13. maja obchodzimy sto jedenaste urodziny Rotmistrza Witolda Pileckiego; z tej okazji pragniemy uczcić pamięć bohaterów walczących za wolną Polskę, którzy mimo braku wiary w ich zwycięstwo nie godzili się na odczłowieczenie, nie poddali się, dumnie walcząc do końca, na śmierć idąc po kolei jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
Żołnierze Wyklęci to polskie podziemie antykomunistyczne, które stawiło opór sowietyzacji.
W okrutny sposób torturowani i mordowani przez ówczesne władze nie rezygnowali z walki o wolną Polskę, bo wiedzieli, że wolność i honor są ważniejsze nawet niż życie. Ludzie skazani przez komunistów na zapomnienie, na nieistnienie w społecznej świadomości. Przez dziesięciolecia zniesławiani, opluwani – wykluczeni z narodowej pamięci.
Zapowiedzi marszu:
http://www.youtube.com/watch?v=73Ey_rx27hQ&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=M0eU6Ap6vT4&feature=player_embedded
Pamiętając o wyklętych
Przywracając pamięć o zbrojnym podziemiu niepodległościowym odtwórzmy znaczenie słów: wolność i miłość.
Inicjatywa marszu zrodziła się z refleksji nad czasami nam współczesnymi, w których daje się zaobserwować wszelkiego rodzaju bezideowość przenikającą szczególnie życie młodych ludzi. Przybliżając życiorysy żołnierzy wyklętych zauważyłem, że w sercach młodych osób zrodziła się iskra pozwalająca, by przy temacie patriotyzmu wytrwać oraz zgłębiać przestrzenie, które z patriotyzmem są związane. Wydaje się zasadnym uznać, że dwa hasła były szczególnie ważne dla bohaterów pierwszych lat zniewolonej przez komunizm Polski: wolność i miłość. Znaczenie tych pojęć, choć w ostatnich latach zawłaszczone przez wszelkiego rodzaju ruchy, które mogłyby napawać odrazą żołnierzy wyklętych, należy na nowo przywołać. Wolność to podstawowa cecha przypisana człowiekowi i wyróżniająca nas spośród wszystkich ziemskich bytów. Wolność do tego, w co wierzymy, jak żyjemy, o ile nie zagarniamy wolności ludzi żyjących z nami. Wolność do poznawania świata i czynienia ze swoim życiem również tego, co innym wydaje się dla nas samych szkodliwe. Miłość natomiast w swym najgłębszym wymiarze jest wyrażona słowami Jezusa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13). Słowa te stały się treścią życia powojennej partyzantki, co aż nadto wyraża się w poszczególnych życiorysach – przywołując dla przykładu Rotmistrza Pileckiego, dla którego pamięci ruszamy ulicami Brzegu w 111 rocznicę jego urodzin.
Organizator marszu
wolnoscimilosc.gmail.com
Przyjdź i uczcij z nami pamięć bohaterów!
Organizatorami marszu są osoby prywatne, w większości ludzie młodzi, uczniowie brzeskich liceów, gimnazjów, oraz studenci. Marsz jest inicjatywą całkowicie apolityczną, nie wspieraną przez żadne stronnictwa, oraz finansowaną z prywatnych funduszy.
17:00 – Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego
20:00 – wymarsz z placu przed kościołem
Marsz uświetnią: wielkoformatowe pokazy multimedialne wyświetlane na budynkach naszego miasta za pomocą projektorów wysokich mocy, inscenizacje z życia Żołnierzy Wyklętych odgrywane podczas pochodu oraz koncert na zamku Piastów Śląskich. Marsz poprowadzą motocykliści.
Więcej informacji na:
http://wolnoscimilosc.wordpress.com/
http://marszpileckiego.blogspot.com/search/label/start
|