ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Pisowskie "czerwone strefy" (1) 
7 październik 2020     
PiS od dawna prosił się o strajki 
16 kwiecień 2019     
Belgijskie gestapo zaatakowało ludzi zebranych w parku 
1 kwiecień 2021     
Izrael przygotowuje się do ataku na Iran, uderzy w 12 celów 
18 kwiecień 2009      PAP
Wesołe podsumowanie wizyty Putina w Polsce 
2 wrzesień 2009      tłumacz
Goniąc własny ogon 
10 listopad 2017      Artur Łoboda
Modlitwa dla Ojczyzny 
11 listopad 2025     
Dlaczego nie zastosowali najnowszej broni mikrofalowej? 
23 luty 2022      Artur Łoboda
Jak sprawić, by zaczęli w końcu myśleć? 
29 luty 2016      Artur Łoboda
LIST KOMITETU PAMIĘCI OFIAR STALINIZMU W POLSCE DO BIAŁORUSINÓW I ZAMIESZKAŁYCH TAM POLAKÓW 
24 marzec 2010      Gasienica
Raport IDF odnotowuje wiele przypadków śmierci w wyniku przyjaznego ognia, który miał miejsce 7 października 
27 czerwiec 2024      Kyle’a Anzalone’a
Polacy wyklęci 
2 marzec 2015      Artur Łoboda
Co powiedział Morawiecki? 
6 marzec 2022     
Szokujące badanie - informator dr Chris Shoemaker ujawnia fakty  
27 maj 2025      kla.tv
Soros i Komorowski - dwaj przyjaciele 
15 październik 2014      Artur Łoboda
Kultura dnia codziennego 
10 maj 2013      Artur Łoboda
Covid, teoria wirusów i malowana koza 
2 lipiec 2023     
Propolis - antybiotyk XXI wieku - ks. Eugeniusz Marciniak 
12 sierpień 2020      Alina
Kolejne preteksty do wprowadzenia terroru 
14 grudzień 2021     
W Polsce jeszcze żaden polityk nie odpowiedział za swoje zbrodnie 
20 maj 2020     

 
 

O postawie Żydów pod sowiecką okupacją na Kresach 1939-1941






Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się praca profesora Krzysztofa Jasiewicza „Rzeczywistość sowiecka 1939-1941 w świadectwach polskich Żydów” w której na podstawie relacji Żydów została została przybliżona czytelnikom postawa Żydów pod sowiecką okupacją na Kresach wschodnich w latach 1939-1941.

Przez wieki Polacy i Żydzi żyli na ziemiach polskich odrębnie, w dwu rożnych społecznościach, nie mających ze sobą styczności. Niemniej zachowanie Żydów pod sowiecką okupacją było szokiem dla Polaków.

Od 17 września 1939 52% terytorium Polski, zamieszkane przez 25% obywateli II RP, znalazło się pod sowiecką okupacją. Nowy okupant stosował terror wobec Polaków – stanowiących 43% zamieszkującej te tereny populacji. Z pośród 5.600.000. Polaków którzy znaleźli się pod sowiecką okupacją 500.000 zostało przez sowietów deportowanych lub aresztowanych – Polacy stanowili 68% deportowanych.

Okupanta, Armie Czerwoną i 100.000 przywiezionych z ZSRS bolszewików często Żydów, entuzjastycznie powitali zamieszkujący Kresy Żydzi – stanowili oni 8,5% czyli 1.080.000 osób. Żydzi szybko stali się awangardą okupacyjnej administracji i sowieckiego aparatu terroru – aparatu który jednocześnie odpowiadał za terror kryminalny wobec Polaków.


W relacjach świadków wejścia Armii Czerwonej na Kresy stałymi motywami były relacje o entuzjastycznym powitaniu sowietów przez Żydów, publicznym lżeniu Polski i Polaków przez Żydów pod sowiecką okupacją, nieustannym manifestowaniu przez Żydów sympatii dla okupanta, powszechnej kolaboracji Żydów z sowietami.

Ofiarami zdominowanego przez Żydów sowieckiego aparatu terroru stali się Polacy. Już od pierwszych dni okupacji grupy operacyjne NKWD budowały sowiecką administracje i aparat terroru. Sowieci przejęte polskie archiwa wykorzystali do wyłapania całej polskiej elity. Polacy zapełnili więzienia z których sowieci powypuszczali kryminalistów. Nowa sowiecka władza okazała się bardzo skuteczna. Żydzi brali bezpośredni udział w terroryzowaniu Polaków, w aresztowaniach, deportacjach, mordach i rabunkach.


Pewną charakterystyczną cechą Żydów-komunistów, tych przywiezionych z ZSRS i tych, którzy zasilili sowiecką administracje i bezpiekę, było powszechne praktykowanie judaizmu i zachowanie żydowskiego nacjonalizmu.



Pomimo swojego szybkiego rozczarowania do Sowietów, spowodowanego nacjonalizacją sklepów i warsztatów, powszechną niechęcią ludzi w ZSRS do Żydów, Żydzi pozostali obojętni wobec tragedii Polaków na Kresach. Wśród wielu korzyść z okupacji, które odnieśli Żydzi było zajęcie przez Żydów posady Polaków, których sowieci pozbawiali pracy – kryterium wykształcenia przy zatrudnianiu Żydów nie miało dla Sowietów znaczenia. Dla wielu Żydów sowiecka okupacja była spełnieniem marzeń.

Sowieci, by nagrodzić lojalność Żydów wobec ZSRS, przekazali zarząd nad znacjonalizowanymi budynkami i przedsiębiorstwami w ręce Żydów. Żydzi dokładnie wypełniali swoje obowiązki, donosząc na Polaków do NKWD. Inną dziedziną całkowicie opanowaną przez Żydów była sowiecka propaganda. Z Sowietami kolaborowali przedstawiciele wszystkich klas społecznych wśród Żydów – takie zachowanie nie miało miejsca wśród Polaków. Zgodnie z prawem II RP, które obowiązywało na ziemiach polskich podczas II wojny światowej, za kolaboracje praktykowaną przez Żydów kodeks karny przewidywał karę śmierci.


Jan Bodakowski

Krzysztof Jasiewicz, Rzeczywistość sowiecka 1939-1941 w świadectwach polskich Żydów, Rytm, 2009, Seria wschodnia


http://forum.wolna-polska.pl/
http://www.polskawalczaca.com/index.php

-
27 luty 2014

www.polskawalczaca.com 

  

Komentarze

  

Archiwum

Tak się manipuluje społeczeństwem
sierpień 11, 2004
PAP
POLSKA - UNIA 11
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
Argentyński Buzek
kwiecień 25, 2004
PAP
Kościół opuścił swój lud
lipiec 7, 2004
WWW.PATRIOCI.ORG
Czy lobby Izraela zniszczy kandydaturę Barack’a Obama?
marzec 18, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
O Suwerenność Narodu Polskiego. Proklamacja
sierpień 26, 2007
Jerzy Rachowski
Ratowac Ukrainę
październik 16, 2003
Prof. Iwo Cyprian Pogonowski
Kiedy Polacy zaczną mówić prawdę?
lipiec 29, 2008
Artur Łoboda
Czyńcie Ziemię poddaną sobie i rozmnażajcie się
grudzień 23, 2006
Dariusz Kosiur
Czytane między wierszami
wrzesień 4, 2003
Artur Łoboda
David Irving: "W Auschwitz nie było komór gazowych"
styczeń 26, 2007
bibula- pismo niezależne
Ocena wyborów ( Według Macieja Giertycha )
styczeń 1, 2008
przesłał .
Więzienie dla pedofilki
luty 29, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
Biblijny Raj (PaRDeS, Paradise)
maj 21, 2006
Ireneusz Kania
Traktat akcesyjny. Miller nie ma obaw ale ja mam
kwiecień 10, 2003
Piotr Mączyński
Prawda czy fałsz? fakty sprawdzić każdy może..
wrzesień 20, 2005
Zefir
Własność i grabież
listopad 21, 2003
Lech Pruchno Wróblewski
Długi Cień Konszachtów Rosyjsko Niemieckich
maj 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Za zwierzaka można iść do więzienia
marzec 4, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Znikają gruszki z unijnych wierzb...
lipiec 1, 2003
Włodzimierz Kałuża
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media