|
W polityce kulturalnej wymieniono patronów, ale mechanizmy sprawowania władzy i nihilizm moralny pozostał bez zmian
|
|
Moje pokolenie żyło w zupełnie innym świecie i innej kulturze - niż pokolenie współczesnej młodzieży.
Śmiem twierdzić, że było to ostatnie pokolenie wychowane w polskiej tradycji kulturowej XIX wieku.
Dzięki porównaniu mogę zauważyć plusy i minusy sytuacji obecnego pokolenia młodych Polaków.
Historię Państwa Polskiego podzielić możemy na kilka etapów - w zależności od przyjętych wytycznych.
W tym momencie podzielę Naszą historię na okres przedrozbiorowy i porozbiorowy.
W pierwszym przypadku świadomość narodową posiadała tylko szlachta i mieszczaństwo.
Dopiero Insurekcja Kościuszkowska wciągnęła chłopstwo w obręb kultury narodowej. Wcześniej chłopstwo identyfikowało się tylko z kulturą lokalną.
Otóż lata zaborów były okresem demontażu Państwa Polskiego i wymazywania Polski z kart historii.
Nie udało się to zaborcom tylko dlatego, że wybitni polscy artyści stworzyli wyjątkowe dzieła w duchu przywiązania do polskości.
Pisałem o tym wielokrotnie, że ludzie ci - byli przede wszystkim wielkimi patriotami, a sztuka była tylko bronią - którą użyli do walki o Polskę.
Pozwolę sobie też przypomnieć, że to na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie powstał zarodek :Legionów Piłsudskiego. A ojcem duchowym tego związku był Stanisław Wyspiański.
Czy dzisiaj nie są nam potrzebni artyści - podtrzymujący ducha polskości?
Dlaczego pisowski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - idąc tropem swoich poprzedników wymazał pojęcie sztuki z oficjalnej polityki podległego mu ministerstwa i na wzór liberałów wprowadza szowinistyczne określenie "wysoka kultura"?
Czy Polakom wystarczą manifestacje polityczne - zamiast kultury i sztuki?
Tak było w latach stalinowskich - gdy zamiast kultury - wciskano Polakom nachalną propagandę.
Kuriozalnym jest, że Piotr Gliński stawia pomniki "żołnierzy wyklętych" - gdy w tym samym czasie prowadzi politykę podobną do tej - jaką prowadzili stalinowcy - z którymi żołnierze wyklęci walczyli.
Tekst ten jest kolejnym moim ostrzeżeniem, że w polityce kulturalnej wymieniono patronów, ale mechanizmy sprawowania władzy i nihilizm moralny pozostał bez zmian.
|
|
6 sierpień 2016
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Kiepscy
grudzień 4, 2003
|
Jak kali.... to ?le, jak Kalego..........
lipiec 16, 2002
PAP
|
Sierpniowa Rocznica Hieroszimy i Nagasaki
sierpień 10, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Jedyna szansa...
grudzień 29, 2005
Pozdrawia Pakos
|
Prawdziwa strategia wobec III RP
czerwiec 23, 2005
totezja
|
„Zapytanie obywatelskie”
październik 5, 2008
Dariusz Kosiur
|
Testament ks. Markiewicza
maj 2, 2003
przesłała Elżbieta
|
Cieszę się z każdej chwili...
sierpień 13, 2003
przesłała Elżbieta
|
Masakra z Beit Hanoun 8.11.2006
listopad 12, 2006
Dorota
|
"NIE POKÓJ WAM PRZYNOSZĘ ALE MIECZ"
listopad 13, 2003
Marek Głogoczowski
|
Rosja ma nową ideę
listopad 30, 2007
Igor Panarin
|
Nowy wirus
luty 2, 2006
net
|
Układanka z obrazkiem Radia Maryja
wrzesień 20, 2007
Dariusz Kosiur
|
Dobry żart na dzień dobry
sierpień 26, 2003
|
O stosunku z perspektywy Lecha Kaczyńskiego
październik 28, 2008
tłumacz
|
Czy jesteśmy skazani na kryzys?
październik 27, 2008
Dariusz Kosiur
|
Alek czyli głupi Jaśko
wrzesień 16, 2003
Artur Łoboda
|
Jak stabilizowaliśmy Irak
sierpień 5, 2006
Abramowski/Grupa im.Edwarda Abramowskiego
|
Czekiści w natarciu
lipiec 14, 2006
Stanisław Michalkiewicz
|
.by mike whitney....onz 9-20-o6
wrzesień 28, 2006
m.whitney.
|
|
|