|
Ekshumacja ofiary UB? Sanepid nie pozwala!
|
|
Rodzina Józefa Niehody, torturowanego a następnie zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, chciałaby zidentyfikować jego szczątki i zapewnić im godny pochówek. Uniemożliwia to jednak... Państwowa Inspekcja Sanitarna.
W grudniu 1949 roku Józef Niehoda został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim Komuniści zarzucili mu posiadanie broni i przynależność do podziemia antykomunistycznego. Zarzuty nie były prawdziwe, jednak na skutek kilkudniowych tortur przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów. Później złożone zeznania odwołał, komuniści zamęczyli go na śmierć. Ciało zostało potajemnie pochowane przez Ubeków.
Po kilku miesiącach żona Niehody dowiedziała się, że na cmentarzu w Bielsku Podlaskim pochowano niezidentyfikowanego mężczyznę. Od tego czasu rodzina opiekowała się tym grobem.
Córka ofiary bezpieki, Halina Zarachowicz , wystąpiła do sanepidu z wnioskiem o zgodę na ekshumację – chce uzyskać pewność, że w tym miejscu spoczywają doczesne szczątki jej ojca, a później zorganizować ceremonię pogrzebową. Sanepid odmawia, twierdząc, że w trakcie ekshumacji istnieje zagrożenie naruszenia innym miejsc spoczynku, a takimi sprawami powinien zajmować się sąd i prokuratura.
Historycy nie pozostawiają wątpliwości: przy badaniu masowych pochówków zawsze istnieje takie zagrożenie, podnosząc ten argument urzędnicy mogą blokować każdy wniosek.
Read more: http://www.pch24.pl/ekshumacja-ofiary-ub--sanepid-nie-pozwala-,31460,i.html#ixzz3FrQHK47d
-
|
11 październik 2014
|
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
Demokraci wygrali wybory w USA
listopad 18, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Busz aresztowany w Kanadzie za przestepstwa wojenne.
grudzień 6, 2004
Antek
|
Czy rzeczywiście USA jest przeznaczone do rządzenia światem?
styczeń 31, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kryzys w Rosji sprzyja Chinom. Ale w jaki sposób?
sierpień 19, 2008
tłumacz
|
Sen
marzec 17, 2004
Artur Łoboda
|
Czudaki ukraszajut mir
listopad 29, 2006
luzak
|
Banki w Polsce chcą zarobić na kryzysie
styczeń 24, 2009
Paweł Ziemiński
|
Albo, albo
luty 21, 2006
|
Dwa grona gniewu
wrzesień 12, 2006
Remigiusz Okraska
|
Protest
listopad 9, 2005
przesłała Elżbieta
|
Polityka Wschodnia RP
marzec 31, 2006
Adam Wielomski
|
Wspomnienie o Janku Samsonowiczu
październik 4, 2005
przeslala Elzbieta
|
Polacy muszą być mądrzejsi od innych
lipiec 15, 2008
Artur Łoboda
|
Ostatnia misja
luty 3, 2003
PAP
|
1-VIII-1944r.
sierpień 1, 2006
tatar
|
Sąd aresztował szefa łódzkiej Izby Skarbowej
sierpień 29, 2002
PAP
|
Antypolonizm szowinistów żydowskich rodzi antysemityzm
lipiec 6, 2006
dr Leszek Skonka
|
Kraków na falach Radia Rumuńskiego
październik 19, 2004
www.krakow.pl
|
Brytyjska prasa o ostrzeżeniach papieża
sierpień 19, 2002
PAP
|
Jews in Poland: A Cocumentary History
marzec 13, 2008
Przysłał I.C. Pogonowski
|
|
|