|
Najadłem się wstydu
|
|
Swoje podróże po Europie traktuję również - jako pewną formę testów ekstremalnych.
Jeżdżę po skrajnie wysokich górach - sprawdzając przyczepność opon i spalanie pojazdu. Sprawdzam zachowanie samochodu w różnych ekstremalnych sytuacjach.
Jadąc ku Polsce - 10 dni temu temu zatankowałem w Grecji - na lokalnej stacji w Larisie.
Chciałem sprawdzić w teście jakość paliwa na podrzędnej stacji ale to - co mnie spotkało - przerosło wszelkie wyobrażenia.
Po kilku kilometrach od zatankowania samochód zaczął się dusić.
Już wiedziałem, że zamiast oleju napędowego - na stacji zaaplikowali mi olej opalowy- który wydziela parafinę.
Z wielkim trudem dowlokłem się do Krakowa.
Moim problemem jest to, że na pełnym baku przejadę ponad 1000 kilometrów. I to kiepskie paliwo zaowocowało spalaniem na poziomie 5,1 litra - co nie jest tak złe przy masie własnej 1600kg.
Problem w tym, że samochód miał zaledwie ćwierć mocy - co jest bardzo niebezpieczne.
Już w Krakowie przefiltrowałem zawartość paliwa w baku, bo na Słowacji uzupełniłem go do pełna. Ale niewiele to pomogło.
Potem wymieniłem filtr paliwa. Wyjęty z samochodu filtr okazał się być czarny - jak smoła i zmiażdżony przez podciśnienie pompy paliwowej.
Dokonane zabiegi tylko nieznacznie poprawiły osiągi samochodu. Dlatego następnego dnia dolałem do paliwa aceton. I wtedy z rury wydechowej buchnął czarny dym.
Natychmiast udałem się na drogę wylotową z Krakowa - by w trasie przedmuchać sadzę - jaką w silniku nagromadziło to oszukane - greckie paliwo.
Zanim jednak wyjechałem z Krakowa - na ulicy Wielickiej smoliłem za sobą tumany sadzy - niczym lokomotywa.
Inni kierowcy patrzyli na mnie z politowaniem. Ale jak im wyjaśnić, że to nie moje niedbalstwo o samochód, ale wina oszusta na stacji paliw w Grecji.
W niedzielę zrobiłem wycieczkę na Słowację i kręciłem się po górach, by ostatecznie sprawdzić: czy samochód wrócił do pierwotnej formy.
Ale nie było idealnie. Silnik falował przy wysokich obrotach. Zdecydowałem się wtedy sprawdzić stan zaworu EGR i okazało się, że sadza zablokowała go i spowodowała wyskoczenie prowadnicy.
Po zablokowaniu zaworu EGR samochód odzyskał około 80-90 procent mocy i tak wróciłem do Krakowa.
W tej chwili naprawiam ten zawór i mam nadzieję, że wróci do stanu sprzed mojego wyjazdu na Bałkany.
Po co poruszam taki temat?
Kierowcy są oszukiwani przez większość stacji naprawczych.
W przypadku niewłaściwego paliwa należy:
1. Zlać, albo przefiltrować zatankowane paliwo.
2. Wymienić filtr paliwa i sprawdzić stan zaworu EGR.
To ostatnie dotyczy oczywiście posiadaczy diesli.
Można też dodać elementy czyszczące paliwo. Ja dodałem aceton, bo spalanie było niskie, a zawory nie "dzwoniły".
Gdyby zawory "dzwoniły" i spalanie było wysokie - to należy dodać denaturatu, by zutylizować zawartą w paliwie wodę.
Nie zaszkodzi w obu przypadkach dodać oleju Mixol. w ilości 1:100
Na stacji naprawczej mogą kierowcy zapłacić za to kilka tysięcy złotych.
|
|
17 wrzesień 2019
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Norma czy obłuda?
grudzień 12, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Gdzie te niskie ceny?
sierpień 13, 2004
hhh
|
Uwaga: Wazna informacja o "polskich" mediach!!!!
marzec 28, 2006
Przedruk
|
Uroczystość patriotyczna we Wrocławiu
listopad 11, 2003
|
Nie złoty środek, ale szansa
luty 21, 2006
|
Złoto a wpędzanie Iranu w ślepy zaułek przez USA i Izrael
kwiecień 13, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Polityka Wschodnia RP
marzec 31, 2006
Adam Wielomski
|
3xTak PPR i 4xTak PO
Program PO - czy w kierunku likwidacji Państwa Polskiego?
październik 5, 2004
Stanisław Bulza
|
Media
listopad 29, 2003
Nasz Dziennik
|
Kaczyński na tropie układu
marzec 9, 2006
|
30 srebrników
styczeń 24, 2003
DOROTA STEC-FUS http://www.dziennik.krakow.pl
|
Znamiona cywilizacji śmierci na obliczu UE
czerwiec 4, 2003
Ksiądz arcybiskup Kazimierz Majdański
|
11 wrzesnia video po polsku
listopad 4, 2006
Marek Głogoczowski
|
Popisy idiotów, czyli Obóz Wielkich Palantów
styczeń 19, 2006
Artur Łoboda
|
Barack Obama Prezydentem USA
listopad 5, 2008
mik
|
NBP: Rząd broni złotego do upadłego
marzec 16, 2006
|
Katastrofa na wschodzie
sierpień 6, 2006
Adam Wielomski
|
Park kulturowy na Starym Mieście?
maj 30, 2005
Gazeta Wyborcza, 30 maja 2005r.
|
Porada dla wielodzietnych biednych rodzin
październik 22, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Pokonać bestię i zająć jej miejsce
sierpień 7, 2004
PAP
|
|
|