ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Wolontariat - polujemy na jelenia 
28 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Nagła śmierć inż. Marka Zadrożniaka. Opracował szokujący raport o polskiej energetyce, przez co miał problemy z „jakimiś ludźmi”  
13 marzec 2021      nczas.com
Poezja dla mnie to drugie lustro 
18 kwiecień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Cyrki wokół sytuacji finansowej Grecji 
10 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Naród, który własną głupotę nazywa patriotyzmem (2) 
19 styczeń 2013      Artur Łoboda
Pisowski flirt z syjonistami 
18 maj 2019     
Ze smutkiem pochylam głowę 
22 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Laur niekompetencji czyli: jak to się robi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
17 styczeń 2013      Artur Łoboda
Dwa komentarze do tekstu "Grunwald/Tannenberg 1410" pióra (tzn. klawiatury) dr MG 
16 lipiec 2010      AQuatro oraz Gasienica
Jak w komunizmie  
19 sierpień 2017     
Przyczynek do opisu polskiej kultury 
17 luty 2016      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński SZUDROCZYĆ - część druga 
26 styczeń 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Poseł do PE chce wyjaśnień w sprawie grafenu w szczepionkach Covid i zadaje pytania 
19 luty 2022     
Pluton egzelucyjny. 
23 maj 2011      Bogusław
Polska patologia 
15 styczeń 2013      Artur Łoboda
„Kryzys koronowy” i wojna „superbogatych” z obywatelami Ziemi 
29 marzec 2021      Emanuel Pastreich
March 10, 1939 The day Stalin propositioned Hitler to share Poland between them 
22 luty 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
Nowoczesne maszyny nie dla idiotów!  
9 wrzesień 2020      Artur Łoboda
Co zawierają szczepionki na CV_19 | Del_Bigtree | Alex_Jones 
22 sierpień 2020     
Zawiadomienie do Prokuratury w sprawie przestępczej działalności Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzaty Omilanowskiej 
5 maj 2015      Artur Łoboda

 
 

Ping pong urzędników Ministerstwa Kultury i czegoś tam...

W odpowiedzi na moje zapytanie o podanie podstawy prawnej w realizacji Programów Ministra Kultuy i Dziedzictwa Narodowego otrzymałem po miesiącu następujacą odpowiedź:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskie zapytanie przesłane pocztą elektroniczną do sekretariatu Ministra Bogdana Zdrojewskiego pragnę uprzejmie poinformować, iż przyznawanie dotacji w ramach Programów MKiDN nie jest realizowane poprzez wydawanie decyzji administracyjnych, nie obowiązuje więc w tym wypadku dwuinstancyjny tryb odwoławczy.
Podstawy prawne udzielania danych dotacji celowych, mają swoje umocowanie w systemie obowiązujących źródeł prawa, to jest w 4 ustawach:
. ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.);
. ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.);
. ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526, z późn. zm.);
. ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.). ]

a także w odpowiednich rozporządzeniach:

. rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 1 września 2005 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, szczegółowego trybu składania wniosków o udzielenie dotacji oraz trybu przekazywania i rozliczania udzielonych dotacji (Dz. U. Nr 177, poz. 1474, z późn. zm.);
. rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 6 czerwca 2005 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz. U. Nr 112, poz. 940, z późn. zm.);
. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2005 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz. U. Nr 74, poz. 646, z późn. zm.);
. rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz. U. Nr 118, poz. 797).

Sposób udzielania dotacji regulują też rozwiązania systemowe dotyczące zasad wykonywania budżetu państwa ujęte w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.), które nie wskazują co do zasady na wydawanie decyzji rozumianych jako decyzje administracyjne, a na zawieranie umów o przyznaniu (udzieleniu) dotacji. Taką zasadę wprowadza art. 150 ustawy o finansach publicznych, stanowiący w zdaniu wstępnym, iż dysponent części budżetowej lub dysponent środków, o których mowa w art. 127 ust. 2, udzielając dotacji celowej, w tym jednostce sektora finansów publicznych, w przypadku gdy odrębne przepisy lub umowa międzynarodowa nie określają trybu i zasad udzielania lub rozliczania tej dotacji, zawiera umowę (...). Vide także art. 151 ustawy dot. zlecania zadań organizacji pozarządowej, oraz art. 126-132 ustawy definiujące rodzaje i zasady przeznaczania poszczególnych dotacji.

W załączeniu przesyłam składy zespołów eksperckich(lub sterujących) Programów MKiDN na rok 2011. Członkowie zespołów eksperckich powoływani są przez Ministra KiDN na podstawie rekomendacji instytucji zarządzających z grona specjalistów zajmujących się dziedziną będącą przedmiotem danego programu lub priorytetu. W wypadku zespołów sterujących członkami tych zespołów mogą być również urzędnicy MKiDN oraz pracownicy instytucji podległych MKiDN Pragnę uprzejmie zastrzec, iż przesłany wykaz obejmuje jedynie programy, których zostały zakończone procedury oceny. Zgodnie z przyjętymi procedurami składu pozostałych zespołów mogą być ujawnione dopiero po zakończeniu procedur związanych z rozpatrzeniem wniosków składanych w ramach drugich naborów do tych programów.

Z poważaniem

dr Zina Jarmoszuk

Dyrektor
Departamentu Mecenatu Państwa


ODPOWIEDŹ NA TEN LIST


Szanowna Pani

dziękuję za informację.

Ponieważ "Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" nie jest jedyną osobą cynicznie łamiącą obowiązujące Prawo i mam zarezerwowany terminarz rozpraw sądowych przeciwko urzędnikom przestępcom - toteż dopiero wczoraj znalazłem czas by przeanalizować Pani list.

Prosiłem o wskazanie przepisu, który pozwala na autorytarne dysponowanie przez Bogdana Zdrojewskiego środkami publicznymi wielomilionowej wartości.
W żadnym z podanych przez Panią przepisów nie ma takiego paragrafu.
W związku z powyższym procedury konkursów Ministra Kultury i czegoś tam... podlegają prawu ogólnemu - a zatem Kodeksowi Postępowania Administracyjnego.
Jeszcze raz proszę - tym razem w trybie Prawa Prasowego - o podanie podstawy prawnej pozwalającej "Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego" na autorytarne dysponowanie środkami publicznymi wielomilionowej wartości.
Odnośnie rzekomych "ekspertów" Ministra pozwolę sobie na stwierdzenie, że kwalifikacje tych osób - które miałem okazję sprawdzić - uwłaczają polskiej kulturze.
Może i są tam ludzie naprawdę kompetentni ale jeszcze na takich nie trafiłem.

Artur Łoboda
Polskie Niezależne Media
zaprasza.net/

Fundacja Promocji Kultury
fundacja.zaprasza.eu/
11 kwiecień 2011

Artur Łoboda 

  

Komentarze

  

Archiwum

Parlament Europejski przeciwny "jednostronnej akcji militarnej" w Iraku
styczeń 31, 2003
PAP
Samobójstwa deportowanych
marzec 15, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Torheit macht frei
listopad 3, 2003
Strategiczna logika samobojczego terroryzmu
czerwiec 15, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Blad?stwo i tolerancja
grudzień 15, 2006
Stanisław MICHALKIEWICZ
Likwidacja publicznej służby zdrowia
październik 23, 2008
PAP
Prawda o prześladowaniu Arabów w Palestynie
grudzień 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Co mamy dalej robic ?
marzec 31, 2005
Henryk Wesolowski
Mydlenie Oczu na Temat Iraku
listopad 30, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Bardzo trudne tematy
Rzekomy wywiad Gieremka z 1981roku

grudzień 5, 2002
Eksperymentalna broń laserowa w Iraku - video
listopad 9, 2006
Dorota
Prokurator oskarża siedem osób, którzy publiczne spalili książkę "Dzienniki Anny Frank"
listopad 27, 2006
bibula.com/
Lustrzane swastyki z Discovery
październik 24, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Motłoch
kwiecień 16, 2006
Artur Łoboda
Czy warto było?
kwiecień 3, 2007
Marek Olżyński
"W Polsce błędów lekarskich już nie ma"
październik 31, 2004
Adam Sandauer
Kredyty gotówkowe - kosimy ceny! Decyzja kredytowa następnego dnia Nie wymagamy dodatkowych zabezpieczeń
czerwiec 27, 2007
bbnb
Największa w Historii Zasłona Dymna
maj 19, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Syn nie może odpowiadać za czyny ojca
maj 18, 2003
Adam
Osaczony człowiek woła o ocalenie
styczeń 8, 2006
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media