ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Dr Misio - Pismo  
10 czerwiec 2017      Sowa i przyjaciele
"Nie ma miejsca do ukrycia" (6) 
11 kwiecień 2021     
SARS CoV-2 nie istnieje, ale 5G istnieje 
14 styczeń 2022      Artur Łoboda
Kolejna fałszywka PAP 
26 wrzesień 2009      tłumacz
Rok 1939 w świetle kluczowych faktów  
28 sierpień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Gdy się Chrystus rodził 
24 grudzień 2021     
Wspaniała Miriam 
30 listopad 2017      Artur Łoboda
Masoni w Brukseli 
16 październik 2010      Źródło: Gazeta Wyborcza
Kto głosuje na morderców? 
21 maj 2015      Artur Łoboda
SOS dla Australii – Protesty zaplanowane na jutro w ambasadach na całym świecie 
3 grudzień 2021     
Dlaczego media głównego nurtu milczą w sprawie ostatecznego terminu ujawnienia danych z zabójstwa JF Kennedy'ego 
17 październik 2021      Jakub G. Hornberger
A te wiersze w twoich oczach 
4 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Jaka partia - taki wzorzec moralny 
13 październik 2021     
W wypadku w Tatrach zginął Józef Szaniawski 
5 wrzesień 2012      PNM
Krytyka Prawa Korporacyjnego w USA 
18 wrzesień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Wesołego Bożego Narodzenia i myśli z tym świętem związane 
27 grudzień 2009      Marek Glogoczowski
Światło Ducha Świętego  
4 czerwiec 2022      Paweł Ziółkowski
Ron Paul in it to win? 
8 styczeń 2012      Stephanie Condon
Europejska konwencja o ochronie praw człowieka i godności ludzkiej 
19 listopad 2020     
Amantadyna w leczeniu Covida - wynik badań zgodny z zamówieniem 
11 luty 2022      Leszek Śmieszek

 
 

Statki „Titanic” i „Britannic”

Titanic był jednym z trzech liniowców brytyjskich klasy Olympic. Miał dwie siostrzane jednostki: Olympic i Gigantic. Nazwa Gigantic została po katastrofie Titanic zmieniona na mniej pretensjonalną nazwę „ Britannic.” Ostatnio ustalono bardzo ważną różnicę w budowie tych jakoby bliźniaczych liniowców. Różnica polegała na poprawieniu szczeliny do kontrolowania skutków zmian temperatury w taki sposób, żeby szczelina ta nie była powodem do propagowania pęknięć jak to się stało w czasie katastrofy statku Titanic gdy wynurzył się tylko pod kontem 10 stopni z płaszczyzną poziomą a nie 70 stopni jak twierdzili właściciele tego statku.

Kompromitujące dla właścicieli statku Titanic jest wpłynięcie tego statku w zgęszczenie górami lodowymi o czym kapitan był ostrzeżony i zamiast skręcić o 90 stopni na południe, skręcił o około 30 stopni i zderzył się z górą lodową co wywołało nachylenie statku przez wynurzenie o około 10 stopni. Wynurzenie to spowodowało pęknięcie poprzeczne kadłubu Titanic, którego poziome płyty dna działały jak zawias, wzdłuż którego otworzył się kadłub i natychmiast był zalewany wodą w bardzo szybkim tempie. Fakt ten spowodował szybkie zatonięcie Titanic i śmierć 1500 pasażerów oraz załogi. Uratowało się około tysiąca osób dzięki przybyciu statku „Carpathia,” który byłby w stanie uratować z pokładu Titanic wszystkich ludzi gdyby statek ten dłużej utrzymał się na powierzchni Oceanu Spokojnego.

Wracając do powodu katastrofy statku Titanic można wspomnieć, że defektywne elementy budowy tego statku przypominają sprawę przyjęcia zaokrąglonych a nie kwadratowych okien w kadłubach samolotów, co zostało ustalone z tej samej przyczyny w celu unikania propagacji pęknięć. Potrzebna poprawka była zastosowana w następnym w serii statku Britnnic. Zrobiono to potajemnie, żeby uniknąć procesów o szkody spowodowane zatonięciem źle zaprojektowanego pasażerskiego statku Titanic.
Koncepcja budowy tej serii statków powstała, według Wikipedii’ wiosną 1907 roku podczas spotkania towarzyskiego Bruce Ismaya, dyrektora kompanii żeglugowej White Star Line i lorda Williama Jamesa Pirrie, prezesa rady nadzorczej stoczni Harland and Wolff w Belfaście w Irlandii. Każdy z planowanych trzech statków miał mieć wyporność ok. 45 tys. BRT. Ich silniki miały pozwolić na rozwinięcie prędkości 24 węzłów (44,4 km/h). Miały one być nieco wolniejsze od konkurencyjnych liniowców Cunarda. Statki te nadrabiały rozmiarami i luksusowym wyposażeniem. Szczegółowe koncepcje budowy nowych liniowców zaprojektowali architekci Alexander Carlisle, Thomas Andrews i Edward Wilding.
Lukratywny przewóz uchodźców z Europy do Ameryki przyczynił się do tego, że priorytetem dla budowniczych było zbudowanie statku znacznie przewyższającego konstrukcje konkurencji. Pogodzono się z brakiem możliwości utrzymania rekordowej prędkości i tym samym zdobycia Błękitnej Wstęgi Atlantyku. W tym czasie konkurencyjna linia Cunard miała dwa najbardziej luksusowe, a przy tym i najszybsze statki świata – Lusitanię i Mauretanię. Jednostki White Star Line miały być jednak dłuższe o ok. 100 stóp (30,5 m) od statków konkurencji i oferować luksus, jakiego na północnym Atlantyku nikt dotąd nie widział.
HMHS Britannic (po angielsku: His Majesty Hospital Ship, wcześniej nazywany RMS Gigantic) był brytyjskim parowym statkiem pasażerskim, jednym z trzech transatlantyków typu Olympic, do którego należały także "Titanic" i "Olympic". Gigantic przezwany Britannic zatonął na Morzu Śródziemnym 21 listopada 1916 z powodu wybuchu miny podwodnej. W budowie tego statku poprawiono szczelinę na zmiany długości statku zależnej od temperatury co było powodem szybkiego i tym samym katastrofalnego zatonięcia statku Titanic.
RMS "Gigantic" został zamówiony w 1909 przez armatora White Star Line w stoczni Harlad and Wolff w Belfaście w Irlandii Północnej. Po katastrofie "Titanica" w 1912 roku wybrano mniej pretensjonalną nazwę "Britannic". Kadłub statku został wodowany 26 lutego 1914. Po wybuchu I wojny światowej niegotowe jeszcze były "Britannic" oraz "Olympic." Obydwa zostały zarekwirowane na potrzeby wojska.
Statek Britannic przekształcono w statek szpitalny. Przez okres 3 miesięcy kursował on na trasie Anglia-Irlandia-Francja w czasie oczekiwania na dostosowanie go do potrzeb wojskowych. Oficjalnie uważa się, że statek "Britannic" nigdy nie przewoził pasażerów cywilnych. W czasie I Wojny Światowej statki "Britannic" i "Aquitania" były głównie wykorzystywane do ewakuacji z Mudros do Anglii.
Tak, więc po zatonięciu statku Titanic, w dużej mierze z powodu badań przez komisję Kongresu zmieniono kształt szczeliny do kontrolowania skutków zmian temperatury w taki sposób, żeby szczelina ta nie była powodem do propagowania pęknięć burt i działania poziomych płyt dna jako zawiasu, dzięki któremu kadłub statku Titanic bardzo szybko zaczął nabierać wodę i tonąć.

W statku Britannic dodatkowo zastosowano dwuwarstwową płytę zewnętrzną wzdłuż motorów i kotłowni oraz dodano duży dźwig i sześć łodzi ratunkowych z każdej strony. Dźwig umożliwiał wodowanie łodzi ratunkowych nawet przy znacznym pochyleniu się statku na bok. Podobne urządzenia zainstalowano na statku Olimpic, tak, że każdy z tych statków miał 49 łodzi ratunkowych, czyli dwa razy więcej niż Titanic.

Po katastrofalnej klęsce Brytyjczyków w Dardanelach pod Gallipoli, statek Britannic został pomalowany na biało i przebudowany na okręt szpitalny. W dniu 17 listopada 1916 roku statek ten zawinął do Neapolu w celu zaopatrzenia w paliwo. W rankiem, dniu 21 listopada 1916 roku Britannic najechał na minę podwodną. W czasie tonięcia statku Brytnnic straciło życie 30 osób, podczas gdy pozostałych 1,039 zostało uratowanych – było to duży kontrast w porównaniu do rozmiarów katastrofy statku Tytanic.


www.pogonowski.com
2 czerwiec 2013

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

The Strategy of Disintegration: False flags, dirty tricks and the dismemberment of Iraq
grudzień 26, 2006
David Montoute
"Dwutysiącletnia mądrość Kościoła"
grudzień 8, 2006
Życie Krakowa
Dorzynki w Bagdadzie
listopad 17, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Szaron: Arafat to przywódca gangu morderców
sierpień 9, 2002
IAR
Eksperymentalna broń laserowa w Iraku - video
listopad 9, 2006
Dorota
Myślenie, które boli
sierpień 14, 2004
Sfinks i orzeł w koronie
marzec 11, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Feudalizm trzeciego tysiąclecia
sierpień 18, 2003
Artur Łoboda
Nie dałem łapówki "Szaremu"
kwiecień 3, 2006
Marek Stefan Szmidt
Bulterier Kaczyńskich - Jacek Kurski znów atakuje. Prawie wszystko o Kurskim.
czerwiec 18, 2006
Zdzisław Raczkowski
Kwaśniewski: wam młodym dedykujemy naszą pracę
maj 16, 2005
PAP
Kiedy obudzą się Polacy ?
lipiec 25, 2003
Adrian Burchard
Najlepszy żydowski geszeft
luty 7, 2008
Artur Łoboda
Geszefciarze w sutannach i inni
styczeń 14, 2007
Artur Łoboda
Pustynia Obłędowska
grudzień 9, 2003
Artur Łoboda
Polskie stocznie za drogie dla PŻM
grudzień 4, 2002
PAP
UE - Lokomotywa
czerwiec 2, 2003
UE - Lokomotywa
Polityka polska
sierpień 26, 2003
Nowy Przegląd
Madagaskar, Hiszpania, „Ost Juden” i Holokaust
październik 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Sanhedryn
sierpień 16, 2003
Andrzej Kumor
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2022 Polskie Niezależne Media