ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Dyrektorzy Moderny i AstraZeneca obwiniają Rządy za niebezpieczne szczepionki 
Chciałbym poznać datę, jeśli to możliwe, kiedy rozszyfrowaliście całą sekwencję DNA tego wirusa, czy też opieraliście się wyłącznie na sekwencji dostarczonej przez rząd chiński?
Czy podczas prób na ludziach umierali u was ludzie, a jeśli tak, to na jaką chorobę umierali? 
Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
NIEMIECKI LEKARZ OPOWIADA CIEKAWOSTKI (DNI ŚFIRUSA 4) 
 
Kaczyński również nas w to wciągnął 
Zbrodnie wojskowe w Iraku 
Iwo Cyprian Pogonowski 
Notka wikipedii dotycząca osoby prof. Iwo Cypriana Pogonowskiego 
Wzrost o 6000% zgonów spowodowanych szczepieniami w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r 
Jak można się spodziewać, gdy nowe eksperymentalne „szczepionki”, które nie zostały zatwierdzone przez FDA, otrzymają zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach w celu zwalczania „pandemii”, która ma obecnie ponad rok, liczba zgonów po zastrzykach tych zastrzyków gwałtownie wzrosła w Stanach Zjednoczonych. populacji o ponad 6000% na koniec pierwszego kwartału 2021 r., w porównaniu do odnotowanych zgonów po szczepionkach zatwierdzonych przez FDA na koniec pierwszego kwartału 2020 r. 
Czy Policjanci będą zwracać za bezprawne mandaty? 
Zarówno mandaty, jak i wnioski o ukaranie karą finansową do sanepidu, które wystawiali poszczególni policjanci w czasie epidemii, okazują się być nie tylko bezprawne, ale i naruszające konstytucję.  
Ukraińcy umierają walcząc z Rosjanami w interesie żydowskich włascicieli Ukrainy 
 
Komuszy dogmat «Zielonej Energii» zamroził Teksas 
Sieć energetyczna w Teksasie załamała się pod wpływem temperatur bardziej prawdopodobnych w Sioux Falls niż w San Antonio, pogrążając ponad 4 miliony ludzi w ciemności i pozostawiających ich bez ogrzewania 
Kolędowanie w Alternatywie dla Niemiec 
 
Wszystko pod kontrolą 
Od zawsze służby specjalne kontrolowały rzekome niezaplanowane spotkania oficjeli z obywatelami.
Przykład podstawionego Putina - jako przypadkowego przechodnia.
 
Prof. Sucharit Bhakdi: wykład na temat szczepień  
 
Maciej Pawlicki rozsądnie o Pfizer i szczepionkach 
Pfizer żąda od Polski zapłaty 6 mld zł!

 
Próba upodmiotowienia obywateli za pośrednictwem internetu 
Celem serwisu jest umożliwienie obywatelom wyrażenia swojej woli w najważniejszych dla nich sprawach. 
FILM, KTÓREGO IZRAEL NIE CHCE, ŻEBYŚ OGLĄDAŁ 
 
Kto zmasakrował ludność Buczy?  
Różni niezależni analitycy wskazywali na rażące dziury i niespójności w dominującej narracji. Wszystkie siły rosyjskie opuściły Bucza w środę 30 marca, zauważa Lauria, powołując się na zgodę wszystkich stron:
rosyjskich i ukraińskich urzędników oraz zachodnich obserwatorów mediów. 
Andrzej Duda rozdawał ordery tym, którzy czcicli UPA 
Zobaczcie jakie zdanie mają Ukraińcy o Polakach? 
GLOBALIZM - Prawdziwa historia 
Jak amerykański historyk Prof. Carroll Quigley odkrył tajny Rząd bankierów 
Paszporty szczepionkowe to koń trojański (napisy PL) 
 
Grzegorz Braun odpowiada na Państwa pytania 
Monika Jaruzelska zaprasza
 
więcej ->

 
 

Nadchodzi druga młodość węgla

Nadchodzi druga młodość węgla
04.12.2005 07:01

/ AFP

Nadchodzi druga młodość węgla - powiedziała INTERIA.PL prof. Maria Sierpińska z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.

INTERIA.PL: Czy kopalnie powinny być państwowe czy prywatne?

Prof. Maria Sierpińska: Moim zdaniem na obecnym etapie rozwoju rynku kopalnie powinny pozostać pod kontrolą państwa, ale powinny być inaczej zarządzane. Mianowicie należałoby odpolitycznić zarządy, zatrudnić fachowców i wprowadzić zasady ładu korporacyjnego podobne do tych, jakie obowiązują w spółkach giełdowych. Przejrzystość zarządzania przede wszystkim.

INTERIA.PL: Czyli obecne zarządy się nie sprawdzają ?

Prof. M. Sierpińska:Tego nie powiedziałam. Te zarządy są dobre, ale na ich pracę zbyt duży wpływ ma polityka. Z każdą zmianą ekipy politycznej, zmienia się część kierownictwa spółek węglowych, W konsekwencji w zarządach zasiadają ludzie reprezentujący różne opcje polityczne o różnych pomysłach na funkcjonowanie górnictwa. Tymczasem potrzebna jest ciągłość zarządzania strategicznego i odpowiedzialność za efekty.

INTERIA.PL: Może ten problem rozwiązałoby upublicznienie przynajmniej niektórych spółek węglowych?

To nam się należy
Czy górnicy są zadowoleni z prezentu jaki na Barbórkę dostali od premiera Kazimierza Marcinkiewicza? Opowiada Tadeusz Nogawczyk, górnik z kopalni "Pniówek"z 23-letnim stażem pracy. Posłuchaj!

Prof. M. Sierpińska:Jestem przeciwna oddawaniu zarządu nad surowcami w obce ręce. Dlaczego na wydobyciu węgla mają zarabiać inni? Proszę zwrócić uwagę na ogromne zapotrzebowanie na koks. Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 2004 roku ponad 1,3 mld zysku netto. W tym roku prognozy są o połowę mniejsze, ale zarząd spółki twierdzi, że trzyletni zysk wystarczy na sfinansowanie wszystkich planowanych inwestycji. Jednak, żeby utrzymać wydobycie, potrzebne są nakłady na budowę nowych kopalń i zyski mogą nie wystarczyć. W celu pozyskania kapitału dla grupy węglowo-koksowej można wyemitować akcje i pozyskać środki z giełdy, ale kontrolny pakiet pozostawić w rękach państwa. Kopalnie węgla energetycznego powinny pozostać pod kontrolą państwa dla pełnej kontroli zasobów i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich 15 lat dramatycznie zmniejszyły się zasoby węgla - zasoby operatywne spadły z 10,7 do 4,7 mld ton. Prywatyzację uzasadnia się u nas potrzebą dopływu kapitału, gdy tymczasem wielu inwestorów kapitału nie wprowadza, ale go wywozi.

INTERIA.PL: Czyli państwo nie dopłacałoby już do górnictwa?

Prof. M. Sierpińska:Państwo w ogóle nie musi dopłacać, tylko zostawić spółki w spokoju, a one - jeżeli będą działały zgodnie z regułami rynkowymi - sobie poradzą. Jest jednak problem starych długów, które przejęły powstałe podmioty. Kopalnie trzeba oddłużyć, albo poprzez konwersję długu na akcje i udziały, albo poprzez dokapitalizowanie przez właściciela. Przykładowo Kompania Węglowa nie jest w stanie sfinansować inwestycji i spłacić ponad 4 mld starych długów, przejętych wraz z kopalniami. W obszarze finansowym restrukturyzacja nie została dokończona.

Od piętnastu lat reformujemy górnictwo i jakoś żadnemu rządowi nie udało się wypracować dobrego wzorca zarządzania kopalniami.

Ponieważ kolejne programy restrukturyzacji nie były kompleksowe. Sprowadzały się one do likwidacji kopalń, bez modernizacji tych pozostałych i zmiany zarządzania. Likwidacja części kopalń była uzasadniona, części zaś nie. Tymczasem przy obecnej cenie ropy opłaca się wydobywać węgiel i przetwarzać go nawet na ropę. Takie zakłady pracują w świecie i technologie są sprawdzone.

INTERIA.PL: Pani profesor jaka jest przyszłość naszego górnictwa?

Prof. M. Sierpińska:Dobra, moim zdaniem dobra, dlatego, że wyczerpują się złoża ropy i węgiel może odgrywać większą rolę w energetyce. Pod warunkiem, że zostaną zachowane wszelkie normy ochrony środowiska. Spalanie węgla nie może doprowadzić do efektu cieplarnianego i do niszczenia przyrody. Mamy już jednak technologie, które pozwalają na ekologiczne spalanie węgla. Do tego potrzebne są jednak specjalne piece - dość kosztownie, bo cena jednego takiego urządzenia wynosi 8-10 tys. zł. Rząd musiałby więc stworzyć jakiś program refundowania kosztów gospodarstwom domowym, szpitalom, szkołom, które zdecydowałyby się na taką inwestycję. Zyskalibyśmy na tym wszyscy: górnictwo, gdyż miałoby zapewniony zbyt i zwykli ludzie, gdyż węgiel jest obecne najtańszym ?ródłem energii.

INTERIA.PL: Czyli nadchodzi druga młodość węgla?

Prof. M. Sierpińska:Myślę, że tak. Zwłaszcza w Polsce. Jesteśmy krajem ogromnie zadłużonym i myślę, że powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem importu gazu oraz ropy naftowej i w szerszym zakresie wykorzystać węgiel. Wymagać to będzie jednak wielu zmian, np. w systemie dystrybucji węgla. Podmioty wydobywające węgiel energetyczny powinny mieć własną sieć dystrybucji węgla, co pozwoli im na elastyczne kształtowanie cen węgla w relacji do cen jego substytutów. Dzisiaj na węglu zarabiają pośrednicy windują ceny, a użytkownicy zużywają gaz jako bardziej opłacany.
4 grudzień 2005

 

  

Archiwum

Nieprzewidziane skutki w USA zmiany reżymu w Iraku
listopad 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Porażka w Gazie
styczeń 12, 2009
Izrael Szamir
8 MARCA
marzec 8, 2006
zaprasza.net
Kurwica
listopad 3, 2005
Artur Łoboda
Polityczna gra w karty
maj 11, 2005
Duranowski Jan
Niemedialne tematy
marzec 5, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
Próba podsumowania roku 2006
grudzień 31, 2006
przesłała Elzbieta
Z pianą na wargach ścigajmy faszystów.
grudzień 8, 2006
Jan Lucjan Wyciślak
Białoruska hucpa - redivivus?
czerwiec 26, 2007
Adam Śmiech
US sends more arms to Georgia – Israeli media - USA wysyła więcej broni do Gruzji - Żydowskie media
sierpień 15, 2008
hgw
Zabór żydowski południowego Libanu?
sierpień 4, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Refleksje szczęściarza
marzec 24, 2008
Marek Ka
Czy Kwaśniewski przeprosi za antysemityzm Unii Europejskiej?
styczeń 7, 2004
PAP
Hektary na halę
styczeń 29, 2004
Dziennik Polski
Do pseudopatriotów - idiotów
październik 3, 2005
Artur Łoboda
Demokracja na wynos
marzec 13, 2006
Piotr Ciszewski
Rosja: Bezprecedensowa akcja dyplomatów amerykańskich uwalniających aresztowanych Żydów chasydzkich
listopad 13, 2007
BIBULA
Wy, co nie umiecie wyżyć za 360 zł!!!
luty 20, 2003
Piotr Ikonowicz
PODKUWANIE ŻAB czyli SZANSA NA SUKCES
maj 28, 2008
Marek Jastrząb
Czy to początek opamiętania?
czerwiec 2, 2005
Artur Łoboda
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media