ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Tusk przeciw fotomontażom 
30 kwiecień 2017     
Bajka o politykach 
28 czerwiec 2014      Artur Łoboda
Przestępstwa przeciwko dzieciom
W wywiadzie dla Rubicon Tina Romdhani wyjaśnia, że ​​wiele środków koronujących szkodzi dzieciom fizycznie i psychicznie
 
8 październik 2020      Aaron Richter
Austria: Prawnicy otworzyli portal dotyczący szkód spowodowanych przez szczepienia koronowe 
8 kwiecień 2021     
Kolejny przejaw myślenia Korwina  
10 marzec 2021     
VI Międzynarodowy Protest Przeciw Przymusowi Szczepień 
3 czerwiec 2022      stopnop
Szwajcaria zapewnia bezpłatną chlorochinę. Od kwietnia. 
28 grudzień 2020      Obserwator
Panie ministrze Kwiatkowski 
12 marzec 2011      Bogusław
Amechiny i Usrael - dwie symbiozy? 
2 sierpień 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Putin jest jednym z nich 
21 kwiecień 2021      Artur Łoboda
Jak Żydzi kolaborowali z Niemcami 
31 styczeń 2018      Leszek Pietrzak
Czy plan zniszczenia polskiej kultury zostanie zahamowany? 
14 grudzień 2015      Artur Łoboda
SPALENIE STATUTÓW KALISKICH - Wojciech Olszański i Marcin Osadowski 
13 listopad 2021     
Lekarze pozywają FDA za kampanię przeciwko stosowaniu iwermektyny w leczeniu COVID-19 
12 czerwiec 2022     
Swołocz 
30 lipiec 2019      Artur Łoboda
Czego dowodzą komisje sejmowe? 
20 listopad 2016      Artur Łoboda
COVIDo-naziści? Niemieckiej matce odebrano dzieci za kwestionowanie ograniczeń pandemicznych 
10 styczeń 2022     
Ścieki już same się plączą  
28 marzec 2022      Artur Łoboda
Nauki płynące z Ukrainy 
22 luty 2014      Artur Łoboda
BARIERY 
29 sierpień 2009      Marek Jastrząb

 
 

O co tak naprawdę chodziło Covidowi?

Wywołanie globalnego kryzysu zadłużenia o wartości wielu bilionów dolarów. „Zwiększenie strategii imperialistycznej”?

Covid, Kapitalizm, Fryderyk Engels i Boris Johnson

 

„I w ten sposób coraz bardziej uwidacznia wielki centralny fakt, że przyczyny nieszczęsnej sytuacji klasy robotniczej należy szukać nie w tych drobnych krzywdach, ale w samym systemie kapitalistycznym”.
 Fryderyk Engels , Stan klasy robotniczej w Anglii (1845) ( przedmowa do wydania angielskiego , s.36)  

 
 
MFW i Bank Światowy przez dziesięciolecia forsowały program polityczny oparty na cięciach w usługach publicznych, podwyżkach podatków płaconych przez najbiedniejszych i podważaniu praw pracowniczych i ochrony.
 
Polityka „dostosowania strukturalnego” MFW spowodowała, że ​​52% Afrykanów nie ma dostępu do opieki zdrowotnej, a 83% nie ma zabezpieczeń, na których można by się oprzeć w przypadku utraty pracy lub choroby.
Nawet MFW pokazał, że neoliberalna polityka napędza ubóstwo i nierówności .

 


W 2021 r. przegląd Oxfam dotyczący pożyczek MFW COVID-19 wykazał, że 33 kraje afrykańskie zostały zachęcone do prowadzenia polityki oszczędnościowej.
Najbiedniejsze kraje świata mają zapłacić 43 miliardy dolarów spłaty zadłużenia w 2022 roku, które w przeciwnym razie mogłyby pokryć koszty importu żywności.

 
Oxfam i Development Finance International (DFI) ujawniły również, że 43 z 55 państw członkowskich Unii Afrykańskiej stoją w obliczu cięć wydatków publicznych o łącznej wartości 183 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.
 
Według prof . Michela Chossudovsky'ego  z Centre for Research on Globalization zamknięcie światowej gospodarki (11 marca 2020 r. Lockdown nałożony na ponad 190 krajów) wywołało bezprecedensowy proces globalnego zadłużenia.
Rządy są teraz pod kontrolą globalnych wierzycieli w erze po COVID.
 
To, co obserwujemy, to de facto prywatyzacja państw, ponieważ rządy kapitulują przed potrzebami zachodnich instytucji finansowych.
 
Co więcej, długi te są w dużej mierze denominowane w dolarach, co przyczynia się do wzmocnienia dolara amerykańskiego i ich lewarowania w wielu krajach.
 

Rodzi to pytanie: o co tak naprawdę chodziło w przypadku COVID?


 
Miliony zadają to pytanie od czasu, gdy blokady i restrykcje rozpoczęły się na początku 2020 roku.
Jeśli rzeczywiście chodziło o zdrowie publiczne, po co zamykać większość usług zdrowotnych i globalną gospodarkę, wiedząc doskonale, jakie byłyby ogromne konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i związane z zadłużeniem?
 
Po co montować kampanię propagandową w stylu wojskowym, aby cenzurować światowej sławy naukowców i terroryzować całe populacje, oraz używać pełnej siły i brutalności policji, aby zapewnić posłuch?
 
Działania te były całkowicie nieproporcjonalne do jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia publicznego, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki definicje i dane dotyczące „śmierci COVID” były często masowane, oraz w jaki sposób testy PCR były wykorzystywane do przestraszenia populacji przed zgłoszeniem.
 
Prof Fabio Vighi z Cardiff University sugeruje, że powinniśmy być podejrzliwi od samego początku, kiedy zwykle „pozbawione skrupułów elity rządzące” zamroziły światową gospodarkę w obliczu patogenu, który atakuje prawie wyłącznie osoby nieproduktywne (w wieku powyżej 80 lat).
 
COVID był kryzysem kapitalizmu udającego stan zagrożenia zdrowia publicznego.
 
Kapitalizm  
 
Kapitalizm musi stale się rozszerzać, lub tworzyć nowe rynki, aby zapewnić akumulację kapitału, aby zrównoważyć tendencję do spadku ogólnej stopy zysku.
Kapitalista musi akumulować kapitał (bogactwo), aby móc go reinwestować i osiągać dalsze zyski.
Wykładając presję na obniżenie płac robotników, kapitalista wydobywa wystarczającą wartość dodatkową, aby móc to zrobić.
 
Ale kiedy kapitalista nie jest w stanie wystarczająco reinwestować (z powodu spadającego popytu na towary, braku możliwości inwestycyjnych i rynków itp.), bogactwo (kapitał) nadmiernie się akumuluje, dewaluuje i system popada w kryzys.
Aby uniknąć kryzysu, kapitalizm wymaga stałego wzrostu, rynków i wystarczającego popytu.
 
Według pisarza Teda Reese'a kapitalistyczna stopa zysku spadła z około 43% w latach 70. XIX wieku do 17% w latach 2000.
Chociaż płace i podatki od przedsiębiorstw zostały obcięte, wyzysk siły roboczej był coraz bardziej niewystarczający, aby sprostać wymaganiom akumulacji kapitału.
 
Pod koniec 2019 r. wiele firm nie mogło wygenerować wystarczającego zysku.
Dominowały spadające obroty, ograniczone przepływy pieniężne i wysoce lewarowane bilanse.
 
Wzrost gospodarczy słabł w okresie poprzedzającym ogromny krach na giełdzie  w lutym 2020 r., kiedy to do systemu wpompowano kolejne biliony w przebraniu „ulgi COVID”.
 
Aby zażegnać kryzys do tego momentu, zastosowano różne taktyki.
 
Rynki kredytowe rozszerzyły się, a zadłużenie osobiste wzrosło, aby utrzymać popyt konsumencki, ponieważ pensje pracowników były ograniczone.
Nastąpiła deregulacja finansowa i kapitał spekulacyjny mógł wykorzystywać nowe obszary i możliwości inwestycyjne.
Jednocześnie skup akcji, gospodarka zadłużenia studentów, luzowanie ilościowe i masowe ratowanie i dotacje oraz ekspansja militaryzmu pomogły utrzymać wzrost gospodarczy.
 
Nastąpiło również nasilenie imperialistycznej strategii, w ramach której rodzime systemy produkcji za granicą były wypierane przez globalne korporacje i państwa zmuszane zostały do wycofania się z obszarów działalności gospodarczej, pozostawiając transnarodowych graczy do zajmowania pozostawionej wolnej przestrzeni.
 
Chociaż strategie te wytworzyły bańki spekulacyjne i doprowadziły do ​​przeszacowania aktywów, oraz wzrostu zadłużenia zarówno osobistego, jak i rządowego, pomogły w dalszym zapewnieniu rentownych zysków i zwrotów z inwestycji.
 
Ale w 2019 r. były gubernator Banku Anglii Mervyn King  ostrzegł, że świat zmierza we śnie w kierunku nowego kryzysu gospodarczego i finansowego, który będzie miał druzgocące konsekwencje.
Przekonywał, że światowa gospodarka tkwi w pułapce niskiego wzrostu, a wyjście z kryzysu z 2008 roku jest słabsze niż po Wielkim Kryzysie.
 
King doszedł do wniosku, że nadszedł czas, aby Rezerwa Federalna i inne banki centralne rozpoczęły rozmowy z politykami za zamkniętymi drzwiami.
 
Dokładnie tak się stało, gdy kluczowi gracze, w tym BlackRock, najpotężniejszy fundusz inwestycyjny na świecie, zebrali się, aby opracować strategię na przyszłość.
Miało to miejsce w przededniu COVID.
 
Oprócz pogłębienia zależności biedniejszych krajów od zachodniego kapitału, Fabio Vighi mówi, że blokady i globalne zawieszenie transakcji gospodarczych pozwoliły Fedowi zalać chore rynki finansowe (pod przykrywką COVID) świeżo wydrukowanymi pieniędzmi, jednocześnie zamykając realną gospodarkę aby uniknąć hiperinflacji.
Blokady zawieszały transakcje biznesowe, co zmniejszyło popyt na kredyty i powstrzymało epidemię.
 
COVID zapewnił przykrywkę wartego wiele bilionów dolarów ratunku dla gospodarki kapitalistycznej, która znajdowała się w krachu przed COVIDem.
Pomimo dekady - lub więcej „luzowania ilościowego”, ten nowy pakiet ratunkowy przyszedł w postaci bilionów dolarów wpompowanych na rynki finansowe przez amerykański Fed (w miesiącach poprzedzających marzec 2020 r.) i późniejszej „ulgi COVID”.
 
 
MFW, Bank Światowy i światowi liderzy doskonale wiedzieli, jaki wpływ na biednych na świecie będzie miało zamknięcie światowej gospodarki poprzez blokady związane z COVID.
 
Jednak usankcjonowali to i teraz istnieje perspektywa  , że ​​ponad ćwierć miliarda ludzi na całym świecie popadnie w skrajne ubóstwo w samym tylko 2022 roku.
 
W kwietniu 2020 r. The Wall Street Journal stwierdził, że MFW i Bank Światowy stanęły w obliczu zalewu próśb o pomoc od wielu biedniejszych krajów, które szukały pomocy i pożyczek od instytucji finansowych, które mają pożyczyć 1,2 biliona dolarów.
 
Oprócz pomocy w ponownym uruchomieniu systemu finansowego, zamknięcie globalnej gospodarki celowo pogłębiło zależność biedniejszych krajów od zachodnich globalnych konglomeratów i interesów finansowych.
 
Blokady pomogły również przyspieszyć restrukturyzację kapitalizmu, która obejmuje doprowadzenie do bankructwa mniejszych przedsiębiorstw, lub wykupienie ich przez monopole i globalne sieci , zapewniając w ten sposób trwałe rentowne zyski dla Big Tech, gigantów płatności cyfrowych i globalnych korporacji internetowych, takich jak Meta i Amazon, oraz likwidacja milionów miejsc pracy.
 
Chociaż skutków konfliktu na Ukrainie nie można lekceważyć, przy ponownym otwarciu światowej gospodarki, inflacja rośnie i powoduje kryzys „kosztów życia”.
W gospodarce pogrążonej w długach możliwości podniesienia stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji są ograniczone.
 
Ale ten kryzys nie jest nieunikniony: bieżąca inflacja jest nie tylko wywoływana przez płynność wstrzykiwaną do systemu finansowego, ale jest również napędzana przez spekulacje na rynkach towarów żywnościowych i chciwość korporacji, gdy korporacje energetyczne i spożywcze nadal zgarniają ogromne zyski kosztem zwykłych ludzi.
 
 
Opór  
 
Jednak opór jest wskazany.
 
Oprócz wielu wieców przeciwko ograniczeniom/wolności podczas COVID, obecnie do głosu dochodzi bardziej ostry ruch związkowy – przynajmniej w Wielkiej Brytanii – kierowany przez doświadczonych w mediach liderów, takich jak Mick Lynch, sekretarz generalny National Union of Pracownicy kolei, transportu morskiego i transportu (RMT), którzy wiedzą, jak odwołać się do opinii publicznej i wykorzystać szeroko rozpowszechnioną niechęć do gwałtownie rosnących kosztów utrzymania.
 
Nauczyciele, pracownicy służby zdrowia i inni mogliby podążać za RMT, by podjąć akcję strajkową.
 
Lynch mówi, że miliony ludzi w Wielkiej Brytanii borykają się z niższym standardem życia i pozbawieniem emerytur pracowniczych.
Dodaje:

  „COVID był zasłoną dymną dla bogatych i wpływowych w tym kraju, aby obniżyć płace tak bardzo, jak tylko mogą”.

Podobnie jak dekada narzuconych „oszczędności” została wykorzystana do osiągnięcia podobnych wyników w przededniu COVID.
 
Ruch związkowy powinien teraz przejąć wiodącą rolę w odpieraniu ataku na poziom życia i dalszych próbach niszczenia opieki społecznej zapewnianej przez państwo i prywatyzacji tego, co pozostało.
 
Strategia polegająca na całkowitym demontażu i prywatyzacji usług zdrowotnych i opieki społecznej wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę potrzebę ograniczenia (związanego z COVID) długu publicznego, oraz trend w kierunku sztucznej inteligencji, automatyzacji miejsca pracy i bezrobocia.
 
Jest to poważny problem, ponieważ zgodnie z logiką kapitalizmu praca jest warunkiem istnienia klas pracujących.
Tak więc, jeśli masowa siła robocza nie jest już uważana za konieczną, nie ma potrzeby masowej edukacji, opieki społecznej i opieki zdrowotnej oraz systemów, które tradycyjnie służyły do ​​reprodukcji i utrzymania pracy, której wymagała kapitalistyczna działalność gospodarcza.
 
W 2019 roku Philip Alston , sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa, oskarżył ministrów brytyjskiego rządu  o „systematyczne zubożenie znacznej części brytyjskiej populacji” w ciągu dekady następującej po krachu finansowym z 2008 roku.
 
Alston stwierdził:

  „Jak zauważył dawno temu Thomas Hobbes, takie podejście skazuje najbiedniejszych na życie, które jest 'samotne, biedne, paskudne, brutalne i krótkie'.
  Gdy brytyjska umowa społeczna powoli ulatnia się, przewidywania Hobbesa mogą stać się nową rzeczywistością”.

 
Po spektaklu COVID słowa Alstona mają jeszcze większą wagę.
 
Gdy ten artykuł dobiega końca, pojawiają się wiadomości, że Boris Johnson zrezygnował z funkcji premiera.
Niezwykły premier, choćby ze względu na swoją przestępczość, brak podstaw moralnych i podwójne standardy – mające zastosowanie również do wielu jego kolegów w rządzie.
 
 
Mając to na uwadze, zakończmy tam, gdzie zaczęliśmy.

  „Nigdy nie widziałem klasy tak głęboko zdemoralizowanej, tak nieuleczalnie poniżonej przez egoizm, tak skorodowanej wewnątrz, tak niezdolnej do postępu, jak angielska burżuazja…
   
  Dla niej nic nie istnieje na tym świecie, z wyjątkiem pieniędzy, które nie są wykluczone.
  Nie zna szczęścia poza szybkim zyskiem, nie ma bólu poza utratą złota.

   
  W obliczu tej chciwości i żądzy zysku nie jest możliwe, aby ani jedna ludzka opinia czy wypowiedź pozostały nieskażone.”
  Fryderyk Engels
  , Stan klasy robotniczej w Anglii (1845), s.275
   
    

Źródło:
https://www.globalresearch.ca/covid-capitalism-friedrich-boris/5785964
18 lipiec 2022

Colin Todhunter 

  

Komentarze

  

Archiwum

Akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi UB
czerwiec 19, 2002
PAP
Do umundurowania wystąp
lipiec 20, 2007
Marek Olżyński
Czy zanosi się na osłabienie więzów USA-Izrael?
grudzień 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Z Kanady
sierpień 31, 2003
Andrzej Kumor
Niebawem decyzja Polski w sprawie prośby USA dotyczącej MTK
sierpień 27, 2002
PAP
Łamanie Praw Człowieka Pod Okupacją Izraela
wrzesień 30, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
I śmieszno, i straszno...
grudzień 10, 2002
Asymetryczna Wojna Hezbollahu Przeciwko Izraelowi z Winy USA
lipiec 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Program dla Polski. Jak przezwyciężyć kryzys i rozwijać polską gospodarkę
luty 20, 2003
prof. Włodzimierz Bojarski
Pod ochroną Wymiaru Bezprawia
grudzień 4, 2003
http://www.gazetapoznanska.pl
Rozmowa Adama Sandauera z Gabrielem Janowskim członkiem Ruchu Patriotycznego
wrzesień 24, 2005
zaprasza.net
Pierwszy Polak zginął w Afganistanie
sierpień 15, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
Powieszony paralizatorem
sierpień 24, 2002
IAR
Czy tarcza nas uszczęśliwi?
marzec 11, 2008
Gregory Akko
Irak jako grzęzawisko i trzęsawisko dla USA
czerwiec 17, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Web 2.0 - ?ródło informacji dla wywiadu
luty 8, 2008
heise online / interia.pl
Żądają 17 tysięcy lat więzienia
styczeń 11, 2006
Druga Targowica umożliwia „Tarczę” w Polsce?
sierpień 16, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Bolszewizm i Żydzi
wrzesień 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
BBC: wizyta papieża ma także polityczny kontekst
sierpień 17, 2002
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media