ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Paszporty szczepionkowe to koń trojański (napisy PL) 
 
NIEMIECKI LEKARZ OPOWIADA CIEKAWOSTKI (DNI ŚFIRUSA 4) 
 
Klimat i trop finansowy 
To właśnie mega-korporacje i mega-miliarderzy — (...) są głównymi zwolennikami “oddolnego” ruchu dekarbonizacji — od Szwecji przez Niemcy po USA i dalej. 
Zakrzyczana prawda 
Mamy 2010 rok a zbrodniarze którzy doprowadzili do wielu wojen i kryzysu światowego w w dalszym ciągu - z tupetem - niczym Josef Goebbels kłamią w oczy w kwestii sytuacji gospodarczej świata i Stanów Zjednoczonych
 
Starsza kobieta łapie kij, odpycha przerażającego testera COVID  


 
We Włoszech nadal zabija się ludzi respiratorami i propofolem… 
Od tych morderstw pod respiratorami rozpoczęto pseudo-pandemię  
Montanari: Szczepionka to wielki przekręt 
Jeśli prawdziwa choroba nie daje odporności, absurdem jest mieć nadzieję, że szczepionka może to zrobić, co nie jest niczym innym, jak tylko chorobą w postaci atenuowanej. 
Powstało Polskie Stowarzyszenie niezależnych lekarzy i naukowców 

 
Żydzi tradycjonaliści przeciwko syjonistom 
 
Kto mordował w Katyniu 
Izraelska gazeta „Maariv” z 21 lipca 1971 r. wyjawia końcowy sekret katyńskiej masakry. 
LIST OTWARTY-PETYCJA w interesie publicznym do Marszałków i Radnych wszystkich województw 
Drogi Czytelniku!
Jeśli chcesz wzmocnić oddziaływanie poniższego pisma-petycji, to możesz wysłać takie samo albo podobne pismo-petycję od siebie lub większej liczby osób lub od organizacji.  
Dyrektorzy Moderny i AstraZeneca obwiniają Rządy za niebezpieczne szczepionki 
Chciałbym poznać datę, jeśli to możliwe, kiedy rozszyfrowaliście całą sekwencję DNA tego wirusa, czy też opieraliście się wyłącznie na sekwencji dostarczonej przez rząd chiński?
Czy podczas prób na ludziach umierali u was ludzie, a jeśli tak, to na jaką chorobę umierali? 
Co musimy zrobić aby pokonać globalistów? 
Brat Alexis Bugnolo z Rzymu. 
TAK SIĘ BAWIĄ UKRAIŃCY - KORUPCJA źródłem BOGACTWA? 
Bardzo drogie auta, prywatne odrzutowce, jachty, helikoptery i nieruchomości w luksusowych europejskich destynacjach, przemyt w walizkach kilkunastu lub kilkudziesięciu milionów dolarów i ponad miliona euro tak bawią się ukraińskie elity.  
Na straży wolności: Goldman Sachs  
Gerald Celente i John Stossel rozmawiają z sędzią Napolitano o różnych, nie do końca jasnych powiązaniach, między amerykańskimi bankami i rządem USA. Największe podejrzenia budzi bank Goldman Sachs, który ma dziwną nadreprezentację we władzach rządowych. Dla przypomnienia, dodam, że pracownikiem tego banku jest były premier RP, Kazimierz Marcinkiewicz, a bank był zamieszany w spekulacje na złotówce. 
Młodzież izraelska w Polsce 
Doskonały dokument o wycieczce młodzieży izraelskiej do Polski. 
Szczepienia pełne kłamstw 
To szczepionki, a nie wirusy, powodują choroby.
Wirusy pobudzają proces zdrowienia. Nie są naszymi wrogami, stoją po naszej stronie.
Wybuch epidemii świńskiej grypy z 2009 roku ma swoje korzenie w inżynierii genetycznej i jest wynikiem działania człowieka. 
Szczepionka na covid ma służyć genetycznej mutacji ludzkości 
Dr. Andrew Kaufman Responds To Reuters Fact Check on COVID-19 Vaccine Genetically Modifying Humans
 
In the first interview the two discussed the coronavirus, they covered testing and they covered the vaccine. The video was quickly approaching 100k views but YouTube removed the video after only a couple days. This video will likely be taken down as well, because it does not conform to the establishment's narrative.

Not only did YouTube remove the previous video, Reuters, which is a massive international news publication that news sites from all over the world obtain their talking points from, published a fact checking report attempting to debunk Dr. Kaufman's claims that the new COVID-19 DNA vaccine would genetically modify humans. In this must see report, Dr Kaufman responds to the Reuters ‘fact checking’ report.
 
PiStapo atakuje rodziny 
Przypomnijmy sobie sceny ze świata Orwella. To już się dzieje.  
Damian Garlicki - ratownik medyczny przypomina! 
 
więcej ->

 
 

Iluzja pomocy


Program ISPA od 2000 roku

Iluzja pomocy

We wrześniowym numerze "Naszego Dziennika" ("Prawda o unijnej pomocy" nr 213, 12.09.2003 r.) przedstawiliśmy informacje na temat oceny roli i znaczenia w rozwoju gospodarczym społeczności lokalnych, gmin, powiatów i województw Polski - tzw. programów pomocowych Unii Europejskiej.

Dokonaliśmy generalnego przeglądu realizacji w Polsce najważniejszych programów unijnych: SAPARD, PHARE, ISPA, VI Programu Ramowego UE, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Funduszy Strukturalnych - za lata 2000-2003.
Łączna ocena tych programów wypadła katastrofalnie. Środki finansowe zaplanowane przez UE to iluzja. Zaś przekazane na konta tzw. beneficjentów końcowych, czyli gmin realizujących konkretne projekty - nie przekroczyły jak dotychczas kilku procent wartości inwestycji.
Ponieważ rząd L. Millera i media proeuropejskie od lat podkreślają nadzwyczajną i decydującą rolę programów "pomocowych" w strategii rozwoju Polski, a po negocjacjach w Kopenhadze wręcz twierdzą o jedynym możliwym ?ródle rozwoju gospodarczego kraju przez finansowanie rozwoju infrastruktury, komunikacji i ochrony środowiska - przeanalizujmy szczegółowo, co się zmieniło w tej dziedzinie i co nam Unia rzeczywiście "dała" w ramach programu ISPA "Ochrona Środowiska" w latach 2000-2003.

Programy
PHARE oraz ISPA
W latach 2000-2003 w ramach "pomocy przedakcesyjnej" Unii Europejskiej w zakresie jednego z kluczowych programów dla UE i Polski, dotyczącego ochrony środowiska - były realizowane programy PHARE i ISPA.
W ramach programu PHARE "Ochrona Środowiska" realizowano projekt PL9907 - "Środowisko naturalne", oraz projekt PL9912 - Fundusz Dużych Projektów Infrastrukturalnych.
W ustawie budżetowej na lata 2000-2001 na te programy przewidziano koszty 41 mln 925 tys. zł, a wykorzystano 6 mln 914 tys. zł - co stanowiło 16 proc.
Na program ISPA "Ochrona Środowiska" w latach 2000-2001 zaplanowano 111 mln 202 tys. euro; faktycznie uzyskane środki przez Polskę wyniosły 31 mln 164 tys. euro - co stanowiło 28 proc. planowanych środków. Z tego fizycznie wykorzystano, ponieważ tyle realnie wpłynęło na koszty inwestorów (gminy) - tylko 3 mln 19 tys. euro, co stanowiło 2,7 proc. planowanej kwoty.
Wtedy podkreślaliśmy, że sprawa funduszy PHARE i ISPA jest przykładem skandalicznie niskiego przyznawania środków "pomocowych" UE dla Polski. Świadczy to o naszych ogromnych problemach w kontaktach z Komisją Europejską w zakresie finansowania dużych projektów.
Jak stwierdzają oficjalnie dokumenty sejmowe1, strona polska nie ma na to praktycznie żadnego wpływu. Po prostu UE przyjęła dla Polski taki sposób postępowania, jaki zaproponował nam prezydent Francji: "Sied?cie cicho i cieszcie się, że was chcemy".
Dziś widać jak na dłoni, że poziom dofinansowania dużych projektów w ramach programów SAPARD czy ISPA nie przekroczył jednego procentu planowanych kosztów projektów gminnych. I to jest praktyczna realizacja strategii UE wobec Polski.
Dowód? W dzisiejszej publikacji przedstawimy ujawnione urzędowe dane Ministerstwa Środowiska z grudnia 2003 roku2, nigdzie dotychczas niepublikowane, dotyczące "postępu" we wdrażaniu programu ISPA w sektorze "Ochrona Środowiska" w roku 2000 w Polsce.
Czego dotyczy ISPA

Program ISPA (Przedakcesyjny Instrument Polityki Strukturalnej) został ustanowiony na mocy Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z dnia 21.06.1999 roku.
"Pomoc UE" w ramach programu ISPA jest ukierunkowana na osiąganie w 10 krajach Europy Środkowowschodniej standardów Wspólnoty Europejskiej w zakresie infrastruktury, w dziedzinie transportu i ochrony środowiska.
Środki finansowe pochodzące z programu ISPA, przeznaczone na "Ochronę Środowiska", muszą być skierowane na wsparcie inwestycji w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, ochrony jakości powietrza oraz gospodarki odpadami. Minimalna wartość inwestycji wspieranych w ramach ISPA to projekt o wartości minimum 5 mln euro.
Dofinansowanie przez UE takiego projektu może wynosić 75 proc. wartości inwestycji. Roczne środki dla Polski w programie ISPA wynoszą około 350 mln euro - przy czym zasadą jest rozłożenie tego dofinansowania równo pomiędzy sektory "Ochrona Środowiska" i "Transport".
Tak więc roczny przydział środków dla Polski w sektorze "Ochrona Środowiska" nie przekracza 175 mln euro. Realizacja poszczególnych projektów, które są oceniane indywidualnie i zatwierdzane przez Komisję Europejską, odbywa się na podstawie Memorandum Finansowego podpisanego pomiędzy Komisją Europejską a rządem RP. Memorandum takie określa wielkość przekazywanych funduszy na konkretne projekty, warunki finansowania, najważniejsze postanowienia dotyczące wdrażanych projektów.
W odniesieniu do projektów z zakresu "Ochrona Środowiska" rolę jednostki zarządzającej w Polsce pełni Ministerstwo Środowiska. W nim ustanowiony jest pełnomocnik ds. realizacji projektów ISPA w sektorze "Ochrona Środowiska" (SAO).
Jednostką wdrażającą środki ISPA w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie.

Projekty ISPA
zatwierdzone przez UE w Polsce
Do tej pory, tj. od roku 2000 - Komitet Zarządzający ISPA w Brukseli zatwierdził łącznie dla Polski 32 projekty inwestycyjne i 2 projekty pomocy technicznej.
Wartość bezzwrotnej pomocy ISPA przewidzianej dla tych projektów ma wynieść około 940 mln euro. Średnio wypada więc około 27 mln euro na projekt.
Jak dotychczas Komisja Europejska przekazała na ich realizację od 2000 roku na konto w Ministerstwie Finansów kwotę 127 242 035 euro. Stanowi to tylko 13 proc. przewidzianych środków ISPA dla Polski od 2000 roku.
Z kolei Ministerstwo Finansów przekazało na rachunek bieżący NFOŚiGW kwotę 113 315 689,93 euro.
Stanowi to tylko 12 proc. przewidzianych dla Polski środków na lata 2000-2003.
A ile rzeczywiście otrzymują gminy jako inwestorzy projektów?

Projekty ISPA
w Polsce w 2000 roku
Według oficjalnych danych rządowych1,2 w 2000 roku zostało zatwierdzonych 10 dużych projektów infrastrukturalnych do dofinansowania z ISPA. Jak te projekty zostały zrealizowane i dofinansowane przez UE w ramach programu ISPA, przedstawia poniższe zestawienie1,2:

* Projekt nr 1/2000
Nazwa projektu:
Modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacji ściekowej w Bydgoszczy
Miasto: Bydgoszcz
Koszt kwalifikowany projektu:
66 mln 240 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 32 mln 457 tys. 600 zł (49 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 25 mln 966 tys. 080 zł (39 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 10 mln 092 tys. 868 zł
(15 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski:
6 mln 491 tys. 520 zł (6 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 3 mln 680 tys. 503 zł (5 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 524 tys. 982 zł
(0,8 proc. kosztów)

* Projekt nr 2/2000
Nazwa projektu:
Zakład utylizacji odpadów dla Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chyloni"
Miasto: Gdynia
Koszt kwalifikowany projektu:
20 mln 852 tys. 955 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA:15 mln 014 tys. 127 zł (72 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 12 mln 011 tys. 301 zł (57 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 8 mln 659 tys. 086 zł
(41 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 3 mln 002 tys. 825 zł (14 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 1 mln 298 tys. 362 zł (6 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 0,00 zł (0 proc. kosztów)

* Projekt nr 3/2000
Nazwa projektu:
Rozbudowa oczyszczalni ścieków Płaszów II w Krakowie
Miasto: Kraków
Koszt kwalifikowany projektu:
79 mln 976 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 55 mln 983 tys. 200 zł (70 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 44 mln 786 tys. 560 zł (56 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 32 mln 855 tys. 964 zł
(41 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 11 mln 196 tys. 640 zł (14 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 4 mln 387 tys. 815 zł (5 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 4 mln 111 tys. 669 zł
(5 proc. kosztów)

* Projekt nr 4/2000
Nazwa projektu:
Realizacja programu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie Baryczy (etap I)
Miasto: Kraków
Koszt kwalifikowany projektu:
22 mln 730 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 14 mln 092 tys. 000 zł (62 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 11 mln 274 tys. 080 zł (49 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 4 mln 859 tys. 249 zł
(21 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 2 mln 818 tys. 520 zł (12 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 1 mln 105 tys. 815 zł (5 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 769 tys. 116 zł
(3 proc. kosztów)

* Projekt nr 5/2000
Nazwa projektu:
Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków w Olsztynie
Miasto: Olsztyn
Koszt kwalifikowany projektu:
12 mln 716 tys. 400 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 6 mln 866 tys. 856 zł (54 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 5 mln 493 tys. 485 zł (43 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 5 mln 000 tys. 491 zł
(39 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 1 mln 373 tys. 371 zł (10 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 932 tys. 370 zł (7 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 377 tys. 232 zł
(3 proc. kosztów)

* Projekt nr 6/2000
Nazwa projektu:
Wodociąg dla miasta Piły z ujęcia wody w Dobrzycy
Miasto: Piła
Koszt kwalifikowany projektu:
8 mln 501 tys. 659 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 4 mln 335 tys. 846 zł (50 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 3 mln 468 tys. 677 zł (40 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 2 mln 915 tys. 755 zł
(34 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 867 tys. 169 zł (10 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 372 tys. 182 zł (4 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 231 tys. 779 zł
(3 proc. kosztów)

* Projekt nr 7/2000
Nazwa projektu:
Regulacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Szczecina. Etap I i II
Miasto: Szczecin
Koszt kwalifikowany projektu:
288 mln 000 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA:190 mln 080 tys. 000 zł (66 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 27 mln 702 tys. 724 zł (9 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 5 mln 227 tys. 019 zł
(2 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 38 mln 016 tys. 000 zł (13 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 42 tys. 859 zł (0,01 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 42 tys. 859 zł
(0,01 proc. kosztów)

* Projekt nr 8/2000
Nazwa projektu:
Rozbudowa kolektorów ściekowych na terenie miasta Torunia
Miasto: Toruń
Koszt kwalifikowany projektu:
79 mln 111 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 47 mln 466 tys. 600 zł (60 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 21 mln 100 tys. 000 zł (27 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 7 mln 008 tys. 289 zł
(9 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 4 mln 746 tys. 000 zł (6 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 0,00 zł (0 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 0,00 zł (0 proc. kosztów)

* Projekt nr 9/2000
Nazwa projektu:
Rozbudowa systemu kanalizacji miasta Wrocławia
Miasto: Wrocław
Koszt kwalifikowany projektu:
62 mln 250 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 36 mln 540 tys. 000 zł (59 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 29 mln 232 tys. 000 zł (47 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 6 mln 717 tys. 442 zł
(11 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 3 mln 654 tys. 000 zł (6 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 731 tys. 168 zł (1 proc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 0,00 zł (0 proc. kosztów)

* Projekt nr 10/2000
Nazwa projektu:
Uporządkowanie gospodarki odpadami we Wrocławiu
Miasto: Wrocław
Koszt kwalifikowany projektu:
20 mln 402 tys. 000 zł
(100 proc. kosztów)
Maksymalne możliwe dofinansowanie z ISPA: 13 mln 456 tys. 320 zł
(66 proc. kosztów)
Dofinansowanie ISPA na lata 2000-2002: 10 mln 772 tys. 256 zł (52 proc. kosztów)
Wartość podpisanych kontraktów z ISPA: 6 mln 746 tys. 070 zł
(33 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane do Polski: 2 mln 693 tys. 064 zł (13 proc. kosztów)
Środki ISPA przekazane Inwestorowi: 1 mln 346 tys. 981 zł (7 poc. kosztów)
Wydatki Inwestora zatwierdzone przez ISPA: 0,00 zł (0 proc. kosztów)

Wnioski:
* Spośród przeszło 100 projektów zgłoszonych do ISPA zostało ostatecznie zakwalifikowanych do realizacji w Polsce i częściowego dofinansowania ze strony UE tylko 10 dużych projektów infrastrukturalnych, istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego dużych aglomeracji miejskich2.
Jest to wynik bardzo zły, na poziomie zaledwie kilku procent corocznych potrzeb Polski.
* Łączny koszt kwalifikowany tych 10 projektów zatwierdzonych do realizacji przez stronę Polską i UE według wartości kosztorysowej, bez VAT - wynosił 663 mln 780 tys. 014 zł2.
* Możliwe maksymalne dofinansowanie przez UE tych 10 projektów mogło osiągnąć w ramach programu ISPA kwotę 416 mln 302 tys. 149 zł2. Stanowić to mogło 63 proc. kosztów rzeczywistych projektów.
* Dofinansowanie ISPA zagwarantowane w budżecie Polski na lata 2000-2002 dla realizacji tych projektów wynosiło 191 mln 807 tys. 163 zł2.
Stanowić to mogło 29 proc. łącznych kosztów inwestycji.
* Wartość ostatecznie podpisanych kontraktów z Unią Europejską w ramach programu ISPA wyniosła 90 mln 100 tys. 238 zł2. Mogło to stanowić już tylko 13 proc. koniecznych kosztów inwestycji.
* Środki ISPA przekazane do Inwestorów (miasta) na realizację wszystkich 10 projektów wyniosły 13 mln 898 tys. 655 zł2. Stanowiło to tylko 2 proc. potrzeb wymienionych miast.
* Ostateczne wydatki Inwestorów zaakceptowane do rozliczenia ze środków ISPA wyniosły w roku 2000 6 mln 057 tys. 639 zł2.
Stanowiło to niebywale małą kwotę, wynoszącą zaledwie 0,9 proc. koniecznych nakładów na te projekty w Polsce.
prof. Julian Sokołowski,
prof. Jacek Zimny

Literatura
1 Materiały Sejmowe oraz Wydawnictwa Kan-celarii Sejmu za okres 2000-2003
2 Dokument rządowy Ministerstwa Środowiska z 31 pa?dziernika 2003 roku: Informacja o postępie we wdrażaniu programu ISPA w sektorze "Środowisko"
14 styczeń 2004

przesłała Elżbieta 

  

Archiwum

Znaczenie przesłania papieża do Polaków i do świata (znawca1)
sierpień 18, 2002
PAP
Ostry Zespół Zakochania
lipiec 19, 2008
Moses
marzec 8, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Ponowne Zagrożenie Polski Bombardowaniem Nuklearnym
luty 6, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Gdy ofiara staje się katem .......
styczeń 6, 2009
Artur Łoboda
Albo, albo
luty 21, 2006
Post-Amerykański Świat, Czyli Zmierzch USA
maj 6, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
W Polsce to normalka
czerwiec 10, 2008
Andrzej Leszyk
Milenijny rząd czyli PZU zmienia właściciela
czerwiec 29, 2004
Jakub Sakowicz
Byt Polski zagrożony zgodą na „Tarczę”?
lipiec 11, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Nowy *Dziennik* z usterkami
kwiecień 22, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Hegemonia dolara?
grudzień 16, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Chciejstwo
luty 26, 2004
Ojczyzna.pl
Żydzi
grudzień 22, 2004
aaa
Ojczyzna
sierpień 11, 2003
Zbigniew Łabędzki
Zachłyśnięcie szmirą, czyli sukces po Polsku
listopad 18, 2007
Marek Olżyński
Kretynizm zinstytucjonalizowany w wydaniu WP
czerwiec 15, 2003
Artur Łoboda
Prywatyzacja na lewych torach Zagraniczne spółki przejmują infrastrukturę komunikacyjną miast
listopad 20, 2002
http://www.naszdziennik.pl/
..PL.jokes..o "fspaniałej" zachodniej cywilizacji. O indyku - ciut jeszcze.
grudzień 19, 2006
Otmieniec.R
"NIE POKÓJ WAM PRZYNOSZĘ ALE MIECZ"
listopad 13, 2003
Marek Głogoczowski
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media