ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Ja Was nie chcę budzić... 
14 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Trzymajcie się jak najdalej od "zaszczepionych".  
1 styczeń 2021      Artur Łoboda
Stan demokracji w państwie ocenić można po zachowaniu Policji 
16 czerwiec 2020     
Zygmunt Jan Prusiński METAFORY ZE SNU - część ósma 
3 styczeń 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Holocaust Profiteering by Literary Hoax 
26 styczeń 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Kompromitacja Prezydenta 
26 listopad 2009      INTERIA.PL/PAP
Odróżnić lewicę od agentury 
27 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Negocjacje START między USA a Federacją Rosyjską - komentarz 
21 maj 2009      tłumacz
Chrystus Pan w niebo wstępuje  
25 marzec 2016     
Sprawa Stolzmana 
6 maj 2011      Artur Łoboda
Kwietniowy raport izraelskiego komitetu ludowego w sprawie śmiertelnych skutków szczepień 
25 kwiecień 2021      Gilad Atzmon
Odszedł ostatni z wielkich 
2 kwiecień 2018     
WIESŁAW SOKOŁOWSKI i archiwum ZA ZAPIS WIZYTY PRYMASA POLSKI KARD. JÓZEFA GLEMPA na wystawie „Misterium Bolimowskie” dnia 2 sierpnia 1984 roku  
17 luty 2015      www.trwanie.com
Gdyby PiS było tym - za kogo się podaje 
23 maj 2017     
G. BRAUN ZAREJESTROWANY LECZ UKŁAD NIEZACHWIANY 
12 luty 2019     
Trybunał Stanu i sądy karne ma PiS jak w banku 
28 marzec 2020     
Anioł doliny 
28 maj 2020      Zygmunt Jan Prusiński
"Nie żałuj dziada, bo dziad odżyje i cię torbą zabije"  
4 marzec 2015      Artur Łoboda
Nudni jak flaki z olejem  
11 maj 2022     
Będziemy likwidować "samostoinną" Białoruś? 
12 lipiec 2010      Gasienica

 
 

Chemiczny Bałtyk

Bałtyk jest jednym z najbardziej zaśmieconych materiałami wybuchowymi akwenów wodnych na świecie. Marynarka Wojenna szacuje, że w trakcie I i II wojny światowej w Bałtyku postawiono 100 tys. min morskich. Ale być może jest ich nawet dwa razy więcej. O ile jednak wojsko radzi sobie stopniowo z usuwaniem tych pozostałości, to w ogóle nie zajęło się jeszcze zatopionymi w głębinach wielkimi składami broni chemicznej.

Zdaniem naukowców na dnie morza leży ok. 50 tys. ton amunicji chemicznej. To środki drażniące, m.in. iperyt, adamsyt, związki arsenu, ale także biały fosfor i tabun. Biały fosfor znajdował się w bombach zapalających, którymi alianci zbombardowali ośrodek w Peenemunde, część z nich wpadła do morza. Z kolei tabun pod koniec wojny został zatopiony przez Wehrmacht.

Do wody wyrzucono też puszki z kwasem pruskim (cyklon B). Na dnie spoczęły bomby lotnicze z gazem trującym, miny, pojemniki i granaty. ? Poniemiecka broń chemiczna była zatapiana przez Rosjan do 1947-1948 roku, chociaż i później zdarzały się taki przypadki. Zdaniem ekspertów istnieją poszlaki, że armia sowiecka także w późniejszych latach topiła broń chemiczną, tym razem pozbywając się nadwyżek ze swoich magazynów. Amunicja ta jest dziś w fatalnym stanie. Z najnowszego raportu organizacji HELCOM (monitoruje środowisko naturalne Bałtyku) wynika, że od 1994 roku do 2011 roku odnotowano ponad sto przypadków wyrzucenia gazu (w postaci zbrylonej) na plażę, lub wyłowienia go przez rybaków. Niektórzy z nich zostali poparzeni.

http://youtu.be/36OWjTa7mRM

http://video.anyfiles.pl/Chemiczny+Bałtyk/Ciekawostki+i+podróże/video/88399

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx




Bałtyckie ryby mogą cię zabić

W Bałtyku znajduje się dużo trujących substancji oraz pocisków - pozostałości z II wojny światowej. Zanieczyszczenia są poważnym zagrożeniem dla stworzeń morskich oraz - pośrednio - dla ludzi. Ryby z Bałtyku zaczynają mutować, a zjedzenie takiej ryby poważnie nam zaszkodzi!

Po II wojnie światowej zdecydowano się zatopić broń należącą do Niemców. W 1947 roku zrzutów do morskich wód dokonali Brytyjczycy i Rosjanie. Najwięcej pocisków zatopiono w Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej.

- Nasze badania pokazały, że w samej Głębi Gotlandzkiej mamy około 8 tys. bomb i pocisków, które zanieczyszczają środowisko. Potwierdziliśmy, że wokół tych obiektów występuje skażenie dna morskiego. Do tej pory było to raczej spekulacją" - wyjaśnił dr Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, koordynujący prace uczonych.

Co zalega na dnie morza?

80 proc. zalegających w Bałtyku chemikaliów stanowi iperyt, czyli gaz musztardowy. Na szczęście w temperaturze wód Bałtyku gaz ten zamarza i skażenie sięga tylko kilku metrów w okolicy składowiska. Pozostałą część chemikaliów stanowią związki parzące oparte o arsen, a w kilku miejscach także gaz zabijający - tabun.

Co z rybami?

- W ramach projektu badamy m.in. wpływ chemikaliów na ryby pływające w miejscach składowisk. Mają one więcej chorób, niż te z innych rejonów Bałtyku. Zaobserwowano też u nich wady genetyczne - tłumaczył Bełdowski.

Łowienie ryb w Bałtyku nie jest zakazane na żadnym obszarze - nie pozwala się jedynie łowić ryb dennych.

rozmówca PAP. Jak wyjaśnił, wprawdzie łowienie ryb w tych miejscach jest odradzane, ale zakazane jest tylko rybołówstwo denne, czyli zmuszające do ciągnięcia ryby z dna.

Jednak chore ryby są zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/baltyckie-ryby-moga-cie-zabic_354276.html


-
26 wrzesień 2014

www.polskawalczaca.com 

  

Komentarze

  

Archiwum

Hubalczycy
maj 7, 2005
przesłała Elzbieta
Rosja nadal jest i będzie gro?ną potegą
marzec 23, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Rebelianci Marka Jurka
maj 1, 2007
Bogusław
Polski suweren unijnego prawodastwa
październik 15, 2005
Przemówienie Dorna, którego nie chciano słuchać
listopad 23, 2007
Ludwik Dorn
Jak zabito Serbię
luty 19, 2008
Jan Engelgard
Przyjaciel czy nieprzyjaciel?
październik 4, 2003
ks. prof. Czesław Bartnik
Kwaśniewski pontifexem Kuronia?
wrzesień 6, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Cechy charakterystyczne u antysemity
styczeń 15, 2007
dorek
O Szampani i Orunii
lipiec 16, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Precz z dyktaturą aparatu władzy i z tworzeniem państwa policyjnego!
październik 23, 2005
cywilizowany
Przestrzegamy Amerykanów
luty 11, 2003
zaprasza.net
Dyskusja o Pacyfikacji Iraku
styczeń 13, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Assyrian Message to the Arab Media
maj 14, 2003
Ashor Giwargis
Niewykorzystane możliwości internetu
sierpień 17, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Sesja na 750-lecie
czerwiec 6, 2007
Wyborów samorządowych ciąg dalszy<. Odbijanie piłeczki za 25 mln. złotych
grudzień 28, 2002
PAP
Zaglada ludzkosci
maj 8, 2006
przeslala Elzbieta
Pożegnanie Jana Pawła
kwiecień 6, 2005
Nie dezerterzy
czerwiec 26, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media