ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Kto to jest artysta?
Czym jest piękno - czym jest sztuka? (4)
 
10 luty 2014      Artur Łoboda
20 lat polskiego kretynizmu 
4 padziernik 2009      Artur Łoboda
Inteligentni inaczej 
14 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Ordery 
13 wrzesień 2018     
Tego jesteśmy wszyscy świadomi 
30 czerwiec 2015     
Mam Zaszczyt... 
7 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
BY NAWET ŚLAD PO NAS NIE ZOSTAŁ Wiesław Sokołowski 
25 marzec 2018      www.trwanie.com
Kaczmarski, Gintrowski, Łapinski: "Bankierzy" 
23 luty 2019     
Opodatkować nieboszczyków ! 
19 sierpień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Wybory w Gdańsku robią się coraz ciekawsze  
6 luty 2019      Alina
Zgodność z naturą Narodu 
13 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Jak Komorowski tuszował oszustwa? 
2 listopad 2016     
CETA - o co ta wrzawa? 
28 padziernik 2016      Artur Łoboda
Kaliningrad- tło historyczne 
13 wrzesień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Jak się nam pluje w twarz? 
22 kwiecień 2011      Artur Łoboda
Korupcja uwłaszczona przez Platformę Obywatelską 
7 grudzień 2015      Artur Łoboda
Jakie są rzeczywiste przyczyny kryzysu światowego? 
17 sierpień 2011      Artur Łoboda
Podstawowe cele Polskiej Szkoły Filozofii (PSF) 
11 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Ping pong urzędników Ministerstwa Kultury i czegoś tam... 
11 kwiecień 2011      Artur Łoboda
Dlaczego Radek Sikorski? Spojrzenie z USA 
16 marzec 2010      Gregory Akko

 
 

Świat Po Dominacji Przez USA


Świat po okresie długiej dominacji przez Stany Zjednoczone, zwłaszcza po upadku Związku Sowieckiego, stanowi zmieniające się pole do działania dyplomacji amerykańskiej i wymaga okazywania więcej szacunku dla innych państw niż dyplomacja i rząd amerykański dotąd im okazywały. Na przykład tak sprawa jak używanie systemu metrycznego powinna być potraktowana poważnie przez Amerykanów.

Obecnie tylko trzy państwa na świecie: USA, Liberia i Myanar nie używają systemu metrycznego. Ten stan rzeczy na pewno ulegnie zmianie, kiedy politycy w Waszyngtonie lepiej zdadzą sobie sprawę z tego, że czasy stale i nieubłaganie zmieniają się w miarę jak reszta świata nabiera coraz większego znaczenia gospodarczego i politycznego w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

W Azji do niedawna, panowało przekonanie, że do dominacji USA przyczynia się fakt, że „co amerykańskie satelity szpiegowskie widzą z orbity ziemskiej, to na rozkaz Pentagonu może być natychmiast zniszczone” za pomocą latających robotów. Chińczycy osłabili to przekonanie w chwili, kiedy zademonstrowali światu, że ich pocisk wystrzelony z ziemi trafił i zniszczył chińskiego satelitę w orbicie,

Od dawna wiadomo, że istnieje równowaga terroru między arsenałami nuklearnymi USA i po-sowieckim arsenałem w Rosji polegająca na gwarantowanym obopólnym zniszczeniu. Dlatego Profesor Carpenter, dyrektor CATO Institute w Waszyngtonie napisał, że wszelkie obietnice i gwarancje pomocy i obrony przez USA dla innych państw są tyle warte co czeki bez pokrycia. W takiej sytuacji jak na przykład przeciwko zagrożeniu Polski przez rosyjskie rakiety Iskadery z bazy w Kaliningradzie na wypadek umieszczenia rakiet amerykańskich systemu „Tarczy” na Pomorzu.

Obecnie ciekawą ilustracją tych stosunków są tytuły artykułów w gazetach amerykańskich, które stwierdzają, że obecnie Rosja ma monopol na dostęp do międzynarodowej stacji kosmicznej w orbicie ziemskiej za pomocą rakiet typu „Sojusz,” które to rakiety są jedynymi pojazdami kosmicznymi zdolnymi do tego w obecnej chwili. Amerykanie musza wyprodukować nowe pojazdy kosmiczne, żeby nie musieć polegać na Rosjanach w lotach do stacji kosmicznej. Sprawa ta ilustruje zwiększającą się zależność USA od innych państw.

Według znanego politologa i komentatora Fareed’a Zakaria, Amerykanie w ogóle, a zwłaszcza ich rząd w Waszyngtonie nie zdają sobie sprawy ze stopnia osłabienia pozycji USA jako „super-potęgi”z powodu rozwoju w tak zwanym trze4cim świecie. Dosłownie kilka miliardów ludzi nie jest obecnie w nędzy takiej jaką doświadczali ich rodzice i stali się konsumentami, producentami wynalazcami, myślicielami i aktywnymi ludźmi w dużej mierze podobnie jak się stało z sześćdziesięciu milionami uchodźców z Europy do USA a obecnie również z innych stron, zwłaszcza z Azji.

Trudno sobie wyobrazić żeby w krajach Europy było gorzej ekonomicznie niż pod władzą sowiecką pod którą za rządów Gierka Polska osiągnęła blisko dziesiątą pozycję wśród krajów posiadających ciężki przemysł. Obecnie po zastosowaniu kontroli gospodarczej obcego kapitału Polacy stali się atrakcyjną, stosunkowo dobrze wyszkoloną siłą roboczą nadającą się na eksport oraz przyciągającą inwestycje z zewnątrz. Okres oczekiwania na członkostwo e NATO i w UE dał okazję obcym kapitałom uzależnić i zadłużyć Polskę tak, że polski dług międzynarodowy obecni wynosi blisko ćwierć tryliona dolarów

Na Arenie międzynarodowej bardzo ważny jest okres ostatnich 60 lat. Przyczynili się do tego amerykańscy dyplomaci, przedsiębiorcy i intelektualiści swoim przykładem i działalnością nawet wówczas, kiedy popierali oni neo-kolonializm na świecie i wykorzystywali krzewienie demokracji fasadowych. Mimo problemów wynikających ze stosowania polityki neo-koloniaizmu sam przykład tego, co osiągnęli imigranci w USA jak też reklama amerykańska, filmy i w ogóle kultura popularna w stylu amerykańskim była zachętą do zmian i dodawała otuchy.

Ironią losu jest to ze właśnie wtedy, kiedy inni robią postęp Amerykanie zaczynają tracić ducha i są przekonani po raz pierwszy w ich historii, że ich dzieciom będzie się gorzej powodzić niż tego oni doświadczyli sami. Przyczynia się do tego stanu rzeczy działalność banksterów, ich „szwindel na trylion dolarów,” utrata wartości ich domów przygnębia wielu zwłaszcza, kiedy blisko połowy domów jedno rodzinnych w USA obecnie ma mniejszą wartość rynkową niż ich długi hipoteczne na początku XXI wieku.

Obecny pesymizm Amerykanów. zbiega się z szybkim rozwojem takich państw jak Chiny, Indie,Brazylia, Rosja (mimo zapaści demograficznej Rosjan), Południowa Afryka, Kenia i wiele innych krajów.których postęp Fareed Zakaria nazywa „rise of the rest„ w książce pod tytułem: „Świat Po Erze Amerykańskiej, (The Post American World”).

Zjawisko wzrostu potęgi „Trzeciego Świata” Zakaria określa jako„najważniejsze zjawisko naszych czasów,” dzięki któremu sytuacja geopolityczna szybko zmienia się w miarę jak wyłaniają się nowe potęgi i bogactwo rośnie na wschodzie równocześnie z szerzeniem się dobrobytu i postępu na terenach niedawnej nędzy. Z czasem proces ten skończy znaną nam dotąd dominację świata przez USA.

www.pogonowski.com
27 lipiec 2011

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Niedziela rano, przy pierwszej kawie
luty 18, 2008
Marek Olżyński
Koalicje. KLIKA - Kabaret Autorów Marek Sobczak & Antoni Szpak
listopad 15, 2002
http://angora.pl
Gdybym...
luty 16, 2005
Marian Hemar (Marian Hescheles 1901-1972)
Szanowni Państwo
styczeń 4, 2005
Artur Łoboda
Bez tromtadracji
luty 26, 2005
Andrzej Kumor Mississauga
CK-LA i PPP wydały broszurę o amerykańskiej tarczy antyrakietowej
sierpień 28, 2007
nadesłał marduk
Afera na naszych oczach. "Prywatyzacja" PZU
grudzień 31, 2002
Adam Zieliński
KTO RZˇDZI ŚWIATEM?
styczeń 24, 2004
"Operacja naprzód razem" w głąb koszmaru
wrzesień 27, 2006
Dahr Jamail/ tłum. Piotr
Papież do Polaków o wspólnym domu europejskim
kwiecień 21, 2004
PAP
Statystyka
luty 22, 2008
Marek Jastrząb
Polak - prostak i cham
padziernik 29, 2005
Artur Łoboda
Dobra, amerykańska szkoła życia
luty 28, 2009
TVP Info
Green Day: petycja przeciw wojnie w Iraku
grudzień 1, 2002
Gdyby nie Balcerowicz to bylibyśmy drugą ....
listopad 11, 2004
www.dziennik.krakow.pl
Bankierzy i Globalne Imperium
wrzesień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Goście w naszym Kraju
kwiecień 14, 2003
Ivo Cyprian Pogonowski
Bruksela odmawia. Finisz w złym stylu
styczeń 29, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
Czemu cesarz Austrii przemianował Małopolskę na Galicję?
maj 10, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Irena Sendlerowa nie żyje
maj 12, 2008
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media