ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Pandemia spekulantów 
29 październik 2021     
Mam Zaszczyt... 
7 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Ja Was nie chcę budzić... 
14 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Kto zostanie oskarżony za szkodliwe szczepionki na Covid-19?  
24 luty 2024      Patricia Harrity
Judzenie od początku świata 
29 kwiecień 2026      Artur Łoboda
Trzy uwagi na bieżąco 
25 listopad 2016     
"Człowiek ze złota" to tak naprawdę "człowiek z rynsztoku" 
16 wrzesień 2012      Artur Łoboda
Po co szczują na Chasydów? 
28 kwiecień 2021      Artur Łoboda
Przypominam swoją propozycję w sprawie rozszerzenia formuły JOW 
29 maj 2015      Artur Łoboda
Kundel szczeka - jak długo będzie? 
9 czerwiec 2013      Artur Łoboda
To nie własna wina skłania Niemcy do wspierania ludobójstwa, ale ich chęć przeniesienia winy za Holokaust na Palestyńczyków 
22 kwiecień 2024     
Gdy rozum Polaków śpi 
12 kwiecień 2010      Artur Łoboda
Jaką grę prowadzą wobec Polaków politycy?  
22 listopad 2012      Artur Łoboda
Odwrotna strona medalu wojny w Afganistanie 
28 grudzień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Jaka partia - taki wzorzec moralny 
13 październik 2021     
Korupcja uwłaszczona przez Platformę Obywatelską 
7 grudzień 2015      Artur Łoboda
Pewnego dnia o świcie...  
11 czerwiec 2020      Artur Łoboda
Edukację należy zacząć od nowa 
31 październik 2022      Artur Łoboda
Senat zatwierdza szeroko zakrojone sankcje wobec Iranu. Izrael i USA odbywają największe (utajnione) manewry w historii 
31 październik 2009      Rebel
Na piętach Austrii i Niemiec blokujących nieszczepionych przywódca UE wzywa do wyrzucenia kodeksu norymberskiego na rzecz przymusowego szczepienia wszystkich dysydentów 
8 grudzień 2021      Julian Conradson

 
 

Scysja Radosława Sikorskiego z prezydentem Ukrainy. "Polacy byli zaskoczeni stylem Zełenskiego"

W piątek w Kijowie spotkali się Radosław Sikorski, szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W spotkaniu uczestniczyli także ich doradcy. Jak wynika z relacji uczestników rozmowy, atmosfera pomiędzy Zełenskim a Sikorskim była niezwykle napięta, można wręcz mówić o scysji. Według źródeł Onetu, Polacy wydawali się co najmniej zaskoczeni stylem, w jaki Zełenski próbował potraktować szefa polskiego MSZ.

 
Ton rozmowie od samego początku nadał prezydent Zełenski, który w litanii pretensji zarzucił Warszawie m.in. to, że nie wspiera Ukrainy w rozmowach akcesyjnych do Unii Europejskiej. Ukraina, dodajmy, chce je skończyć do przyszłego roku. Radosław Sikorski stwierdził, że Polsce rozmowy te zajęły 10 lat i termin proponowany przez Kijów jest nierealny.
 
Pretensje Wołodymyra Zełenskiego niestety na tym się nie skończyły. Dalej było tylko ostrzej.
 
 
 
Według prezydenta Ukrainy Polska powinna przekazać Ukrainie więcej sprzętu wojskowego, ale nie chce tego zrobić. Zdaniem Zełenskiego Warszawa powinna również podjąć decyzję o zestrzeliwaniu przez polską obronę przeciwlotniczą rosyjskich rakiet i dronów, gdy te znajdują się jeszcze w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
 
Szef polskiej dyplomacji tłumaczył, że Polska nie podejmie decyzji o używaniu systemów obrony przeciwlotniczej samodzielnie, bez koordynacji z NATO.
 
 
Jeśli chodzi o sprzęt, to Sikorski miał odpowiedzieć Zełenskiemu, że Warszawa jest w zasadzie gotowa przekazać Ukrainie pozostałe jeszcze na naszym wyposażeniu myśliwce MiG-29 , ale uczyni to tylko, jeśli nasi sojusznicy z NATO zdecydują się przesunąć na nasze terytorium swoje samoloty, tak, by uzupełniły one wyrwę po MiG-ach.
 
 
Argumenty te Zełenskiego nie przekonały. Fakt, iż Polska jako pierwsza podarowała Kijowowi myśliwce bojowe oraz przekazała Ukrainie więcej czołgów niż łącznie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja, Hiszpania, Czechy, Słowacja oraz Bułgaria nie wydaje się pamiętany przez stronę ukraińską.
 

Można mówić wręcz o scysji między Zełenskim i Sikorskim

 
Punktem spornym podczas rozmów była też kwestia Wołynia. Prezydent Ukrainy stwierdził, że Polska zajmuje się nią wyłącznie z powodu polityki wewnętrznej i nie powinna do tej sprawy wracać. Sikorski odparł, że to Ukraina powinna potraktować ekshumacje i pochówki jako chrześcijański gest, jednak nie przekonało to Wołodymyra Zełenskiego.
 
Według relacji uzyskanych przez Onet od uczestników rozmowy, atmosfera była w pewnym momencie na tyle zła, że można mówić wręcz o scysji. Co istotne, delegacja litewska nie próbowała wesprzeć polskiego ministra.
 
Strona ukraińska w rozmowie z Onetem usiłowała przedstawiać przebieg rozmowy tak, by winnym napiętej atmosfery uczynić Radosława Sikorskiego. Rzecz w tym, że nawet według tej relacji Sikorski nie zachowywał się w sposób niedyplomatyczny. Jego wina miała polegać na tym, że nie przyjął oczekiwań strony ukraińskiej bezwarunkowo.
 
 

Uczestnicy spotkania byli zaskoczeni stylem Zełenskiego

 
Przebieg spotkania szefa polskiej dyplomacji z prezydentem Ukrainy wskazuje na to, że relacje Warszawy z Kijowem niestety znajdują się w kryzysie.
 
Polscy uczestnicy wydawali się co najmniej zaskoczeni stylem, w którym prezydent Zełenski toczył rozmowę. Przyczyna jest tymczasem wbrew pozorom dość prosta. Ukraina, jak wynika z bardzo licznych rozmów Onetu przeprowadzonych w Kijowie podczas międzynarodowej konferencji Yalta European Strategy, jest przekonana, że Polska jest do tego stopnia zagrożona przez Rosję, że pomagając Ukrainie, w istocie jedynie pomaga sobie samej.
 
Miałoby z tego wynikać, że Ukraina nie ma w przekonaniu swoich elit żadnego powodu do jakiejkolwiek wdzięczności wobec Polski.
 

Co się działo w kuluarach

 
Radosław Sikorski miał próbować wytłumaczyć prezydentowi Zełenskiemu, że Polska jako członek NATO jest jednak w innej sytuacji.
 
Problem w tym, że liczni polscy politycy oraz eksperci nawet nie próbują tego tłumaczyć ukraińskim politykom. W mojej opinii ponoszą tym samym w istocie większą odpowiedzialność za obecne, z każdym dniem coraz gorsze relacje z Ukrainą niż środowiska antyukraińskie, które myliły i mylą pamięć o Wołyniu z niechęcią wobec Ukrainy.
 
Przy okazji zaś rujnują szanse polskiej dyplomacji na partnerskie ułożenie relacji z Ukrainą.
 
Przejawem takiej postawy były reakcje na informacje o scysji Sikorskiego i Zełenskiego wśród innych polskich uczestników kijowskiej konferencji, którzy to próbowali mnie przekonać, by nie publikować tekstu o przebiegu spotkania.
 
Ich zdaniem o napięciach polsko-ukraińskich w ogóle nie należy publicznie dyskutować.
 
 
 
Źródło:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/scysja-sikorskiego-z-prezydentem-ukrainy-polacy-byli-zaskoczeni-stylem-zelenskiego/jpppe4v,79cfc278
16 wrzesień 2024

Witold Jurasz 

  

Komentarze

  

Archiwum

Dar Konstytucji 3Maja
maj 3, 2003
przesłała Elżbieta
Prezydent: Ofiara nie była daremna
lipiec 31, 2004
Do przyjaciół gówniarzy
marzec 19, 2007
S.I.W
Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła, ale czy zgodnie z prawdą?
kwiecień 16, 2003
Adam
Sępy na grobie Miłosza
sierpień 30, 2004
Taki jeden
marzec 10, 2007
PAP
Białoruska hucpa - redivivus?
czerwiec 26, 2007
Adam Śmiech
*Nowy Dzień* daje 5 milionów!
luty 26, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
To nawet nie jest śmieszne...
maj 3, 2007
¬ródło informacji: RMF
Hamas "Dziecko Izraela"
styczeń 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Is Poland America's donkey or could it become NATO's horse?
maj 12, 2003
przesłała Elżbieta
Niebezpieczne zadłużenie
luty 10, 2003
Artur Kowalski http://www.naszdziennik.pl/
Były kongresmen skazany na 8 lat za korupcję
lipiec 30, 2002
PAP
Tępienie przestępców - Gronkiewicz Walz
wrzesień 5, 2003
Bank żąda, Polska musi?
styczeń 17, 2003
Jan Czarski
Słowiańskie nostalgie i imperatyw globalizacji
grudzień 2, 2003
Marek Głogoczowski
Innowacje Holocaust Industry: Wypłacajcie odszkodowania dla... dzieci "ofiar Holokaustu"
maj 9, 2007
bibula.com
To już historia - "Apel Wawelski"
lipiec 3, 2005
zn
Czarny humor
czerwiec 6, 2003
zebrał i przesłał: bez podpisu
Farelka i paplanina - nazwiskowe związki
styczeń 4, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media