|
"Interes" Kawaśniewskiego - "interesem narodowym"
|
|
"Więzień CIA w Polsce nie było" - oświadczył w środę w Kijowie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że powracanie do tego tematu jest działaniem, które szkodzi interesom narodowym.
- Powtarzałem to i powtarzam po raz nie wiem który. Współpraca wywiadowcza między Polską a Stanami Zjednoczonymi istniała i istnieje. Tajnych więzień CIA w Polsce nie było. Nic więcej nie mam do dodania - powiedział były prezydent w rozmowie z polskimi dziennikarzami akredytowanymi na Ukrainie.
Kwaśniewski odniósł się w ten sposób do publikacji gazety "Rzeczpospolita", która wraz z TVP Info dotarła do dokumentów podważających stanowisko polskich władz w sprawie tajnych więzień CIA na terytorium naszego kraju.
W "Rzeczpospolitej" czytamy: "Informacje o więzieniach CIA w Polsce nie są prawdziwe - zapewniały kolejne polskie rządy od 2005 r., kiedy po raz pierwszy zachodnia prasa napisała o tajnych lądowaniach amerykańskich samolotów na Mazurach". Zdaniem dziennika, rządzący wówczas gabinet Leszka Millera nie tylko wiedział o tych lotach, ale i kamuflował tę operację.
- Przecież wielokrotnie było potwierdzone, że te samoloty lądowały. To jest element współpracy wywiadowczej, która miała miejsce i ma miejsce. Jak chcecie walczyć z terroryzmem, nie podejmując współpracy wywiadowczej z krajami, które potrafią to robić? To są odgrzewane cały czas tematy i już. Więzień tajnych CIA w Polsce nie było - powiedział w środę Kwaśniewski.
Zdaniem byłego prezydenta publikacje na ten temat wyrządzają szkodę państwu.
- Jeśli każdego dnia słyszymy o porwaniach statków u wybrzeży Somalii, jeśli w Pakistanie ginie polski inżynier, a USA są jedynym krajem, który potrafi z tym sobie poradzić, to w czym tkwi problem? - pytał.
Kwaśniewski przyjechał do Kijowa na zaproszenie klubu dyplomatycznego prowadzonego przez fundację "Open Ukraine" byłego ministra spraw zagranicznych Ukrainy, a obecnie kandydata na prezydenta Arsenija Jaceniuka.
Były prezydent Polski wygłosił odczyt na temat wpływu wewnętrznych procesów polityczno-gospodarczych na strategiczne perspektywy Ukrainy.
W dyskusji wzięli udział m.in. byli ukraińscy prezydenci Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma, byli szefowie ukraińskiej dyplomacji oraz znani eksperci.
|
|
15 kwiecień 2009
|
|
PAP
|
|
|
|
Prawo własności
lipiec 18, 2003
prof. Adam Biela
|
Były naciski, by zatuszować zbrodnię Katyńską
sierpień 7, 2004
|
"Motyw zysku na polu bitwy w kolebce cywilizacji"
listopad 28, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Seks dobry na wszystko
sierpień 21, 2007
Krystyna Boińska
|
CI, KTÓRZY ZDRADZILI POLSKĘ !
czerwiec 26, 2008
|
Przerywnik o łosiach
październik 22, 2004
Polska Zbrojna - Dyskusja
|
Oskarżeni i oskarżeni
maj 10, 2005
Adam Zieliński
|
Media wybiórcze, czyli ickowe szukania
listopad 30, 2005
Marek Olżyński
|
Dzielenie korkowego
listopad 9, 2005
www.krakow.pl
|
Dla kogo jest prawo?
kwiecień 16, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Bankrucja Największym Zagrożeniem USA
styczeń 25, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Krew ich spada na nas i na syny nasze"
wrzesień 17, 2004
|
EURO 2012, czyli USTĘP, A SPRAWA POLSKA
maj 30, 2008
Marek Jastrząb
|
Green Day: petycja przeciw wojnie w Iraku
grudzień 1, 2002
|
12.04 Przeciw wojnie! Przeciw okupacji!
kwiecień 12, 2003
|
Czy to jeszcze lewica?
listopad 29, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
Boże chroń nas przed ekonomistami
styczeń 28, 2003
Artur Łoboda
|
Za mordę niepokornych
styczeń 14, 2008
interia.pl
|
Firma 'Świte?ja' czy 'Świte?ia'?
październik 2, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Zapytajmy prościej o Unię
luty 13, 2003
Ewa Kluczkowska http://www.rzeczpospolita.pl/
|
|
|