ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Awantura w Sejmie o maseczki! 
Terror covidowy przeniósł się na teren Sejmu. Przeciwko temu protestuje Grzegorz Braun.  
Zamordowani lekarze odkryli powodujący raka enzym dodawany do wszystkich szczepionek  
 
Naczelna Izba lekarska współpracuje z duchami zmarłych lekarzy  
Bezczelność kowidowców przekroczyła wszelkie granice. Powołują się na autorytet zmarłych lekarzy, by ścigać uczciwych lekarzy.  
CAŁA PRAWDA O KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ WIDZIANA OCZYMA PILOTÓW !  
Panie Kapitanie Jerzy Grzędzielski,

chylę czoła jako młodszy kolega lotnik, za poniższy tekst. Brakowało mi dotąd głosu, tak doświadczonego pilota, opisującego tragędię smoleńską, tak kompetentnie i fachowo, jak Pan to zrobił. Pozwoliłem sobie zatem, na rozpowszechnienie Pańskiego tekstu, z nadzieją na możliwe szerokie dotarcie do opinii publicznej. Zwracam się do internautów o liczne udostępnienia w internecie stanowiska w tej sprawie, wyrażonego przez świetnego pilota - prawdziwego nie kwestionowanego eksperta lotniczego. 
To tylko... / It's just...  
Jak Nas wganiają w kajdany 
Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki  
Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki. Utwór z płyty "Patriotyzm" 
Po wykrwawieniu starego Hegemona, Syjon sprzymierzył się z Chinami 
 
"Pytam w imieniu zdezorientowanych".  
"Pytam w imieniu zdezorientowanych". List prof. Rutkowskiego do ministra zdrowia 
Co musimy zrobić aby pokonać globalistów? 
Brat Alexis Bugnolo z Rzymu. 
Deklaracja Wielkiej Barrington  
Po atakach, oto wypowiedź profesora Sucharita Bhakdi. 
Deborah Tavares o broni elektromagnetycznej stosowanej wobec społeczeństw cz I, 13 marca 2021 
Deborah Tavares z portalu StopTheCrime.net i PrimaryWater.org ma liczne filmy na YouTube i niestrudzenie bada dokumenty wypuszczane przez amerykańską administrację.  
1984 
Podstawowa lektura dla młodych Polaków 
Jerzy Jaśkowski Pasteryzacja ludzi  
 
Żadna ze 137. instytucji naukowych badających kowida - nie wyizolowała, w czystej postaci SARS-COV-2. NIGDY! 
 
Jak ludzie "umierają" w "szpitalach kowidowych" 
Tak wygląda koronawirus Covid 19 w szpitalach zachodniej Polski 
Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
Kaczyński również nas w to wciągnął 
Zbrodnie wojskowe w Iraku 
Dr. Jeff Barke przerywa milczenie o COVID19 
 
Kompleksowe badania wykazały spójne zmiany patofizjologiczne po szczepieniu szczepionkami anty-COVID-19 
 
TAK SIĘ BAWIĄ UKRAIŃCY - KORUPCJA źródłem BOGACTWA? 
Bardzo drogie auta, prywatne odrzutowce, jachty, helikoptery i nieruchomości w luksusowych europejskich destynacjach, przemyt w walizkach kilkunastu lub kilkudziesięciu milionów dolarów i ponad miliona euro tak bawią się ukraińskie elity.  
więcej ->

 
 

Zmiany w RPP

Ekonomiści największych banków w Polsce najczęściej typują do nowego składu Rady Polityki Pieniężnej Witolda Orłowskiego, a w czołówce ankiety PAP znale?li się także Andrzej Wojtyna, Marek Belka i Edmund Pietrzak. Dziesięciu uczestniczących w ankiecie analityków wskazało łącznie 25 nazwisk do 9-osobowego składu przyszłej RPP.

Za rok, w styczniu, RPP spotka się w nowym składzie i do czasu wejścia Polski do strefy euro będzie decydować o polityce monetarnej. Dziesiątym członkiem i prezesem NBP pozostanie do końca 2006 roku Leszek Balcerowicz, który w 2001 roku zastąpił Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wybór nowego składu RPP i możliwa zmiana poglądów Rady są postrzegane przez rynek jako drugi największy z czynników ryzyka czekających w tym roku Polskę, zaraz po wynikach referendum akcesyjnego, gdyby okazały się one negatywne.

Wybór po trzech nowych członków RPP jest w rękach prezydenta, Sejmu i Senatu, a procedura zapewne rozpocznie się po wakacjach. Jednak analitycy już oceniają szanse potencjalnych przyszłych kandydatów.

W obecnym składzie Rady znajdują się wybrani przez prezydenta: Dariusz Rosati, Wiesława Ziółkowska i Grzegorz Wójtowicz - wszyscy mają wśród analityków opinię "gołębi", czyli są postrzegani jako zwolennicy łagodzenia polityki pieniężnej. Do "gołębi" zalicza się także Janusza Krzyżewskiego, wybranego przez Sejm.

Sejm wybrał ponadto Jerzego Pruskiego i Marka Dąbrowskiego, którzy są postrzegani jako "jastrzębie", czyli zwolennicy prowadzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej. Z nominacji Senatu w RPP jest Bogusław Grabowski, Wojciech Łączkowski i Cezary Józefiak.

W ankiecie PAP ekonomiści mogli wskazać dowolną liczbę osób, które widzieliby wśród kandydatów do RPP. Wymienili 25 nazwisk. Żadne nazwisko nie było sugerowane. Udział w sondażu wzięło dziesięciu ekonomistów lub zespołów ekonomistów największych banków w Polsce, czyli ponad połowa z tych, do których zwróciła się PAP. Wszyscy ankietowani zastrzegli sobie anonimowość.

Ekonomiści wymieniali zarówno osoby, które chcieliby widzieć w nowym składzie Rady, jak i takie, które, w ich opinii, mają na to największe szanse. Niektórzy analitycy mogli, choć nie musieli, brać pod uwagę, że decyzje będą zależały od układu politycznego, co widać po wyrażanych opiniach.

Poniżej - wszyscy wskazani przez ekonomistów bankowych jako możliwi kandydaci do RPP. W nawiasach przy nazwisku liczba typowań. W przypadku, gdy kilka osób uzyskało taką samą liczbę wskazań, nazwiska są prezentowane alfabetycznie:

Witold Orłowski (8) - od 2001 doradca ekonomiczny prezydenta, zastąpił na tym stanowisku Marka Belkę, kiedy ten został ministrem finansów. Jest też ekonomistą Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych.

Andrzej Wojtyna (7) - jest doradcą ekonomicznym prezydenta. Kieruje Katedrą Makroekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jest również pracownikiem PAN, a od 1996 roku członkiem prezydium i wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Marek Belka (6) - obecnie jest doradcą JP Morgan Chase Bank. Do lipca 2002 roku był ministrem finansów, wcześniej również pełnił tę funkcję za rządów premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Od 1998 roku był szefem zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ekonomiści sądzą, że właśnie prezydent może go zgłosić do RPP. Jest profesorem ekonomii.

Edmund Pietrzak (6) - jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego i doradcą ekonomicznym prezydenta. Specjalista od polityki kursowej, postrzegany jest jako zwolennik słabego złotego.

Mirosław Pietrewicz (5) - profesor SGH, od lutego 2002 roku jest prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Wcześniej, jako poseł, był zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, a także był wicepremierem i ministrem skarbu państwa.

Andrzej Sopoćko (5) - jest doradcą premiera. Po rezygnacji poprzedniego ministra finansów Marka Belki był wymieniany jako kandydat na jego następcę. Jest profesorem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania. Przez rynek jest postrzegany jako ostry krytyk polityki prowadzonej przez obecną RPP. Zdaniem ekonomistów może być wybrany przez parlament.

Dariusz Filar (4) - jest głównym ekonomistą Banku Pekao SA, profesorem na Uniwersytecie Gdańskim. Jest specjalistą od makroekonomii i finansów międzynarodowych. Po ustąpieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezesa NBP był także zgłoszony przez prezydenta jako kandydat na jej następcę.

Andrzej Sławiński (4) - profesor SGH, jest doradcą prezesa NBP. Po ustąpieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezesa NBP był jednym z kandydatów zgłoszonych przez prezydenta na jej następcę. Rynek sądzi, że może być kandydatem prezydenta. Ekonomiści cenią go ze względu na duże doświadczenie na rynkach finansowych.

Stanisław Gomułka (3) - profesor London School of Economics, jest obecnie głównym ekonomistą PZU SA. W ostatnich latach był doradcą ministra finansów.

Stanisław Nieckarz (3) - był ministrem finansów w latach 1982-1986.

Władysław Jaworski (2) - profesor SGH, przez rynek uważany za "monetarnego gołębia". W latach 1985-1989 był wiceprezesem NBP. Był kandydatem do obecnego składu Rady, zgłoszonym przez SLD. Przez pewien czas był także doradcą Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zdaniem ekonomistów może być wybrany przez parlament.

Karol Lutkowski (2) w latach 1991-1992 był ministrem finansów. Jest profesorem ekonomii, pracuje w SGH. Jest drugim kandydatem, o którym jeden z ekonomistów sądzi, że "powinien być, ale układ polityczny może nie pozwolić".

Pozostali zostali wskazani w sondażu jeden raz:

Ryszard Bugaj - ekonomista, do 1997 roku był posłem. Był założycielem Unii Pracy w 1992 roku i jej liderem do 1998 roku, kiedy Unia Pracy zdecydowała się zbliżyć do SLD. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował z listy PSL.

Elżbieta Chojna-Duch - profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W rządach Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego była wiceministrem finansów, a obecnie jest doradcą ministra finansów Grzegorza Kołodki.

Zyta Gilowska - kierownik Katedry Finansów Publicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od jesieni 2001 roku jest posłanką Platformy Obywatelskiej, zastępcą przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Danuta Gotz-Kozierkiewicz - profesor ekonomii. Pracuje w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN i w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, jest także doradcą wicepremiera i ministra finansów.

Mirosław Gronicki - jest głównym ekonomistą BIG BG. Wcześniej był ekonomistą Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), a także członkiem Rady Makroekonomicznej przy ministrze finansów.

Ryszard Kokoszczyński - obecnie dyrektor Biura Badań Makroekonomicznych NBP. Od 1994 roku był członkiem zarządu NBP, a od 1998 do 2001 roku wiceprezesem NBP.

Witold Koziński - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1992-1998 był wiceprezesem NBP, obecnie prezes BGK. Po odejściu Marka Belki był typowany na stanowisko ministra finansów.

Krzysztof Pietraszkiewicz - dyrektor generalny Związku Banków Polskich. Jest też członkiem Rady Nadzorczej PKO BP.

Marek Pol - przewodniczący Unii Pracy i minister infrastruktury w rządzie Leszka Millera.

Jacek Piechota - do stycznia 2003 roku minister gospodarki, a po połączeniu jego resortu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej wiceminister. Od połowy lat 80. jest posłem, obecnie SLD.

Krzysztof Rybiński - obecnie główny ekonomista BPH PBK, a wcześniej był także głównym ekonomistą BZ WBK oraz ING BSK. "Potrzebny drugi Grabowski" - uzasadnił tę kandydaturę jeden z ekonomistów.

Zdzisław Sadowski - prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zdaniem ekonomistów, może być wybrany przez parlament.

Cezary Stypułkowski - obecnie prezes Banku Handlowego. "Wolny, doświadczenie w sektorze bankowym" - opisuje go jeden z ekonomistów.
12 styczeń 2003

PAP 

  

Archiwum

Kawały o końcu świata
maj 18, 2007
Olaf Swolkień
LESZEK BALCEROWICZ
grudzień 18, 2002
anToni, "GAZETA", Toronto
Troskliwe misie –bajka nie dla dzieci.
sierpień 26, 2006
Marek Olżyński
Piękny sen
czerwiec 7, 2006
...
Goście w naszym Kraju
kwiecień 14, 2003
Ivo Cyprian Pogonowski
Jest szansa dla Polski. Nawet użyteczni durnie zaczynają myśleć
wrzesień 9, 2008
Pierwszy niedoszły żydowski prezydent USA a kryzys pożyczek
marzec 29, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Mimo totalnego sprzeciwu społeczeństwa, Stoen sprzedany
grudzień 23, 2002
PAP
Jokes?? O komentarzach do karzelka,Blerka i o M.D. ciut.
maj 18, 2007
Pacyfista.R.C.O.
Rosja zapowiada, że uderzy w terrorystów na całym świecie
wrzesień 8, 2004
Sejm: oklaski dla francuskiego ministra rolnictwa
lipiec 26, 2002
IAR
2008.05.31. godz 2400 Serwis wiadomosci
czerwiec 2, 2008
tłumacz
Populista Tusek
kwiecień 3, 2008
Artur Łoboda
Za kulisami wielkiej mistyfikacji. Działalność Leona Taxila (1885-1897)
lipiec 30, 2008
Waldemar Wojnar
Informacja przewodniczącego stowarzyszenia "Pokój dla naszych dzieci"
listopad 21, 2006
Jacek Kwiatkowski
Cenzura Internetu przez rząd USA przegrywa z sądami i z Kongresem
lipiec 22, 2007
tłumacz
Jak w filmie
maj 9, 2003
Andrzej Kumor
Polonia i Polska
maj 14, 2005
Lewed
Majstrowali i wymajstrowali. Dług publiczny 03 wzrośnie przynajmniej do 51-52 proc. PKB
luty 8, 2003
PAP
Oszczędzajmy na paliwie i nerwach!
październik 27, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media