|
Najadłem się wstydu
|
|
Swoje podróże po Europie traktuję również - jako pewną formę testów ekstremalnych.
Jeżdżę po skrajnie wysokich górach - sprawdzając przyczepność opon i spalanie pojazdu. Sprawdzam zachowanie samochodu w różnych ekstremalnych sytuacjach.
Jadąc ku Polsce - 10 dni temu temu zatankowałem w Grecji - na lokalnej stacji w Larisie.
Chciałem sprawdzić w teście jakość paliwa na podrzędnej stacji ale to - co mnie spotkało - przerosło wszelkie wyobrażenia.
Po kilku kilometrach od zatankowania samochód zaczął się dusić.
Już wiedziałem, że zamiast oleju napędowego - na stacji zaaplikowali mi olej opalowy- który wydziela parafinę.
Z wielkim trudem dowlokłem się do Krakowa.
Moim problemem jest to, że na pełnym baku przejadę ponad 1000 kilometrów. I to kiepskie paliwo zaowocowało spalaniem na poziomie 5,1 litra - co nie jest tak złe przy masie własnej 1600kg.
Problem w tym, że samochód miał zaledwie ćwierć mocy - co jest bardzo niebezpieczne.
Już w Krakowie przefiltrowałem zawartość paliwa w baku, bo na Słowacji uzupełniłem go do pełna. Ale niewiele to pomogło.
Potem wymieniłem filtr paliwa. Wyjęty z samochodu filtr okazał się być czarny - jak smoła i zmiażdżony przez podciśnienie pompy paliwowej.
Dokonane zabiegi tylko nieznacznie poprawiły osiągi samochodu. Dlatego następnego dnia dolałem do paliwa aceton. I wtedy z rury wydechowej buchnął czarny dym.
Natychmiast udałem się na drogę wylotową z Krakowa - by w trasie przedmuchać sadzę - jaką w silniku nagromadziło to oszukane - greckie paliwo.
Zanim jednak wyjechałem z Krakowa - na ulicy Wielickiej smoliłem za sobą tumany sadzy - niczym lokomotywa.
Inni kierowcy patrzyli na mnie z politowaniem. Ale jak im wyjaśnić, że to nie moje niedbalstwo o samochód, ale wina oszusta na stacji paliw w Grecji.
W niedzielę zrobiłem wycieczkę na Słowację i kręciłem się po górach, by ostatecznie sprawdzić: czy samochód wrócił do pierwotnej formy.
Ale nie było idealnie. Silnik falował przy wysokich obrotach. Zdecydowałem się wtedy sprawdzić stan zaworu EGR i okazało się, że sadza zablokowała go i spowodowała wyskoczenie prowadnicy.
Po zablokowaniu zaworu EGR samochód odzyskał około 80-90 procent mocy i tak wróciłem do Krakowa.
W tej chwili naprawiam ten zawór i mam nadzieję, że wróci do stanu sprzed mojego wyjazdu na Bałkany.
Po co poruszam taki temat?
Kierowcy są oszukiwani przez większość stacji naprawczych.
W przypadku niewłaściwego paliwa należy:
1. Zlać, albo przefiltrować zatankowane paliwo.
2. Wymienić filtr paliwa i sprawdzić stan zaworu EGR.
To ostatnie dotyczy oczywiście posiadaczy diesli.
Można też dodać elementy czyszczące paliwo. Ja dodałem aceton, bo spalanie było niskie, a zawory nie "dzwoniły".
Gdyby zawory "dzwoniły" i spalanie było wysokie - to należy dodać denaturatu, by zutylizować zawartą w paliwie wodę.
Nie zaszkodzi w obu przypadkach dodać oleju Mixol. w ilości 1:100
Na stacji naprawczej mogą kierowcy zapłacić za to kilka tysięcy złotych.
|
|
17 wrzesień 2019
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Propozycja Geremka
lipiec 15, 2008
...
|
List A. Sołżenicyna do Serbów...
luty 26, 2008
marduk
|
Stan Wojenny II
grudzień 22, 2003
Super Express
|
13 grudnia 2002
Ogłoszono rozszerzenie Unii Europejskiej
grudzień 14, 2002
PAP
|
Mossad w Marocco i przeszkolenie prowokatora ataku na Irak
listopad 8, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Czy Państwo musi być bezradne wobec koszmarnych cen mieszkań?
styczeń 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Kolejny dzień
marzec 20, 2007
|
Dość rządów przestępców i kretynów
listopad 7, 2008
Dariusz Kosiur
|
Cel Postępowego Upaństwawiania Banków w USA?
październik 10, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Wykluczenia Polaków w Polsce chcą żydowscy rasiści!
listopad 17, 2007
Grażyna
|
Generał Michał Gutowski nie żyje
sierpień 31, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Za zacieśnieniem integracji z Unią Europejską, choćby kosztem resztek suwerenności.
marzec 6, 2009
tłumacz
|
Parada blagierów
sierpień 15, 2002
"Polityka"
|
Młodzieży-ratujcie się II
lipiec 27, 2008
mik
|
Białoruś przyjmie wyrzuconych studentów
kwiecień 1, 2006
thot
|
"Pochwała głupoty" według profesora Friedricha Augusta Hayeka
sierpień 31, 2004
Marak Głogoczowski
|
"Jak sępy czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy"
luty 21, 2003
PAP
|
Stronnictwo Narodowe - wybory do Parlamentu Europejskiego
maj 18, 2004
Stanisław Bulza
|
Tu jest odpowiedz dla kogo pracuje Balcerowicz
marzec 14, 2006
Przedruk
|
"Wykorzenić i wypalić"
marzec 16, 2006
|
|
|