|
Polski samochód elektryczny Morawieckiego
|
|
Ci, którzy żyją dłużej niż 40 lat powinni wszyscy słyszeć o mieleckiej firmie MELEX
https://melex.com.pl
https://melex.com.pl/o-firmie
https://melex.com.pl/oferta/pasazerskie-homologowane
Firma ta od czasów zatęchłej komuny robi pojazdy elektryczne. Ostatnio nawet dostawczaki.
Kiedy kilka lat temu premier Morawiecki rzucił hasło elektrycznego samochodu, zdziwiło mnie dlaczego mówi o samochodzie elektrycznym jako jakiejś supernowości. Chiny pełne są samochodzików elektrycznych, duże firmy samochodowe robią od dawna hybrydy.
Jak idea zastąpienia samochodów spalinowych elektrycznymi wpłynie na bilans mocy elektrycznej w Polsce pisał już tu inż. elektryk. Gdyby wszyscy przeszli na elektryki zabrakłoby mocy istniejących elektrowni do naładowania pojazdów. Poza tym elektryczny samochód ma ograniczony zasięg i może nie dojechać do stacji ładowania, czy jakiegoś gniazdka, kiedy stanie w środku lasu.
Dziwi mnie dlaczego idea opracowania samochodu elektrycznego nie jest realizowana przez inżynierów w istniejącej firmie MELEX? Następne pytanie: kto w otoczeniu premiera "zapłodnił" go pomysłem elektrycznego samochodu i ile pieniędzy z budżetu już zostało wydane na prototyp? Kto jest beneficjentem idei?
Przecież nie wyważa się otwartych drzwi!
Stąd dowiedziałam się, że do produkcji samochodu elektrycznego: https://www.wnp.pl/motoryzacja/czy-produkcja-izery-moglaby-trafic-do-gliwic-teoretycznie-tak,412439.html
Poszukałam:
Zarząd ElectroMobility Poland SA
Piotr Zaremba – Prezes Zarządu
Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland SA
Piotr Daniel Moncarz – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Michał Koszałka – Członek Rady Nadzorczej
Aleksander Wilski – Członek Rady Nadzorczej
Jacek Czak – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
O prezesie znalazłam, że jest absolwentem POLITOLOGII Uniwersytetu Warszawskiego. Bez komentarza.. (dla niewiedzących - to wydział kadr dla służb specjalnych). Innych nie chce mi się szukać. Może ktoś znajdzie tam jakiegoś inżyniera mechanika, albo managera o specjalności w produkcji jakichkolwiek pojazdów, chociażby rowerów.
Ciekawy jest skład spółki ELECTROMOBILITY POLAND:
Spółka ElectroMobility Poland SA powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA.
Każdy z nich objął po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. (Czyli pieniądze spółek państwowych, czyli nasze).
Pomysł, żeby produkować SAM-EL w Gliwicach nie jest głupi, bo tam są gotowe linie produkcyjne. Produkcja ma sens tylko w przypadku, kiedy taki samochód będzie o połowę tańszy od spalinowego.
Inaczej trzeba będzie zatrudnić i TVN i Polsat. Samochód o zasięgu 200-300 km (bez korków w środku miasta, czy na autostradzie), za który trzeba zapłacić tyle ile za 2 samochody spalinowe, może wcisnąć swoim odmóżdżonym widzom tylko TVN albo Polsat.
Ciekawe, co by było w tym czasie - 4 lat, gdyby pieniądze na opracowanie prototypu trafiły do Mielca? Nie wierzę, żeby nie było tam ludzi z wyobraźnią. Chociaż może być i tak, że są, ale decydują leśne dziadki, których jedynym celem jest dotrwanie do emerytury.
|
|
17 sierpień 2020
|
|
Alina
|
|
|
|
Marszałek Sejmu Marek Jurek , HANUKA społeczności żydowskiej w Polsce
grudzień 26, 2005
Krzysztof Cierpisz
|
List od dzieci Kany do jastrzębi z Białego Domu
sierpień 9, 2006
Tłumaczenie: Paweł Michał Bartolik
|
Dziecięcy antysemityzm? – czy kolejna bajka dziennikarzy GW "z tysiąca i jednej nocy”.
maj 26, 2008
ZR
|
Marnowanie szansy
październik 17, 2003
Artur Łoboda
|
A Church Desecrated in Israel.
czerwiec 10, 2006
Israel Adam Shamir
|
Tysiąc za dziecko
luty 11, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Liberałowie czy faszyści?
grudzień 21, 2002
http://republika.pl/adnikiel/austryja.html
|
Protest poszkodowanej przed Sądem w Białymstoku. Kobieta przykuła się do barierki przed drzwiami sądu
styczeń 13, 2007
Adam Sandauer
|
100 lat - nowy wiek emerytalny!
lipiec 23, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Israel Shamir - "PaRDeS – an etude in Cabbala" (Rozdział 18 - ostatni)
maj 21, 2006
Israel Adam Shamir
|
Nierentowność kopalń
czerwiec 5, 2003
przesłała Elżbieta
|
Zbyteczne znaki drogowe
styczeń 11, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Przewodnicząca organizacji zrzeszającej ofiary 9-11 zwolniona po ujawnieniu jej kłamliwych zeznań
październik 7, 2007
BIBULA
|
"Alternatywna" droga krzyżowa
sierpień 4, 2002
alt
|
Widmo ludobójstwa Sunnitów w Iraku
listopad 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Antypolonizm żydowski to nic nowego...(4)
lipiec 7, 2003
Mirosław J. Wiechowski
|
Najpierw hitlerowcy, teraz lichwiarze
styczeń 20, 2004
|
Niecierpliwość
lipiec 13, 2008
Marek Jastrząb
|
Półgłówek
czerwiec 1, 2008
PAP
|
Komornik w szpitalu - Długi Służby Zdrowia
luty 14, 2005
Adam Sandauer
|
|
|