|
Wiesenthal-owskie żarty
|
|
W ogłoszonym orocznym raporcie o ściganiu nazistowskich zbrodniarzy wojennych na świecie Centrum Wiesenthala chwali Polskę za wszczęcie licznych nowych śledztw, ale wytyka, że żadne nie zakończyło się oskarżeniem ani wyrokiem.
Centrum przyznało Polsce (jak rok wcześniej) ocenę "C", oznaczającą "minimalny sukces, który mógłby być większy, oraz pilną potrzebę dalszych kroków" w badaniu i ściganiu zbrodniarzy wojennych.
Raport, obejmujący okres od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku, ocenia osiągnięcia poszczególnych krajów w skali od A (ocena najlepsza) do F (najgorsza).
Przedstawia też najważniejsze wydarzenia związane ze ściganiem zbrodni nazistowskich. Sprawą nr 1 są w ostatnim czasie starania o ekstradycję z USA do Niemiec 89-letniego Johna Demjaniuka, oskarżanego o zbrodnie w obozie w Sobiborze.
Zdaniem Centrum, to nie podeszły wiek domniemanych zbrodniarzy, ale brak woli politycznej jest przeszkodą w wymierzeniu im sprawiedliwości. Najbardziej krytykowana jest Litwa za sprawę Algimantasa Dailide. Został on w 2006 roku uznany za winnego udziału w Holokauście, ale sąd nie wymierzył mu kary pozbawienia wolności ze względu na sędziwy wiek (ur. 1921).
O "stałe niepowodzenia" w osądzeniu zbrodniarzy wojennych raport obwinia "większość państw postkomunistycznych" - zwłaszcza Ukrainę, Węgry i Estonię, które, tak jak Litwa, otrzymały kategorię "F".
Polska chwalona jest za to, że wszczęła aż 142 nowe śledztwa w omawianym okresie i według danych z 1 kwietnia 2008 miała najwięcej otwartych dochodzeń - 305. Jednak nie przyniosły one niemal żadnych "konkretnych rezultatów sądowych" - podaje raport. Według niego w omawianym okresie nie wydano ani jednego wyroku i nie postawiono żadnego oskarżenia.
Za największą zasługę Polski i Instytutu Pamięci Narodowej Centrum uznało pomoc w śledztwie wobec Erny Wallisch - byłej strażniczki w obozach w Ravensbrueck i na Majdanku. IPN dostarczył władzom austriackim nowe materiały i w 2008 roku wznowiono śledztwo wobec Wallisch (zmarła ona miesiąc później).
Na prowadzonej przez Centrum liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich jest dziesięć osób (w tym Demjaniuk). Symbolicznie - bo szanse na to, że wciąż żyje, są bardzo niewielkie - otwiera ją Alois Brunner (ur. 1912), odpowiedzialny za deportacje do obozów zagłady niemal 130 tys. Żydów z krajów europejskich.
|
|
20 kwiecień 2009
|
|
PAP
|
|
|
|
Dolina Rozpudy czy Dolina Rozpu..tana
luty 20, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
|
Znaczenie przesłania papieża do Polaków i do świata
(znawca1)
sierpień 18, 2002
PAP
|
Zespół MF-NBP za szybkim wejściem do strefy euro
sierpień 27, 2002
PAP
|
Nowy Porządek Strategiczny na Rynku Paliwa
listopad 24, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Lista Wildsteina - Wywiad wojskowy jako policja polityczna Czym był "okrągły stół"?
luty 5, 2005
Adam Sandauer
|
Jak pozbyć się żydowskiej ekonomii...równiez z mieszkań włósnościowych...
grudzień 20, 2006
Jan Ogonowski
|
Na usługach klasy rządzącej
listopad 10, 2003
|
Gnoza - korzenie obledu
czerwiec 16, 2007
...
|
LaRouche o najważniejszych kwestiach po wyborach 7 listopada
grudzień 12, 2006
Biuletyn Informacyjny Instytutu Schillera
|
"Czytelnik" ślepy jest i tyle
listopad 12, 2005
Marek
|
Wniosek USA do ONZ: wprowadzić powszechny zakaz negowania Holokaustu!
styczeń 24, 2007
bibula- pismo niezależne
|
Polityka pod grozą oskarżenia o antysemityzm
październik 15, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Kulawa kaczka" w USA i zdrada Polski
sierpień 21, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Czy osoba skazana za morderstwo powinna mieć prawo do ułaskawienia?
luty 9, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Życzenia Świąteczne
marzec 28, 2005
redakcja zaprasza.net
|
Agent Boni nowym ministrem w rządzie Tuska
styczeń 15, 2009
PAP
|
Kłopoty (nie tylko Blaira)
sierpień 11, 2003
Maciej Łętowski
|
Młodociane dziewczynki
październik 22, 2005
Mirnal
|
Waluta Chińska i Dolar
sierpień 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Co robić? (II)
marzec 31, 2003
Andrzej Kumor
|
|
|