|
JOW - plusy i minusy (1)
|
|
Żaden system nie jest idealny.. I na pewno idealnym nie jest system jednomandatowych okręgów wyborczych, ale ma on zdecydowaną przewagę - nad obecnie panującym.
I o tym będzie poniższy tekst.
12 lat temu - gdy walka o JOW - była szczególnie intensyfikowana - mój znajomy podał wyniki prawdopodobnych skutków wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
Na podstawie wyników ostatnich wyborów stwierdził, że w przypadku systemu JOW - poskomunistyczna SLD zabierze wszystkie mandaty.
Dzisiaj - to właśnie SLD - jest zawziętym przeciwnikiem JOW.
Co się od tej pory zmieniło?
Jeszcze dziesięć lat temu - poziom świadomości społecznej Polaków - był żenująco katastrofalny.
Szczególnie młodzież dała sobie wmówić, że "po wstąpieniu do Unii europejskiej posypie się manna z nieba".
Podróżując ze ś.p. Elżbietą Gawlas po Polsce - doświadczałem prób edukacji młodzieży przez Elżbietę, która chciała przestrzec przed emigracją.
Chciała przemówić do rozumu - ogromnie ogłupionej młodzieży by ta - ratowała swoje życie!
Patrzyłem na te próby ze smutkiem.
Wiele młodych osób traktowało Elżbietę - jak nawiedzoną.
Nie mogli się doczekać - na moment otwarcia granic i wyjazdu z Polski.
Elżbieta przeogromnie zaangażowała się w ratowanie młodego pokolenia Polaków i lekceważyła własne zdrowie. Co zakończyło sie tragicznie.
Ja nie miałem zamiaru polec w tej walce bo wiem, że jeszcze trzydzieści lat będzie ona trwała.
Choć momentami szarpałem się w sprawach szczegółowych - to świadomym byłem, że Społeczeństwo Polskie MUSI dostać od rządzących - poważnego kopniaka w tyłek, by zaczęło w końcu myśleć.
W wielkiej frustracji czekałem - aż młodzież poczuje na własnej skórze skutki naiwnego zaufania wobec polityków.
I to wszystko się już dokonało.
Czy dziś młodzi Polacy zagłosują na politycznych oszustów?
Na pewno żaden świadomy Polak nie poprze hochsztaplera - choćby ten obiecywał góry złota.
Nie wyobrażam sobie również, by w dobie niezależnych mediów internetowych - poparcie Polaków otrzymał oszust pokroju Stokłosy.
Bardzo ważne jest jednak pytanie: jaka część Społeczeństwa Polskiego - może być uznana za Polaków?
A jeszcze ważniejsze pytanie brzmi: jaka część Polaków jest świadoma perfidnej gry polityków?
To, że dzisiaj SLD - nie ma żadnego poparcia - jest skutkiem wzrostu świadomości społecznej.
Ale za wzrostem poparcia dla PiS nie stoi program tej partii, lecz ZBRODNICZA polityka Platformy Obywatelskiej.
Tylko Kukiz zdobył poparcie za własną inteligencję, bo przechytrzył dziennikarzy ścieków medialnych.
Nie znamy jeszcze składu kandydatów z Komitetu Kukiza.
Wszystko się może zdarzyć i nawet to, że gdy sam poznam tą listę - to zmienię swoje zdanie.
Ale na dziś widzę tylko, że PiS chce rządzić sama.
Nauki z przeszłości NICZEGO nie nauczyły liderów tej partii.
Jest to bowiem powrót do modelu jednomyślności politycznej. Bardzo źle się kojarzącego.
Wynikałoby z niego, że "monopol" na ma rację mają TYLKO ludzie popierający Kaczyńskiego!
Od zawsze wspieram różnorodność kulturową i intelektualną.
To jedyny katalizator postępu cywilizacyjnego.
Granice różnorodności - jakie sobie wspólnie naznaczamy - nie mogą sprowadzać się do dwubiegunowego spojrzenia na naszą rzeczywistość.
Każdy - kto twierdzi, że reprezentuje jedynie słuszną rację - jest największym wrogiem Społeczeństwa.
I Platforma Obywatelska jest tego najlepszym przykładem.
Jeżeli PiS nie popiera jednomandatowych okręgów wyborczych to oznaczać może dwa rozwiązania:
a, albo uważa, że Polacy są w dalszym ciągu idiotami,
b. albo boi się uświadomionego w końcu - młodego pokolenia Polaków.
A prawdziwym celem PiS jest trwanie u koryta, oraz czerpanie z tego profitów.
Finansowanie partii politycznych realizowane jest TYLKO wobec partii zasiadających w Sejmie i Senacie.
ŻADNA niezależna partia polityczna - nie otrzymuje grosza wsparcia.
Mamy więc do czynienia z zamrożeniem sceny politycznej - bo na kampanię polityczną mogą sobie pozwolić tylko ci - którzy już są u władzy.
Odebranie wsparcia finansowego dla partii politycznych i ZABRONIENIE finansowania z zewnątrz - chociaż trochę spłaszczy nierówności polityczne podmiotów politycznych.
Partia rządząca i tak będzie miała spore składki swoich członków - zatrudnionych w urzędach i Spółkach Skarbu Państwa.
Ale już nie będzie tak bardzo bezczelnie korzystać z przywileju władzy.
Dlaczego PiS się na to nie godzi?
Pewnie politycy tej partii - za bardzo przejęli się prawami statystyki, które gwarantują im władzą po PO.
Lecz na przykładzie obecnej sytuacji SLD wiemy, że prawa statystyki są "poprawiane" przez głupców, którzy ciągną partię na dno.
W PiS takich nie brakuje - co zauważyliśmy przez ostatnie dziesięć lat.
Foto: Elżbieta Gawlas podczas rocznicy strajków sierpniowych - w Stoczni Gdańskiej.
Właśnie w tamtym czasie usiłowała dotrzeć do serc i umysłów młodzieży.
|
|
30 czerwiec 2015
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Obywatelski brak zgody na strach
czerwiec 1, 2008
Marek Jastrząb
|
Monolog niemowy
lipiec 21, 2008
Marek Jastrząb
|
Domagają się wyniesienia Stalina na ołtarze
listopad 27, 2008
PAP
|
MF zniweluje negatywne skutki decyzji S&P oferując mniej papierów
lipiec 31, 2002
PAP
|
Kto się boi moherowej rewolucji(?)
listopad 12, 2005
Marek Olżyński
|
Krzyczmy i my
styczeń 20, 2004
Andrzej Kumor
|
Déjà vu - konferencja w Monachium 1938
luty 18, 2008
marduk
|
Przyszlosc Polski w bezpartyjnych kandydatach na wszystkie
szczeble wladzy
listopad 14, 2006
Bezpartyjny
|
Katastrofa ludzkosci
marzec 28, 2003
Waldemar Maszewski, Hamburg
|
Chińska wersja NATO? Gra optymistyczna i gra pesymistyczna
kwiecień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kolejny niemiecki koncern zbankrutował
lipiec 8, 2002
PAP
|
Gwia?dzie z koniami
styczeń 11, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Pomocnicy dyktatora "budują demokrację"
kwiecień 16, 2003
Artur Łoboda
|
The Festival of jewish "Mono Culture" in Lebanon
sierpień 4, 2006
Marek Głogoczowski
|
Czy Ukraina jest krajem o newralgicznym znaczeniu dla Polski?
grudzień 31, 2004
Gregory Akko
|
"Łagodny język propagandy"
kwiecień 13, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Słowa krętacza
kwiecień 28, 2003
eva
|
Nasze Prezentacje
Profesor Kazimierz Poznański
grudzień 18, 2002
zaprasza.net
|
Jedyna rzecz jaką Amerykanie budują w Iraku - gargantuiczna ambasada - fragment książki Doroty Szczepańskiej "Duch Apokalipsy
wrzesień 23, 2006
Dorota Szczepańska
|
Szmatława Strategia?
marzec 24, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|