Maski na twarz
Miniatura metaanalizy współczynników ryzyka dla wpływu stosowania maski na twarz z lub bez zwiększonej higieny rąk w przypadku grypy potwierdzonej laboratoryjnie z 10 randomizowanych, kontrolowanych badań z udziałem> 6500 uczestników.
A) stosowanie samej maski na twarz;
B) maska na twarz i higiena rąk;
C) maska na twarz z higieną rąk lub bez.
Połączonych szacunków nie wykonano, jeśli występowała duża niejednorodność (I2> 75%). Kwadraty wskazują współczynnik ryzyka dla każdego z włączonych badań, linie poziome wskazują 95% przedziałów ufności, przerywana pionowa
Rysunek 2 . Metaanaliza współczynników ryzyka dla wpływu stosowania maski na twarz z lub bez zwiększonej higieny rąk w przypadku grypy potwierdzonej laboratoryjnie z 10 randomizowanych badań kontrolowanych z udziałem> 6500 uczestników. A) Maska na twarz ...
W naszym systematycznym przeglądzie zidentyfikowaliśmy 10 randomizowanych badań z randomizacją, które na podstawie literatury opublikowanej w okresie 1946–27 lipca 2018 r.
Podawały szacunki dotyczące skuteczności masek na twarz w zmniejszaniu potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń wirusem grypy w społeczności. W analizie zbiorczej nie znaleźliśmy znaczącego zmniejszenia przenoszenie wirusa grypy przez maseczki twarzowe (RR 0,78, 95% CI 0,51–1,20; I 2 = 30%, p = 0,25) ( ryc. 2 ).
W jednym badaniu oceniano stosowanie masek wśród pielgrzymów z Australii podczas pielgrzymki hadżdż i nie odnotowano znaczących różnic w ryzyku zakażenia wirusem grypy potwierdzonym laboratoryjnie w grupie kontrolnej lub z maską ( 33).
W dwóch badaniach przeprowadzonych w uczelniach oceniano skuteczność masek na twarz w podstawowej ochronie poprzez monitorowanie częstości występowania grypy potwierdzonej laboratoryjnie wśród mieszkańców akademika przez 5 miesięcy ( 9 , 10 ).
W żadnym z badań ogólne zmniejszenie liczby przypadków ILI lub potwierdzonej laboratoryjnie grypy w grupie masek nie było znaczące ( 9 , 10 ).
Projekty badań w 7 badaniach gospodarstw domowych były nieco inne: w 1 badaniu dostarczono maski na twarz i respiratory P2 tylko do kontaktów w gospodarstwie domowym ( 34 ), w innym badaniu oceniano stosowanie masek na twarz jako kontrolę źródła tylko dla osób zakażonych ( 35 ), a pozostałe badania dostarczyły maski dla osób zakażonych oraz ich bliskich kontaktów (11 - 13 , 15 , 17 ).
W żadnym z badań domowych odnotowano znaczną redukcję wtórnych zakażeń wirusem grypy laboratoryjnych potwierdzona w grupie maska ( 11 - 13 , 15 , 17 , 34 , 35 ).
Większość badań była niewystarczająca ze względu na ograniczoną wielkość próby, a niektóre badania wykazały również nieoptymalne przestrzeganie zaleceń w grupie masek na twarz.
Więcej ()
https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article&prev=search&pto=aue
https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article