|
Tajemnica sarkofagu Kaczyńskich
|
|
Z końcem lat siedemdziesiątych rozpocząłem studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ze względu na moje techniczne potrzeby przy rzeźbach - znalazłem wspólny język z Jaśkiem - pochodzącym spod Poraża chłopakiem - który wprost z wojska trafił na uczelnię.
Dostał się na studia pewnie po linii partyjnej - bo aktywnie działał w wojsku w POP (Podstawowej Organizacji Partyjnej.)
Mimo, że byłem wrogiem tej haniebnej struktury to rozumiałem, że chłopak ze wsi musi jakoś walczyć by wydostać się z prowincji.
Szczerze mówiąc byliśmy wtedy przyjaciółmi.
Jasiek należał do ludzi - którzy potrzebowali dużo czasu by sklecić najprostszą odpowiedź. Z tego powodu niektórzy uważali go za myśliciela.
No bo skoro tak długo myśli ....
Aby utrzymać czteroosobową rodzinie - którą wtedy już miałem - pracowałem w czasie studiów przy konserwacji zabytków i rekonstrukcji rzeźby kamiennej.
Jaśka interesowała wtedy raczej "galanteria drzewna". Dorabiał produkując blejtramy.
Po latach ja zająłem się filmem i technologiami medialnymi a Jasiek kamieniarką i obróbką elementów kamiennych.
Przed pogrzebem Kaczyńskich zobaczyłem reportaż z Katedry Wawelskiej a w nim - Jaśka - jako głównego znawcę wypowiadającego się na temat właśnie ukończonego sarkofagu Kaczyńskich. Pewnie jego firma wykonała ten sarkofag.
Nie przytaczałbym tej historii gdyby nie kilka ciekawych tematów związanych z tą sytuacją.. Jasiek był typowym wiejskim konstruktorem który miał różne ciekawe pomysły. Ale jeden z nich wywoływał tylko mój śmiech.
Na początku lat osiemdziesiątych wymyślił sobie, że wybuduje dom w kształcie piramidy.
Obliczył że w takim domu człowiek nie będzie się starzał. Za to gdy otworzy się okno - to promieniowanie bijące z tego domu spowoduje, że sąsiad w jednym momencie postarzeje się o dziesięć lat. Nawet widziałem ten dom w stanie surowym....
Potem straciłem kontakt z Jaśkiem.
Kiedy widziałem go w telewizji to przeraziłem się - jak się postarzał. Choć właściwie wygląda na swój wiek.
Z tym ze ja - choć mieszkałem w różnych niezbyt zdrowych budowlach to wyglądam młodziej niż syn Jaśka.
Rozum, uczciwość, godność i honor - to jedyna recepta na zachowanie młodości i dobrego stanu zdrowia a nie jakieś piramidy.
A w tym momencie pomyślałem sobie .....
jeżeli Jasiek zainstalował w sarkofagu Kaczyńskich jakąś piramidę ...... to jak to się może skończyć dla prochów Kaczyńskich bądź dla odwiedzających krypty pod Bazyliką Wawelską?
Wiele osób nienawidzi mnie za to, że mam dobrą pamięć i doskonale pamiętam wydarzenia sprzed prawie 50 lat, które inni woleli by zapomnieć.
|
|
24 kwiecień 2010
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Kwaśniewski obiecuje że uzupełni wykształcenie
czerwiec 26, 2002
PAP
|
Polskie wojsko w Iraku - video
styczeń 28, 2007
Dorota
|
Konferencja naukowa
wrzesień 12, 2006
|
Szejk z Przemyśla, czyli cicho sza idą „rzeszowiacy”
maj 5, 2006
Marek Olżyński
|
Odkryto zbiorową czeczeńską mogiłę
wrzesień 9, 2002
PAP
|
Czy zbliża się koniec dolara?
marzec 5, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Sprawiedliwość w piekle (Zabójstwo Saddama Husajna)
styczeń 9, 2007
Jacek Zychowicz
|
Czemu Akcja SUBITO jest potrzebna?
październik 31, 2006
Mirosław Dakowski
|
Wyroki za mówienie prawdy
luty 12, 2007
lś
|
Kongres Polski Suwerennej żyje!
grudzień 24, 2008
Paweł Ziemiński
|
Piłka kopana, czyli hat-trick Ebi Smolarka
październik 14, 2007
Marek Olżyński
|
prośba zmianę w galerii malarstwa polskiego
maj 3, 2008
Wiola
|
Francesco Cossiga i zamach na World Trade Center
styczeń 17, 2008
Marek P.
|
Przesłanie Kaczyńskiego
styczeń 27, 2006
zaprasza.net
|
Mamienie idiotów
kwiecień 29, 2004
Adam Zieliński
|
Koniec z jarmarkami na krakowskim Rynku
wrzesień 5, 2007
|
Złote wrota z FOZZ w tle
wrzesień 20, 2002
Igor Janke http://rzeczpospolita.pl
|
MAŁA ENCYKLOPEDIA PIENIˇDZA
styczeń 26, 2009
encyklopedysta
|
Politycy na front
styczeń 31, 2003
zaprasza.net
|
Kiedy Odsiecz Zielonogórska?
maj 14, 2005
konstytucjonalista
|
|
|