W duchu Deklaracji Sztokholmskiej, która stanowi: „Ponieważ ludzkość wciąż nosi piętno …antysemityzmu i ksenofobii, społeczność międzynarodowa dzieli uroczystą odpowiedzialność za walkę z tymi plagami”, komisja ds. antysemityzmu i negowania Holokaustu zwołała plenarne posiedzenie IHRA w Budapeszcie w 2015 r. w celu przyjęcia następującej roboczej definicji antysemityzmu.
26 maja 2016 r. plenarne posiedzenie w Bukareszcie podjęło decyzję o:
Przyjąć następującą, niewiążącą prawnie, roboczą definicję antysemityzmu:
„Antysemityzm to pewna percepcja Żydów, która może być wyrażona jako nienawiść do Żydów.
Retoryczne i fizyczne przejawy antysemityzmu są skierowane przeciwko osobom żydowskim lub nieżydowskim i/lub ich własności, przeciwko instytucjom społeczności żydowskiej i obiektom religijnym”.
Aby ułatwić pracę IHRA, poniższe przykłady mogą posłużyć jako ilustracja:
Manifestacje mogą obejmować atakowanie państwa Izrael, postrzeganego jako zbiorowość żydowska.
Jednak krytyka Izraela podobna do tej kierowanej pod adresem jakiegokolwiek innego kraju nie może być uznana za antysemicką.
Antysemityzm często oskarża Żydów o spiskowanie w celu wyrządzenia krzywdy ludzkości i jest często używany do obwiniania Żydów za „dlaczego sprawy idą źle”.
Wyraża się w mowie, piśmie, formach wizualnych i działaniu, a także wykorzystuje złowrogie stereotypy i negatywne cechy charakteru.
Współczesne przykłady antysemityzmu w życiu publicznym, mediach, szkołach, miejscu pracy i sferze religijnej, biorąc pod uwagę ogólny kontekst, mogą obejmować, ale nie ograniczają się do:
Nawoływanie do, pomagania lub usprawiedliwianie zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznego poglądu na religię.
Wysuwanie kłamliwych, nieludzkich, demonizujących lub stereotypowych oskarżeń na temat Żydów jako takich lub władzy Żydów jako zbiorowości — takich jak, zwłaszcza, ale nie wyłącznie, mit o światowym spisku żydowskim lub o Żydach kontrolujących media, gospodarkę, rząd lub inne instytucje społeczne.
Oskarżanie Żydów jako narodu o odpowiedzialność za rzeczywiste lub wyimaginowane czyny zabronione popełnione przez pojedynczą osobę lub grupę Żydów, a nawet za czyny popełnione przez nie-Żydów.
Zaprzeczanie faktom, zakresowi, mechanizmom (np. komorom gazowym) lub celowości ludobójstwa narodu żydowskiego dokonanego przez nazistowskie Niemcy oraz ich zwolenników i wspólników w czasie II wojny światowej (Holocaust).
Oskarżanie Żydów jako narodu, lub Izraela jako państwa, o wymyślenie lub wyolbrzymianie Holokaustu.
Oskarżanie obywateli żydowskich o większą lojalność wobec Izraela lub rzekomych priorytetów Żydów na całym świecie niż wobec interesów ich własnych narodów.
Odmawianie Żydom prawa do samostanowienia, np. poprzez twierdzenie, że istnienie państwa Izrael jest działaniem rasistowskim.
Stosowanie podwójnych standardów poprzez wymaganie od niego zachowania, którego nie oczekuje się ani nie żąda od żadnego innego demokratycznego państwa.
Wykorzystywanie symboli i obrazów kojarzonych z klasycznym antysemityzmem (np. twierdzenia, że Żydzi zabili Jezusa lub oszczerstwa rytualne) w celu scharakteryzowania Izraela lub Izraelczyków.
Porównywanie współczesnej polityki Izraela do polityki nazistowskiej.
Obciążenie Żydów zbiorową odpowiedzialnością za działania państwa Izrael.
Akty antysemickie są przestępstwem, gdy tak definiuje je prawo (na przykład negowanie Holokaustu lub rozpowszechnianie materiałów antysemickich w niektórych krajach).
Akty przestępcze są antysemickie, gdy cele ataków, niezależnie od tego, czy są to ludzie, czy mienie (np. budynki, szkoły, miejsca kultu religijnego i cmentarze), są wybierane ze względu na to, że są żydowskie lub są postrzegane jako żydowskie lub związane z Żydami.
Dyskryminacja na tle antysemickim polega na pozbawianiu Żydów możliwości lub usług dostępnych dla innych.
W wielu krajach jest ona nielegalna.
IHRA
International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) jest organizacją międzyrządową zrzeszającą 35 krajów członkowskich i 9 krajów obserwatorów. Założona w 1998 r. przez byłego premiera Szwecji Görana Perssona, zajmujemy się kwestiami związanymi z Holokaustem i ludobójstwem Romów.
Źródło:
https://holocaustremembrance.com/resources/working-definition-antisemitism