ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Naukowcom NIE udało się celowo zarażać uczestników badania wirusem Covid-19, udowadniając, że teoria zarazków jest OSZUSTWEM 
23 maj 2024      Ethan Huff
Ewa wraca z Wenecji 
13 marzec 2025      Autor: Zygmunt Jan Prusiński
Strzeżcie się przed "przyjaciółmi" 
15 luty 2016      Artur Łoboda
Przyszłość Polski decyduje się dziś w Palestynie 
4 styczeń 2024     
Do polskich intelektualistów 
12 maj 2013      Artur Łoboda
Pójdźmy wszyscy do stajenki 
24 grudzień 2024     
Rząd, który niczego się nie uczy 
11 luty 2017      Artur Łoboda
Stara śpiewka, czyli: kropla drąży beton 
25 wrzesień 2009      Marek Jastrząb
Powrót komunistycznej retoryki 
22 lipiec 2009      onet.pl
Takiego mamy Prezydenta ZŁODZIEJA 
31 maj 2020      PAP
Wolne Miasto Gdansk 
1 maj 2010      Goska
Senat głosuje za odtajnieniem amerykańskiego wywiadu na temat pochodzenia COVID 
7 marzec 2023     
"Polish concentration camp" 
13 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
Żydzi wzięli się za łby 
10 lipiec 2019     
Aforyzmy 8 Zygmunt Jan Prusiński  
27 lipiec 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Jak najdalej od żydohołoty! 
28 luty 2018     
Powrót platformowych ataków na polskość 
1 czerwiec 2026     
2 listopada 2016 - Dzień Zaduszny 
1 listopad 2016     
Prośba i jednocześnie wezwanie do odrzucenia Nowelizacji Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa 
9 luty 2026     
Propozycja testu w sprawie katastrofy Smoleńskiej 
10 luty 2012      Artur Łoboda

 
 

Juan Chiński Startuje Na Rynku Obok Dolara, Jena i Euro


Oczekiwana od dawna przez inwestorów, waluta chińska juan, obecnie startuje na rynku obok dolara, jena i euro. Dzieje się to według planów rządu komunistycznego w Pekinie, który ostrożnie planuje każdą zmianę w jego gospodarce w ramach kapitalizmu państwowego. Hong Kong służy Pekinowi jako teren doświadczalny i właśnie w Hong Kongu, byłej kolonii brytyjskiej juan staje się „hot property” czyli „pożądaną inwestycją” po raz pierwszy w transakcjach na międzynarodowym rynku walutowym. W polskim języku nazwa waluty Chin „juan” literuje się identycznie jak imię sławnego amanta hiszpańskiego, który nazywał się Juan de Tenorio.

Dzienny przetarg juanem od zera doszedł pierwszego dnia transakcji do wartości czterystu milionów dolarów. Juan jest walutą drugiej po USA największej gospodarki na świecie, która mimo kryzysu światowego spowodowanego szwindlem na trylion dolarów nieściągalnymi pożyczkami hipotecznymi, co sumarycznie spowodowało straty wartości nieruchomości w USA rzędu czternastu tysięcy miliardów dolarów. Stracili głównie Amerykanie właściciele domów, których wartość rynkowa stały poniżej ich zadłużenia hipotecznego i których miliony były eksmitowane z ich miejsc zamieszkania. Tego rodzaju szwindel byłby niemożliwy w komunistycznych Chinach gdzie mimo kryzysu międzynarodowego gospodarka chińska wzrosła o ponad siedem procent w momencie, kiedy gospodarka USA spadła o kilka procent.

Transakcje juanem na razie są małą częścią dziennych obrotów na rynku walutowym, na którym dzienna wartość przetargu przeciętnie wynosi cztery tryliony dolarów. Obecnie w Nowym Jorku, Londynie i w Tokio szybko powstaje nowy system transakcji juanem, jako bardzo pożądaną przez inwestorów walutą międzynarodową, której obecność w coraz większej ilości transakcji międzynarodowych z czasem spowoduje spadek kursu dolara, jena i euro.

Firmy chińskie otwierają konta bankowe w Hong Kongu, gdzie handel międzynarodowy we wszystkich walutach jest dozwolony i prawdopodobnie osiągnie wartość około 45 miliardów dolarów z końcem bieżącego roku. Wartość juana do niedawna była ściśle związana z wartością dolara co było korzystne dla Chin z powodu wielkich nadwyżek eksportowych w handlu z USA. Od dłuższego czasu Amerykanie napierają na rząd w Pekinie żeby uniezależnił wartość juana od wartości dolara.

Chińczycy obawiają się, że jak zbyt dużo ich waluty zbyt szybko zjawi się na rynku międzynarodowym i przez to mogą stracić kontrolę nad inflacją i kursem oprocentowania według opinii Xiang Songzuo, dyrektora centra badań światowego systemu monetarnego przy uniwersytecie w mieście Remin w Chinach. Natomiast Amerykanie określają pojawienie się juana na rynku międzynarodowym jako „game changing” czyli podstawową zmianą gry na giełdach i w handlu międzynarodowym, według opinii bankierów amerykańskich, którzy uważają że juan wszedł na rynek międzynarodowy znacznie szybciej niż się tego spodziewano.

W lipcu 2010 po raz pierwszy władze Chin pozwoliły na transakcje swoją walutą juan’em poza granicami Chin. Jest to pierwszym krokiem do wolnych obrotów juanem i do ustalania wartości juana na rynku międzynarodowym na podstawie popytu i podaży. Na razie rząd w Pekinie będzie nadal kontrolował wartość juana, mimo istnienia wolnego rynku w Hong Kongu, który ma pewien stopień autonomii i ma otwarty dostęp do rynku międzynarodowego

Prawdopodobnie w przeciągu kilku lat 20% do 30% transakcji wielkiego rocznego eksportu z Chin, który ma wartość rocznie blisko dwa i pół tysiąca miliardów dolarów, będzie zawierana w juanach w porównaniu do obecnego stanu rzeczy, kiedy tylko jeden procent tych transakcji dotąd był zawierany w juanach. Obecnie ci, którzy chcą zawierać transakcje w juanach muszą mieć konta w bankach w Hong Kongu. Nadal są w mocy ograniczenia przywozu z zagranicy banknotów juana.

W celu zupełnie nie kontrolowanej wymienności waluty juana rząd w Pekinie musiałby pozwolić na wolną wymianę jego waluty na wszystkie inne waluty i to w każdej chwili bez żadnych ograniczeń. Ten stan rzeczy jest jeszcze nie możliwy z powodu nadal istniejący ograniczeń. Nie mniej oczekiwana od dawna przez inwestorów, waluta chińska juan, obecnie startuje na rynku międzynarodowym obok dolara, jena i euro i z czasem przyczyni się do spadku wartości tych walut, a zwłaszcza wartości dolara. Ożywiona dyskusja na ten temat toczy się w pismach ekonomicznych takich jak The Wall Street Journal z 14 grudnia 2010.

WWW.pogonowski.com
17 grudzień 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Dozywotnia niewola w Unii
kwiecień 21, 2003
przesłała Elżbieta
Przyczyny ubóstwa Rzeczypospolitej
styczeń 5, 2006
przeslala Elzbieta
Pamiętniki sprzymierzeńcami policji
lipiec 24, 2005
Mirnal
Merkel i niemiecka hipokryzja
sierpień 27, 2008
Jan Engelgard
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
październik 19, 2008
Artur Łoboda
Amerykańskie bakructwa.
lipiec 10, 2002
PAP
Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina
lipiec 22, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Wyścig zbrojeń w przestrzeni kosmicznej a „Tarcza” w Polsce
kwiecień 12, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Jan Paweł II
kwiecień 2, 2005
Polonia i Polska
maj 14, 2005
Lewed
Więcej urzędników po wejściu do Unii
sierpień 3, 2002
alt
Czyżby rzeczywiście wzrost nastrojów prowojennych w USA?
marzec 14, 2008
tłumacz
Rze? kormoraniątek a rze? dzieciątek
czerwiec 22, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Zbliża się kres bezkarności...
listopad 26, 2003
Izrael niszczy, Europa płaci
wrzesień 12, 2006
Fernando García
"Atak" na rabina Schudricha Karol, kogoś ty popsikał!
lipiec 10, 2006
Ivo Sosnowski
LOS DEEJAYOS POLAKOS
CZYLI DEE JAYSKA NĘDZA W POLSCE !!!

grudzień 13, 2002
Janek ‘YAHUDEEJ@Y’ Pawul
Czwartej władzy potrzebna piąta
marzec 10, 2003
TERESA KUCZYŃSKA
Wedle polityków "jest już sposób na lichwę"
luty 8, 2006
Monika Krześniak
Geremek: Stocznia powinna być wyjątkiem
wrzesień 4, 2007
INTERIA.PL
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media