|
Krótki wykład o tsunami dla zaawansowanych. Nakładanie się fali tsunami na falę pływową.
|
|
http://cosmos.bcst.yahoo.com/up/player/popup/?rn=3906861&cl=4226934&ch=4226736&src=news
Bieżąca obserwacja wybrzeża morskiego na Hawajach.
Turyści na Hawajach zawiedzeni. Miało być tsunami o godzinie 2200 czasu polskiego, a tu nic...
Wyjaśnienie
Będzie tsunami ale 6 godzin później. Podsłuchałem rozmowy obserwatorów. Właśnie jest odpływ. Przybrzeżne skały wynurzyły się. Pływy to też fale ale o długosci połowy obwodu kuli ziemskiej i okresie około 12 godzin. Czas między maksymalnym przypływem a odpływem wynosi 6 godzin. Długość fali tsunami jest dużo większa niz zwykłej fali oceanicznej, ale znikoma w stosunku do długosci fali pływowej. Zatem za około 6 godzin maksima obu fal nałożą się na siebie i turysci na Hawajach będą mieli upragnione tsunami około 4 nad ranem czasu polskiego.
Nie martwcie się że nie rozumiecie. Nikt w PAN też nie rozumie. Nawet Dyrektor Instytutu Fizyki Ziemi w Moskwie nie wspomniał że na efekt tsunami będzie się nakładał efekt pływów, ale oczekuję że dr Marek Głogoczowski będzie rozumiał moje wyjaśnienie.
Nie mam aktualnych tablic pływów dla całego świata. Należałoby sprawdzić czy w momencie dotarcia czoła fali tsunami do Japnii, Indonezji, Filipin i innych obszarów zagrożonych tsunami spowodowanym trzęsieniem ziewmi w Chile będzie tam przypływ co spotęgowałoby efekt tsunami czy odpływ co osłabi.
http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?f=4&t=14275&start=660
Dyrektor Instytutu Fizyki Ziemii : ofiar już 85, spodziewane nawet parę tysięcy. Ponad 10 wstrząsów wtórnych o sile 6-7 . Spodziewane dalsze. Tsunami nie ma się co zawczasu obawiać na Sachalinie, najpierw osiągnie Hawaje, wtedy się zobaczy... Wcześniejsze oddzielenie sie góry lodowej o powierzchni Luksemburga od Antarktydy nie wydaje się procesem powiązanym.
http://www.vesti.ru/videos?vid=261296&p=1&sort=1&sub_sort=0&cid=7
Więcej:
http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?f=4&t=14275&start=640
|
|
27 luty 2010
|
|
tłumacz
|
|
|
|
| Te fale tsunami musza byc jakos robione przy brzegu, bo na pelnym morzu jest w tych czasach masa statkow handlowych w kazdym miejscu na swiecie. Te statki musialyby sie potopic, albo by trzeba je ostrzegac z kilku dniowym wyprzedzeniem. Zyje na tym swiecie 59 lat, a fale tsunami sa dopiero 5 lat. |
|
2010-03-01
Goska
|
 |
|
|
Pani Gosiu!
Ten wykład jest dla zaawansowanych.
Fale tsunami na pełnym morzu są zupełnie niegroźne, wręcz niezauważalne dla załóg, a to z powodu ich długości która wielokrotnie przekracza długość, a tym bardziej szerokość, statku. Z podobnych powodów ryby nie cierpią nawet od największych sztormów bo całe ciało ryby w takim samym stopniu opada lub podnosi się razem z otaczaczającą je wodą.
Fala tsunami staje się niebezpieczna dopiero w momencie dostania się na płyciznę. Wtedy się załamuje co oznacza że ulega wielokrotnemu skróceniu przy zachowaniu wysokości, aż w końcu przewraca się. Zjawisko takie dotyczy również zwykłych fal oceanicznych i nazywane jest PRZYBOJEM. Wykorzystywane do surfingu u wybrzeży Australii gdzie występuje w postaci wzorcowej(modelowej) ze względu na bardzo równomierne zmniejszanie się głębokości na ogromnych akwenach. Załamująca się fala jest tam widoczna z samolotu prawie równie dobrze jak linia brzegowa. |
|
2010-03-02
tłumacz
|
|
|
|
Kościół na zakręcie
październik 8, 2005
onet.pl
|
Balcerowicz - portret doktrynera.
marzec 21, 2006
Przedruk
|
Skutki prywatyzacji służb wojskowych i tajnych
sierpień 26, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Nadzieja
wrzesień 17, 2004
Marian Hemar
|
Zaostrzone mają być przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu
maj 4, 2007
Marek Olżyński
|
Walesa powiedzial:
wrzesień 14, 2007
..
|
W cieniu niewidzialnego słonia
luty 28, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
|
List z Windsor
kwiecień 12, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
|
Do pracy organicznej zaprasza.net
grudzień 19, 2006
luzak
|
Ślepa "wyrocznia"
Jan Nowak Jeziorański
listopad 19, 2002
Artur Łoboda
|
.Pl.Jokes..O protestach lekarzy ciut dluzej ..i z ciut dalszej perspektywy...
lipiec 15, 2007
fF>Dz
|
Azerbejdżan wobec rywalizacji USA i Rosji
wrzesień 8, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Pieniądze za Krew"
wrzesień 16, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kilka uwag o pieniądzu
kwiecień 26, 2007
Bogdan
|
Cyrk polityczny zamiast pogrzebu
lipiec 12, 2004
Leszek Skonka
|
Odzyskanie niepodległość Polski i Polska dwudziestolecia
listopad 8, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
I PO ZIMAKU...
marzec 2, 2005
|
TVN-Bronmy sie!
sierpień 25, 2006
mik4
|
Tak w Polsce umiera bohater
listopad 13, 2004
Andrzej Walentek
|
Skazywał niewinnych
marzec 6, 2006
PAP
|
|
|