ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Czy uda się odbić od dna? 
31 styczeń 2016      Artur Łoboda
Zmarł nagle  
8 kwiecień 2020     
Sędzio! Nie kradnij! Nie cudzołóż (z podsądnymi)…  
18 luty 2017      Janusz Sanocki
Młodzi oszukali samych siebie 
24 luty 2013      Artur Łoboda
Jak Ziobro to zrobi? 
14 lipiec 2016      Artur Łoboda
"Zmieleni" idą do przodu 
31 marzec 2013      Patryk Hałaczkiewicz
Na wesoło wkoło... 
6 lipiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Renta neokolonialna, czyli ile jeszcze Polak zapłaci 
21 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Polaków nie stać już nawet na opłacenie bieżących rachunków 
28 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Modlitwa o słońce  
24 luty 2020      Artur Łoboda
Włoski Sędzia anuluje karę za kwarantannę: lekcja dla prawnika ludowego 
11 sierpień 2020     
Czy Michał Szpak to reprezentant kobiet? 
7 marzec 2016      Artur Łoboda
Na piętach Austrii i Niemiec blokujących nieszczepionych przywódca UE wzywa do wyrzucenia kodeksu norymberskiego na rzecz przymusowego szczepienia wszystkich dysydentów 
8 grudzień 2021      Julian Conradson
Moje trzesienie ziemi 
27 luty 2010      Goska
Moszczenica 
7 listopad 2020     
Porażające świadectwo: Najlepsi naukowcy z przesłuchania szczepionkowego ujawniają, że zastrzyki zabijają więcej ludzi niż ratują 
8 październik 2021     
Phantom Virus: W poszukiwaniu Sars-CoV-2  
10 luty 2021     
Szambo teatralne pod mecenatem Glińskiego 
3 marzec 2017     
Zapętlona prowokacja 
23 maj 2014      Artur Łoboda
Formy dyskusji na tym Forum 
16 marzec 2012      Artur Łoboda

 
 

Fiasko blokady eksportu nafty z Iranu do Europy

Członkowie Unii Europejskiej blokujący import ropy naftowej z Iranu stali się pośmiewiskiem w Teheranie. Są przezywani „pudlami europejskimi” lub „szczeniakami europejskimi,” które poniosą ciężkie konsekwencje embarga. Po pierwsze rafinerie europejskie są przystosowane do nafty importowanej z Iranu, na którą to ropę naftową nie mają innego źródła tak, że Europejczycy będą zmuszeni kupować ropę irańską od pośredników po wyższej cenie po wygaśnięciu bieżących kontraktów.

Da przykładu takie państwa jak Hiszpania, Włochy a zwłaszcza Grecja znajdą się w ciężkim kryzysie nie mając innych źródeł na wysokiej jakości lekką ropę naftową z Iranu. Natomiast wnet odbędzie się sesja parlamentu w Teheranie, na której może zapaść decyzja natychmiastowego skasowania kontraktów z krajami, które zgodziły się na embargo eksportu z Iranu, ponieważ Chiny i inne państwa azjatyckie są gotowe kupić cały eksport ropy Iranu przeznaczony dla Europy i dodać go do istniejącego dawniej zakontraktowanego importu ropy naftowej z Iranu do tychże krajów.

W rezultacie zagrożone upadłością kraje południowej Europy będą musiały kupować ropę z Iranu od paskarzy po wyższej cenie. Będzie to ciężki cios dla Grecji, która korzystała ze specjalnych zniżek przy zakupach ropy z Iranu i tragedia grecka łatwo może stworzyć kaskadę upadłości obejmującą Portugalię, Włochy, Hiszpanię etc. dzięki ich udziałowi w karykaturalnej obronie monopolu nuklearnego Iraela na Bliskim Wschodzie. Zanosi się na symboliczną i karykaturalną powtórkę bitwy o Termopile między Grekami i Persami. Członek parlamentu w Teheranie Nasser Soudani powiedział, że „Europa będzie płonąć w ogniu szybów Iranu.”

Mimo nadziei zachodu, Arabia Saudyjska nie ma łatwo osiągalnych nadwyżek, ponieważ dzięki temu może utrzymywać wysokie ceny ropy naftowej żeby móc ugłaskać swoją ludność podnieconą „Wiosną Arabską.” Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Lawrow powiedział, że „Jednostronne sankcje są szkodliwe” a ministerstwo spraw zagranicznych Chin zakomunikowało opinię, że „stosowanie sankcji na ślepo przeciwko Iranowi nie daje pozytywnych rezultatów.”

Indie razem z Rosja i Chinami ignoruje sankcje przeciwko Iranowi i płacą własną walutą lub złotem za import ropy naftowej z Iranu. Natomiast z pewnością Południowa Korea i Japonia potrafią wkrótce uzyskać aprobatę USA na nie przestrzeganie sankcji przeciwko Iranowi. Jak to wcześniej pisałem w artykule o ucieczce od dolara w Eurazji i powolnym usuwaniu się banków azjatyckich od obrotów za pomocą dolara jako waluty rezerwowej. Zaistnienie takich tendencji
samo w sobie jest poważnym ciosem dla USA. Wymiany omijające dolara mają miejsce od roku 2007 roku. Rosja i Chiny dołączyły w 2010 roku, a Japona i Chiny w 2012 roku.
Tymczasem 27 stycznia 2012 Reuter donosi, że Niemcy napierają na Grecję, żeby oddała kontrolę nad swoim budżetem w ręce instytucji europejskich, jako jeden z warunków drugiej fali ratowania przed upadłością gospodarki greckiej za cenę oddania w obce ręce „władzę do decydowania o gospodarce Greckiej w chwili, kiedy decyzje rządu greckiego nie są aprobowane przez międzynarodowych wierzycieli.
W ten sposób suwerenność Grecji ma być na pewien okres zawieszona według planu niemieckiego. Ateny będą miały prawo do normalnego gospodarowania pieniędzmi państwowymi po uprzednim spłaceniu rat zaległych długów. W ten sposób jakoby Grecja nie może grozić wierzycielom nie płaceniem należności i musi zgodzić się na obcą kuratelę i ściąganie długów naprzód nim może wydawać własne dochody na swoje koszty administracji i porządku publicznego.
Tymczasem w imię obrony monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie Pentagon planuje produkcję nowych i potężniejszych bomb do zniszczenia podziemnych instalacji nuklearnych w Iranie według The Wall Street Journal z 28 września, 2012. Niektórzy komentatorzy tacy jak Fareed Zakaria twierdzą, że „pociąg wojny przeciwko Iranowi opuścił już ostatnią stację.” Natomiast prezydent Obama, który również grozi Iranowi wojną, ma obecnie szczęście ponieważ gospodarka USA poprawia się i dzięki temu ma on coraz lepsze szanse na drugą kadencję, mimo fiaska blokady eksportu nafty z Iranu do Europy.

www.pogonowski.com
28 styczeń 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Stabilne perspektywy wiarygodności polskich banków
grudzień 3, 2002
PAP
Machloja grubymi nićmi szyta
sierpień 10, 2002
Wstydliwi pałkarze z "Wyborczej"
styczeń 27, 2006
Czesław T. Niemczyński
GUS: Bezrobocie ludzi młodych
styczeń 30, 2006
Reformy bez głowy
grudzień 21, 2003
przesłała Elżbieta
plj WIEDZˇ CO CZYNIˇ.. CZY NIE WIEDZˇ..
listopad 2, 2007
H.ATEISTA
Prosba
sierpień 28, 2007
Colas Bregnon - Redaktor Nuda Veritas
Tak mi się napisało.
listopad 7, 2006
"Waldi"
Memorandum CIA w sprawie destabilizacji Wenezueli
grudzień 3, 2007
James Petras
Według Gronkiewicz-Waltz "program Kołodki to kontynuacja"
lipiec 16, 2002
PAP
Apel
październik 13, 2003
"Jakub Mariawicz"
Krystyna Sienkiewicz
marzec 12, 2005
Ewa Zaleska
Platforma programowa anarchosyndykalistów
grudzień 15, 2003
Adrian Dudkiewicz
Gdzie te niskie ceny?
sierpień 13, 2004
hhh
2009.02.13. Serwis wiadomości bez cenzury
luty 13, 2009
tłumacz
Apel do kandydatów na urząd Prezydenta RP
maj 10, 2005
Leszek Skonka
Jeszcze będziemy miło wspominać Busha :)
luty 9, 2008
marduk
Skansen z ludzkiego życia
grudzień 29, 2003
Dziennik Polski
Goebels Roku 2005
listopad 5, 2005
zaprasza.net
Web 2.0 - ?ródło informacji dla wywiadu
luty 8, 2008
heise online / interia.pl
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media