|
Po Bush’u, nadal prezydent ponad prawem?
|
|
Wyłania się pytanie czy po Bush’u, prezydent Obama będzie nadal ponad prawem? Na Internecie Amerykanie pytają czy żyjemy pod władzą prawa czy pod władzą prezydenta? Dyskutuje te problemy specjalista od prawa cywilnego i konstytucji USA, Glenn Greenwald, autor książki „Great American Hypocrites” („Wielcy Amerykańscy Hipokryci”).
Glenn Greenwald przedstawił na programie telewizyjnym prowadzonym przez Bill’a Moyers’a swoje poglądy w jaki sposób prezydent Obama powinien bronić konstytucji amerykańskiej przed spaczeniom wprowadzonym przez prezydenta Bush’a, który działał według radykalnej ideologii neo-konserwatyzmu. Ideologia ta była stworzona przez trockistów nowojorskich, nawróconych na radykalny syjonizm w czasie upadku komunizmu. William Kristol był głównym twórcą tej ideologii, która postawiła na miejsce programu Trockiego „wojny permanentnej o komunizm,” również wojnę permanentną ale tym razem o neokonserwatywną wersję „demokracji fasadowej” rządzonej zakulisowo na rzecz dominowania nad światem przez radykalnych syjonistów i hegemonii Izraela od Nilu do Eufratu.
Glen Greenwald uważa ze prezydent Obama powinien zdecydowanie odrzucić podstawowe teorie neokonserwatystów-syjonistów, na podstawie których, rząd Bush’a łamał konstytucję USA i szerzył bezprawie. Po pierwsze prezydent Obama powinien jasno stwierdzić, że nie uważa siebie, jako prezydenta ponad prawem oraz że będzie lojalnie przestrzegał wizji ustroju USA przekazanej przez twórców konstytucji amerykańskiej. Powinien on jasno stwierdzić, że jako prezydent tak jak każdy obywatel ma działać według istniejących praw, jak również nowych praw wprowadzanych przez władzę ustawodawczą, czyli kongres w Waszyngtonie.
Prezydent Bush nadużywał swej władzy, kiedy przed podpisaniem przez niego nowych ustaw wpisywał swoje zastrzeżenia i interpretacje, które zmieniały treść i intencje podpisywanych przez niego ustaw jako „prezydenckie stwierdzenia.” Bush rozbudował tym władzę prezydenta na wielką skalę i czynił to za pomocą tak zwanych „przywilejów władzy wykonawczej,” oraz jego interpretacji tortur, gwałcącej prawo międzynarodowe, ograniczał dostęp obywateli do informacji oraz bardzo szeroko stosował klasyfikację dokumentów jako „ściśle tajne.” Bush ograniczał prawa obywatelskie pod pozorem stanu wojennego, uzasadnionego fikcją uniwersalnej „wojny przeciwko terrorowi” tak jak gdyby terror był stroną walczącą a nie taktyką. Bush nakazywał gwałcić konwencje genewskie za pomocą orzeczeń nielegalnych tajnych rozpraw sądowych.
Metody stosowane przez rząd Bush’a przez osiem lat wywołały oburzenie obywateli i klęskę partii Republikańskiej w wyborach, w których hasłem prezydenta Obamy było słowo „zmiany.” Szczególnie oburzające było stosowanie eksportu aresztowanych do więzień zagranicznych gdzie agenci CIA stosujący tortury byli poza zasięgiem praw amerykańskich, według których stosowanie tortur karane jest więzieniem. Dlatego korzystając z kolaboracji uległych wobec USA rządów państw obcych, Amerykanie stosowali tortury według rozkazów rządu Bush’a, ale zawsze starali się o szczegółowe instrukcje z Waszyngtonu, tak żeby nie być odpowiedzialnym, za decyzje łamania prawa międzynarodowego w czasie przesłuchań i stosowania tortur.
Raport Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wyszczególnia zbrodnie popełniane na rozkaz rządu Bush’a. Obecnie szerzy się krytyka dotycząca „ciągłości” nielegalnej polityki Bush wśród urzędników wyznaczanych przez prezydenta Obamę, zwłaszcza przez Pentagon, CIA i tak zwany urząd „Homeland security.” Tego rodzaju „ciągłość” byłaby sprzeniewierzeniem obietnic wyborczych głoszonych przez Obamę w ostatnich wyborach.
Ustawa „Patriot Act” jest podstawą gwałcenia praw obywatelskich w USA. Dlatego Glen Greenwald zatytułował swoją pierwszą krytyczną książkę-bestsellera „How Would A Patriot Act?” czyli „Jak Prawdziwy Patriota Powinien Postępować.” Po czym opublikował książkę „Tragiczna Spuścizna” oraz następną, wymienioną powyżej: „Wielcy Amerykańscy Hipokryci.”
WWW.pogonowski.com
|
|
9 kwiecień 2009
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
"Klucze Wład-ctwa", lub "Pierścienie Wład-ctwa"
- czyli o sposobach wytwarzania Miazgi
czerwiec 17, 2006
Robert "RODMAN" Łapiński
|
Poslowie platformy Tuska
październik 3, 2007
.
|
Zamach Kaczyńskiego na ... lustracje
styczeń 23, 2006
http://www.raportnowaka.pl/
|
Czy Traktat UE jest zdradą Polski?
kwiecień 23, 2003
Sharim
|
30 milionów durniów?
grudzień 15, 2002
Artur Łoboda
|
POECI, ANIOŁY, DOBROĆ
listopad 19, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
|
Israel Shamir - Yidishe Medina.
(Żydowska ucieczka do Medyny)
marzec 3, 2003
|
Pamięć Narodu
kwiecień 19, 2003
przesłała Elżbieta
|
Aleksij II proponuje papieżowi podjęcie "braterskich kontaktów"
grudzień 23, 2002
PAP / AFP
|
Krytyczna Rola Polski w 1939 roku
wrzesień 1, 2004
|
Szef rady programowej PO
styczeń 25, 2004
|
Dotychczasowy Koszt Napadu USA Na Irak: Trzy Tysiące Miliardów Dolarów
marzec 2, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Prawdziwi demokraci głosują tylko przeciw Okrągłemu Stołowi...
marzec 31, 2005
uczciwy demokrata
|
Kalisz zawiadomi prokuraturę o przecieku ws. ordynatora
luty 24, 2007
|
Amerykańska próba zastraszenia i izolacji Ukrainy
styczeń 11, 2003
Piotr Mączyński
|
...to był bardzo zły rok dla Polski
październik 31, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
|
Traktat o Unii, czyli jak oszukać potwora...
maj 11, 2005
Diachi Corvus alias D.J.W.L.
|
"PCHŁA I RABIN" - Adam Mickiewicz
październik 29, 2008
Adam Mickiewicz
|
Procedures - sequel of 'Medallions'
wrzesień 12, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Rosja i Chiny popierają Iran
czerwiec 14, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|