|
Infamia wobec aktorów
|
|
W 1941 roku - przy współudziale zdrajcy Iwo Syma - Niemcy wyprodukowali haniebny film Heimkehr.
W odpowiedzi na to Dowództwo podziemnego Państwa Polskiego nałożyło na aktorów grających w filmie karę Infamii.
Na karę infamii skazani zostali byli artyści Teatru Polskiego w Warszawie:
Bogusław Samborski
Józef Kondrat
Michał Pluciński
Hanna Chodakowska
– wszyscy za czynny udział w nagrywaniu filmu niemieckiego Heimkehr o treści propagandy antypolskiej, połączonej z lżeniem narodu i Państwa Polskiego.
Na karę nagany skazani zostali byli artyści Teatru Polskiego w Warszawie:
Jerzy Pichelski
Franciszek Dominiak[a]
Józef Woskowski
Stanisław Grolicki
– wszyscy za współudział w nagrywaniu tego filmu; za łagodzącą okoliczność uznano zwolnienie się ich z kontraktu i wycofanie się z nagrywania filmu.
„Ogłoszenie wyroków Sądu Kierownictwa Walki Cywilnej, „Rzeczpospolita”, 1943, nr 3.
Watro - by współcześni aktorzy uczestniczący w wojnie kowidowej przeciwko Narodowi Polskiemu i reklamujący ZBRODNIE pisowskiego Rządu, przypomnieli sobie o tym fakcie - bo niedługo również Ich spotka podobny los!
Niezależnie od kary "zapomnienia" - haniebni aktorzy stanęli po wojnie przed Sądem:
"Po wojnie na podstawie dekretu PKWN z 31 sierpnia 1944 o współpracy z okupantem oskarżono o kolaborację pięcioro polskich aktorów.
18 listopada 1948 przed Sądem Okręgowym w Warszawie stanęło czworo z nich:
Wanda Szczepańska (bileterka w kinie),
Stefan Golczewski (chuligan katujący rannego Niemca),
Juliusz Łuszczewski (polski gospodarz masakrujący niemieckich kolonistów) i
Michał Pluciński (sierżant policji)[7][8].
Bogusław Samborski (burmistrz) był sądzony zaocznie (aktor jeszcze w czasie wojny wyjechał do Austrii), a również pojawiający się na ekranie Tadeusz Żelski zmarł w 1944 roku.
W trwającym trzy dni procesie jako biegli występowali m.in. krytyk filmowy Jerzy Toeplitz i aktor Dobiesław Damięcki, ówczesny przewodniczący ZASP.
Rozprawie przewodniczył sędzia Edward Osmólski, przewodniczący Wydziału Karnego sądu, rok później usunięty z sądownictwa za odmowę sądzenia w sekcji tajnej sądu i złożenie skargi do prezydenta Bolesława Bieruta na naciski ze strony prezesa Sądu Wojewódzkiego.
W trakcie procesu aktorzy starali się umniejszyć rangę swoich zadań aktorskich, twierdząc że były to mało znaczące epizody.
Pluciński dodatkowo twierdził, że nie znał języka niemieckiego, co utrudniać mu miało zorientowanie się w fabule filmu.
Łuszczewski utrzymywał, że w czasie wojny nie wiedział o dyrektywach podziemnego ZASP-u, zakazujących wszelkiej artystycznej współpracy z niemieckimi instytucjami.
Szczepańska broniąc się wymieniała nazwiska innych, bardziej znanych aktorów, którzy współpracowali z okupantem.
Wszyscy sądzeni potwierdzili, że nie stosowano wobec nich żadnego przymusu i decyzję o występie w Heimkehrze podjęli dobrowolnie.
Bogusława Samborskiego sąd skazał zaocznie na karę dożywotniego więzienia.
Michał Pluciński skazany został na 5 lat,
Stefan Golczewski i Juliusz Łuszczewski na 3.
Wanda Szczepańska, która dodatkowo pomagała w produkcji filmu, organizując wyjazdy polskich aktorów i statystów do studia w Wiedniu, skazana została na 12 lat więzienia".
To niedługo czeka wspólników kowidowych zbrodniarzy!
|
|
19 czerwiec 2021
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
"Prezent z Brukseli "
listopad 19, 2004
Ewa Łosińska
|
Polonijna Wioska
sierpień 23, 2008
...
|
JESZYWAS CHACHMEJ
luty 13, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
|
Test na sprawdzenie etyki urzędniczej - czy prowadzący Twoją sprawę sędzia lub prokurator jest skorumpowany?
kwiecień 29, 2006
Zdzisław Raczkowski
|
Three Zoological Allegpries of Philo’s of Alexandria “Allegories of (Hebrew) Law”
czerwiec 6, 2005
Marek Głogoczowski
|
"ONI"
luty 1, 2003
Jerzy Przystawa
|
60 rocznica bitwy o Monte Casino
maj 18, 2004
Artur Łoboda
|
SYSTEM BANKOWY
(Polska potrzebuje pilnie poważnej naprawy cz.3)
wrzesień 23, 2007
Dariusz Kosiur
|
Unia Europejska to szatan
lipiec 20, 2006
Tomasz Teluk
|
Tanie państwo obu parzystych Rzeczypospolitych
marzec 25, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Stary dowcip ale postaramy się go odświeżyć
grudzień 9, 2002
zaprasza.net
|
Fura, skóra i komóra .... czyli ..... jeszcze niedawna nadzieja durnych Polaków
czerwiec 19, 2008
SE
|
Przygotowania do wizyty GWB obnażają politykę Polski, Amerykańskiego Osła Trojańskiego w Europie
luty 21, 2007
kopista
|
Z funkcją muzealną
marzec 9, 2006
Dziennik Polski
|
Quasi-religijność przekazu telewizyjnego
kwiecień 7, 2003
Ewa Borowik-Dąbrowska
|
"Irak celem taktycznym, Arabia Saudyska strategicznym, a Egipt nagrodą"
kwiecień 23, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Ladies, Gentlemen & Others
wrzesień 8, 2007
Kolas Bregnon
|
Anti-Communist Gorbatchev as the "Holy Terminator" of Russia
styczeń 17, 2005
Marek Glogoczowski
|
Opózniona "Dobra Nowina" z Oswiecimia/Auschwitz
czerwiec 6, 2004
Marek Głogoczowski
|
Dlaczego w Polsce jest tak ?le - bo mamy 660 tys emerytów mundurowych w wieku 35 lat i oni zjadają wszystkie pieniadze z ZUS
styczeń 15, 2008
HENRY
|
|
|