ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Sygnały 
19 luty 2016      Artur Łoboda
Dlaczego udaje się tuszowanie spraw przez rząd 
21 październik 2021     
Wielki reset, część 1: Czterej jeźdźcy apokalipsy 
9 styczeń 2024     
W kopaczowym móżdżku ... 
27 czerwiec 2016      Artur Łoboda
Atak Tuska na polską przedsiębiorczość. Nawrocki wspólnikiem!  
2 grudzień 2025     
Dlaczego tak wiele osób kwestionuje skuteczność szczepionek? 
9 listopad 2025     
Kto tu jest Narodem?  
21 sierpień 2015      Artur Łoboda
Samospalenie Aarona Bushnella 
1 marzec 2026     
W erotyce zasnął... 
16 kwiecień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Prawdziwi wrogowie rozumu 
3 styczeń 2013      Artur Łoboda
Quasibanderowiec Tusk 
10 czerwiec 2026      Artur Łoboda
Szacunek dla czytelnika 
23 sierpień 2017     
Globaliści wzywają do położenia kresu prywatnej własności wszystkich samochodów osobowych i ciężarowych 
12 lipiec 2023     
Sądowe rozstrzygnięcie: wirus odry nie istnieje!  
3 styczeń 2021      LiberumVeto
Zapomniane znaczenie słowa 
22 sierpień 2018     
Polak świętuje/ Kapuś kapuje :)  
26 grudzień 2023      Artur Łoboda
O logice myślenia i pewnym fałszywcu 
20 sierpień 2016      Artur Łoboda
Kłamca Zdrojewski przegrał sprawę z Rybczyńskim  
23 październik 2014      www.gazetawroclawska.pl
Gwóźdź do trumny PiS 
29 październik 2020     
Historia zatoczyła koło 
15 maj 2015      Artur Łoboda

 
 

Jak Platformie Obywatelskiej udało się zrobić fontannę ścieków na Placu Trzech Krzyży w centrum Warszawy.

Jak Platformie Obywatelskiej udało się zrobić fontannę ścieków
na Placu Trzech Krzyży w centrum Warszawy.

Na wstępie informuję:
Mieszkam w Warszawie od kilkudziesięciu lat. W dodatku tu skończyłam studia z inżynierii sanitarnej i wodnej. Całe życie utrzymywałam się z wyuczonego zawodu. Wprawdzie nie zajmowałam się zawodowo warszawskimi sieciami kanalizacyjnymi, ale to co wiem w tej materii jest wystarczające, żeby obciążyć władze Warszawy odpowiedzialnością. Ci, którzy zajmują się warszawską kanalizacją nie mogą napisać tego, co poniżej, bo wylecieliby z roboty natychmiast.

Fakty są takie: warszawską kanalizację ogólnospławną (ścieki sanitarne i deszczowe są wprowadzane do wspólnej kanalizacji) wybudowano w czasach zaboru rosyjskiego, kiedy prezydentem był Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał.
Z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sokrat_Starynkiewicz
1 grudnia 1875[1] na wniosek swego dawnego zwierzchnika generała-gubernatora warszawskiego Pawła Kotzebue został powołany na stanowisko prezydenta Warszawy (właśc. na stanowisko „pełniącego obowiązki prezydenta”, ten tytuł nie został zmieniony do końca jego urzędowania w 1892)[8].
Największą zasługą Starynkiewicza było zbudowanie miejskiego systemu wodno-kanalizacyjnego ze Stacją Filtrów na Koszykach, dokąd doprowadzono wodę czerpaną z Wisły ze Stacji Pomp Rzecznych na Czerniakowie.
Oto kilka tekstów znalezionych ad hoc do zobrazowania problemu:
1. Jak sprawy usuwania ścieków miały się w 1875 roku można poczytać tu: https://www.woda.edu.pl/artykuly/z_historii_kanalizacji_warszawskiej/
2. Tu można znaleźć mapę z 1879 roku, która była częścią projektu Lindleya http://buwlog.uw.edu.pl/kanalizacja-warszawy
3. Tu zaś można poczytać o planach, ale bez planów. https://pbc.gda.pl/Content/61528/Plan_Warszawy_Lindleya_1883_1915__.pdf
4. Tu zaś jest najważniejsza część obliczeniowa na str. 23-24 kanalizacji deszczowej: http://rcin.org.pl/Content/37591/WA51_23168_PTG1014-r1879_Wodociagi-i-kanaliza.pdf
Z poz 2 i 4 wynika przyjęta wielkość (tzn pole przekroju, czyli przepustowość) kanałów ściekowych. Dotyczy to obszaru zaznaczonego na mapie.
Nietrudno zauważyć, że współczesna Warszawa znacznie przekroczyła ówczesne granice. Kamienice wówczas budowane miały co najwyżej 4 piętra, bo nie było jeszcze wind, w dodatku to cegła była głównym materiałem budowlanym. Windy i konstrukcje żelbetowe pojawiły się na początku XX w, a z nimi wyższe budynki (np. zachowane na ul. Noakowskiego, Koszykowej, Lwowskiej, pl. Zbawiciela).

Ale mamy rok 2020. I nagle dopiero w tym roku na pl. Trzech Krzyży pojawił się po ulewie wysoki na ok.1m gejzer fekaliów.
Kiedy to zobaczyłam przeżyłam szok. Jak to? Przecież w okolicach nie ma żadnych wzniesień, w dodatku cała woda z placu może spokojnie spływać ze skarpy ul. Książęcą.
Skąd się więc wziął ściekowy gejzer? Sprawa jest bardzo prosta, odpowiedź widać w najnowszej panoramie centrum Warszawy.
Jakiś geniuś urbanistyczny wymyślił (a Platforma Obywatelska tę durnotę wciąż realizuje) zabudowanie centrum Warszawy budynkami wysokimi i wysokościowymi.
Do niedawna w tym rejonie wysoki był PKiN, hotel Forum, i punktowce na ścianie wschodniej. Teraz PKiN znikł zupełnie w gąszczu biurowców dużo wyższych niż pałac.
Tu ciekawa informacja: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najwyższych_budynków_w_Warszawie
W Warszawie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 m wysokości i około 55 (od 70 m do 350 m) w różnych etapach realizacji. Są to głównie wieżowce oraz, w mniejszym stopniu, świątynie. Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce (znajduje się tu 8 najwyższych wysokościowców kraju), a także do najwyższych w Europie.
A tu https://www.bryla.pl/wiezowce-w-warszawie
Warszawa należy do europejskiej czołówki miast z największą ilością wieżowców. Drapacze chmur w Warszawie rosną jak grzyby po deszczu - 23 wieżowce w Warszawie przekraczają 100 m wysokości, a 9 ma ponad 150 m. Najwyższym budynkiem jest wciąż Pałac Kultury i Nauki.
Historyczne wieżowce w Warszawie: Pierwszym wieżowcem była 12-piętrowa PAST-a (1906–1908). Drapaczem chmur z prawdziwego zdarzenia był wybudowany w 1934 roku Prudential. Miał 17 pięter.
Nowe wieżowce w Warszawie: najwięcej wieżowców znajdziemy w okolicach ronda Daszyńskiego i w centrum miasta. Najciekawsze drapacze chmur to Warsaw Spire, Warsaw Trade Tower, Q22, Złota 44, Rondo 1 i Cosmopolitan. Trwa budowa Varso - będzie to najwyższy wieżowiec w Warszawie (310 m).
Tu zestawienie najwyższych, z tym najnowszym: https://www.urbanity.pl/wiezowce/warszawa
Verso Place 55 kondygnacji 310 metrów
Pałac Kultury i Nauki (PKiN) 43 kondygnacje 237 metrów

Co to ma wspólnego z gów...ym gejzerem PO na pl. Trzech Krzyży?
To proste. Z każdego z tych budynków woda deszczowa jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji. Przy takich ulewach jakie ostatnio mamy, piony deszczowe wypełniają się wodą w 100% (normalnie woda spływa jakby przyklejona do wewnętrznej ścianki, w środku rury wciąż jest powietrze). Jeśli rury deszczowe się wypełnią, mamy do czynienia ze słupem wody np. 310 m, co daje nadciśnienie 31 at! (Woda w sieciach tranzytowych ma nie więcej niż 16 at, a na przyłączach ok. 4 - 6 at)
Gdyby to był jeden taki budynek, nie było by sprawy, bo kanalizacja zaprojektowana przez Lindleya dawała sobie radę do tej pory.

Niestety ilość budynków wysokich znacznie przekroczyła założenia projektowe Lindleya i jego polskich współpracowników. Powierzchnia, która była do niedawna „biologicznie czynna”, tzn woda po prostu wsiąkała w grunt, „podniosła się” kilkaset metrów do góry, a jej odwodnienie zostało włączone BEZPOŚREDNIO DO ISTNIEJĄCEJ KANALIZACJI sprzed ponad 100 lat.
Istniejąca kanalizacja nie jest w stanie odebrać takich ilości ścieków! Ciekawe, czy ktoś w MPWiK przeliczał przepustowość miejskiej kanalizacji w związku z planowanymi wieżowcami? Podejrzewam, że awaria kolektora do Czajki, może mieć związek z przepełnieniem kanalizacji.
Zamiast obliczeń i sprawdzenia przepustowości rur oraz zaplanowania nowej kanalizacji deszczowej, słyszymy w TV, że urząd miasta stołecznego zatrudnił niemiecką firmę do monitorowania kanalizacji!!!! Oni nawet tak prostej rzeczy jak policzenie kanalizacji nie potrafią sami zrobić w MPWiK????? A w 1883 roku ich poprzednicy potrafili, bez komputerów!
Przecież tam są specjaliści od sprawdzania projektów, planowania, inwestycji! Mają oryginalną dokumentację z czasów Starynkiewicza. Sama taką widziałam (wykreśloną tuszem na grubych kartonach, opisaną pięknie cyrylicą) w czasach kiedy projektanci mogli jeszcze korzystać z archiwum MPWiK.

Muszę wspomnieć dlaczego urzędnicy PO tak chętnie, niejako w standardzie, zatrudniają niemieckie a nie polskie firmy.
To też proste.
Niemieckie firmy maja prawo, albo może i strategiczny obowiązek, opłacania łapówkami współpracowników – czytaj pachołków – poza obszarem Niemiec. Słyszałam gdzieś o znacznym procencie od kontraktu. Więc w ynteresie każdego członka PO jest podpisanie jak najdroższego kontraktu z niemiecką firmą! Polskie firmy takich luksusów nie mogą zapewnić urzędnikom Platformy. W dodatku niemieckie firmy są poza jurysdykcją polskich sądów – wyjeżdżają i z głowy! Kto ma pieniądze, żeby ich łapać w Niemczech?

Więc niech się wyborcy PO nie dziwią, że np. polskie autostrady, to jeden wielki przewał, że to najdroższe autostrady w Europie, a polscy podwykonawcy pozostali bankrutami.
Czy ktoś pamięta jeszcze jaka to Platforma była Obywatelska, antypartyjna, nie brała dotacji budżetowych? No!
To teraz musi odpłacać swoim ówczesnym sponsorom....
I chyba nie znajdzie środków, żeby odkazić Warszawę, żeby nie była jak w 1875 roku.

Alina 11.07.2020



11 lipiec 2020

Alina 

  

Komentarze

  

Archiwum

Wypowied? Kołodki w sejmie
grudzień 20, 2002
Artur Łoboda / PAP
"Łagodny język propagandy"
kwiecień 13, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Niemiecki egoizm służy europejskiej solidarności
listopad 12, 2006
Aleksander Dugin
Oszustwa wyborcze w USA
maj 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Apel do wyborców
luty 21, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Oblicze mediów
SOBCZAK i SZPAK

grudzień 4, 2003
SOBCZAK i SZPAK
Czy po 12 latach mamy sprawiedliwy ład społeczny ? (znawca 2)
sierpień 18, 2002
PAP
KRYZYS GLOBALNY I ROSJA
styczeń 18, 2008
Michaił Chazin
Rumunia kolejnym krajem używającym izraelskiego systemu biometrycznego "do walki z terroryzmem"
sierpień 3, 2007
bibula
Kołodko ministrem finansów, Piwnik i Celiński odchodzą
lipiec 5, 2002
PAP
"Gdy rozum śpi budzą się potwory"
kwiecień 16, 2007
Dariusz Kosiur
Jaka ma być ta Prawica RP
czerwiec 4, 2007
Marek Olżyński
RMF FM - zawiadomienie o przestępstwie stacji
marzec 18, 2007
Zdzisław Raczkowski
Sowińska chce zabronić seksu 17-latkom
marzec 25, 2008
Artur Łoboda
Chirac skrytykował Polskę
luty 18, 2003
zaprasza.net
Szósta rocznica ataków rządu amerykańskiego na budynki World Trade Center 1, 2 i 7. Nowy Jork 11 września 2001
wrzesień 11, 2007
Dorota Szczepańska
Porada dla wielodzietnych biednych rodzin
październik 22, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Asesor powinien pomagać sędziemu, a nie wydawać wyroki - niekonstytucyjność asesury - czas na nowy model sprawiedliwego sądo
listopad 6, 2006
Zdzisław Raczkowski
Pl.jokes .. O tej niemożnosci ,wiecej.ciut..
grudzień 1, 2007
Znachor
Germanofobia społeczeństwa polskiego (1) AKTYWNA PROPAGANDA ANTYNIEMIECKA, NURT LUDOWY (proletariacki)
czerwiec 19, 2007
tłumacz
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media