ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Reminiscencje intelektualne 
25 kwiecień 2017     
Żałosny pajac sprzedał się niczym ... 
18 marzec 2021     
LPC Strategic Committee LeakInboxLPC leaker 
27 październik 2020      DF
Wielka wtopa 2 
15 listopad 2011      Artur Łoboda
nie-Udany Rok Chopinowski. Żenująca bezczelność 
3 marzec 2011      MKiDN
Przygotowanie gruntu pod "reprywatyzację".  
31 sierpień 2017      Artur Łoboda
Odpowiedzialność lekarzy za ostrzeganie opinii publicznej na całym świecie o poważnej zbrodni państwowej i ukrywanie tej przestępczości 
11 lipiec 2021      Stephen Frost
Ekoterroryzm  
7 grudzień 2018      Artur Łoboda
"Nie ma miejsca do ukrycia" (6) 
11 kwiecień 2021     
Zawsze się znajdzie winnego tylko nie rzeczywistego sprawcę 
28 październik 2009      Artur Łoboda
Jak można doprowadzić do upadku państwa? 
29 czerwiec 2011      Artur Łoboda
Kiedy osoby starsze i słabe umrą po otrzymaniu szczepionki na COVID 
19 grudzień 2020     
Zygmunt Jan Prusiński TAJEMNE OBCOWANIE - część trzecia 
3 kwiecień 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Jak Zbigniew Ziobro pomaga okradać Polaków? (3) 
11 kwiecień 2019     
Tajna wojna Joe Bidena na Ukrainie 
21 lipiec 2022      Philip M. Giraldi
Parlament UE ogłasza, że paliwo kopalne jest „zieloną” energią, ponieważ narracja o zmianie klimatu ulega samozniszczeniu 
17 lipiec 2022     
Wirusy przeziębienia "nie lubią" SARS-CoV-2 
25 marzec 2021      hens
Satanisci w Watykanie 
13 wrzesień 2010      Goska
Boże Narodzenie Miłości 
24 grudzień 2017      Paweł Ziółkowski
Moja przygoda z premierem Winston'em Churchill'em 
24 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński

 
 

Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów - Jan Paweł II.

Przy całym współczuciu dla rodzin zmarłych, przychodzi czas na przeanalizowanie sytuacji na zimno. Kiedy już emocje opadną - wierzę, że i w Polsce da się usłyszeć głos rozsądku, że lekkomyślność i brak odpowiedzialności była jedyną przyczyną wypadku, tak tragicznego w skutkach? Uważam, że ktokolwiek w tej chwili nie daje się ponieść histerii serwowanej przez media, musi przynajmniej na chwilę zastanowić się nad fundamentami zaistniałej sytuacji. Ja to zrobiłem i doszedłem do wniosków jak najbardziej przygnębiających.

Cytuję: Ostrzegaliśmy przez radio polskich pilotów jeszcze 50 km przed Smoleńskiem, by lądowali na lotnisku zapasowym - stwierdził gen. Aleksander Alioszyn, wiceszef sztabu sił powietrznych Rosji. Powodem była przede wszystkim gęsta mgła. Załoga prezydenckiego tu-154 została poinformowana, że chmury i mgła są poniżej poziomu bezpieczeństwa - ta ostatnia wisiała jakieś 70 m nad ziemią. Potem ten komunikat był kilkakrotnie powtarzany. Z lotniska zapasowego w Mińsku lub Moskwie polska delegacja musiałaby jednak dojechać do Katynia samochodami. Zajęłoby to kilka godzin. Uroczystości, w których miało wziąć udział 800 osób, przesunęłyby się na popołudnie. Według rosyjskiego ministra transportu Igora Lewitina, pilot polskiego samolotu sam podjął decyzję o lądowaniu, pomimo że widoczność wynosiła zaledwie 400 metrów, choć niezbędne jest 1000 metrów - informuje agencja Interfax .

Uroczystości miały się rozpocząć o godz. 9:00 katastrofa wydarzyła się o 8:54. Zachodzi pytanie kto zaplanował i zatwierdził przelot na ostatnią chwilę z taką liczbą dostojników państwowych, dlaczego nie sprawdzono warunków pogodowych jakie panowały w Smoleńsku, kto zignorował polecenia wieży kontrolnej na lotnisku, dlaczego dokonywano prób lądowania w złych warunkach i nie podjęto decyzji o lądowaniu na lotnisku zapasowym. Myślicie że pilot lądowałby nie zmuszany w złych warunkach mając na pokładzie tak ważne osoby?

Trochę wyobraźni. Nie trzeba być ekspertem lotnictwa by dojść do wniosku, że przyczyną katastrofy była "ułańska fantazja". To wstyd na cały świat. Niepotrzebna tragedia i łatwa do uniknięcia. Przecież każdy rozsądny obserwator tych wydarzeń wie że tego dnia nie było ważne bezpieczeństwo lotów, tylko to, żeby nie spóźnić się na obchody.

Przyjazd premiera Putina do Katynia w 70. Rocznice zbrodni NKWD miał wymiar historyczny, ale dla dygnitarzy lecących na konkurencyjną imprezę Lecha w większości rusofobów to było za mało. Chciano odtrąbić kolejną uroczystość w kalendarzu świętowania naszych klęsk, była okazja do pokazania się z nadętą gębą, składanie kwiatów, werble, krótka rozmowa z kombatantami, saluty, a może to poprawi nieco wizerunek prezydenta, lecz tym razem skończyło się tragicznie. Ta tragiczna wycieczka nie podniesie już słupków popularności, bo i przecież o nic innego tak naprawdę nie chodziło tyko efekt medialny obecności w Katyniu przy minimalnym wysiłku.
Jest to lekcja pokory dla ludzi którzy wszelkimi sposobami, również niegodnymi, dążą do władzy. Pycha została ukarana. Tragiczna, niepotrzebna śmierć naszych braci Polaków. Jest to również sygnał, że zmarłym należy się skupiona modlitwa, zaduma, a nie rozbuchana celebra. Niech zmarli spoczywają godnie, w spokoju i ciszy. A może to ZNAK by zamknąć pewne rozdziały historii i zacząć wszystko na nowo z myślą o przyszłości a nie tylko świętować klęski, nie da się niczego zbudować nie wybiegając myślą w przyszłość.

Zawiła jest historia Polski i Rosji. Ale jest pytanie, czy te żale mają rzutować na czas obecny? My mamy we krwi zakodowaną dumę, a karki nasze nie uginały się przed okupantami. To jest nasza zaleta narodowa. I niech tak zostanie. Dobrze, że potrafimy pamiętać. Ale też powinniśmy potrafić wybaczać. Tak jak Prymas Tysiąclecia: wybaczamy i prosimy o wybaczenie - dotarł do serc Narodu Niemieckiego, tak może te same słowa powinniśmy skierować do sąsiada ze wschodu. Nie będzie to ujmą na honorze. Czasem warto zrobić samemu pierwszy krok. Historia to oceni. Rosjanie zaczęli robić znaczące gesty - my to uszanujmy i zróbmy następny krok - ku jedności słowiańskiej.

Może zduśmy w sobie też choć połowę naszej narodowej zawiści, zjadliwości i kombinatorstwa, zacznijmy żyć i postępować lepiej, a ten świat i kraj stanie się lepszy. Pomyślmy ile są wobec tego wszystkiego warte niektóre nasze codzienne dylematy i co tak naprawdę jest w życiu ważne. Historię tworzą ludzie. Dzisiaj przychodzi nam żyć z bagażem doświadczeń naszych przodków. Czy nie nastał czas że powinniśmy się pojednać z narodem Rosyjskim?

Cytuję: W sobotę telewizja Rossija przerwała nadawanie program, aby wyemitować odezwę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Polaków. Tekst tego wystąpienia ukazał się później na stronie internetowej Kremla po polsku. To pierwszy taki przypadek w historii.
Żałoba również w Rosji. Miedwiediew ogłosił w Rosji żałobę narodową na 12 kwietnia. ... Katyń. Rosja pokaże film Katyń.
Rząd Brazylii ogłosił trzydniową oficjalną żałobę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób w katastrofie pod Smoleńskiem - informuje TVN24.
W geście współczucia i solidarności z narodem polskim szef niemieckiego MSZ zarządził, że dzień oficjalnych uroczystości żałobnych w Polsce ku czci prezydenta Kaczyńskiego i delegacji towarzyszącej mu w drodze do Katania będzie również w Niemczech dniem żałoby narodowej.

Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania - Jan Paweł II (Bukareszt, 8 maja 1999 r., Homilia do grekokatolików).
Niczego już nie cofniemy, ale u siebie obserwuje brak żalu i smutku, dochodzi do tego uczucie wściekłości, które spowodowane jest pytaniem dlaczego.
12 kwiecień 2010

Gregory Akko 

  

Komentarze

 

Nic dodać, nic ująć.
Pamiętać jednak należy że na tej katastrofie ktoś skorzystał. Kto i co?

2010-04-12
Artur Łoboda

 

Wszystko pięknie ładnie, ale ten sam kontroler twierdził, że nie mógł się dogadać z polskim pilotem, bo ten nie bardzo pa ruski gawarił, co okazało się kłamstwem.

Ot, i cała z pietyzmem budowana teoryjka pada na twarz, by nie rzecz, na cyc.

2010-04-13
Rebel

  

Archiwum

Prof. Karolina Lanckorońska nie żyje
sierpień 25, 2002
PAP
Doktryna 3 Wrogów?
maj 5, 2005
realista
Dziennikarzom brakuje szacunku dla prawdy
październik 27, 2008
Artur Łoboda
Tylko Polska ma Balcerowicza i fundację Sorosa, dlatego ...
sierpień 11, 2004
Jędrzej Bielecki
Tortury po amerykańsku
luty 18, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
2008.05.02. Serwis brakujących wiadomosci zza granicy
maj 2, 2008
tłumacz
WŁADZA JAK WULKAN Ten tekst dedykuję mieszkańcom mojego Otwocka, miejscowa prasa nie chce go drukować...
marzec 4, 2007
Dariusz Kosiur
Odwracanie kota ogonem - próby reform podatkowych Balcerowicza
sierpień 17, 2005
Pakiet antykryzysowy Kołodki
lipiec 17, 2002
PAP
Rosyjska Intifada w Tallinie
maj 18, 2007
Izrael Szamir
Prowokator
listopad 2, 2005
Artur Łoboda
Móc liczyć na Polaka
styczeń 10, 2004
Andrzej Kumor
Wybór bieżącej prasy rosyjskiej Sktót tłumaczenia transkryptu wystąpienia Putina w Monachium
luty 14, 2007
tłumacz
Stalexport chce przenieść na spółkę zależną koncesję na A4
sierpień 20, 2002
PAP
szefow sztabu (the chairman of the Joint Chiefs of Staff).
kwiecień 28, 2005
Jeden z tysięcy karierowiczów ...
kwiecień 30, 2004
Boję sie tylko Boga! (powrót)
zofia
Blokada umysłu
maj 10, 2008
Artur Łoboda
Sejm zdrady
grudzień 20, 2007
...
Irak jest zagrożeniem dla Kwaśniewskiego !
wrzesień 13, 2002
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media