ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

LPC Strategic Committee LeakInboxLPC leaker 
27 październik 2020      DF
Pazerni "frankowcy" 
25 styczeń 2015      Artur Łoboda
Zombie 
8 październik 2020      Artur Łoboda
SOLIDARNOŚĆ TO "AMERYKAŃSKI RAK", KTÓRY TOCZY POLSKĘ 
13 wrzesień 2010      Marek Głogoczowski
Pamięć o ukradzionych dzieciach (Ellenai) 
5 sierpień 2010      przysłał ICP
Bardzo głupie żarty 
18 styczeń 2014      Artur Łoboda
Edukacja poszła w lat... 
24 luty 2018      Artur Łoboda
Niedostrzeżony seksizm 
13 kwiecień 2009      Mirosław Naleziński, Gdynia
Lepiej z mądrym stracić, niż z głupim zyskać 
8 luty 2012      Artur Łoboda
Kolejna pacyfikacja Narodu Polskiego 
24 lipiec 2021     
Szczepionka mRNA wytwarza mikroskopijne skrzepy krwi: dr Charles Hoffe  
16 listopad 2021      dr Charles Hoffe
Jak w ciągu miesiąca obalić Rząd PiS? 
18 marzec 2020     
Kalifornia wstrzymuje szczepienia przeciwko COVID z serii Moderna związane z „nietypowo wysoką liczbą” działań niepożądanych 
19 styczeń 2021      Obserwator
Michalkiewicz ogłasza alarm!  
14 grudzień 2017     
Wezwania do Polexitu to głupota 
25 marzec 2024     
Wojny XXI wieku 
2 luty 2020     
"Polish concentration camp" 
13 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
Auld Lang Syne 
29 styczeń 2020      Brexit
"Z" jak zombie  
10 maj 2022      Artur Łoboda
SZEŚCIOLATKI DO PRACY, WŁADZA NA BEZROBOCIE, INWALIDZI DO URN! 
8 grudzień 2013      Ewa Englert-Sanakiewicz

 
 

Właśnie dlatego trudno się Polakom porozumieć

Zasadnicza wiedza o historii Polski i historii Świata nie uległa zmianie od stuleci.
Na pewne zjawiska historyczne inaczej dziś patrzymy - niż w czasach gdy się toczyły.
Ale do roku 1949 nikt nie zmieniał historii.
Dopiero stalinowskie zbiry przeinaczały historię Polski przez zatajenie większości faktów i pokrętną interpretację wybranych przykładów.

Z podobnym zjawiskiem zetknąłem się kilka lat temu - gdy ludzie mieniący się endekami zakłamywali zarówno historię Świata - jak też historię Polski.
By nie być gołosłownym podam typowe przykłady.
Wedle endeków Święta Inkwizycja powstała po to by "bronić oskarżonych o herezję".
W temacie Polski mieliśmy jeszcze ciekawsze teorie:
Wedle endeków Rząd Sanacyjny rozbrajał armię polską od 1936 roku.
Zauważę tylko, że po 1936 roku zakupiono kilka okrętów wojennych, rozpoczęto budowę kilku typów samolotów wojskowych, lekkie czołgi, karabiny maszynowe i wiele innego uzbrojenia.

Teraz przechodzę do meritum sprawy.
Na mój artykuł "Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków" http://zaprasza.net/a.php?article_id=32018 otrzymałem następujący komentarz:

"Jak już wcześniej pisałem nie twórz nowej historii Polski bo za bardzo ci to nie wychodzi. Masz rację że Polacy w ogóle nie znają swojej prawdziwej historii. W Galicji rządzącej przez jezuitów i ciemną Szlachtę panował głód i nędza ale tylko dlatego że Cesarstwo Austrii dało wolną rękę samym polakom do sprawowania tam władzy. Więcej ludzi umierało z głodu jak się rodziło. Polecam książki Wacyka i Stachniuka dla poprawienia wiadomości o Polsce. Pozdrawiam i bez urazy."

Powszechnie znane jest określenie "bieda galicyjska". Wynikała ona z przeludnienia - w którym spory udział miała gwałtownie rozrastająca się populacja Żydów galicyjskich.
Ale bieda ta wynikała w głównej mierze z zerwania powiązań ekonomicznych tego rejonu z pozostałą częścią Polski.
Można to porównać do zerwania powiązań kooperacyjnych polskiej gospodarki z dawnymi krajami bloku wschodniego - o czym zadecydował Balcerowicz.
Na naszych oczach zrodziła się bieda, która doskonale obrazuje: czym jest świadome zerwanie powiązań gospodarczych.
Jeżeli chodzi o wymienione w komentarzu Cesarstwo Austrii to należy je identyfikować z osobą cesarza Franciszka Józefa I.
Jako młody cesarz zapalczywie zwalczał wszelkie ruchy narodowe - w tym Powstanie Węgierskie 1848 roku.
Z czasem jednak jego poglądy uległy sporej przemianie. Stał się symbolem światłego cesarza i przyznam, że w moim domu funkcjonowało coś - na kształt kultu tego człowieka.
Dziadek wymieniał mi ustawy i dekrety, które wprowadzał. Na przykład zakazał sądów za "czary". Ze wspomnień Dziadka wynikało, że Małopolska tkwiła ustawodawczo w średniowieczu.
Ale mieszkańcy nie wykorzystywali od stuleci archaicznych praw wymierzonych w człowieka.

Argument podniesiony przez komentatora, że w Galicji umierało więcej osób z głodu - jak się rodziło uznaję za śmieszny. To pospolite kłamstwo.
Faktem jest jednak, że z powodów bytowych - na różne choroby umierało w XIX wiecznej Europie bardzo dużo ludzi.
Dziewiętnastowieczny Kraków otoczony był 1500. jezior i stawów. To liczba nie do pomyślenia dziś - gdy istnieją tu tylko cztery zbiorniki wodne, a wszystkie stworzone przez człowieka.
Te jeziora i stawy były źródłem zaopatrzenia w ryby, ale też powodem malarycznego powietrza w Krakowie. Dlatego mieszkańcy często chorowali i młodo umierali.
Ówczesne władze miejskie skutecznie zwalczyły ten problem regulując rzeki i zasypując wiele stawów w najbliższym otoczeniu miasta.
W tamtych czasach - wraz ze zubożeniem społeczeństwa biedę klepało również duchowieństwo, które wcześniej ulokowało swoje zasoby finansowe u bankierów żydowskich i wszystko straciło.
A ta "ciemna szlachta" - jak to napisał mój komentator - była ostoją polskości i podtrzymywała ducha oporu przeciwko zaborcom. Dlatego była solą w oku Cesarstwa Austrii.


W tekście "Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków" napisałem na samym wstępie:
"Większość ludzi kończy swoje wykształcenie na pierwszych zdobytych informacjach i w oparciu o szczątkową wiedzę buduje świadomość otaczającego świata."
I dokładnie czymś takim samym jest komentarz do mojego artykułu.

Mądry człowiek zweryfikuje nawet najlepiej zapowiadającą się teorię i porówna ją z całym zasobem wiedzy społeczeństwa.
Głupiec bez zastrzeżeń przyjmie wszystko to - co pasuje do ograniczonej percepcji.

Więcej nie będę komentował bredni i wypowiedzi obrażających swoim kłamstwem Polaków .

Foto: Bitwa pod Samosierrą. Obraz namalowany przez "ciemnego szlachcica" - Piotra Michałowskiego, którego szeroka wiedza i doświadczenie w wielu dziedzinach nauki są do dziś niedoścignionym wzorcem.
7 listopad 2012

Artur Łoboda 

  

Komentarze

  

Archiwum

Michnik i Havel nagrodzeni
październik 25, 2003
RadioZet
Dlaczego Polacy nie znają historii Świata?
maj 23, 2008
Artur Łoboda
Fundamentaliści protestancy w USA
wrzesień 24, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Czy Polska potrzebuje wielkiej armii?
kwiecień 4, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
sss
październik 25, 2004
Projekt "Tarczy" upada, Obama odrzuca politykę Busha
luty 8, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
Papież złożył Polakom noworoczne życzenia
grudzień 29, 2002
PAP
Dlaczego bez rozumu - nie ruszysz?
lipiec 8, 2008
Artur Łoboda
Nieprzewidziane skutki w USA zmiany reżymu w Iraku
listopad 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Boja?ń czy łamanie prawa?
luty 18, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Manipulacja społeczeństwem na temat Iraku
kwiecień 6, 2004
HENRY A. WAXMAN
Błędy witryny RJP
lipiec 22, 2005
Mirosław Naleziński
Kanadyjskie dyskusje 2006
styczeń 8, 2006
Wojciech Gryc
Niemieccy intelektualiści potępiają zbrodnie amerykańskie
kwiecień 4, 2003
OGŁOSZONO ROZSZERZENIE UNII EUROPEJSKIEJ
grudzień 14, 2002
Za zwierzaka można iść do więzienia
marzec 4, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Nie na darmo wybili nam 80% inteligencji
luty 21, 2008
Piotr Bein
Czy głupie prawo to jeszcze prawo?
styczeń 27, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Eksperymentalna broń laserowa w Iraku - video
listopad 9, 2006
Dorota
Złodzieje z lepszych sfer
kwiecień 24, 2003
Konrad Markowski
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media