|
Zadbajmy o obronność swojego kraju
- skoro ekipa Tuska nam tego nie zapewnia!
|
|
Wielki szacunek dla organizatorów oddolnych inicjatyw stworzenia komponentów armii obrony terytorialnej w Białymstoku i Szczecinie. Niech reszta Polski bierze przykład jak należy się organizować. Niestety administrująca Polską ekipa Tuska jest sceptycznie nastawiona do tego typu pomysłów. Czyżby wytyczne płynące z Moskwy i Berlina stały w sprzeczności do oddolnych inicjatywy Polaków?
Przypomnijmy, że grupa białostockich biznesmenów chce powołać lokalną Gwardię Narodową Białegostoku. Mogłaby ona liczyć do 5 tys. ochotników - mieszkańców Białegostoku i okolic - którzy cyklicznie odbywaliby szkolenia z zakresu obronności. Ekwipunek oraz uzbrojenie w postaci lekkich karabinów mają zapewnić fundusze zgromadzone przez wspomnianych biznesmenów. Pomysłodawcy chcą w inicjatywę włączyć także lokalny samorząd, który miałby doposażyć gwardzistów w ręczne wyrzutnie rakiet typu Stinger. Gwardia Narodowa formuje się także w Szczecinie. Jej organizatorzy chcieliby szkolić ochotników z zakresu samoobrony i strzelectwa.
Oddolne inicjatywy, takie jak w Białymstoku czy w Szczecinie, są odpowiedzią na wyraźną potrzebę tworzenia komponentów obrony terytorialnej w naszym kraju. Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych pokazuje, że aż 64 proc. społeczeństwa chciałoby wprowadzenia w każdym powiecie ochotniczych jednostek obrony terytorialnej. Wygląda jednak na to, że do pomysłu tworzenia obywatelskich inicjatyw zwiększających obronność kraju sceptycznie nastawiona jest obecna władza. Na przykład wymieniany jako kandydat do objęcia stanowiska premiera, obecny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, publicznie zakpił z obywatelskiej inicjatywy budowy armii obrony terytorialnej w Białymstoku. Zapytany przez dziennikarzy co sądzi o tej inicjatywie stwierdził, że lepiej by było gdyby biznesmeni zajęli się robieniem biznesu, a nie dbaniem o obronność kraju.
Przypomnijmy, że np. kraje skandynawskie mają bardzo silne struktury armii obrony terytorialnej. Licząca pięć milionów mieszkańców Finlandia ma siły zbrojne składające się z 60 tys. żołnierzy zawodowych i 230 tys. ochotników wojsk obrony terytorialnej. Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvarnet (odpowiednik wojsk obrony terytorialnej) liczy z kolei 600 tys. żołnierzy-ochotników. Szacuje się, że około 800 tys. osób w Polsce działało bądź działa w organizacjach paramilitarnych. Jest to spora baza, na fundamencie której można by stworzyć liczące 100-200 tys. żołnierzy-ochotników wojska obrony terytorialnej. Należy pamiętać, że żadna armia na świecie nie odważy się wejść na terytorium, na którym stacjonują liczne oddziały wojsk obrony terytorialnej uzbrojone w karabiny i ręczne wyrzutnie rakiet.
http://niewygodne.info.pl
-
|
|
3 wrzesień 2014
|
|
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
Wina nieumyślna
styczeń 14, 2003
http://www.dziennik.krakow.pl
|
Czy amerykańska demokracja uchroni świat przed terroryzmem i wojnami?
styczeń 24, 2005
Gregory Akko
|
Zapisy w Konstytucji RP
Polska potrzebuje pilnie poważnej naprawy cz.2
wrzesień 16, 2007
Dariusz Kosiur
|
Czy Bush jest (pożytecznym) idiotą?
sierpień 26, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
30 milionów durniów?
grudzień 15, 2002
Artur Łoboda
|
Syjonistyczna pyskówka nad grobami ofiar
maj 5, 2005
PAP
|
200 tysięczna demonstracja przeciwko amerykańskiemu militaryzmowi w mieście Vincenza
luty 25, 2007
lbc
|
Nowy Porządek Świata
kwiecień 13, 2003
przesłała Elżbieta
|
Czy Unia Europejska powinna
zawrzeć sojusz z Rosją?
styczeń 17, 2007
Stefan Durand (tłum. Halina Lisowska-Chehab)
|
"Fundusze strukturalne Unii Europejskiej"
kwiecień 26, 2003
przesłała Elżbieta
|
Apel do ugrupowań centroprawicy
sierpień 15, 2003
przesłała Elżbieta
|
POLSKO - OBUDZ SIE
maj 28, 2003
Andrzej Komor
|
Komisja Trójstronna
(Tajna władza Świata)
listopad 19, 2005
http://www.naszdziennik.pl
|
Szpiclowski sabotaż
styczeń 25, 2008
Goska
|
Dolina Rozpudy czy Dolina Rozpu..tana
luty 20, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
|
Lekcje chińskiej ekonomii
marzec 28, 2007
Anna Kaczor
|
Prosba
sierpień 28, 2007
Colas Bregnon - Redaktor Nuda Veritas
|
Upiorna błazenada żony błazna
luty 10, 2006
PAP
|
Liniowy - błędny i szkodliwy
sierpień 2, 2003
prof. Jerzy Żyżyński
|
Kryzys zaufania szerzy się z USA na świat
grudzień 16, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|