|
Sikorski deklaruje oddanie suwerenności Polski
|
|
W UE tyle autonomii co w USA
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprezentuje w poniedziałek w Berlinie polską wizję Unii Europejskiej, pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem szefa naszej dyplomacji przyszłością UE jest federacja.
W wywiadzie udzielonym gazecie Sikorski wyjaśnia m.in., że korzyścią dla Polski będzie przetrwanie i rozwój federacji, przez członkostwo, w której realizujemy nasze potrzeby bezpieczeństwa i dobrobytu.
"Nie chcemy wyszarpywać jakichś prerogatyw, po to żeby z nimi uciec na peryferie, tylko abyśmy jako patriotyczni Polacy i patriotyczni Europejczycy zadbali, żeby z jednej strony federacja działała dobrze, a z drugiej szanowała tożsamości narodowe".
Minister precyzuje co to oznacza. "Jeśli na nowo wyznaczamy - zgodnie z zasadą subsydiarności - to co ma być federalne, i to co ma być narodowe, to ja bym widział możliwość zawarowania pewnych spraw dla państw członkowskich raz na zawsze. Sądzę, że państwa członkowskie Unii powinny mieć co najmniej tyle autonomii, ile mają stany USA. Edukacja, moralność publiczna, podatki dochodowe powinny być wyłączone spod władzy Unii" - twierdzi Sikorski. I dodaje, że "możemy oddać federacji więcej kompetencji tam, gdzie to ma sens z punktu widzenia efektywności, siły oddziaływania i prestiżu Europy w globalnym świecie, tam gdzie to ewidentnie jest dla wszystkich użyteczne".
|
|
28 listopad 2011
|
|
PAP
|
|
|
|
Powieszony paralizatorem
sierpień 24, 2002
IAR
|
Homonim czasownikowy różnoczasowy
czerwiec 22, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Torheit macht frei
listopad 3, 2003
|
Broń Masowego Oszustwa a Sprawa Kielc 1946
kwiecień 17, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Białoruś przyjmie wyrzuconych studentów
kwiecień 1, 2006
thot
|
W szkołach - więcej praktyki, mniej teorii!
listopad 27, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Własność to złudzenie
lipiec 6, 2008
przesłał .
|
Plac i słońce
styczeń 14, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Niezłe towarzystwo
lipiec 14, 2008
wp.pl
|
List A. Sołżenicyna do Serbów...
luty 26, 2008
marduk
|
PiS wysyła młodych na zmywak
luty 17, 2006
IAR
|
Ośmieszenie pewnego doniesienia PAP
marzec 3, 2008
tłumacz
|
Pięciu członków RPP za obniżką stóp w kwietniu
czerwiec 16, 2002
PAP
|
Prymitywna rusofobia tygodnika WPROST inspiracją do nauki demokracji...od Rosji
wrzesień 16, 2007
tłumacz
|
Ponad 600 Irakijczyków zginęło w walkach w Faludży
kwiecień 12, 2004
PAP
|
Bezrobotni korzystają z Unii
maj 1, 2005
cc
|
Prowokator
listopad 2, 2005
Artur Łoboda
|
Nadzieja
wrzesień 17, 2004
Marian Hemar
|
Grzech zaniechania
styczeń 14, 2007
Bogusław
|
Tony Blair i 25 lat od zwycięstwa Margaret Thatcher
kwiecień 3, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|