|
Ucieczka Od Dolara?
|
|
W świetle zamiarów ataku na Iran przez oś USA-Izrael można zaobserwować ucieczkę od dolara jako waluty rezerwowej. Już transakcje między Rosją i Iranem odbywają się za pomocą ich walut z pominięciem dolara, który do niedawna obowiązywał w takich transakcjach dotyczących paliwa i innych towarów. Ambasador Iranu w Moskwie Seyed Reza Sadżdżadi powiedział, że od dłuższego czasu transakcje takie już mają miejsce, ponieważ jakoby dolar stracił ekonomiczne podstawy, żeby być światową walutą rezerwową i stwierdził, że Moskwa podziela tą opinię.
W zeszłym tygodniu Indie pozwoliły centralnemu bankowi Iranu otworzyć rachunek handlowy w monecie hinduskiej „rupee” w dwu czołowych bankach hinduskich i tym samym zaprzestały transakcji dolarowych z Teheranem, które tradycyjnie były przeprowadzane w ramach Asian Clearing Union. Oficjalna delegacja z Indii odwiedziła Teheran żeby ustalić procedury w tej nowej sytuacji.
Roczne zakupy paliwa przez Indie w Iranie wynosiły dotąd około 14 miliardów
dolarów. Decyzja Indii obraża Waszyngton, który zabrania przyjaznym krajom dokonywania transakcji z centralnym bankiem Iranu w ramach sankcji karnych w obronie monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie, gdzie oś USA-Izrael przygotowuje się do wojny przeciwko Iranowi.
Zjednoczone Emiraty Arabskie i Qatar starają się zmniejszyć ich zależność od USA i nawiązać lepsze stosunki w regionie Azja-Pacyfik z powodu szerzących się opinii że USA powoli traci na sile. Tymczasem premier Chin, Wen Dżiabao, odwiedził Qartar gdzie podpisał umowę na wspólne inwestycje w przeróbkę ropy naftowej oraz wspólną budowę wielkiej rafinerii w Chinach oraz wspólne finansowanie
inwestycji w infrastrukturę w Qatarze. Również planowana jest wspólna z Chimani
eksploatacja gazu ziemnego przy jednoczesnych rozliczeniach w lokalnej walucie według ustalonego kursu z pominięciem dolara ”w imię obrony stabilizacji regionalnej,”
Podczas wizyty w Qartarze, Wen w czasie konferencji prasowej, wyraził niepokój z powodu sytuacji w Syrii i Iranie. Równocześnie wpływy Chin rosną w regionie Zatoki Perskiej, gdzie Chiny są partnerami strategicznymi Iranu oraz odrzucają oskarżenia o fanatyzm Iranu przeciwko Sunnitom. Chiny po prostu chcą kooperacji z całym regionem Zatoki Perskiej i podkreślają, że handel Chin z Iranem odbywa się zgodnie z prawem międzynarodowym.
Iran stanowi dla Chin duży rynek zbytu dla towarów przemysłu komputerowego. Chiny zbudowały kolejkę podziemną w Teheranie. Import paliwa z Iranu ma podstawowe znaczenie dla Chin i obecnie arabscy eksporterzy paliwa mają coraz więcej zaufania dla waluty chińskiej. Fakt ten przyczynia się do ucieczki od dolara jako światowej waluty rezerwowej.
www.Pogonowski.com
|
|
23 styczeń 2012
|
|
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|
|
Zabór żydowski południowego Libanu?
sierpień 4, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Dynamicznie o Krakowie
listopad 16, 2004
|
25 razy o Wałęsie (1)
sierpień 16, 2005
Artur Łoboda
|
.... i reszta
lipiec 29, 2003
Stanisław Michalkiewicz
|
Kosowo na zawsze serbskie!!!
luty 18, 2008
Redakcja portalu Jednodniówka Narodowa
|
Ustawa o Rzeczniku Pacjenta w Sejmowej Komisji Zdrowia
grudzień 7, 2006
Adam Sandauer
|
USA będą musiały (chciały) użyć w Iraku broni jądrowej
styczeń 31, 2003
PAP
|
Nawet Łobodziński nie pomógł
lipiec 31, 2008
Artur Łoboda
|
KONWENT ORGANIZACJI NARODU POLSKIEGO
październik 14, 2004
|
Yad Vashem za szybki ws. napisu w Jedwabnem
lipiec 14, 2002
PAP
|
Unijne dotacje
lipiec 17, 2003
Tomasz Cukiernik
|
U progu wojny
lipiec 13, 2006
Stanisław Michalkiewicz
|
Drugie dno przyznania Polsce i Ukrainie roli organizatorów ME
kwiecień 21, 2007
pnlp
|
Punk widzenia zależy od punktu siedzenia?
Odpowiedz Redaktora Niezależnego Wydawnictwa "AFERY PRAWA"
maj 17, 2005
Zdzisław Raczkowski
|
Na Zachodzie bez zmian
wrzesień 13, 2003
przesłała Elżbieta
|
Zieliński zganiony za "Pornoteleranek"
czerwiec 28, 2002
PAP
|
Zmierzch papierowych gazet?
marzec 17, 2009
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
USA chcą, by Polska pokryła część kosztów budowy tarczy
czerwiec 6, 2007
nadesłała Dorota
|
KODEKS PRAWDZIWEGO KIEROWCY
listopad 22, 2002
ia
|
Nowy Sekretarz ONZ- figurant amerykańskiej machiny terroru
styczeń 5, 2007
PNLP
|
|
|