej amerykańsko-niemieckiej wojny hybrydowej.
 
Z czasem ELB mógłby stać się bardziej rozwinięty na wszystkich czterech ich terytoriach, - co doprowadziłoby do naturalnego stworzenia między nimi zrównoważonej ekonomicznie strefy handlowej.

Innymi słowy, BRI może być ostatecznie odpowiedzialna za połączenie kierowanej przez Polskę 3SI i kierowanej przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) poprzez swoją przewidywaną rolę na Białorusi i Ukrainie.
Nie jest to też spekulacja polityczna, gdyż taki scenariusz jest dziś wiarygodny po tym, - jak zdominowana przez USA Ukraina odważnie oparła się żądaniom swojego patrona, - z ufnością rozpoczynając nowy etap strategicznych stosunków gospodarczych z Chinami.
Skoro Ukraina mogła to zrobić, to i Polska też.

W rzeczywistości mogliby nawet koordynować swoje uzupełniające się wysiłki w tym zakresie, aby stworzyć między sobą nowy środek ciężkości ekonomicznej dla wzajemnego wzmacniania z czasem ich strategicznej niezależności .
Aby to urzeczywistnić, wystarczy wola polityczna ze strony polskiego kierownictwa.
 
Andrew Korybko Amerykański analityk polityczny

Źródło:
http://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2125
21 lipiec 2021

Andrew Korybko 

  

Komentarze

 

Propozycje Andrew watro traktować jako gimnastykę mózgu i materiał do analizy otaczającej rzeczywistości. Ale tylko naiwny weźmie je za dobrą monetę.

2021-07-22
Artur Łoboda

  

Archiwum

Rzeczpospolita złodziei
luty 12, 2003
Artur Łoboda
Miasto kupiło Kino „Światowid”
sierpień 28, 2006
www.krakow.pl
Polska importerem węgla
listopad 3, 2008
PAP
Energetyczne Rezerwy Azji Środkowej Rosną – uzupełnienie 1go stycznia, 2009
styczeń 3, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
Lepiej wyjechać, niż zakładać firmę
sierpień 8, 2006
Bush Główny Trockista Naszych Czasów?
grudzień 4, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Otwarcie wystawy "Zbrodnie w majestacie prawa 1944-1956"
luty 3, 2006
Ten - co to zawsze był "uczciwy" i "nieomylny"
marzec 10, 2007
PAP
Bronimy prawdziwego św. Mikołaja
listopad 30, 2004
Russia is Doomed
styczeń 17, 2005
Said Ibrahayev
Pani doktor Halino Zamel, Kocham Panią! Pani doktor Halino Zamel
sierpień 1, 2003
przesłała Elżbieta
Wiersze tylko na Jutro
listopad 11, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Potencjalne skutki ataku na Iran
kwiecień 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Gdzie się podziały pożyczki?
styczeń 26, 2007
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
REORGANIZACJA
czerwiec 7, 2008
Marek Jastrząb
Paliwo
kwiecień 29, 2002
Baca ze Szczyrku
Najwięcej polskich dzieci głoduje w wakacje
sierpień 6, 2004
Naturszczycy wracają
lipiec 13, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Izraelski rabin za rozstrzeliwaniem buntowników
lipiec 18, 2002
PAP
Czy lądowanie na księżycu nakręcono w Hollywood?
lipiec 18, 2007
( . ) bez podpisu
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2021 Polskie Niezależne Media